Κατάργηση καθυστέρησης Oscar II

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Κατάργηση καθυστέρησης Oscar II

Δημοσίευση από geoiron » Πέμ Οκτ 08, 2020 5:25 pm

Καλησπέρα σας. Έχετε κάποια νέα παρατήρηση για τη συγκεκριμένη διαδικασία? Υπάρχει όντως θέμα με πολύ ατμό?
Έχω την συγκεκριμένη μηχανή περίπου 9 μήνες και έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές που μένει αρκετές ώρες αναμμένη χωρίς να φτιάξω καφέ, βγάζει ατμό αντί για νερό. Σας τυχαίνει εσάς κάτι παρόμοιο? Είναι θέμα της μηχανής μου? Μπορώ να κάνω κάτι για να το αποτρέψω? Συγνώμη για το offtopic.

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Κατάργηση καθυστέρησης Oscar II

Δημοσίευση από georgevag » Πέμ Οκτ 08, 2020 9:11 pm

Ο ατμός κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στο ότι αδειάζει ο HX σωλήνας άμα κάνεις συνεχώς flush με αποτέλεσμα το νέο νερό που εισέρχεται στον καυτό σωλήνα να ατμοποιειται. Άμα γεμίσεις τον σωλήνα πχ με backflush ή αν φτιάχνεις τον δεύτερο σε σειρά καφέ τότε ακόμα κ αρκετά λεπτά να αφήσεις τη μηχανή θα βγει ελάχιστος ατμος.. δλδ κάνεις ένα φλασάκι και κουμπώνεις για να κανεις καφέ. Γενικα υπάρχει το ενδεχόμενο ένα gigler 0.7mm κωδ. 07300860 που υπάρχει ακριβώς μετά την αντλία να ευθύνεται για το αργό γέμισμα του HX σωλήνα. Είμαι σε συζήτηση με τους Ρώσους για το αν αξίζει να αφαιρεθεί ή όχι.
Σε προηγούμενο ποστ ανέφερα ότι η μηχανή βγάζει ατμούς γιατί το είχα παρακάνει με τα flush ώστε να τσεκαρω το "feature" με την απενεργοποίηση! Ομως οι ατμοί δεν προέρχονται από αυτό. Πχ δοκίμασε να γυρίσεις τη μηχανή "μαμά" και να κάνεις συνεχώς flush και stop. Θα διαπιστώσεις ότι όσα πιο πολλά flush κάνεις τόσο πιο πολύ ατμός θα βγαίνει από το γκρουπ.
Τέλος, οι Ρώσοι πιστεύουν ότι εάν τροποποιήσεις κάποια μικρά πράγματα στη μηχανή θα δουλεύει ακόμα καλύτερα (..όχι ότι δεν δουλεύει) και ίσως τα εφαρμόσω κυρίως από περιέργεια.. Δλδ α) να προστεθεί ένα ruby gigler 0.6mm μέσα στην τριοδη από Synesso (σαν ένα κόκκινο μικρό κουμπί με μία τρύπα στη μέση είναι), β) να αφαιρεθεί το 0.7mm gigler της αντλίας (κωδ. 07300860), γ) να προστεθεί το 0.4mm gigler (κωδ. 07300184) στη ζεστή πλευρά του γκουπ και δ) να προστεθεί το 0.3mm gigler (κωδ. 07300225) στη κρύα πλευρά του γκουπ που υπάρχει ήδη στη ζέστη πλευρά μετά την αφαίρεση. Υπάρχει και βιντεάκι που το ανέβασε πρόσφατα: https://www.youtube.com/watch?v=qLpv_CvAPPQ και κάποιες ερωτήσεις που του κανω...
Το gigler βρίσκεται εύκολα από doika.gr και είναι πολύ φτηνό. Το ruby gigler το βρήκα μόνο στην Αυστραλία με κόστος 6ε το ένα αλλά τα μεταφορικά κοστίζουν κοντά στα 20!
Επίσης κάτι το οποίο δεν ισχύει μονο για την oscar αλλά φαντάζομαι και για τις άλλες μηχανές. Εντελώς τυχαία μετά από καθάρισμα του γκρουπ και επανατοποθετωντας το brass και την σίτα, η τρύπα του γκρουπ που εκτοξεύει το νερό ευθυγραμμιστηκε με μια από τις 8 τρύπες του brass με αποτέλεσμα να φεύγει το νερό με τρελή πίεση από το γκρουπ γιατί ουσιαστικά περνούσε από μια τρύπα και έτσι το puck ήταν πάντα με κρατηρα :D

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Κατάργηση καθυστέρησης Oscar II

Δημοσίευση από geoiron » Παρ Οκτ 09, 2020 6:03 pm

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα το δοκιμάσω και εγώ λογικά αυτές τις μέρες. Όσο για τις άλλες μετατροπές σκέφτομαι να τις αφήσω προς το παρόν γιατί δεν το έχω τόσο με τα τεχνικά κομμάτια. Άσε τώρα που βρήκαμε πως να πιούμε έναν νορμάλ καφέ, μη την αποκάνουμε :lol:

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Κατάργηση καθυστέρησης Oscar II

