Lelit bianca

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit bianca

Δημοσίευση από slaughter » Τρί Ιουν 22, 2021 4:52 pm

Apon έγραψε:
Πέμ Φεβ 04, 2021 7:44 pm
Βασικά οταν κανω το εσπρέσο η θερμοκρασια στο ποτηρι μεχρι 70 βαθμους καταφερα να παει. Ακουσα απο φορουμ οτι η συγκεκριμενη μηχανη εχει προβλημα με χαμηλη θερμοκρασια. Υπαρχει κατι καλυτερο στα λεφτα της lelit bianca με διπλο boiler? Με το μυλο που αγορα προσφατα ειδα αρκετη διαφορα αλλα οχι αρκετα ζεστο καφε.
έχω την Sage Barista Express και την Lelit Bianca. όπως φαντάζεσαι ξεκίνησα με την SBE και όταν είδα τα δύσκολα (θερμοκρασίες, γρήγορο extraction, πιέσεις, μέτριο ατμό, κλπ). έκανα την μετάβαση. Οι 2 μηχανές είναι η μέρα με την νύχτα. μόνο αν δεις πως τρέχει το νερό απο το group θα καταλάβεις οτι δεν έχει σχέση με την Sage. Σαν κατασκευή επίσης που όλα είναι μεταλικά και όχι πλαστικά όπως στην Sage. Τώρα στο ποτήρι σίγουρα θα δεις κάποια βελτίωση αλλά θα πρέπει να το δουλέψεις και εσύ γιατί είναι μια manual μηχανή. Για τις θερμοκρασίες που λες εγώ είχα το θέμα οτι η SBE έσβηνε μετά απο 15-20 λεπτά μόνη της για οικονομία οπότε αν δεν είσαι απο πάνω τι θερμοκρασίες να πιάνει.. Εγώ δεν ήθελα να σκεφτώ πάλι να αναβαθμίσω εξου και πήγα στην dual boiler λύση. Επίσης έχω κ εγώ στον Mignon Specialita και όντος έκανε διαφορά ακόμα και με την παλιά μηχανή.

Υποθέτω ότι από το τελευταίο σου ποστ θα έχεις καταλήξει κάπου αλλά είπα να τα γράψω κ εγώ :oneup:

Απάντηση