Lelit bianca η Profitec pro 700

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Apon
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 6:20 am

Re: Lelit bianca η Profitec pro 700

Δημοσίευση από Apon » Παρ Φεβ 12, 2021 12:44 pm

Δεν βρηκα πουθενα να πουλανε αυτες τις μηχανες. Μονο κατι gaggia philips κλπ. Τα καφε εχουν κατι wega που ειναι αρκετα μεγαλες για σπιτι.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Lelit bianca η Profitec pro 700

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Φεβ 12, 2021 2:42 pm

Και πάλι να υπάρχει service και αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι plus στα δύσκολα...

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit bianca η Profitec pro 700

Δημοσίευση από dasimo » Παρ Φεβ 19, 2021 2:34 pm

Η bi;anca είναι φθηνότερη επι της ουσίας είναι ακριβώς ίδια και απο οσο εχω καταλάβει ειναι πολύ πελατοκεντρική (οχι οτι δεν ειναι η ECM απλα για την LELIT ξέρω). Οπότε εγω προκρίνω την Lelit, τωρα οταν δίνεις 2000 εως 2600 έχεις απαιτήσεις και για την ποιότητα κατασκευής. Χωρίς να λέω οτι η Lelit υστερεί η ECM θεωρείτε κορυφαία. Σε κάθε περίπτωση έχω τη αίσθηση οτι η ECM έβαλε πρώτη το profiling σε Ε61 οποτε αν σε παίρνει προχώρα με την ECM . Εγω πάντα προτιμώ να έχω μια μηχανή απο την Brescia και όχι απο την Χαιλδεβεργη οταν μιλάμε για εσπρεσσο, οπότε θα έπαιρνα την Lelit ! Δεν σου κρύβω οτι αν έφτανα τα 2600 μάλλον θα περίμενα να πάω για μια Μαρζοκο Linea mini , οπότε αν δεν θελεις τετοια διλλήματα , πάρε την Lelit!
Καλά καφεδάκια!

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Lelit bianca η Profitec pro 700

Δημοσίευση από Michalis_cy » Σάβ Φεβ 20, 2021 7:20 pm

Στην Κύπρο υπάρχει αντιπρόσωπος τόσο για Rocket όσο και για Bezzera, ίσως να το ψάξεις καλύτερα.

Apon
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 6:20 am

Re: Lelit bianca η Profitec pro 700

Δημοσίευση από Apon » Κυρ Φεβ 21, 2021 3:29 pm

Έχω παραγγείλει την Lelit Bianca απο εξωτερικο. Την βρήκα στην τιμή των €1790 νομίζω ειναι η πιο φθηνή τιμη που μπορούσα να βρω τωρα. Ελπιζω να ειναι καλη μηχανη οπως λενε τα reviews.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit bianca η Profitec pro 700

Δημοσίευση από psycho » Σάβ Μαρ 13, 2021 5:10 pm

Η Bianca δε υπάρχει... Προσπαθώ να φτοιαξω κακό καφέ και δεν μπορω!! Πραγματικά φανταζόμουν ότι θα είναι καλή επένδυση αλλά τέτοια ευκολία στη παρακευή εσπρέσο δεν την περίμενα. Δεν έχω πετάξει νεροχύτη καφέ από τότε που την πήρα.

Όλοι οι όξινοι light roast καφέδες βρήκαν τον μάστορα τους, βγαίνουν ισορροποιμενοι και γλυκόπιοτοι (96c, 15sec preinfusion)! Κορόιδευα αυτούς που έλεγαν για 50sec extractions και τώρα πάω στα 60sec για πλακα και με πολύ καλά αποτελέσματα! Όσο περισσότερο αντιλαμβάνεσαι τους παράγοντες που επηρεάζουν το αποτέλεσμα στο φλυτζάνι τόσο καλύτερη θα γίνεται η Bianca.

Ατμός φθάνει τα 2,5+ bar, κάνει το γάλα μπογιά 😂

Μην σκεφτείς ότι θα βάλω το flow kit στην ECM/profitec και θα είναι το ίδιο... το experience είναι τελείως διαφορετικό και η ακρίβεια επίσης.

