Μετά τη Nespresso, τι?

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από edifis » Παρ Ιούλ 31, 2020 12:35 am

Δηλαδή την Sage την αποκλείουμε, έτσι? Όχι την Oracle Touch, αλλά την απλή:
edifis έγραψε:
Δευ Ιούλ 27, 2020 9:48 pm
......
2. για την Sage - και για να τελειώνουμε και με αυτήν - υπάρχει και το απλούστερο μοντέλο από την Oracle Touch, η απλή... Oracle:
https://www.plaisio.gr/i-kouzina-mou/pr ... 80_3087360

€600 φθηνότερη από την Touch, oυσιαστικά δεν έχει την έγχρωμη οθόνη αλλά έχει τους υπόλοιπους αυτοματισμούς. Αξίζει το πακέτο?
Αξιοπιστία? Service? Ποιότητα καφέ? Τιμή?

Sorry που επανέρχομαι αλλά πρέπει να αποκλείω μηχανές μια και καλή για να μπορέσω να καταλήξω κάπου.

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από edifis » Τρί Αύγ 11, 2020 9:19 pm

Mετά από πολύ μελέτη, τις δικές σας προτάσεις και έρευνα στο internet, κατέληξα στον… μύλο 😊
Eureka Mignon Specialita’
https://www.eureka.co.it/en/catalogo/pr ... /1/20.aspx

55mm διάμετρος μαχαιριών, 2 προγραμματιζόμενες δόσεις και τιμή γύρω στο πεντακοσάρικο. Εννοείται είναι stepless.

Πάμε τώρα στη μηχανή. Με βάση τα όσα διάβασα τη διαφορά τη κάνει ο μύλος, ο οποίος συνήθως είναι το ακριβό κομμάτι της δυάδας. Άρα τι, ψάχνουμε για μηχανή με τιμή <500 ευρώ? Χμμμ, δε βλέπω και πολλές επιλογές σε αυτό το εύρος τιμής. Aκόμα και για μονού μπόιλερ μηχανές η τιμή με pid και βαλβίδα opv ξεπερνάει τα 600 ευρώ (για κάποιο λόγο θέλω μηχανή με 58ρι portafilter).

Tι άλλο θέλω? Α, ναι. Να έχει βρυσάκι ζεστού νερού για εύκολη παρασκευή americano. Αυτός είναι ο λόγος που απορρίπτω την Οscar IΙ της Simonelli – δεν έχει παροχή ζεστού νερού. Εάν κάνω λάθος που την απορρίπτω για αυτόν τον λόγο, παρακαλώ διορθώστε με γιατί πραγματικά είναι μία πανέμορφη υλοποίηση.

Πού καταλήγω? Σε μια υλοποίηση με 2 μπόιλερ – αν και δεν είμαι σίγουρος ότι τα χρειάζομαι
Lelit Elizabeth - PL92T
https://espresso.lelit.com/product/31

H τιμή εδώ βέβαια ξεφεύγει, πάμε στα 1.200 ευρώ. Αξίζει η υπέρβαση? Άλλες προτάσεις σε αυτά τα χρήματα? Nιώθω πως όσο πιο πολύ το ψάχνω, τόσο πιο πολύ «χάνομαι»…


ΥΓ. εννοείται περιμένω τα σχόλιά σας και για τον μύλο που επέλεξα

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Αύγ 11, 2020 10:45 pm


xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από xenos » Τρί Αύγ 11, 2020 10:46 pm

Αν ανεβαίνεις στο 500ρικο σε μύλο, σκέψου και τον niche.

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Αύγ 11, 2020 11:12 pm

edifis έγραψε:
Τρί Αύγ 11, 2020 9:19 pm
Tι άλλο θέλω? Α, ναι. Να έχει βρυσάκι ζεστού νερού για εύκολη παρασκευή americano. Αυτός είναι ο λόγος που απορρίπτω την Οscar IΙ της Simonelli – δεν έχει παροχή ζεστού νερού. Εάν κάνω λάθος που την απορρίπτω για αυτόν τον λόγο, παρακαλώ διορθώστε με γιατί πραγματικά είναι μία πανέμορφη υλοποίηση.
Εγώ απλά τρέχω όσο νερό θέλω από το grouphead μέσα σ ένα κυπελάκι και μετά απλά το ρίχνω μέσα στον καφέ.. Η το ανάποδο.. Δε λέω, το βρυσακι θα βόλευε καλύτερα αλλά δεν είναι και κάτι τραγικό.. Δεν θα απέρριπτα ποτέ μια μηχανή γι αυτό το λόγο..

Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από Alexandros » Τετ Αύγ 12, 2020 6:47 pm

Ή διαφορετικά μπορεί να ακολουθήσει την παρασκευή του Long Black που αντί για προσθήκη νερού στον espresso όπως στον Americano, εκχυλίζεις τον espresso σε φλυτζάνι που περιέχει ήδη νερό.

