Bezzera BZ10 2020

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Οκτ 29, 2020 11:38 pm

Ανοίγω και εγώ με την σειρά μου ενα νεο θέμα εδω για την Bezzera BZ10. Μια μηχανή απο την διάσημη Bezzera που έχει φανατικό κοινό και παράγεται σχεδόν ίδια για πάνω απο μια δεκαετία.
Παραλαβή σήμερα με τον courier να με εκπλήσει με τις γνώσεις επι του αντικειμένου! Να μου εύχεται καλά καφεδάκια απο το Μιλάνο! Πρχώρησα στήν αγορά της Bezzera, γιατί κάλυπτε όλες τις προδιαγραφές που έθεσα αλλα και προέρχεται απο το Μιλάνο , μια πόλη που έζησα και αγάπησα για αρκετά χρόνια. Τωρα αν με ρωτήσετε, γιατί δεν πήρα μια Rancilio Silvia Pro αφου και αυτή εκεί φτιάχνεται , η απάντηση έγκειται στήν εμφάνιση.
Στίς επιλογές μου ήταν μηχανές που παράγονται στο Μιλάνο και πιο συγκεκριμένα απο τις Rancilio, Rocke, VBM και Bezzera. Με αυτό τον τρόπο απέκλεισα τις καταπληκτικές Alex, Nuova Simonelli, ACS -και την πανέμορη Minima-,ECM (παρότι οι Profitec φτιάχνονται στο Μιλάνο) αλλα και της Lelit παρότι η Brescia ανήκει στή Λομβαρδία. Η απόφαση αυτή είναι καθαρά συναισθηματική και έιχε να κάνει με το γεγονός οτι ζούσα στο Μιλάνο και ήθελα να το αισθάνομαι με ενα αντικείμενο πολύ προσωπικό όπως η καφετιέρα μου!
Ειδικα για τις Lelit η απόφαση ήταν πιο δύσκολη μιας και στα χρήματα που έψαχνα είναι αχτύπητες αλλα και πολύ αξιόπιστες μηχανές χωρίς τις περιέργειες των 57mm portafilters που έχουν στο entry level space τους!
Με τα πολλα, απέκλεισα την Silvia Pro (καταπληκτική μηχανη 2b με PID) λόγω τιμής αλλα και εμφάνισης(παρα ήταν commoditized και πολυφορεμένες για αυτό που ήθελα), απέκλεισα την appartamento (γιατι όλοι παραμιλούσαν για το πόσο καλή είναι αλλα και επειδή έχει χάσει μετα την είσοδο των Αμερικάνων τον Βιοτεχνικό της χαρακτήρα!) και έμεινα με τις VBM και Bezzera. Τρείς μηχανές μου κέντρισαν το ενδιαφέρον πολύ. Η μία ήταν η σειρά Junior 2β της VBM -που ήταν και η αρχική μου παραγγελία- και οι άλλες δυο ήταν η καταπλητική Unica με PID αλλα single boiler και η BZ10 ως η πλέον compact heat exchange μηχανή, χωρίς όμως PID που ίσως να μην χρειάζεται κίολας σαν HX μηχανή.
Τελικά απτόητος απο τις πάρα πολλές αρνητικές κριτικές προ-πληρώνω 1099 ευρω στην Coffeitalia για μια VBM Junior 2B και εναν Anfim Haus μυλο, σε ενα πολύ καλό deal για μια μηχανή 2Β. Με το που πάτησα το κουμπί με ζώσαν τα φίδια....
2Β και Ε61 θα ζεσταίνεται μεθαυριο......και πως θα κάνω αφαλάτωση.....dual boiler χωρίς PID ...."μαλλον για αυτό θα είναι φθηνή ".....
Περνάει μια εβδομάδα και έχω αρχίσει να νιώθω οτι πάει κάτι στραβα....στέλνω email και μου ξεφουρνίζουν οτι έχουν πρόβλημα στο sourcing της μηχανής (παρόλα αυτα συνεχίζουν να προσφέρουν κανονικά το bundle) και ίσως θα πρέπει να αρχίσω να σκέφτομαι κάτι αλλο .... Τι αλλο παιδιά ? Bezzera BZ-10 και Nuova Simonelli Musica Lux αμεσα διαθέσιμες μου γράφουν. Απέκλεισα την NS για τους λόγους που περιέγραψα παραπάνω αλλα και λόγω του ότι έμοιαζε περισσότερο με appliance απο οτι θα ήθελα, αλλα και λόγω των led πλαγίως ,που θα έκαναν την μηχανή να μοιάζει με (τιμιο κατα τα αλλα )Hyundai των 90s που έχει led απο κάτω σε πλατεία χωριου ορεινού χωριού έξω απο μαγαζί με αλλοδαπές χορεύτριες...
Επαναλαμβάνω απο την αρχή οτι αποκλείστηκε η Unica μόνο και μόνο γιατί ηταν single boiler, η BZ10 ουτε κάν κοιτάχτηκε γιατι ηταν ακριβότερη και δεν είχε PID. Αν ασχοληθείς λίγο με το θέμα θα παρατηρήσεις οτι η Bezzera έχει μια πολύ στοχευμένη και make sense γκάμα επιλογων και δεν έχει σχέση με την Lelit ας πουμε, που μπορείς πολύ έυκολα να χαθείς αναμεσα στίς 5 , 6 η και 7 διαφορετικές P62 Mara που υπάρχουν με διαφορά τα +/- 100 ευρώ.....
Αρχίζω να διαβάζω για την BZ10 και διαπιστώνω οτι έχει ενα πολύ φανατικό κοινό τόσο στήν Γερμανία, όσο και στις ΗΠΑ αλλα και στην μακρινή Αυστραλία. Οι λόγοι είναι οτι η simply does what it promises. Καλό καφέ, αποτελεσματική χωρίς πολλά , πολλά....
Διαπιστώνω οτι ταιριάζουμε πολύ με την μηχανή και προχωρώ στην αγορά με τον NS Grinta (που μάλλον θα αντικατασταθεί οσονούπω απο κάτι καλύτερο).
Παραλαβλη με συνοπτικές διαδικασίες απο τους Ιταλούς σήμερα το μεσημεράκι και αρχίζουν τα ευχάριστα. Πολύ καλή συσκευασία με κούτα μεσα σε κούτα και airbags αναμεσα. Η κούτα της Bezzera έφτασε αθικτη με την κουτα του coffeeitalia να έχει φάει όλους τους κραδασμούς! Η γυναίκα ενθουσιάστηκε....τι ωραια κούτα ειναι αυτή με το Biscione (φίδι που τρώει τον Οθωμανό σημαίνει αυτό!)και το Μιλάνο, την θέλω για την αποθήκη !
Εκπληξη 2η , καταπληκτικό πακετάρισμα και quality control γραμμενο στο χέρι απο ανθρωπο με ονοματεπώνυμο! Εκπληξη 3η.....μένω κάγκελο....τι ομορφια ειναι αυτή....?
Αρνητικά.....οι μηχανες Elektra Group Head της Bezzera έρχονται με ενα portafilter (no sense...αλλα ετσι ειναι), το tamper το πλαστικό να είναι δυστυχώς μεσα (να πούμε εδω οτι η Rocket δίνει ενα πολύ αξιοπρεπές αλουμινένιο και h Lelit ενα πολύ χαρακτηριστικό ατσαλινο με κοκκινο grip), το μεγαλο καλαθάκι, είναι πολύ μεγάλο (22+ γραμμαρια) , το μικρό είναι πολύ μικρό και θυμίζει pressurized basket, αλλα δεν πειράζει μιας και καλαθάκια 58αρια έχω πολλά και μάλιστα έχω και αυτά που χρειάζομαι μιας και τα αγόρασα όλα aftermarket....
Η Ιταλίδα συμπληρώνει την 8η ωρα στην πρίζα και τα 2 flushes οση ωρα γράφω το κείμενο και εγω ανυπομονώ να ξημερώσει για την δοκιμή με την τσίμπλα στο μάτι του πρώτου pull !

