Μετά τη Nespresso, τι?

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από edifis » Σάβ Ιούλ 25, 2020 2:05 pm

Kαλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Μετά από πολλά χρόνια χρήσης διαφόρων μηχανών Νespresso, νομίζω ήρθε η ώρα να πάω σε κάτι καλύτερο – να πιω δηλαδή πραγματικό καφέ, χαχαχα!

Δε σας το κρύβω ότι η ιδέα μου ήρθε βλέποντας μια Βreville Oracle Touch σε ένα βιντεάκι πριν κάνα μήνα – και μάλιστα σε σύγκριση με μια DeLonghi PrimaDonna Elite:

https://www.youtube.com/watch?v=5m4Ma4YsU9E

Aπό τότε διαβάζω συνεχώς για το θέμα “espresso” σε διάφορα sites και φόρουμ – ώσπου έπεσα και στο δικό σας φόρουμ και είπα να γραφτώ. Τη συγκεκριμένη μηχανή (Breville) τη βρήκα (ως Sage) στο ΠΛΑΙΣΙΟ και είναι πραγματικά πανέμορφη. Δεν ξέρω εάν κάνει καλό καφέ (δε δοκίμασα, αντίθετα ήπια πολλούς Nespresso εκεί :D) έχει πολλές ευκολίες όμως, όπως έχει και η Nespresso. Έχει ενσωματωμένο μύλο, ενσωματωμένη ζυγαριά, ενσωματωμένο πατητήρι (tamper νομίζω το λένε οι barista), κανονικό portafilter και κανονικότατο ακροφύσιο παραγωγής αφρογάλακτος με αυτόματο μάλιστα καθαρισμό.

Έχει όμως και μια πολύ υψηλή τιμή: €2.600 στο ΠΛΑΙΣΙΟ (ΟΚ, φθηνότερη στα σκρουτζομάγαζα κατόπιν παραγγελίας κλπ).

Εντάξει, είπα να πιο πραγματικό καφέ αλλά νομίζω δεν είναι ανάγκη να πάω από μια μηχανή των €100 σε μία των €2.600 για να το πετύχω – ή μήπως είναι?

Γιαυτό φίλοι μου θέλω την άποψή σας. Τα ζητούμενα είναι: μηχανή espresso για το σπίτι, 2 καπουτσίνο κάθε πρωί και 5-6 εσπρεσσάκια την υπόλοιπη ημέρα. Φυσικά τα εσπρεσσάκια μπορεί να είναι φρέντο, αμερικάνο κ.α. Οπότε με ενδιαφέρει κάποια τυποποίηση στην ποσότητα του καφέ για το κάθε ρόφημα. Όπως και με ενδιαφέρουν και οι αυτοματισμοί εάν είναι δυνατόν να τους πετύχω σε μια καλή τιμή, όχι όμως εις βάρος της ποιότητας.

Δε με ενδιαφέρουν οι υπεραυτόματες μηχανές (όπως η DeLonghi του ανωτέρω βίντεο) γιατί ξέρω ότι δε θα πιω καλό καφέ.

Περιμένω λοιπόν τις απόψεις – προτάσεις σας, τόσο για την ανωτέρω Sage (αν αξίζει ή όχι τόσα χρήματα), όσο και για μηχανές espresso, μύλο, χαρμάνια κλπ. Θα προτιμούσα λόγω ευκολίας η μηχανή να έχει ενσωματωμένο μύλο και ό,τι άλλο είναι εφικτό (PID, POD ή όπως αλλιώς τα λέτε, συγχωρέστε με αλλά δεν τα γνωρίζω). Μπατζετ, περί τα €800 – άντε €1.000 αν είναι για κάποιους αυτοματισμούς.

Εκτός και αν τα 2,5 χιλιάρικα περίπου της Sage, αξίζουν και με το παραπάνω, χαχαχα!

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από johnsin » Σάβ Ιούλ 25, 2020 2:18 pm

Υπάρχει αυτή στις αγγελίες ρίξε μια μάτια viewtopic.php?f=17&t=6904

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Ιούλ 27, 2020 10:57 am

Καλώς ήρθες φίλε,
Το πρώτο που θα κάνεις αν θέλεις να ασχοληθείς με τη γεύση είναι να διαβάσεις ποιες είναι οι προϋποθέσεις για να το πετύχεις. Εν συντομία είναι τα περίφημα 4Μ που θα τα δεις να σκρολάρουν στο πάνω-πάνω banner του φόρουμ. Κάθε ένα από αυτά είναι εξίσου σημαντικό και αν δεν δώσεις σημασία αυτό θα έχει κόστος στο τελικό επιθυμητό αποτέλεσμα, που είναι η γεύση. Μια καλή εισαγωγή είναι να διαβάσεις εδώ και εδώ.

