Oscar II thermal stability & MODS

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Oscar II thermal stability & MODS

Δημοσίευση από geoiron » Πέμ Απρ 15, 2021 10:19 pm

georgevag έγραψε:
Τρί Νοέμ 24, 2020 10:47 pm
... Για να βγάλεις την τριοδη (δε χρειάζεται να την διαλύσεις όπως δείχνει στο βίντεο) θέλει ακομη μια πενσα ώστε να βγάλεις το πιαστρακι από το σωληνάκι. Το θέμα είναι να προμηθευτεις ο.τι χρειάζεται....
Καλησπέρα Γιώργο.
Κατάφερα να βρω ένα ruby jet 0,6mm από την μηχανή Synesso. Γράφεις ότι δε χρειάζεται να διαλύσεις την τρίοδη. Απλά το τοποθετείς με ένα από τα λαστιχένια δαχτυλίδια που έρχονται μαζί με τη συσκευασία και μετά βιδώνεις ξανά την τρίοδη στη θέση της?
Λέω να το επιχειρήσω αυτές τις μέρες γιατί πιστεύω θα δω μεγάλη βελτίωση.

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Oscar II thermal stability & MODS

Δημοσίευση από georgevag » Παρ Απρ 16, 2021 12:34 am

Καλησπέρα! Απλά την αποσυνδεεις κ βάζεις το ruby jet ίσια κ λιγο μέσα στην κάτω τρύπα της τριοδης. Το λαστιχακι ήδη υπάρχει. Δεν χρειάζονται τα λαστιχακια της συσκευασίας. Απλά τα κρατάς για το μέλλον. Βιδωμα ξανά κ τέλος.

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Oscar II thermal stability & MODS

Δημοσίευση από geoiron » Παρ Απρ 16, 2021 1:39 pm

Γιώργο σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά. Η μετατροπή έγινε, ο ασθενής επέζησε και όλα μια χαρά. Η ροή νερού πολύ πιο ομαλή και σωστή. Η επόμενη ενόχληση θα είναι πριν την αφαλάτωση!!!

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Oscar II thermal stability & MODS

Δημοσίευση από georgevag » Παρ Απρ 16, 2021 2:51 pm

Μπράβο! Με τη προσθήκη του jet ίσως θα πρέπει να αλλάξεις λιγο τα δευτερόλεπτα του flush καθώς έχει επηρεαστεί η ροή. Ανάλογα τον καφέ ίσως πρέπει να τρέξεις 1-2 δευτερόλεπτα παραπάνω αλλά αυτό θα το δεις.. Για την αφαλάτωση εδώ είμαστε... :a013:

Υ.Γ. Κάποια στιγμή τις επόμενες ημέρες που θα μου έρθουν όλα τα εξαρτήματα που έχω παραγγείλει, θα κάνω ένα mod για monitoring της θερμοκρασίας νερού στο grouphead έτσι ώστε να ξέρω ανά πάσα στιγμή πότε πρέπει, εάν πρέπει και πόσο πρέπει να φλασαρω ώστε να ξεκινάει το νερό στην επιθυμητή θερμοκρασία.. stay tuned! :priest:

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Oscar II thermal stability & MODS

Δημοσίευση από geoiron » Παρ Απρ 16, 2021 2:58 pm

georgevag έγραψε:
Παρ Απρ 16, 2021 2:51 pm
Υ.Γ. Κάποια στιγμή τις επόμενες ημέρες που θα μου έρθουν όλα τα εξαρτήματα που έχω παραγγείλει, θα κάνω ένα mod για monitoring της θερμοκρασίας νερού στο grouphead έτσι ώστε να ξέρω ανά πάσα στιγμή πότε πρέπει, εάν πρέπει και πόσο πρέπει να φλασαρω ώστε να ξεκινάει το νερό στην επιθυμητή θερμοκρασία.. stay tuned! :priest:
Κατέστρεψέ μας και άλλο :P

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Oscar II thermal stability & MODS

Δημοσίευση από georgevag » Παρ Απρ 16, 2021 4:05 pm

geoiron έγραψε:
Παρ Απρ 16, 2021 2:58 pm
Κατέστρεψέ μας και άλλο :P
:lol: :lol:

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Oscar II thermal stability & MODS

Δημοσίευση από spyros12 » Σάβ Απρ 17, 2021 8:40 am

Γιωργο να ρωτησω κ εγω κατι με την σειρα μου...
Οσο αφορα την "ησυχια της αντλιας" :
μπορεις να τοποθετησεις κ την emx4 (γυρω στα 35 ευρω) και το quick mill pulser (γυρω στα 40 ευρω) η ενα απο τα δυο αναγκαστικα??
Ποιο θα προτημουσες απο τα δυο αν επελεγες ενα??
Χωρις τοv sirai,με τον μαμα η πιεση του ατμου μπορει να ρυθμιστει???
Κ επειδη μπριζωνεις κοσμο χαχαχχαα αυτο το τελευταιο mod για την θερμοκρασια του grouphead
Ποσο περιπου θα σου στοιχισει???περιμενουμε.

Καλο σκ

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Oscar II thermal stability & MODS

Δημοσίευση από georgevag » Σάβ Απρ 17, 2021 10:00 am

Καλημέρα. Δεν έχω βάλει στη μηχανή μου την ΕΧ4 για να σου πω εντυπώσεις. Σίγουρα η ΕΧ4 σε σχέση με την ΕΧ5 κάνει διάφορα όπως λένε οι κάτοχοι και των δύο. Το θεμα είναι ότι το pulser μαζί με το gigler 0.7mm που βρίσκεται βιδωμενο μετά την αντλία δεν χωράει με αποτέλεσμα να χρειαστεί κόψιμο ένα πλαστικό μέρος της μηχανής. Μονο εαν αφαιρεθεί το gigler, το pulser μπορεί να μπει. Σίγουρα η καλύτερη λύση στο θέμα του θορύβου είναι να τοποθετηθεί η ΕΧ4 μαζί με το pulser (με αφαίρεση του ζιγκλερ). Καλό όμως θα ήταν πριν αφαιρεθεί το ζιγκλερ να τοποθετηθεί το jet στην τριοδη γιατί μετά το νερό θα φεύγει με ορμή στο puck σου...και δεν το θες!

Ακόμη, πρέπει να εντοπιστούν κάποια σημεία της μηχανής που συντονίζουν όταν παίρνει μπροστά η αντλία όπως για παράδειγμα η ανοξείδωτη σιτα της αποχέτευσης. Εγώ για να σταματήσω τον θόρυβο κόλλησα δυο μικρά αυτοκόλλητα διαφανή τζελ ανάμεσα στη σίτα κ το μαύρο πλαστικό ώστε να σφηνώνει και να μην κουνιέται... (σαν αυτά που βάζουν στα πόδια των καρεκλών).

Όσο αναφορά το mod με την θερμοκρασία νερού, στη δική μου μηχανη θα γίνει ένα πείραμα ώστε να πάρω ενδείξεις από δύο διαφορετικά σημεία του grouphead για να δω διάφορες. Δλδ έχω παραγγείλει και είναι καθ' οδόν δυο καλώδια pt100 με ενσωματωμένη βίδα Μ4 για να κουμπωνει εύκολα στη μηχανή και δύο μικρά ψηφιακά θερμόμετρα που παίρνουν καλώδιο pt100. Το κόστος καλωδίου κ θερμόμετρου παίζει κοντά στα 20ε. Εννοείται πως όταν ολοκληρωθεί το mod στην μηχανη μου θα το γράψω εδώ..

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Oscar II thermal stability & MODS

Δημοσίευση από georgevag » Σάβ Απρ 17, 2021 1:29 pm

spyros12 έγραψε:
Σάβ Απρ 17, 2021 8:40 am
Χωρις τοv sirai,με τον μαμα η πιεση του ατμου μπορει να ρυθμιστει???
Σε ξένα φόρουμ που διαβάζω, διάφοροι χρήστες προσπάθησαν να τη ρυθμίσουν και απέτυχαν..
Παρ' όλο που ο μανίσιος πρεσσοστατης έχει + - για τη ρύθμιση της πίεσης απλά δε γυρνάει. Προσπάθησα κ το μόνο που κατάφερα ήταν να χαλάσω λίγο το πάσο της πλαστικής βίδας..

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Oscar II thermal stability & MODS

Δημοσίευση από spyros12 » Σάβ Απρ 17, 2021 2:54 pm

Σευχαριστω γιωργο..
Αναλυτικοτατος...

Απάντηση