Bezzera BZ10 2020

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Νοέμ 05, 2020 9:56 pm

Εντάξει....μέχρι στιγμής ο λογαριασμός έχει γράψει κάτι κάτω απο 2κ για εξοπλισμό και μάλιστα υπάρχει μια παλιά καφετιέρα, ένας παλιός μύλος και ένας ολοκαίνουργιος απούλητοι!Απο χώρο είμαστε εντάξει μονο και μόνο χάρη στη διακριτικότητα του Eurika Mignon ο οποίος όμως παραείναι μικρομετρικός για τα ατσούμπαλα δάχτυλά μου!Η γυναίκα μου δέχτηκε αυτή τη διαστροφή μου γιατι ακούει για πολύ χειρότερες απο ζευγάρια μετα απο 14 έτη γάμο!
1 εβδομάδα συμπληρώθηκε σήμερα με την Bezzera . Κατευθασαν εχθές απο Ιρλανδία τα Cafiza cleaners για μύλο και μηχανή τα αποσκληρυντικά οσμωτικά, το γυμνό , το καλαθάκι 14 γραμμαρίων, το ταμπερ, οι βούρτσες και συμπλήρωσαν το σέτ μαζί με τον Eureka Mignon με το tamping mat.
Με τα πολλά καταλήξαμε σε αυτό και συνεχίζουμε.....

https://ibb.co/MhXjVy8

2 κιλά "μπαγιάτικος" στα ντουλάπια λόγω καραντίνας,1 κιλό απο Sapid (Roast dates 26/10) σε espresso blend και specialties (http://sapidcoffee.gr/ )- το blend το βρήκα άχρωμο και άοσμο, ο Colombia Palmera απλά καταπληκτικός (με δεδομένο οτι λατρεύω Κολομβία, Γουατεμάλα και Κοστα Ρικά σε σχέση με Βραζιλία η Αφρική. Αυριο πριμένω. απο Mokka...

Costa Rica - Las Lajas - Red Honey
Guatemala - Santa Felisa - Red Typica Double Soak 1550
Santa Felisa - Red Pacamara - Natural, καφές πρωταθλητής!
Ethiopia - Moplaco - Yirgacheffe Gr.1 Washed Gebed- διάσημος με φανατικούς φίλους και φανατικούς εχθρούς!

όλοι με roast date 2/11.
Η περιπέτεια ξεκίνησε....για την ωρα διαχειρίζομαι το ρεζίλεμα να μην μπορώ να παράξω microfoam απο την Bezzera λόγ ω τεχνικής μιας και ο ατμός είναι σαν να βγαίνει απο Ειρηνικό αντιδραστήρα απο ένταση και δυναμη.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Νοέμ 05, 2020 10:14 pm

εντάξει αν δουλεύουν όλα (συμπεριλαμβανομένης και της συζύγου) είσαι σε καλό δρόμο!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Νοέμ 05, 2020 10:34 pm

Ολα καλά αλλα με κοιτάζει περίεργα η γυναίκα....ειδικά όταν στή παιδική χαρά μια φίλη της είπε οτι ο άντρας της πήρε μια "καταπληκτική εσπρεσσιέρα" με 100 ευρώ !!!

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Νοέμ 05, 2020 10:40 pm

ας είναι καλά οι κινέζοι!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από Batman » Παρ Νοέμ 06, 2020 2:58 pm

dasimo έγραψε:
Πέμ Νοέμ 05, 2020 10:34 pm
Ολα καλά αλλα με κοιτάζει περίεργα η γυναίκα....ειδικά όταν στή παιδική χαρά μια φίλη της είπε οτι ο άντρας της πήρε μια "καταπληκτική εσπρεσσιέρα" με 100 ευρώ !!!
Πες της πως τον επιασαν κοροιδο!!
Με 100 ευρω επαιρνε και καταπληκτικο μυλο μαζι!!

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Νοέμ 06, 2020 5:14 pm

Και δώρο :coffee: το Tamper

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από dasimo » Δευ Φεβ 14, 2022 10:35 pm

Καλησπέρα στο όμορφο φόρουμ μας. Μετά από 1.5 χρόνο και χιλιάδες καφέδες με την καταπληκτική Bezzera θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάτι περίεργο και να ακούσω την γνώμη σας. Λοιπόν, η Brezzerà πρός τιμή τής , έρχεται μαμα , με το IMS Competizione 26.5 υψος, 16-18 γραμμάρια καλαθάκι. Μέχρι στιγμής όλα καλά....
Το περίεργο λοιπόν είναι ότι παρήγγειλε σχεδόν με τη μηχανή και ένα γυμνό non branded το οποίο είχε στη συσκευασία και ένα 18-21 28.5 υψους generic καλαθάκι το οποίο για ένα χρόνο κράτησα στοι συρτάρι. Παράλληλα χρησιμοποιούσα και 14αρια που μου είχαν περισέψει απο τη Gaggia τα οποία δουλεύουν ρολόι για το δευτερο, τριτο και απογευματινό μου καφέ.....όλα καλά λοιπόν. Οταν διάβασα λοιπόν οτι για την Bezzera πετυχαίνουν οι χρήστες το επιθυμητό pre infusioni διαλέγοντας το ύψος του basket, εβγαλα το ψηλό ξεχασμένο καλαθάκι απο το συρτάρι το χρησιμοποίησα και από τ΄τότε δεν ξαναγύρισα πίσω. Ο καφές έρχεται όπως μου αρέσει χωρίς πικρίλες , με το σώμα που για εμένα είναι τέλειο και γενικά πολλά κλικ πάνω από το "μαμά" competizione. Σήμερα λοιπόν στο ίδιο κόψιμο και με τον ίδιο καφέ στήν ίδια ποσότητα πάντα πήρα δυο πολύ διαφορετικα αποτελέσματα με το αποτέλεσμα του generic basket τουλάχιστον 2 σκάλες πάνω.
όλα αυτά παρότι δεν μου φαίνονται λογικά , συμβαίνουν και θα ήθελα την γνώμη σας επ αυτού στο τι πιστεύετε κάνω λάθος με το μαμά basket , το οποί θεωρητικά ΠΡΕΠΕΙ να είναι κλάσεις ανώτερο απο ενα generic basket των 5 ευρώ (το IMS Competition κανει 30!).
Αγαπητοί mods εβαλα εδω το θέμα και όχι στις τεχνικές γιατι νομίζω τι είναι θέμα καθαρα της Bezzera και δεν αφορά τοσο τις συμβατικε΄ς τεχνικές. Αν νομίζετε οτι κάνω λάθος παρακαλω poke me!