Δημοσίευση από georgevag » Παρ Οκτ 09, 2020 7:28 pm

Όχι.. δεν υπάρχει λόγος να την πειράξεις. Απλά εμένα μ'αρεσει να ασχολουμαι.. Ακόμα και η κατάργηση της καθυστέρησης είναι προαιρετική. Ένα κολπακι για να μειώσεις τους ατμούς άμα δεν έχεις μπαρομετρο και δεν θες να χρησιμοποιήσεις το τυφλό είναι να πατήσεις μια φορά το κουμπί της εκχύλισης και σε δύο δευτερόλεπτα να το ξαναπατησεις πριν κάνει το κλακ και τρέξει νερό από το γκρουπ. Το κάνεις μια ακόμα φορά. Θα ακούσεις κάπως σαν να άλλαξε ο ήχος της μηχανής, σαν να ζοριστηκε. Πριν ανοίξει ομως η τριοδη κ τρέξει νερό. Με αυτό τον τρόπο έχεις γεμίσει την ΗΧ σωλήνα κ βρίσκεται το κύκλωμα υπό πίεση. Αφήνεις να ζεσταθεί καλά η μηχανή κ πριν κάνεις καφέ κάνεις ένα φλας 3 sec περίπου και κουμπώνεις. Εννοείται πως αυτό γίνεται μόνο εάν στη μηχανή δεν έχεις καταργήσει την καθυστέρηση γιατι αλλιώς θα τρέξει κατευθείαν νερό.

Άβαταρ μέλους
Algebar
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 4:04 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: NS Oscar II
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Παλλήνη

Re: Κατάργηση καθυστέρησης Oscar II

Δημοσίευση από Algebar » Σάβ Οκτ 10, 2020 9:05 pm

Εγώ πάντως δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα με ατμό χωρίς την καθυστέρηση, ανάβω τη μηχανή και στα 25-30 λεπτά κάνω ένα μικρό flush με ελάχιστο ατμό και φτιάχνω το καφεδάκι μου. Αν μείνει 1-2 ώρες δεν ξέρω τι γίνεται αλλά δεν θα με ένοιαζε να κάνω και ένα backflush για να γεμίσει το HX αφού έτσι κι αλλιώς έχω το τυφλό μόνιμα στο μαμά κλείστρο και χρησιμοποιώ το γυμνό.

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Κατάργηση καθυστέρησης Oscar II

Δημοσίευση από geoiron » Δευ Οκτ 12, 2020 4:45 pm

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τις απαντήσεις.
Ίσως ανοίξω αυτές τις ημέρες κάποιο άλλο θέμα που αφορά γενικά την συγκεκριμένη εσπρεσιέρα, καθώς διαπιστώνω ότι γνωρίζετε πολλά περισσότερα από εμένα και θα με βοηθήσετε πολύ!
Algebar έγραψε:
Σάβ Οκτ 10, 2020 9:05 pm
... αφού έτσι κι αλλιώς έχω το τυφλό μόνιμα στο μαμά κλείστρο και χρησιμοποιώ το γυμνό.
Μπορείς να μου πεις ποιο γυμνό χρησιμοποιείς?

Άβαταρ μέλους
Algebar
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 4:04 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: NS Oscar II
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Παλλήνη

Re: Κατάργηση καθυστέρησης Oscar II

Δημοσίευση από Algebar » Δευ Οκτ 12, 2020 11:41 pm

geoiron έγραψε: Μπορείς να μου πεις ποιο γυμνό χρησιμοποιείς?
Αυτό εδώ https://www.barista.gr/en/SIMONELLI-58M ... LTER-16588 το είχα πάρει μαζί με τη μηχανή και εφαρμόζει τέλεια.

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Κατάργηση καθυστέρησης Oscar II

Δημοσίευση από georgevag » Τρί Οκτ 13, 2020 12:43 am

geoiron έγραψε:
Δευ Οκτ 12, 2020 4:45 pm
Μπορείς να μου πεις ποιο γυμνό χρησιμοποιείς?
Εγώ έχω αυτό https://www.coffeetales.gr/exoplismos/s ... lli-detail το οποίο επίσης εφαρμόζει τέλεια. Έχει και στην τρύπα νίκελ για να ταιριάζει με τη μηχανή.

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Κατάργηση καθυστέρησης Oscar II

Δημοσίευση από geoiron » Δευ Οκτ 19, 2020 12:29 pm

Καλησπέρα,
Είχα επικοινωνία με το Εlectro's που είχα αγοράσει την μηχανή και ρώτησα για την κατάργηση καθυστέρησης. Η απάντηση σου του ήταν η εξής:
"It is not advisable to remove the delay time function, the engineers have designed the Oscar in this way so that the heat exchanger is filled before the actual delivery"
Τώρα δεν είμαι και ειδικός για να ξέρω τι ακριβώς εννοεί και πως δουλεύει η μηχανή, απλά σας ενημερώνω.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Κατάργηση καθυστέρησης Oscar II

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Οκτ 19, 2020 1:56 pm

Αν δεν σε ενοχλεί η καθυστέρηση των 7" δεν ηπαρχει λόγος να την αφαιρέσεις.
Αλλα δες του Γιώργου τα ποστ που γράφει παραπάνω να δεις με λεπτομέρειες τι κερδίζεις

Απάντηση