Μετά τη Nespresso, τι?

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από edifis » Πέμ Αύγ 20, 2020 7:23 am

Bezzera τέλος. To ΚUDU δεν πρόκειται να την ξαναφέρει, ενώ και στο elektros.it εμφανίζεται ως μη διαθέσιμη (και €150 ακριβότερη).
Και ο Niche αποστολή το Νοέμβριο. Άντε ξανά μανά από την αρχή :a134:

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Αύγ 20, 2020 12:03 pm

edifis έγραψε:
Πέμ Αύγ 20, 2020 7:23 am
Bezzera τέλος. To ΚUDU δεν πρόκειται να την ξαναφέρει, ενώ και στο elektros.it εμφανίζεται ως μη διαθέσιμη (και €150 ακριβότερη).
Και ο Niche αποστολή το Νοέμβριο. Άντε ξανά μανά από την αρχή :a134:
ένας φίλος εδώ στο φόρουμ μόλις ανέφερε ότι η Niche ξαναστέλνει πάλι Ελλάδα για τσεκαρέτο!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από edifis » Σάβ Αύγ 22, 2020 8:10 pm

Λοιπόν η Bezzera μας τελείωσε, πάμε παρακάτω. Στα ίδια περίπου χρήματα (€882) είναι η Simonelli Oscar II (€837 στον barista.gr με ρυθμιζόμενη βαλβίδα OPV και πρεσοστάτη) και ακόμα φθηνότερη (€737) η απλή. Ηeat Exchanger βέβαια, με τα υπέρ και τα κατά. Ποια από τις 2? Λογικά την πρώτη, αν και ομολογώ δεν πολυκαταλαβαίνω τι παραπάνω δίνει η OPV και ο πρεσοστάτης.

Πάμε σε ΗΧ, ε? Έλα όμως που ψάχνοντας και διαβάζοντας έπεσα πάνω στην παρακάτω κυρία και κυριολεκτικά με ξετρέλανε?
http://rocket-espresso.gr/index.php?rou ... duct_id=57

Δεν είναι κούκλα? Κλασική ιταλική ομορφιά. Και νομίζω κάνει καφεδάρες - άμα φυσικά τη μάθεις.
€1.365 ευρώ όμως! €500 πάνω, σχεδόν όσο και ο Niche Zero. Oπότε πάμε στα προφανή ερωτήματα:

1. Αξίζει τα (πολλά) παραπάνω χρήματα η Αppartamento? Και αν όχι,
2. Ποια από τις 2 Oscar? Tην απλή ή την ενισχυμένη με OPV και πρεσοστάτη?
Το ξέρω ότι κουράζω αλλά αρχίζω να κουράζομαι και ο ίδιος. Και κάθε μέρα που περνάει συνεχίζω να πίνω νεροπλύματα :f010:


ΥΓ. Ο μύλος κλασικά Νοέμβριο, δεν είδα κάτι καινούργιο. Αν τελικά καταλήξω στο Niche

Άβαταρ μέλους
Algebar
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 4:04 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: NS Oscar II
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Παλλήνη

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από Algebar » Σάβ Αύγ 22, 2020 11:35 pm

Έχω την Oscar2 με OPV και το μαμίσιο πρεσοστάτη και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος για τις δικές μου απαιτήσεις, για την appartamento δεν ξέρω να σου πω αν αξίζει τη διαφορά.

Τελευταία βελτίωσα αρκετά την εκχύλιση χρησιμοποιώντας φίλτρο aeropress πάνω από το puck καθώς ελαχιστοποιεί το chanelling και είναι απόλυτα επίπεδο ενώ χωρίς το φίλτρο είναι πάντα ανώμαλο και μερικές φορές έχει τρύπες και πολύ chanelling.

Πίνω κυρίως σοκολατένιους καπουτσίνο και με την Oscar και τον ταπεινό Ascaso i2 μπορώ να πω ότι φτιάχνω πλέον πολύ καλό καφέ :coffee:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Αύγ 24, 2020 10:23 am

edifis καταρχάς πας σε άλλη φιλοσοφία μηχανών οπότε πρέπει πρώτα να μάθεις τη ρουτίνα της. Δεν έχει pid, η θερμοκρασία θέλει εμπειρικό έλεγχο μέσω cooling flush, θέλει καλή προθέρμανση λόγω μεγάλου boiler. Αυτά είναι τα σημεία προσοχής γιατί από την άλλη είναι μια πολύ σταθερή μηχανή (θερμοκρασιακά) με άπειρο ποιοτικό ατμό. Opv πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε γιατί από εκεί γίνεται η ρύθμιση της πίεσης στα 9bar. O μαμίσιος πρεσσοστάτης σε μένα δούλεψε μια χαρά, αλλά δεν θα έλεγα όχι σε μια αναβάθμιση σε κάτι πιο ποιοτικό.