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από edifis » Πέμ Αύγ 13, 2020 8:14 am

xenos έγραψε:
Τρί Αύγ 11, 2020 10:46 pm
Αν ανεβαίνεις στο 500ρικο σε μύλο, σκέψου και τον niche.
Eξαιρετικός μύλος ο Niche, διαβάζω τα καλύτερα. Αλλά εκεί ξεχνάς τους όποιους "αυτοματισμούς" και πρέπει να ζυγίζεις τους κόκκους κάθε φορά που θέλεις να φτιάξεις καφέ. Κάτι που δεν είναι και πολύ βολικό στο σπίτι, ιδίως όταν ξυπνάς με την τσίμπλα στο μάτι.

Επιπλέον δεν τον βρίσκω σε κανένα ελληνικό μαγαζί. Μόνο από το εξωτερικό μπορεί να τον παραγγείλει κανείς? Τι γίνεται με το σέρβις σε αυτήν την περίπτωση?

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Αύγ 13, 2020 10:15 am

edifis έγραψε:
Πέμ Αύγ 13, 2020 8:14 am
xenos έγραψε:
Τρί Αύγ 11, 2020 10:46 pm
Αν ανεβαίνεις στο 500ρικο σε μύλο, σκέψου και τον niche.
Eξαιρετικός μύλος ο Niche, διαβάζω τα καλύτερα. Αλλά εκεί ξεχνάς τους όποιους "αυτοματισμούς" και πρέπει να ζυγίζεις τους κόκκους κάθε φορά που θέλεις να φτιάξεις καφέ. Κάτι που δεν είναι και πολύ βολικό στο σπίτι, ιδίως όταν ξυπνάς με την τσίμπλα στο μάτι.

Επιπλέον δεν τον βρίσκω σε κανένα ελληνικό μαγαζί. Μόνο από το εξωτερικό μπορεί να τον παραγγείλει κανείς? Τι γίνεται με το σέρβις σε αυτήν την περίπτωση?
μη το βλέπεις πρόβλημα να ζυγίζεις τους κόκκους, παίρνει 1 δευτερόλεπτο και είναι αναγκαίο βήμα ώστε αν ξέρεις τι θα πιεις. Ζύγισε τους από το προηγούμενο βράδυ, είναι το ίδιο με το να παρατάς τον καφέ μέσα στο hopper.

ο Niche έρχεται από Βρετανική startup, δεν θα τον βρεις σε κανένα μαγαζί.

δεν έχει κάτι να κάνεις σέρβις είναι ένα πολύ απλό και τακτοποιημένο μηχάνημα. αν 1 στο 1000000 σου παρουσιαστεί πρόβλημα τον στέλνεις πίσω, αυτοί που τον κατασκευάζουν είναι πολύ πιο περίεργοι από σένα να μάθουν τι πήγε στραβά πίστεψέ με! (σε σημείο που θα σε πλήρωναν ώστε να βρεις κάποιο πρόβλημα!!!)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από edifis » Σάβ Αύγ 15, 2020 8:28 pm

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Λοιπόν μετά από τις απαντήσεις σας και πολύ "ξεψάχνισμα" στα άδυτα του φόρουμ, νομίζω πως κατέληξα και μάλιστα στο αντίθετο από τους αυτοματισμούς για τους οποίους ξεκίνησα :a049:

Μύλος: Niche Zero
https://www.nichecoffee.co.uk/

Μηχανή: Bezzera Unica PID
http://www.bezzera.it/?p=articoli&id=18&lang=gr

Πάμε τώρα παρακάτω. Καμία "ευκολία", κανένας αυτοματισμός, όχι απαραίτητα κακό, θέλουμε όμως διάφορα αξεσουάρ:
  • Ζυγαριά ακριβείας
    tamper (δεν ξέρω τι δίνεται μαζί με τη μηχανή)
    knock box
    .....
    και φυσικά, καφές :coffee:
Εδώ θα γίνει ο χαμός! Από πού να ξεκινήσει κανείς και τι να πρωτοδοκιμάσει...!

Αλλά ένα ένα τα βήματα. Ας γίνουν πρώτα οι παραγγελίες, ας έρθει ο εξοπλισμός και βλέπουμε, χαχαχα!

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Αύγ 15, 2020 9:38 pm

το μόνο πρόβλημα τώρα με τον κορονοιο είναι οι διαθεσιμότητες όλων αυτών.

ρωτάς το KUDU και τον elektros.it για την μηχανή

ανάλογη "ουρά" θα βρεις και στο μύλο

ταμπερ χρειάζεσαι ναι

ζυγαριά αν βιάζεσαι μπες σε ένα κινέζικο και πάρε μία ακριβείας στα 6€ περίπου (3€ από ebay)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση