Κατάργηση καθυστέρησης Oscar II

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Κατάργηση καθυστέρησης Oscar II

Δημοσίευση από geoiron » Δευ Οκτ 19, 2020 2:43 pm

Ναι το δοκίμασα και εγώ δυο-τρεις μέρες. Δεν είδα κάποια διαφορά ουσιαστική. Το πακ είχε την ίδια μορφή είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο.
Διαπίστωσα όμως κάτι το οποίο δεν το είχα δει άλλη φορά. Με ταυτόχρονη χρήση ατμού και εκχύλιση καφέ, ο ατμός έκανε διακοπές...
Ποτέ πριν δεν είχα θέμα με τον ατμό. Ήταν πάντα σε περίσσεια. Μπορεί να μη φταίει φυσικά αυτή η αλλαγή και να οφείλεται αλλού το συγκεκριμένο, απλά το αναφέρω.

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Κατάργηση καθυστέρησης Oscar II

Δημοσίευση από georgevag » Δευ Οκτ 19, 2020 4:21 pm

Η απάντηση του electro's αυτή θα έπρεπε να ειναι. Δεν μπορει να ερθει σε αντίθεση με τη simonelli ακόμα και να πίστευε ότι το feature είναι άχρηστο..
Η μηχανή από τη μαμά της, γεμίζει τον ΗΧ σωλήνα με το πάτημα του κουμπιού και το κύκλωμα βρίσκεται υπό πίεση. Όταν φτάσει σε κάποια bar, σίγουρα πάνω από 8, τότε ανοίγει η βαλβιδα. Ομως αυτό έχει ως αποτέλεσμα να πετάει στο puck το νερό με σχεδόν ο.τι πίεση εχεις ορίσει στην opv. Είτε ενεργοποιημενο έχεις το feature, είτε απενεργοποιημενο όταν ανοίξεις την μηχανή για να τη ζεστάνεις, το κύκλωμα δεν είναι υπό πιεση. Άρα ο ΗΧ σωλήνας δεν έχει νερό (..τώρα αν λόγω σχεδίασης υπάρχουν κάποια σημεία που κρατάνε λίγο νερό δε ξέρω) και λόγω του καυτού boiler, με τη σειρά του ζεματαει και ο ΗΧ. Όταν περάσει για πρώτη φορά το νερό από μέσα του (πχ μετά από το ζεσταμα της μηχανής) θα ανεβάσει πολύ μεγάλη θερμοκρασία αλλά ο ΗΧ θα δροσιστεί. Εξου και οι ατμοι από το γκρουπ. Γι αυτό καλό είναι να αφήσουμε λίγο νερό να τρέξει μετά το ζεσταμα της μηχανής και λίγο πριν κάνουμε καφέ να ανεβάσουμε πίεση στο κύκλωμα ώστε να γεμίσει στα σίγουρα ο ΗΧ. Με αυτό το τρόπο και δροσιζουμε τον ΗΧ αλλά και ζεσταίνουμε σωστά το νερό που θα πιουμε. Κάνουμε ένα φλασάκι πριν τον καφέ κ είμαστε έτοιμοι..
Αν απενεργοποιήσουμε τώρα αυτο το feature δεν έρχεται το νερό με αρχικη πίεση 8+ bar επάνω στο puck μας αφού η ηλεκτροβαλβιδα αφήνει το νερό να περάσει στο γκρουπ με ο.τι πίεση φτάνει το νερό εκεί.

Όσο αναφορά τους ατμούς δεν νομίζω να φταίει η απενεργοποίηση του feature..

Άβαταρ μέλους
Algebar
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 4:04 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: NS Oscar II
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Παλλήνη

Re: Κατάργηση καθυστέρησης Oscar II

Δημοσίευση από Algebar » Δευ Οκτ 19, 2020 8:32 pm

Ο σωλήνας HX δεν μπορεί να αδειάζει όταν ζεσταίνεις τη μηχανή γιατί δεν θα δούλευε το θερμοσιφωνικό κύκλωμσ και δεν θα ζεσταινόταν το group αλλά μόνο το boiler. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι λόγω των ζικλέρ περιορίζεται η ροή του νερού και όταν δουλεύει ελεύθερα χωρίς υδραυλική αντίσταση από το puck o ΗΧ σωλήνας αδειάζει με μεγαλύτερο ρυθμό από αυτόν που γεμίζει. Λογικά με μεγάλα flush δεν θα αδειάζει τελείως αλλά και 20 -30 ml να είναι άδειος αρκούν για μπόλικο ατμό.