Η appartamento είναι όντως κουκλάκι ζωγραφιστό (όπως όλες οι rocket ;) ) με φοβερή ποιότητα και φινίρισμα, με τη μόνη διαφορά οτι δεν θα κάνει καλύτερο καφέ από την oscar.
H μόνη ουσιαστική διαφορά τους είναι το E61. Δίνει ένα μικρό προβάδισμα στο μείζον ζήτημα των θερμοκρασιακών απωλειών, αλλά και η oscar τα καταφέρνει πολύ καλά γιατί έχει καλό σύστημα θερμοσιφωνισμού, το οποίο ζεσταίνει τάχιστα το group και το κρατάει μόνιμα καυτό. Προσωπικά προτιμώ το E61 γιατί είναι χειροκίνητο (και όχι με κουμπιά και προ-ρυθμισμένες δόσεις) και γιατί μπορείς να παίξεις με το preinfusion.

H βάση σου πρέπει να είναι ένας καλός μύλος σαν το niche και από εκεί και πέρα να επιλέξεις μηχανή σύμφωνα με τις ανάγκες και το budget σου.


Algebar έγραψε:
Σάβ Αύγ 22, 2020 11:35 pm
..Τελευταία βελτίωσα αρκετά την εκχύλιση χρησιμοποιώντας φίλτρο aeropress πάνω από το puck καθώς ελαχιστοποιεί το chanelling και είναι απόλυτα επίπεδο ενώ χωρίς το φίλτρο είναι πάντα ανώμαλο και μερικές φορές έχει τρύπες και πολύ chanelling...
Πως γίνεται αυτό σαν διαδικασία; Βάζεις το φίλτρο μέσα στο καλάθι αφού έχεις πατήσει τον καφέ και εκχυλίζεις με το φίλτρο μέσα;

Άβαταρ μέλους
Algebar
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 4:04 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: NS Oscar II
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Παλλήνη

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από Algebar » Δευ Αύγ 24, 2020 12:21 pm

Luckees έγραψε:
Algebar έγραψε:
Σάβ Αύγ 22, 2020 11:35 pm
..Τελευταία βελτίωσα αρκετά την εκχύλιση χρησιμοποιώντας φίλτρο aeropress πάνω από το puck καθώς ελαχιστοποιεί το chanelling και είναι απόλυτα επίπεδο ενώ χωρίς το φίλτρο είναι πάντα ανώμαλο και μερικές φορές έχει τρύπες και πολύ chanelling...
Πως γίνεται αυτό σαν διαδικασία; Βάζεις το φίλτρο μέσα στο καλάθι αφού έχεις πατήσει τον καφέ και εκχυλίζεις με το φίλτρο μέσα;
Ακριβώς αυτό, η ιδέα είναι από εδώ https://www.youtube.com/watch?v=xxmkPVqvopM και https://www.youtube.com/watch?v=lIu1vwGf6VQ

Βάζω μόνο από πάνω χωρίς να το κόβω, απλά το τσακίζω στις άκρες και όπως έγραψα το puck παραμένει αλφάδι ενώ και η σίτα παραμένει πεντακάθαρη. Πιθανόν για τις τρύπες που βλέπω κάποιες φορές χωρίς το φίλτρο να ευθύνεται η καθύστερηση των 3 sec από την ενεργοποίηση της αντλίας έως το άνοιγμα της τρίοδης.

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από georgevag » Δευ Αύγ 24, 2020 3:14 pm

Εάν πάρεις την Oscar2 από barista.gr μη ξεχάσεις να τους πεις να σου βάλουν και ένα μπαρομετράκι μπροστά! Θα είσαι παραπάνω από ευχαριστημένος.. Την δουλεύω στα 9bar με τη ρυθμιζόμενη opv και δεν είδα ποτέ χαλασμένο puck!

Άβαταρ μέλους
edifis
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:52 pm
Όνομα: Κοσμάς
Μηχανή:: Lelit MaraX
2η Μηχανή:: Nespresso
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση...