ΟΙ δύο μηχανές που ανέφερες είναι ακατάλληλες για διαφορετικούς λόγους. Η sage είναι πανάκριβη για αυτά που προσφέρει και η delonghi είναι μια κλασσική υπεραυτόματη με κακό γευστικό αποτέλεσμα.
Δεν χρειάζεται να δαπανήσει κάποιος (ή να επενδύσει όπως έχω ξαναπεί) πολλά χρήματα, απλά πρέπει να κατανοήσει οτι χρειάζεται σωστό εξοπλισμό, καλή πρώτη ύλη και κάποιες βασικές γνώσεις. Άρα το κλειδί είναι πρώτα να διαβάσεις και μετά να καταλήξεις σε κάποιες επιλογές βάσει budget και αναγκών. Ειδικά για κάποιον αρχάριο είναι καλύτερα να ξεκινήσει με entry level επιλογές και η συνέχεια θα του δείξει αν θέλει να συνεχίσει το χόμπι, αν θέλει να αναβαθμιστεί ή αν εγκαταλείψει με μικρές οικονομικές απώλειες.

Να ξέρεις επίσης οτι ο εσπρέσο θέλει και λίγο παίδεμα. Οι αυτοματισμοί είναι βολικοί, αλλά δεν αντικαθιστούν το χέρι του barista, οπότε οτιδήποτε είναι χειροκίνητο είναι πιο ελεγχόμενο και παράγει (με την πάροδο του χρόνου και την εμπειρία) καλύτερο αποτέλεσμα.

Και επειδή όλα τα παραπάνω για κάποιον που ψάχνει πρακτικές συμβουλές φαίνονται θεωρητικά, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε Single Βoiler μηχανές με όσο μεγαλύτερο boiler αντέχει η τσέπη σου, οι οποίες θα διαθέτουν βαλβίδα opv (ρυθμιζόμενη πίεση) και pid (ρυθμιζόμενη θερμοκρασία) και ξεχωριστό stepless μύλο με κωνικά ή επίπεδα μαχαίρια με όσο μεγαλύτερη διάμετρο αντέχει η τσέπη σου. Απόφυγε πολλά ηλεκτρονικά "καλούδια" (οθονίτσες, touch κλπ) που φαίνονται εντυπωσιακά μεν, αλλά στην πράξη είναι επιρρεπή σε φθορές. Κοιτάς για μάρκες που έχουν ιστορία στο χώρο όπως lelit, bezzera, ecm, simonelli...και μύλους graef, ascaso, eureka, niche...
Αν πίνεις περισσότερους γαλακτερούς καφέδες τότε καλό είναι να κοιτάξεις και προς Heat Exchange μηχανές με την πιο vfm την oscar της simonelli.

Επίσης δώσε βάση στην εξυπηρέτηση μετά την αγορά γιατί όλο και κάτι θα χρειαστείς είτε για συντήρηση είτε για επισκευή. Είναι καλό να υπάρχει κοντά σου ένας μάστορας και να μη χρειάζεται να στείλεις μηχανή/μύλο σε άλλη χώρα με μέρες αναμονής.

Αυτά προς το παρόν και οτι χρειαστείς είμαστε εδώ να σε μπερδέψουμε περισσότερο :a016:

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από edifis » Δευ Ιούλ 27, 2020 9:48 pm

Thanks! Aς ξεκαθαρίσουμε 1-2 πραγματάκια και πάμε (να μπερδευτούμε) περισσότερο :coffee:

1. για την DeLonghi είπα ήδη ότι δε με ενδιαφέρουν οι υπεραυτόματες γιατί ξέρω ότι δε θα πιω καλό καφέ. Απλά έτυχε να είναι στο βίντεο.
2. για την Sage - και για να τελειώνουμε και με αυτήν - υπάρχει και το απλούστερο μοντέλο από την Oracle Touch, η απλή... Oracle:
https://www.plaisio.gr/i-kouzina-mou/pr ... 80_3087360

€600 φθηνότερη από την Touch, oυσιαστικά δεν έχει την έγχρωμη οθόνη αλλά έχει τους υπόλοιπους αυτοματισμούς. Αξίζει το πακέτο?

Aπό κει και πέρα:

3. απίστευτο το poster, πάνω σε αυτό "έπεσα" και κόλλησα με το παρόν φόρουμ!! Μου επιτρέπετε να το διαδώσω παραπέρα, έτσι?
4α. η Nuova Simonelli είναι μια πανέμορφη μηχανή και γίνεται άμεσα υποψήφια. Έχει υποστήριξη και σέρβις στην Ελλάδα? Εάν ναι, από πού?
4β. προφανώς με την Simonelli θα χρειαστώ και μύλο. Κάποια πρόταση που να δίνει αυτοματοποιημένη την απαιτούμενη ποσότητα για να μη ζυγίζω κάθε φορά?
5. τέλος η Lelit που ανέφερε (ως μεταχειρισμένη) ο φίλος παραπάνω, φαίνεται σαν μια ολοκληρωμένη entry-level πρόταση. Διαβάζω όμως ότι έχει 57mm portafilter. Τι λέω, ε? Λογικά δεν παίζει κανένα ρόλο για έναν αρχάριο σαν εμένα. Ίσως όμως έχει και άλλες ελλείψεις από το πακέτο Simonelli + μύλο παίζει όμως σε άλλη τιμή. Γνώμες?