To be continued!

https://postimg.cc/YhNPvK3q
https://postimg.cc/mtZn1p6Y
https://postimg.cc/qzm5sc99

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από georgevag » Παρ Οκτ 30, 2020 12:01 am

Με το καλό να την χαρείς φίλε και καλες εκχυλισεις..! :coffee:

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από agpol07 » Παρ Οκτ 30, 2020 1:39 am

Καλά ρε συ, τόσο κείμενο και μόνο 3 φωτογραφίες;;; :ban:
Βάλε φώτο να φχαριστηθει το μάτι μας.
Με το καλό και καλές καφεδαρες.
Αν και όπως γίνεται συνήθως, πρώτα την ευχαριστιεται ο νεροχύτης και μετά εμείς. :priest:

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από dasimo » Παρ Οκτ 30, 2020 5:37 am

Παιδιά , ευχαριστώ παρά πολύ για τις ευχές. Φωτογραφίες θα πέσουν πολλές όπως το σετ ολοκληρώνεται ! Για την ώρα διαβάζω και διαβάζω και διαβάζω ότι όμορφο γράφετε εδώ μέσα για να φτάσω όσο πιο γρήγορα γίνεται σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο , γιατί διαπιστώνω ότι τόσο οι γνώσεις (βασικότερο) όσο και ο εξοπλισμός στο φόρουμ, βρίσκονται σε άλλο επίπεδο! :respekt: :respekt: :respekt:

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Οκτ 30, 2020 8:22 am

τώρα που διάβασα αναλυτικά το σκεπτικό το βρήκα εναλλακτικό και πολύ ενδιαφέρον, η μηχανή έχει πολύ καλό σχεδιασμό (δεν εννοώ τα εξωτερικά που είναι όντως πολύ ελκυστικά) ώστε να επιτυγχάνει ένα πολύ καλό φλιτζάνι!

Δεν ξέρω κατά πόσο δύσκολο είναι να ελέγξεις τη θερμοκρασία, ελπίζω το μανόμετρο να βοηθά σε αυτό (αν έχει εμπειρία κάποιος να το επιβεβαιώσει)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Οκτ 30, 2020 10:00 am

αφού το θέμα είναι επίκαιρο και 2 βιντεάκια που πιθανώς να έχετε δει:

https://youtu.be/mJPtQsQCj-g

https://youtu.be/B4in4w6WlK8
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από dasimo » Παρ Οκτ 30, 2020 10:37 am

Νομίζω ότι στα λεφτά που παίζει είναι από τις καλύτερες προτάσεις . Λίγο πιο πάνω είναι η appartamento και η Lelit 62 Mara X η οποία έχει και ένα υποτυπώδες pid δυο ρυθμίσεων αλλά και αξιοπρεπές tamper με τρία καλαθάκια (μόνο, διπλό και τριπλό ) μαζί με κάποια καθαριστικά να ξεκινήσεις την πορεία σου . Ίσως όλα αυτά να αξίζουν το έξτρα διακοσάρι αλλά εμφανισιακά τουλάχιστον προτιμούσα την Bezzera . Σε ότι αφορά την θερμοκρασία ο συνδυασμός βαλβίδας mater και το ηλεκτρικά θερμαινόμενο group head διαβάζω δουλεύουν εξαιρετικά . Θα πρέπει να επιβεβαιωθεί στον χρόνο .

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Οκτ 30, 2020 11:21 am

dasimo έγραψε:
Παρ Οκτ 30, 2020 10:37 am
Νομίζω ότι στα λεφτά που παίζει είναι από τις καλύτερες προτάσεις . Λίγο πιο πάνω είναι η appartamento και η Lelit 62 Mara X η οποία έχει και ένα υποτυπώδες pid δυο ρυθμίσεων αλλά και αξιοπρεπές tamper με τρία καλαθάκια (μόνο, διπλό και τριπλό ) μαζί με κάποια καθαριστικά να ξεκινήσεις την πορεία σου . Ίσως όλα αυτά να αξίζουν το έξτρα διακοσάρι αλλά εμφανισιακά τουλάχιστον προτιμούσα την Bezzera . Σε ότι αφορά την θερμοκρασία ο συνδυασμός βαλβίδας mater και το ηλεκτρικά θερμαινόμενο group head διαβάζω δουλεύουν εξαιρετικά . Θα πρέπει να επιβεβαιωθεί στον χρόνο .
η Bezzera είναι η μόνη με heating element στο group, το οποίο θα βοηθήσει σημαντικά σε ένα σωρό θέματα

