Bezzera BZ10 2020

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
bestlgr
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2022 3:09 pm
Όνομα: Marios
Μηχανή:: Bezzera BZ -10 2021
Μύλος:: Euruka mignon zero
Οι καφέδες μου:: cup10 , samba , kawa

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από bestlgr » Πέμ Φεβ 02, 2023 12:24 pm

Ευχαριστώ. Στην bz 10 - 2021 δινουν καλαθακι 20gr. Το εχω δοκιμασει αυτο που εχεις γραψει Αν βαλω 18 gr στο 20αρι ομως βγαινει υγρο το puck και με χαλαει. Θα το ξανατσεκαρω ομως .

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Πέμ Φεβ 02, 2023 6:33 pm

Δεν ειναι must κανονας απλα παιζε συνηθως στο +-1 απ το αναγραφόμενο .

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από dasimo » Τετ Σεπ 20, 2023 8:49 pm

καλησπέρα στην παρέα. Να κανω ενα update, έβαλα puck screen αγορασμένο απο το coffees.gr 58mm και τα pucks μου βγαίνουν σαν τουβλάκια στεγνα και δομημένα υπέροχα με τον καφέ καλοδουλεμένο παντού , χωρίς channeling. Ισως το καλύτερο 7ευρω που ξόδεψα εως σήμερα!

bestlgr
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2022 3:09 pm
Όνομα: Marios
Μηχανή:: Bezzera BZ -10 2021
Μύλος:: Euruka mignon zero
Οι καφέδες μου:: cup10 , samba , kawa

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από bestlgr » Πέμ Οκτ 12, 2023 4:44 pm

Ειχα ατελειωτο challening και δεν μπορουσα να το εξηγησω. Νομιζα οτι κατι τρεχει με την μηχανη. Ομως εφταιγε ο mignon zero και ο τροπος που τον χρησιμοποιουσα. Απο τα πατηματα της φυσουνας για να αδειασει επαιφταν πολλα fines που δημιουργουσαν το προβλημα. Τωρα τα τελαυταια πατηματα τα αφηνω εκτος και ειδα μεγαλη βελτιωση

tommas
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 12, 2014 9:44 am
Όνομα: tom
Μηχανή:: BZ10
2η Μηχανή:: Lelit PL041PLUSPID
Μύλος:: Eurogat K5
Οι καφέδες μου:: Filicori Grande Crema Delicato,Club Cave

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από tommas » Δευ Φεβ 26, 2024 1:07 pm

Καλήμερα.
Κατοχος της BZ10 -2023 μοντελο εδω και 10 μερες. Προερχομενος απο PL41 PLUST PID τα τελευταια 7-8 χρονια.
Εχω ενθουσιαστει με την bezzera και το βιομηνχανικο επιπεδο της in house κατασκευης. Εχω καποιες αποριες σχετικα με τι καλαθακι πρεπει να παρω, απο οτι καταλαβα παιζει ρολο το υψος απο το καλαθι για να εχουμε καποιο ελεγχο στο Pre infusion. Εχει καταληξει κανείς σε καποιο καλαθακι 18-21 γραμμαριων που να κανει για την BZ-10?

Εχω δει οτι κανει το shower screen της IMS. Καμμια δοκιμή απο κανεναν να μας πε την εμπειρια του?

Επισης η δικια μου ηρθε απο το εργοστασιο ρυμθισμενη στα 11 με 11,5 bar στο μανομετρο, με τυφλο η μετρηση αυτη. Στην εκχυλιση καθεται κοντα στα 11 με 11+. Εκανα αποπειρα να την παω στα 9.0 με 9.5 bar αλλα εκανε θορυβο η αντλια (υψηλη συχνοτητα) και ξενερωσα, με αποτελεσμα να την γυρισω παλί στα 11 Bar οπου ειναι ησυχη. Καμμια προταση για να πλησιασουμε τα 9-10 Bar χωρις παρατραγουδα?
Φιλικα Θωμας

proverp
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2011 8:48 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Bezzera Strega
Μύλος:: Eureka Atom 75
Οι καφέδες μου:: The Barn
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από proverp » Παρ Μαρ 01, 2024 12:57 pm

Εγώ στην Strega (Bezzera και αυτή λίγο διαφορετική αλλά ίδια νομίζω τεχνολογικά τελικά) χρησιμοποιώ την ντουζιέρα της IMS και καλαθάκια VST συνήθως το 18αρι και το 20αρι.
Είχα και τα IMS καλαθάκια αλλά δεν μου ταίριαξαν, δε θυμάμαι τώρα να σου πω για ποιόν ακριβώς λόγο έχουν περάσει και 5 6 χρόνια αλλά κατέληξα τελικά στα VST και δεν έχω κάνει άλλες δοκιμές...

tommas
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 12, 2014 9:44 am
Όνομα: tom
Μηχανή:: BZ10
2η Μηχανή:: Lelit PL041PLUSPID
Μύλος:: Eurogat K5
Οι καφέδες μου:: Filicori Grande Crema Delicato,Club Cave

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από tommas » Σάβ Μαρ 02, 2024 10:36 pm

Περιμένω να έρθουν κάποια καλαθάκια της ims μαζί με την σίτα της. Σίγουρα θα δοκιμάσω και της vst κάποια στιγμή.
Έχω μπλέξει σε εισαγωγικά με την ρύθμιση της πίεσης. Αν ήξερα ότι θα έχω τόσο θόρυβο στην αντλία (σαν σφύριγμα σε υψηλή συχνότητα ) δεν θα την ακουμπούσα. Η μηχανή ήρθε ρυθμισμένη στα 11 bar και αφού την άνοιξα ρύθμισα την opv σε ένα εύρος από 9.5 έως 10 bar. Δυστυχώς αυτό δημιούργησε θόρυβο υψηλής συχνότητας που μάλλον προέρχεται από την αντλια ή από το ελατήριο της opv. Προσπάθησα να την φέρω στα εργοστασιακα επίπεδα να γίνει πάλι ήσυχη με αποτέλεσμα να φτάσουμε με τυφλό καλαθάκι στα 12 bar σχεδόν. Δε ξέρω τι να κάνω. Είμαι σε επικοινωνία με το σέρβις και βλέπουμε.
Από διάφορα forum ότι πληροφορία έχω βρει κάνουν λόγο για σύνηθες φαινόμενο και είναι random πως θα σου κάτσει.
Αν έχετε καμμια εμπειρια ή πρόταση καλοδεχούμενη!

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από gsisr » Κυρ Μαρ 03, 2024 9:00 am

πάντως δεν είναι φυσιολογικό αυτό που αναφέρεις και δεν θα πρεπε να συμβαίνει. μήπως έχει ελαττωματική opv

tommas
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 12, 2014 9:44 am
Όνομα: tom
Μηχανή:: BZ10
2η Μηχανή:: Lelit PL041PLUSPID
Μύλος:: Eurogat K5
Οι καφέδες μου:: Filicori Grande Crema Delicato,Club Cave

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από tommas » Κυρ Μαρ 03, 2024 3:52 pm

Αυτή την στιγμή είναι ρυθμισμένη η μηχανή στα 11bar με τυφλό, 10.5 περίπου στον διπλό espresso και ο θόρυβος είναι εκεί εκνευριστικος. Μέσα στην εβδομάδα σε επικοινωνία με το service της Bezzera να δω που θα καταλήξουμε αν θα καταλήξουμε τι φταίει και πως θα το αντιμετωπίσουμε.
Στη χειρότερη ένας επαγγελματίας του χώρου θα ξέρει τι λύση.
Το περίεργο είναι ότι υπάρχουν πολλές αναφορές και βίντεο στο διαδίκτυο με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και ήχο στην αντλία από αρκετούς χρήστες.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από dkstopo » Κυρ Μαρ 03, 2024 9:56 pm

tommas έγραψε:
Δευ Φεβ 26, 2024 1:07 pm
...... Εκανα αποπειρα να την παω στα 9.0 με 9.5 bar αλλα εκανε θορυβο η αντλια (υψηλη συχνοτητα) και ξενερωσα, με αποτελεσμα να την γυρισω παλί στα 11 Bar οπου ειναι ησυχη. Καμμια προταησ για να πλησιασουμε τα 9-10 Bar χωρις παρατραγουδα?
Φιλικα Θωμας
βάλε το τυφλό ανοιξέ την και παίξε την πίεση σε όλο ευρος από min σε max. Αστην να δουλέψει συνεχόμενα, λογικά θα στρώσει.
Σφίξε τα πόδια, βεβαιώσου ότι είναι η αντλία είναι το μόνο που πάλετε και ίσως μεταδίδει. Δεν αξίζει να μπλέκεις με σερβις, είναι όπως σου κάτσει στις παλμικές αντλίες.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Απάντηση