ΥΓ. εννοείται έχω στρωθεί στο διάβασμα και μάλλον θα σας ζαλίσω - τουλάχιστον στην αρχή :a048:

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Ιούλ 27, 2020 10:46 pm

Περιμένω λοιπόν τις απόψεις – προτάσεις σας, τόσο για την ανωτέρω Sage (αν αξίζει ή όχι τόσα χρήματα), όσο και για μηχανές espresso, μύλο, χαρμάνια κλπ. Θα προτιμούσα λόγω ευκολίας η μηχανή να έχει ενσωματωμένο μύλο και ό,τι άλλο είναι εφικτό (PID, POD ή όπως αλλιώς τα λέτε, συγχωρέστε με αλλά δεν τα γνωρίζω). Μπατζετ, περί τα €800 – άντε €1.000 αν είναι για κάποιους αυτοματισμούς.
Γιαυτό σου ανέφερα αυτήν την λύση γιατί είναι ευκαιρία από τα λεγόμενα του πωλητή...δεν είναι πρόβλημα το 57αρη Pf
Αλλιώς υπάρχει και με 58αρη Pf αυτή https://www.barista.gr/el/lelit-kate-pl ... i-espresso
μια πολύ καλή λύση είναι και αυτή https://kudu.gr/el/products/bezzera-unica-pid

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από edifis » Τετ Ιούλ 29, 2020 8:09 am

Πήγα εχθές σε ένα τοπικό κατάστημα εδώ στη Φλώρινα που προμηθεύει τα καφέ-μπαρ με επαγγελματικές μηχανές και εξοπλισμό και ζήτησα μια αντίστοιχη οικιακή μηχανή για να πίνω καλό καφέ. Και η απάντηση του καταστηματάρχη:

"Άμα θέλεις να πίνεις καλό καφέ να πάρεις μια μηχανή με κάψουλες" :a042:

Έχω του λέω μηχανή με κάψουλες, θέλω φρεσκοαλεσμένο καφέ να πίνω.

"Μα και στις κάψουλες φρεσκοαλεσμένος διατηρείται", μου απαντάει... :f010:

Καλά, λέω, ευχαριστώ και γεια σας...
Μάλλον ο τύπος δε διαβάζει το φόρουμ, χαχαχαχα!!

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από johnsin » Τετ Ιούλ 29, 2020 8:24 am

Αυτός είναι από τους "σωστούς" επαγγελματίες του χώρου :red:

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από Gespresso » Πέμ Ιούλ 30, 2020 2:59 pm

Έπινε και φραπέ; :mrgreen:

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από Jousis » Πέμ Ιούλ 30, 2020 5:17 pm

Luckees έγραψε:
Δευ Ιούλ 27, 2020 10:57 am
Αν πίνεις περισσότερους γαλακτερούς καφέδες τότε καλό είναι να κοιτάξεις και προς Heat Exchange μηχανές με την πιο vfm την oscar της simonelli.
Το ξεχωρίζω για να του δώσεις λίγο σημασία.
Για εμένα, οι 2 με γάλα μαζί είναι το απόλυτο όριο της υπομονής μου για single boiler (pl41 plust).
Και αυτό, μόνο αν είμαι χαλαρός και έχω όρεξη. Αλλιώς, αεροτσίνο. :lick:

Σε μηχανή με 1 boiler, πρώτα θα φτιάξεις τα εσπρεσσάκια και μετά θα ανεβάσεις θερμοκρασία για να κάνει ατμό και να φτιάξεις το γάλα (ή το ανάποδο, δεν ξέρω τί προτείνουν οι ειδήμονες).

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Ιούλ 30, 2020 5:58 pm

Αν κάνεις πόλους καφέδες με αφρόγαλα ναι είναι πρόβλημα αλλά ανεβαίνει πολύ το κόστος. Πας σε αυτή https://www.barista.gr/el/lelit-elisabe ... lou-boiler η αυτή χωρίς pid https://www.barista.gr/el/lelit-pl60r1- ... ή-εσπρέσσο για διπλό boiler αλλιώς συμβιβάζεσαι σε heat exchange μηχανές που ανέφεραν οι προλαλήσαντες.

Απάντηση