Τώρα σε σχέση με την θεά LM Linea Mini? Και πάλι Bianca. Το flow profiling είναι game changer. Η LM κερδίζει σίγουρα στο χρόνο ζεστάματος που στην Bianca όπως και στις άλλες Ε61 είσαι στα 40 λεπτά. Επίσης το τεράστιο service μπόιλερ της Linea μπορει να σου δίνει παρά πολλά αλλεπάληλα καπουτσίνο, ενώ με την Bianca ίσως να χρειαστεί να περιμένεις ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά το 4ο σερί καπουτσίνο.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit bianca η Profitec pro 700

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Μαρ 13, 2021 8:16 pm

Apon έγραψε:
Κυρ Φεβ 21, 2021 3:29 pm
Έχω παραγγείλει την Lelit Bianca απο εξωτερικο. Την βρήκα στην τιμή των €1790 νομίζω ειναι η πιο φθηνή τιμη που μπορούσα να βρω τωρα. Ελπιζω να ειναι καλη μηχανη οπως λενε τα reviews.
πολύ καλή τιμή, ποιος την έχει τόσο;
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

matteo
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2021 6:54 pm
Όνομα: Matteo
Μηχανή:: Lelit bianca
2η Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: Baratza sette 270 wi
2ος Μύλος:: eureka mignon specia
Οι καφέδες μου:: tars
Τοποθεσία: Πλακιας αγ Βασίλειου

Re: Lelit bianca η Profitec pro 700

Δημοσίευση από matteo » Κυρ Μαρ 14, 2021 12:27 pm

καλημέρα σε όλους πριν περίπου 1 μήνα αγόρασα την lelit grace pl 81t η οποια βεβαιως ειναι μια πολυ καλη μηχανη αλλα εγω θελω να παω σε ποιο hi end καταστασεις .μετα απο πολλες μελετες εχω καταληξει στην legit bianca και προτιμω απο εδω απο ελλαδα για να εχω προσβαση σε οποιο προβλημα τυχον τυχει.αποφασεισα λοιπον να την πουλησω.η μαχανη ειναι καινουργια με το κουτι της και ολα τα παρελκομενα που την συνοδευουν.καθε 2 μερες κανω backflasch με σκετο νερο και καθε δευτερη εβδομαδα με gafiza.αφαλατωση δεν εχω κανει ακομη γιατι θεωρω οτι η μηχανη ειναι σχεδον καινουρια και το νερο που χρησιμοποιο ειναι με φιλτρο εγκατεστημενο στην κουζινα και φυσικα χρησιμοποιο και φιλτρο ριτινης της legit.τιμη 500 euro
την είχα πάρει από το barista.gr 639,84 οποιος ενδιαφερεται ας μου απαντησει στο karts.m@hotmail.com

matteo
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2021 6:54 pm
Όνομα: Matteo
Μηχανή:: Lelit bianca
2η Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: Baratza sette 270 wi
2ος Μύλος:: eureka mignon specia
Οι καφέδες μου:: tars
Τοποθεσία: Πλακιας αγ Βασίλειου

Re: Lelit bianca η Profitec pro 700

Δημοσίευση από matteo » Τρί Μαρ 16, 2021 9:39 pm

είμαι σε αναμονή της καινούριας μου μηχανής lelit bianca.εαν καποιος απο αυτους που ηδη την εχουν θα μπορουσε να μου υποδειξη τα πρωτα βηματα οπωσ ρυθμιση pie χρονος προθερμασης και οτι αλλο αφορα γενικα στο set up της μηχανης θα το εκτιμουσα πολυ

Apon
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 6:20 am

Re: Lelit bianca η Profitec pro 700

Δημοσίευση από Apon » Τετ Μαρ 17, 2021 10:16 pm

Την αγορασα απο https://www.coffeeitalia.fi/. Φοβερη μηχανη

Απάντηση