Bezzera BZ10 2020

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από After » Τρί Μαρ 29, 2022 4:20 pm

Ωραία γιατί το H26 βρίσκω εδώ

Αναμένουμε εντυπώσεις και διαφορές ανάμεσα στα 2 👍
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

homekafetzis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2020 9:02 pm
Όνομα: Μάρκος
Μηχανή:: La Marzocco Linea mi
Μύλος:: Caedo E37s 83mm flat
2ος Μύλος:: HG-one 83mm conical
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από homekafetzis » Τετ Μαρ 30, 2022 4:06 pm

Γιωργο ηρθε το gaggia, ειναι λιγο μικροτερο απο το Η26.
Δεν το δοκιμασα ακομα..
Παντως ειδα λιγο τα αλλα καλαθακια που λεγαμε και τελικα εγω εχω το Η26 και το Η28 και χρησιμοποιω το Η28.
Οποτε εσενα που σε βολευει το gaggia, στο Η26 εισαι, οποτε ολα καλα.

homekafetzis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2020 9:02 pm
Όνομα: Μάρκος
Μηχανή:: La Marzocco Linea mi
Μύλος:: Caedo E37s 83mm flat
2ος Μύλος:: HG-one 83mm conical
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από homekafetzis » Τετ Μαρ 30, 2022 5:04 pm

Το gaggia πρεπει να εχει υψος 24mm (H24).
Γιατι το βλεπω λιγο μικροτερο απο το Η26 της Ε&Β by IMS.
Αρα το Η24 θα ειναι ιδιο με της gaggia.
Αρα μηπως αυτο ειναι καλυτερο για σενα.

Σαν σχημα (τοιχωματα - επιφανεια εξοδου) τα καλαθια ειναι ιδια, αυτο που αλλαζει ειναι η σιτα και σαφως η ποιοτητα κατασκευης (βγαζει ματι).

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από After » Τετ Μαρ 30, 2022 5:46 pm

homekafetzis έγραψε:
Τετ Μαρ 30, 2022 5:04 pm
Το gaggia πρεπει να εχει υψος 24mm (H24).
Γιατι το βλεπω λιγο μικροτερο απο το Η26 της Ε&Β by IMS.
Αρα το Η24 θα ειναι ιδιο με της gaggia.
Αρα μηπως αυτο ειναι καλυτερο για σενα.

Σαν σχημα (τοιχωματα - επιφανεια εξοδου) τα καλαθια ειναι ιδια, αυτο που αλλαζει ειναι η σιτα και σαφως η ποιοτητα κατασκευης (βγαζει ματι).
Περιμένω πως και πως τις εντυπώσεις σου, άντε γιατί με τρώει και η τσέπη :lol:
Προσπάθησα να το μετρήσω με ένα χάρακα και κάπου 25mm και κάτι μου φαίνεται, έτσι κι αλλιώς το H24 δεν το βρίσκω εδώ οπότε για Η26 πάω

Οπότε γράψεις εντυπώσεις, πες και ποιο από τα δύο θέλει πιο λεπτή άλεση για τα ίδια δευτερόλεπτα
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από dasimo » Σάβ Απρ 02, 2022 9:52 am

After έγραψε:
Δευ Μαρ 28, 2022 5:46 pm
Έκατσα και διάβασα όλο το θρεντ και χαίρομαι που βρήκα πως στο φόρουμ υπάρχουν και άλλοι κάτοικοι εκ Ιταλίας
Ήμουν 6 χρόνια στο Bari , πρώην φοιτητής οικονομικών, και θυμάμαι σαν τώρα τον καθηγητή της Statistica να σχολιάζει το γεγονός πως μετά την αποφοίτησή θα εργαστούμε στην Ελλάδα..... "Povera economia Greca" :lol:

Για την bz10 τώρα, σαν λάτρης της Bezzera, μου αρέσει που ακολουθεί τον δικό της δρόμο για την σχεδίαση των μηχανών, και εκτός του ότι η strega είναι η αγαπημένη μου lever, πιστεύω πως και η Bz10 είναι μια από τις κορυφαίες μηχανές ΗΧ που αποδεικνύουν πως δεν χρειάζονται τρελά PID ή άλλα ηλεκτρονικά συστήματα

Για τα καλαθάκια τώρα, μιας και ειπώθηκε και αυτό, έπρεπε πολύ νωρίτερα να πετάξω vst/ims και να έχω καταλάβει πως όχι μόνο δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω, αλλά αδειάζουν αισθητά και τις τσέπες μας, και χαμένες ή μη επαναληψιμες εκχυλίσεις έχουμε
Εκχυλιζω στην Epoca μου με το μαμισιο διπλό της Gaggia και δεν υπάρχει περίπτωση να το αλλάξω
18 μήνες......30 ημέρες......6 καφέδες την ημέρα...... πρέπει να έχει κάνει πάνω απο 3,000 καφέδες ασπρους , μαυρους, Μόλις 12 λεπτά για να έρθει σε μια (πρωτη) ισορροπία (priceless με τις τιμές ρευματος σημερα). Μέχρι στιγμής είναι καταπληκτική αγορά, αλλα μάλλον θα το έλεγα για οποιαδήποτε μηχανη ειχα αγοράσει αυτο. Στα μειονεκτήματα της βάζω οτι είναι αρκετά temperemental στο θέμα καλαθι. Γενικά μου αρέσεις που έχω τον έλεγχο του pre-infusion μέσω του καλαθιού αλλα το lever είναι lever. Είμαι τόσο ευχαριστημένος που πάλι Bezzera θα έπαιρνα , αν και έχουν ακριβύνει πολύ πλέον. Με γοητεύει οτι παρότι είναι βιομηχανικό προιόν δεν παύει να είναι ένα προιόν μιας μικρής οικογενειακής βιοτεχνίας περισσότερο, παρα ένα προιόν συστηματικής παραγωγής όπως π.χ. η Lelit. Κάτι τελευταιο......ο ατμός...ο ατμός η ισχύς του θερμοσίφωνα θυμίζει πυρηνικό αντιδραστήρα.....πραγματικά ατελείωτος, ξηρός και ταχύτατη παραγωγή, αλλωστε σε συγκριτικό με την elba και την rocket appartamento κερδίζει με τεράστια διαφορά απο την δεύτερη. Καταπληκτική αγορά.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από dasimo » Τετ Ιαν 11, 2023 8:26 pm

Αγαπητοί συμφορουμίτες
Η ΒΖ-10 μετα απο 4000+ καφέδες , ξύπνησε την παραμονή πρωτοχρονιάς σε άσχημη κατάσταση......Ενω έκανα κανονικά καφέ η μηχανή δεν εκτόνωνε αρχικα μετα την εκχείλιση , στή συνέχεια άρχισε να τρέχει νερά στο tray και εγω βρέθηκα σε κατάσταση πανικου με την μικρή σε άσχημη κατάσταση.....
Η διάγνωση ήταν εύκολη , μας άφησε η solenoid valve και εγω ήμουν με μια μηχανή που δεν έχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα χαλασμέν η και εκτός εγγύησης......Μιλάμε για την ιδανικήπερίπτωση κρίσης πανικου. Βεβαίως και απευθύνθηκα στο φόρουμ μας για βοήθεια και στο φόρουμ μας ανακάλυψα τον Κύριο (με Κ Κεφαλαίο) Μανώλη απο την vendingbar.gr που στο φόρουμ μας είναι ο αγαπητός veba (memberlist.php?mode=viewprofile&u=4054 )
Νομίζω οτι τέτοιοι επαγγελματίες δεν υπάρχουν στήν χώρα μας και νομίζω οτι και λίγα λέω. Ο άνθρωπος ήρθε στο σπίτι μου, παρέλαβε την μηχανή, μου έστειλε link που έβλεπα live την εξέλιξη της επισκευής και βέβαια είδα σε live stream την επισκευή που έκανε. Σήμερα λοιπόν παρέλαβα την μηχανή μου σε ΑΨΟΓΗ κατάσταση με την πίεση ρυθμισμένη στα 10 bar(όπως του ζήτησα) για να έχω 9 στο grouphead, την έλαβα πίσω βιδωμένη , ρυθμισμένη άψογα, με ολοκαίνουργια βαλβίδα και πηνίο και το χαλασμένο ανταλλακτικό στο χέρι.......
Εγω στην χώρα μας δεν έχω ξαναβιώσει κάτι τέτοιο και απλα δεν έχω λόγια να ευχαριστήσω τον @veba που πλέον θα αναλάβει όλη τη συντήρηση της μηχανής μου αλλα και τις επόμενες μηχανές μου (που έρχονται!).
Η τιμή που χρέωσε νομίζω είναι εξαιρετικά χαμηλή για όλη αυτή τη διαδικασία και την επισκευή και απλά να σας πώ οτι αν χρειαστείτε ποτε τίποτε μην διστάσετε ουτε δευτερόλεπτο να επικοινωνήσετε μαζί του.

Σας παραθέτω τα λίνκς της επισκευής και θέλω να τον ευχαριστήσω ακόμη μια φορά για ότι έκανε για εμάς.
Αγαπητέ Μανώλη , σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ.

https://www.youtube.com/watch?v=NdJ1V9wZEP4&t=1223s
https://www.youtube.com/watch?v=HY7XvFBhE7o&t=302s

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από PaNoSS » Τετ Ιαν 11, 2023 9:00 pm

Ωωωω ρε φίλε έτυχε να δω το live του στο youtube τη μερα που την έφτιαχνε...
με έχει βοηθήσει κ μένα σε μια δύσκολη διερεύνηση βλάβης παλαιότερα...
μπράβο κ από μένα.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από Hatori » Τετ Ιαν 11, 2023 11:51 pm

Πολλά συγχαρητήρια στο μέλος veba και καλή ανάρρωση στο κορίτσι σου!

bestlgr
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2022 3:09 pm
Όνομα: Marios
Μηχανή:: Bezzera BZ -10 2021
Μύλος:: Euruka mignon zero
Οι καφέδες μου:: cup10 , samba , kawa

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από bestlgr » Τετ Φεβ 01, 2023 7:31 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα μιας και πρόσφατα κάτοχος της bz-10 2021 :

1. Ρύθμισή πίεσης εκχύλισης στα 9-10-11 bar Με γυμνό αν έχει δει κάποιος διαφορά .Την έχω ρυθμίσει στα 10Bar αλλά δεν ένιωσα αισθητή διαφορά
2. Ρύθμιση πιεζοστάτη. Οι εκχυλίσεις σε Κένυα και Γουατεμάλα απο cup10 έβγαιναν με οξύτητες . Το ανέβασα στα 1.4 bar με μείωση της οξύτητας αλλα νιώθω ότι θέλει λίγο ακόμα. Είναι ασφαλές και μέχρι ποιο σημείο η αύξηση της πίεσης στο boiler; Γνωρίζουμε την σχέση θερμοκρασίας εκχύλισης σε σχέση με τα bar στο boiler;

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Φεβ 02, 2023 7:20 am

Καλημέρα

Εγώ πρόσφατα με μείωση 10 bar στο μανόμετρο , δηλαδή 9 στο group είδα αρκετά μεγάλη διαφορά από το στοκ 12 στο μανόμετρο.
Η ρύθμιση στο 1.4 σημαίνει θερμοκρασίες γύρω στους 92 βαθμούς, αυτό δεν είναι πολύ διαφορετικό από το στοκ (αν δεν κάνω λάθος) . Αυτό που χρειάζεσαι είναι καλαθάκι με βάθος για να ρυθμίζεις εμπειρικά το preinfusion. Δυστυχώς σε ένα group σαν της Bezzera είναι ο μόνος τρόπος

Απάντηση