Προβλημα με De'Longhi Dedica, EC685

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προβλημα με De'Longhi Dedica, EC685

Δημοσίευση από Zen308 » Δευ Φεβ 15, 2021 11:33 am

Θα σου συνιστούσα πάντως επειδή βλέπω ότι θέλεις να βελτιωθεί ο καφές που πίνεις, να πάρεις κάποια στιγμή κι έναν μύλο ακόμη και χαμηλού μπάτζετ, πχ όπως οι graef που θα βρεις και στις αγγελίες του φόρουμ. Έτσι θα μπορείς να εχεις πάντα φρέσκοαλεσμενο καφέ και να ρυθμίζεις άμεσα το κόψιμο ανάλογα τον κοκο.

Nikosfr4
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Αύγ 24, 2021 7:31 pm

Re: Προβλημα με De'Longhi Dedica, EC685

Δημοσίευση από Nikosfr4 » Τετ Απρ 17, 2024 12:40 pm

Καλησπέρα,
αντιμετοπίζω και εγω ενα προβλημα με τη συγκεκριμένη μηχανη. Έχω μεγάλο καλαθάκι απο aliexpress και πήρα απο coffee island αλεσμένο καφέ στο 2.3mm. Όλα καλά βγαίνει σωστά ο καφές αλλα όταν ξεκουμπώνω το γκρουπ κάνει ενα φαπ σαν να έχει μέσα πίεση και πιτσιλάει νερομένο καφέ που δέν έχει γίνει μέσα μπισκότο.
Τί μπορεί να φταίει?

Cfb
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 11:22 pm

Re: Προβλημα με De'Longhi Dedica, EC685

Δημοσίευση από Cfb » Κυρ Απρ 21, 2024 10:51 pm

Οσο αφορά το "spatter" που συμβαίνει είναι λογικό μιας και η dedicaδεν έχει τρίποδη βαλβίδα ώστε να εκτονωθεί η πίεση η.
Απλά περιμενε λίγο πριν ξεκουμπωσεις το portafilter(π.χ 30sec) και δεν θα σου τα κάνει όλα χάλια.

Πιθανων να έχεις κάνει πιο λεπτή άλεση και να ανεβάζει περισσότερη πιεση μέσα στο καλαθάκι για αυτό και το παρατηρείς τωρα.

Υ.γ Το 2.3mm δεν υπαρχει ως ρύθμιση από κανένα μυλο.

Απάντηση