Lelit bianca

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Apon
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 6:20 am

Lelit bianca

Δημοσίευση από Apon » Πέμ Φεβ 04, 2021 6:24 am

Καλησπερα εχω την sage barista touch και ενδιαφερομαι για την lelit bianca μπορει καποιος να μου πει αν αξιζει αυτη η αλλαγη; θα δω μεγαλη διαφορα στη ποιοτητα του εσπρεσσο.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit bianca

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Φεβ 04, 2021 8:58 am

Apon έγραψε:
Πέμ Φεβ 04, 2021 6:24 am
Καλησπερα εχω την sage barista touch και ενδιαφερομαι για την lelit bianca μπορει καποιος να μου πει αν αξιζει αυτη η αλλαγη; θα δω μεγαλη διαφορα στη ποιοτητα του εσπρεσσο.
είναι πολύ καλή επιλογή αλλά πρέπει να έχεις και τον ανάλογο μύλο
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Apon
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 6:20 am

Re: Lelit bianca

Δημοσίευση από Apon » Πέμ Φεβ 04, 2021 9:05 am

Αγορασα το μυλο Eurhka mignon Specialita. Απλως θελω να μαθω αν δω μεγαλη διαφορα σε ποιοτητα καφε εσπρεσσο απο την Sage Barista Touch με την Lelit Bianca

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit bianca

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Φεβ 04, 2021 10:21 am

Διαφορά θα δεις αν αποκτήσεις καλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα και κατάλληλη* πίεση.

To πρώτο το πετυχαίνεις καταρχάς με μεγάλο boiler και δευτερευόντως με E61, ποιοτικά υλικά και δίκτυο θερμοσιφωνισμού ενώ την πίεση με opv, Ε61 (manual preinfusion) και τα τελευταία χρόνια flow control πάνω στο Ε61.
Τα παραπάνω χαρακτηριστικά τα συγκεντρώνει και με το παραπάνω η bianca. Μένει να βρεις και να τα συγκρίνεις με τα αντίστοιχα της sage.


*Κατάλληλη πίεση μπορεί να είναι τα αυστηρά τα 9bar οπότε είσαι καλυμμένος με μια οpv, αλλά κατά τη γνώμη μου το αποτέλεσμα γίνεται ακόμα καλύτερο αν παίξεις με την πίεση (σύνδεση στο δίκτυο=rotary pump=manual preinfusion=E61 + flow control).

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit bianca

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Φεβ 04, 2021 10:49 am

απλά με την bianca που ανέφερες και εφόσον την έχεις διακρίνει σαν μηχανή είσαι σε πολύ καλό επίπεδο από άποψης μηχανής και μετά αν θες όντως βελτίωση μόνο ένας μύλος μπορεί να σου τη δώσει (εννοείται βέβαια ότι είσαι σε θέση να τα δουλέψεις όλα αυτά)

και αρκετό διάβασμα στα φόρουμς!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Lelit bianca

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Φεβ 04, 2021 2:41 pm

Η sage barista σύμφωνα με τους αμερικάνους κατόχους της απο το home barista , ειναι μια αξιόλογη μηχανή.Προσωπική εμπειρία δεν εχω αλλά για λόγους απλοποίησης θα θεωρούσα οτι το γευστικό αποτέλεσμά της δεν απέχει απο μια ''κανονική'' μηχανή με μπόιλερ . Η μόνη διαφορά που θα περιμενα με μια bianca είναι το pressure profiling το οποίο απο μόνο του και κανει και δεν κανει διαφορά ικανή για να δικαιολογήσει το επιπλέον έξοδο της αλλαγής μηχανής με όποιο επιπλέον κόστος.
Τι θέλω να πώ: το pressure profiling κάνει μια διαφορά αλλα το πόσο αξίζει αυτη η διαφορά για να δώσει κανεις 2.000€ ή λιγότερα αν πουλήσεις την sage σαν μεταχειρισμένη , το ξέρεις εσύ και η τσέπη σου. Αν αποφασίσεις να πας προς τα εκει , θα πρέπει να εισαι αποφασισμένος να επενδύσεις χρόνο και προσπάθεια για να πετύχεις το καλυτερο αποτελεσμα που θα περιμενες.Αν δεν εισαι διατεθειμένος να ασχοληθείς με pressure profiling θα πρότεινα να μην περιμένεις διαφορά στο φλυτζάνι.Αν πάντως σε τρώει η τσέπη σου , δεν σε σώζει οτι κι αν πούμε εμεις.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit bianca

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Φεβ 04, 2021 6:39 pm

βασικά σε σχέση με την Sage η bianca έχει μεγαλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα και έλεγχο, το portfilter πλέον είναι 58αρι, υπάρχει το E61

από την άλλη η Sage πετυχαίνει πολλά καλά απότελέσματα για τα λεφτά της αλλά είναι σχετικά πιο ασταθής στο τελικό αποτέλεσμα.

Αυτή που κάνει θραύση στην Αμερική είναι η Dual Boiler (αλλά και η συγκεκριμένη λόγω τιμής).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Apon
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 6:20 am

Re: Lelit bianca

Δημοσίευση από Apon » Πέμ Φεβ 04, 2021 7:44 pm

Βασικά οταν κανω το εσπρέσο η θερμοκρασια στο ποτηρι μεχρι 70 βαθμους καταφερα να παει. Ακουσα απο φορουμ οτι η συγκεκριμενη μηχανη εχει προβλημα με χαμηλη θερμοκρασια. Υπαρχει κατι καλυτερο στα λεφτα της lelit bianca με διπλο boiler? Με το μυλο που αγορα προσφατα ειδα αρκετη διαφορα αλλα οχι αρκετα ζεστο καφε.

Apon
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 6:20 am

Re: Lelit bianca

Δημοσίευση από Apon » Παρ Φεβ 05, 2021 6:04 pm

Μπορουμε να βρουμε τη lelit bianca σε κανενα site γυρω στα €1800 με καμια εκπτωση. Αν γνωριζει καποιος κατι θα το εκτιμουσα.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit bianca

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Φεβ 05, 2021 7:02 pm

Apon έγραψε:
Παρ Φεβ 05, 2021 6:04 pm
Μπορουμε να βρουμε τη lelit bianca σε κανενα site γυρω στα €1800 με καμια εκπτωση. Αν γνωριζει καποιος κατι θα το εκτιμουσα.
σε black friday ναι
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση