Bezzera BZ10 2020

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
bestlgr
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2022 3:09 pm
Όνομα: Marios
Μηχανή:: Bezzera BZ -10 2021
Μύλος:: Euruka mignon zero
Οι καφέδες μου:: cup10 , samba , kawa

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από bestlgr » Δευ Μαρ 04, 2024 1:30 pm

Μήπως κόβεις και πολύ ψιλά τον καφέ? Σε πόσα δευτερόλεπτα κάνεις την εκχυλιση? Ίσως σε συνδυασμό με την μείωση της πίεσης στο κάνει. Και εμένα στην αρχή έκανα ένα σφύριγμα αλλά πλέον δεν είναι τόσο έντονο. Με την opv έχω καταλήξει στα 11 bar με το τυφλό. Υπάρχουν αναφορές που λένε και για παραπάνω. Με τα καλαθακια συνήθως βάζω 1 gr κάτω από το ενδεικτικό, αλλά.παιζει ρόλο και ο καφές και το κοψιμο. Να σου πω ότι από κάτω έχει και ένα αυτοκόλλητο εγγύησης το οποίο λογικά έχεις σχισει ανοίγοντας την μηχανή. Το έκανα και εγώ. Δώσε χρόνο στην μηχανή σου και α καταλάβεις ότι είναι κορυφή.

tommas
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 12, 2014 9:44 am
Όνομα: tom
Μηχανή:: BZ10
2η Μηχανή:: Lelit PL041PLUSPID
Μύλος:: Eurogat K5
Οι καφέδες μου:: Filicori Grande Crema Delicato,Club Cave

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από tommas » Δευ Μαρ 04, 2024 5:20 pm

Καφε κοβω σε τετοιο σημειο ωστε να εχω 1:2 σε 30-35 sec, καπου στα 17-18 γραμμαρια τα αντιστοιχα ml -+ml. Ο καφες βγαινει νοστιμος με κρεμα κλπ. Το θεμα ειναι οτι η Bezzera συμφωνα με τον κατασκευστη ερχονται απο το εργοστασιο στα 11.5-12 bar ετοιμες. Αυτο το feedback εχω, απο την ερευνα που εχω κανει απο καταχους BZ σειρας. Οσοι κατεβασαν πιεση ειχαν ακριβως αυτον τον θορυβο στην αντλια-opv, που μετα απο μερες χρησεις και καφεδων στρωνει.
Καποιος με παροτρυνε να ξεβιδωσω τελειως την OPV να βγαλω το ελατηριο, να λαδωσω με γρασο τροφιμων το O-ring και να ξαναβιδωσω στα επιθυμητα bar.
Για την ωρα απλα φτιαχνω καφεδες με τον εκνευριστικο θορυβο να δω ποσο θα στρωσει και βλεπουμε.
Προερχομενος απο Lelit, η διαφορα στην κατασκευη ειναι αξιοσημειωτη.
Οντως η εγγυση παει περιπατο με το αυτοκολητο. Θα δειξει η πορεια.

Εχει κανενας ανοιξει OPV? Δειχνει απλο, με τα καταλληλα εργαλεια.

tommas
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 12, 2014 9:44 am
Όνομα: tom
Μηχανή:: BZ10
2η Μηχανή:: Lelit PL041PLUSPID
Μύλος:: Eurogat K5
Οι καφέδες μου:: Filicori Grande Crema Delicato,Club Cave

Re: Bezzera BZ10 2020

Δημοσίευση από tommas » Κυρ Μαρ 10, 2024 6:55 pm

Τέλικα ανοιχτηκε η μηχανή. Λύθηκε το ελατήριο της opv , ελαφρά το τεντωσα και ξανακουμπωσα. Ο θόρυβος εξαφανίστηκε τελείως. Ρύθμισα άνετα στα 10bar με τύφλο μια μέχρι σήμερα όλα καλά.
Αυτή η λύση για bezzera μηχανές παίζει αρκετα ειδικά σε καινούργιες μηχανές μετά από ρύθμιση στην opv.

Απάντηση