edit Η καθυστέρηση είναι σταθερή 3-4 sec και όχι με πίεση, όχι ότι παίζει κάποιο ρόλο λογικά θα φτάνει πάντα στην πίεση της OPV

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Κατάργηση καθυστέρησης Oscar II

Δημοσίευση από georgevag » Δευ Οκτ 19, 2020 11:44 pm

Algebar έγραψε:
Δευ Οκτ 19, 2020 8:32 pm
Ο σωλήνας HX δεν μπορεί να αδειάζει όταν ζεσταίνεις τη μηχανή γιατί δεν θα δούλευε το θερμοσιφωνικό κύκλωμσ και δεν θα ζεσταινόταν το group αλλά μόνο το boiler. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι λόγω των ζικλέρ περιορίζεται η ροή του νερού και όταν δουλεύει ελεύθερα χωρίς υδραυλική αντίσταση από το puck o ΗΧ σωλήνας αδειάζει με μεγαλύτερο ρυθμό από αυτόν που γεμίζει. Λογικά με μεγάλα flush δεν θα αδειάζει τελείως αλλά και 20 -30 ml να είναι άδειος αρκούν για μπόλικο ατμό.

edit Η καθυστέρηση είναι σταθερή 3-4 sec και όχι με πίεση, όχι ότι παίζει κάποιο ρόλο λογικά θα φτάνει πάντα στην πίεση της OPV
Έχει νόημα αυτό που λες Γιάννη. Όταν ζεσταίνει η μηχανή τώρα που το παρατήρησα κυλάει νερό αλλά σε πάρα πολύ μικρή πίεση όπως δείχνει το μπαρομετρο. Σε περίπτωση φλασαρισματος και όσο επιμένουμε σε αυτο τόσο χειροτερεύει η κατάσταση. Ίσως η simonelli έχει καταλάβει ότι κάτι δεν έχει πάει καλά με τα ζιγκλερ και προσθέτωντας αυτή την καθυστέρηση με την ταυτόχρονη αύξηση της πίεσης (το μπαρομετρο ανεβαίνει όσο έχει ρυθμιστεί η opv) πριν το κλακ της ηλεκτροβαλβιδας, το όλο σύστημα θα έρχεται σε πίεση για τον καφέ που θα φτιάξουμε ή και για τον επόμενο.
Οι Ρώσοι που μιλούσα ελεγαν αυτό ακριβώς. Πρέπει με κάποιο τρόπο (σε περίπτωση που θέλουμε να απενεργοποιήσουμε το feature ώστε να μη την πληρώνει το puck μας) να αυξήσουμε τη ροή προς την ΗΧ και αυτό γίνεται βγάζοντας το ζιγκλερ 0.7mm που βρίσκεται μετά την αντλία και ταυτόχρονα να μειώσουμε τη ροή μετά την ΗΧ σωλήνα που αυτό γίνεται με τη τοποθέτηση ζιγκλερ μείωσης ροής μέσα στην τριοδη βαλβίδα από την Synesso 0.6mm. Το έχω παραγγείλει από Αυστραλία και αναμένω ώστε να τοποθετηθούν/αφαιρεθούν για να σας πω εντυπώσεις.. :D

Παιδιά μια διευκρίνιση (...και κυρίως στους υποψήφιους αγοραστές της). Το ότι λέμε κάποια πράγματα για τη μηχανή και πειραματιζόμαστε δε σημαίνει ότι δεν κάνει καλούς καφέδες αφου κοιτάει στα μάτια μηχανές που κοστίζουν 50% παραπανω...απλά, κάποια άτομα, μας αρέσει να ασχολούμαστε παραπάνω από το μέσο όρο με τη μηχανή μας (...και όχι μόνο) και να ψάχνουμε κ το παραμικρό!
Και La Marzocco να ειχα που λέει ο λόγος πάλι θα ψαχνομουνα :f010:

Άβαταρ μέλους
Algebar
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 4:04 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: NS Oscar II
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Παλλήνη

Re: Κατάργηση καθυστέρησης Oscar II

Δημοσίευση από Algebar » Τρί Οκτ 20, 2020 8:35 am

Μπράβο σου που το ψάχνεις τόσο πολύ, εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν έχω όρεξη για τόσο πειραματισμό αφού είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα καφεδάκια που φτιάχνω. Περιμένω πάντως τα αποτελέσματα από τις δοκιμές που κάνεις με μεγάλο ενδιαφέρον !!!!

Απάντηση