επίσης δεν έχει lever στο brew switch με αποτέλεσμα να γλυτώνεις τη συντήρηση στο Ε61!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Οκτ 30, 2020 1:46 pm

Εγώ αντίθετα διάλεξα αυτοκίνητο με βάση το Biscione (φιδάρα) και όχι καφετιέρα.
Γιατί η Bezźera είναι η αγαπημένη φίρμα στους κατασκευαστές καθότι είναι ιστορικά ο εφευρέτης του εσπρέσσο το 1901 και κατά συνέπεια το Μιλάνο η γενέτειρά του εσπρέσσο.
Γευστικά δεν προτιμώ τους καφέδες του Μιλάνου.
Ή Rancillio ποτέ δεν μου άρεσε λόγω της αρτηριοσκλήρυνσης της στο σχεδιασμό και της ποιότητας κατασκευής από το αρχαίο στη κυριολεξία εργοστάσιο της .
Το κερασάκι είναι ο εδώ αντιπρόσωπος της που σε αναγκάζει όλα να τα ψάχνεις έξω.
Ο Grinta είναι απλά απαράδεκτος και δεν έχει σχέση με το μεγάλο όνομα που φέρει θα προσπαθούσα στη θέση να πάρω το μύλο της Bezzera αν κατάφερνα σοβαρή έκπτωση.
Ή Lelit όνομα έχει στις σιδερώστρες και όχι το όνομα και την παράδοσή της Bezzera όμως έχει καλό αντιπρόσωπο και αυτό μετράει σε όσους δεν θέλουν να κάνουν service μόνοι τους με ανταλλακτικά απέξω.

Και για όσους τους ενδιαφέρει η ιστορία της "φιδάρας" τέρας :

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Biscione

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από dasimo » Σάβ Οκτ 31, 2020 3:50 pm

ευχαριστώ για τα πολύ χρήσιμα σχόλια τα οποία και ασπάζομαι πλήρως. Ο καφές του Μιλάνο αν είανι απο το Panarello (https://www.panarello.com/en/) η σε κάποια καφέ στο Sant Ambrogio η Santa Babilla η στην Via Marghera στο San Siro είναι καταπληκτικός και τσακίζεις και 5-6 παστιτσίνι η κανοντσίνι απο το Θεικό παναρέλλο. Σε οτι αφορά την Grinta παραμένει σφραγισμένη στο κουτί της (ανοίχτηκε μονο για να επιβεβαιωθεί η παραλαβή και οτι δουλεύει και ξαναπακεταρίστηκε χωρις να έχει μπεί καφές μεσα). Την αντιμετωπίζω απλά ως ενα free gift με δεδομένο οτι η καφετιέρα μου πήγε 1100 ευρω μαζί μετα μεταφορικά και θα μπεί οσονούπω πρός πώληση. Δεν νομίζωοτι είναι αθλιος μιας και έχει τα ίδια μαχαίρια με τον Eurika Mignon και τον Rocky, απλά εμενα δεν μου κάνει κλίκ γιατι ειναι πλαστικός και είναι μόνο με timer οποτε...δεν μου κάνει. Αν ενδιαφέρεται κανείς μπορώ να τον δώσω σφραγισμένο με 200 ευρω και με 300 ευρω να δώσω και μια Gaggia Baby την καλη με solenoid valve προ 2015, με πολύ προίκα καλαθάκια, γυμνα, τυφλά, διπλά, τριπλά.....και μάλιστα ρυθμισμένη στα 9 bar. Ετσι για να αρχίσει κάποιος να δουλεύει που λέμε. :ban: :ban: :ban:

Απάντηση