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Φεβ 15, 2022 11:34 am

Γεια σου φίλε μου.. να ρωτήσω εγώ μερικές ακόμα πληροφορίες για να καταλάβω. Κράτησες την ίδια δόση και το ίδιο βάρος ροφήματος αλλά σίγουρα χρειαστηκε να αλλάξεις την άλεση σωστά;;
Θες να μας πεις, το generic καλαθάκι χρειαστηκε πιο λεπτή ή πιο χοντρή άλεση. Διότι πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει με τη μηχανή. Έχει να κάνει καθαρά με τα χαρακτηριστικά του κάθε καλαθιού που χρησιμοποιείται

DimK
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από DimK » Τρί Φεβ 15, 2022 3:24 pm

Καλησπέρα, εκτός του προφανούς ότι η μηχανή του DASSIMO εχει χαλασει και προτίθεμαι να τον βοηθήσω να απαλλαγεί απο αυτήν (...ναι, ..ζηλευω γιατι και εγω αυτην ηθελα αλλά λογω ογκου πήγα στην lelit) , έχω διαπιστώσει κάτι παραπλήσιο στη δικιά μου, που ενώ πήρα το ascaso καλαθάκι,(καλύτερης ποιότητας κλπ κλπ) που για να πετύχω τις ίδιες συνθήκες εκχύλισης σε σχέση με το μαμα (ποσότητα σε χρόνο), πρέπει να κόψω αρκετά πιο λεπτά (σε αντίθεση με εσένα που αναφέρεις ότι δεν άλλξες τιποτα...?) , σχεδόν σε όλους τους καφέδες, με το μαμα ο καφές βγαίνει όπως το είπες....όχι ένα αλλα 2 κλικ καλύτερος.

Το παίδεψα μερικές φορές με εναλλαγή και κατέληξα πλέον να χρησιμοποιώ το "φτηνιάρικο" μαμα.

Το μόνο "κενό" που αφήνω είναι ότι με την πιο λεπτή άλεση ίσως δεν κάνω καλή κατανομή και λόγω channeling ή άλλου φαινομένου στον τρόπο ροής του νερού μέσα από τον καφέ, δεν τα καταφέρνω. Εσύ όμως έχεις κρατήσει και ποσότητα και κόψιμο καφέ το ίδιο, άρα ο παράγοντας "τρόπος παρασκευής¨ δεν επηρεάζει....

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από dasimo » Τρί Φεβ 15, 2022 7:10 pm

Η μηχανή δουλεύει καταπληκτικά και την προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλος (αρκεί να μην ζητάτε πολλούς βαθμούς ελευθερίας και παραμετροποίησης -με κουμπάκια-). Σε εμένα συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο , το μαμα καλάθι είναι IMS Competizione και ΔΕΝ δουλεύει σωστα. Κατα τύχη σήμερα ήρθαν κάτι πραγματάκια και είχε και δυο φθηνα καλαθάκια των 5 ευρώ τα οποία και αυτα δουλεύουν όπως όλα (πλην αυτού που είχε μέσα η καφετιέρα ΤΕΛΕΙΑ). Το έψαξα λίγο παραπάνω σήμερα και διαπίστωσα οτι το καλαθάκι δυστυχώς κάπου χτύπησε και τελικά δεν πρέπει να εφαρμόζει καλά στη φλάντζα παρότι το "πιεσόμετρο" δείχνει 10 bar (στο boiler) όπως πρέπει. Ασχετο με το θέμα αλλα σήμερα παρήγγειλα απο ελληνικό κατάστημα 2 καλαθάκια (14αρι και 18-21) ένα δυναμομετρικό ταμπερ , ενα distributor της motta , μια καινούργια γαλατιέρα, κουταλάκια εσπρεσσο και άλλες μικρές βλακείες για την καλή μου!
Αν δεν εχετε distributor απλα αγοράστε ενα αυριο......μονο αυτό έχω να πω, σε ότι αφορά το δυναμομετρικό ταμπερ , νομίζω οτι τελικά ίσως είναι υπερβολή αν και το συγκεκριμένο είναι πραγματικά καλό ταμπερ και μάλιστα ΜΙΣΟΥ κιλού!

Απάντηση