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από edifis » Δευ Αύγ 24, 2020 6:12 pm

OK. Άρα για να δω ουσιαστική διαφορά από την Oscar θα πρέπει να πάω σε μια HX μηχανή με PID στο γκρουπάκι - ώστε να πάρω τη ζητούμενη θερμοκρασία κατά την εκχύλιση χωρίς να φλασάρω στην τύχη - ή μια μηχανή διπλού μπόιλερ (πάλι με PID?) με την ανάλογη βέβαια χρηματική διαφορά.

Οπότε στα πόσα χρήματα πρέπει να πάω? Και σε ποιες επιλογές?
Η Expobar Brewtus είναι μια μηχανή διπλού μπόιλερ στα χρήματα της appartamento αλλά τα αξίζει? Το λέω γιατί διάβασα* ότι έχει σταματήσει η παραγωγή της, ότι η Εxpobar έχει πουληθεί σε άλλη εταιρία (Crem?) και δεν ξέρω τι γίνεται με τυχόν υποστήριξη κτλ.
https://www.barista.gr/el/expobar-brewt ... lers-pid-3

Όσο για την Oscar, η έλλειψη εξόδου ζεστού νερού δυσκολεύει την αφαλάτωση (όπως επίσης διαβάζω*)? Με το φλασάρισμα μάλλον φτιάχνεις αμερικάνο. Το μπαρόμετρο μάλλον είναι αισθητική πινελιά - και όντως πολύ ωραία. Και στην τιμή της μάλλον δεν υπάρχει αντίπαλος :a038:


* στον ελεύθερο χρόνο μου διαβάζω πλέον για μηχανές, τόσο εδώ όσο και στα ξένα φόρα, χαμός μιλάμε, μέχρι και στον ύπνο μου με βλέπω να φτιάχνω εσπρεσάκια :cfstd:

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από xenos » Δευ Αύγ 24, 2020 7:21 pm

Algebar έγραψε:
Δευ Αύγ 24, 2020 12:21 pm
Ακριβώς αυτό, η ιδέα είναι από εδώ https://www.youtube.com/watch?v=xxmkPVqvopM και ...
Tι απίθανη ζυγαριά/χρονόμετρο είναι αυτή στο βίντεο;;; :inlove:

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Μετά τη Nespresso, τι?

Δημοσίευση από georgevag » Δευ Αύγ 24, 2020 7:41 pm

edifis έγραψε:
Δευ Αύγ 24, 2020 6:12 pm
OK. Άρα για να δω ουσιαστική διαφορά από την Oscar θα πρέπει να πάω σε μια HX μηχανή με PID στο γκρουπάκι - ώστε να πάρω τη ζητούμενη θερμοκρασία κατά την εκχύλιση χωρίς να φλασάρω στην τύχη - ή μια μηχανή διπλού μπόιλερ (πάλι με PID?) με την ανάλογη βέβαια χρηματική διαφορά.
Για να δεις ουσιαστική διαφορά από μία oscar μάλλον πρέπει να πληρώσεις τρεις φορές την τιμή της oscar! Άσε που για να δεις ουσιαστική διαφορά πρέπει να επενδύσεις σε μύλο!! Οι ΗΧ σε σχέση με τις single boiler μηχανές έχουν το πλεονέκτημα της μεγάλης θερμοκρασιακής σταθερότητας και δεν χρειάζονται PID για να κάνει διορθώσεις όπως συμβαίνει σε τις single boiler μηχανές. Δλδ δεν υπάρχει μεγάλη διακύμανση τις θερμοκρασίας ενώ το νερό τρέχει στο φλιτζάνι σου. Εκτός βέβαια άμα την έχεις ανοιχτή μία ώρα και κουμπώσεις το κλείστρο για καφε χωρίς flush...! Υπάρχουν μετρήσεις σε ξένα forum και πραγματικά τα πήγε άριστα, είτε με μεγάλο flush, είτε με μικρό, με recovery ή χωρίς.. Άρα, όσο χάλια και να χειριστείς το flush θα παίζεις από 91-94 βαθμούς αρχική θερμοκρασία και θα πέσεις στο τέλος της εκχύλισης περίπου βαθμό! Άμα κάνεις ένα μικρό φλασάκι και ένα recovery περίπου δέκα sec θα είσαι κοντά στους 93. Δύσκολο? Δεν νομίζω. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι θα κρατηθείς εκεί κοντά μέχρι τη τελευταία σταγόνα του καφέ..! Και στην τελική πιστεύω ότι άμα πάρεις ένα blendaki δοκιμασμένο και με την oscar σου δίνει ξινίλες ή πικρίλες να ξέρεις ότι 99% δεν φταίει η αρχική θερμοκρασία της μηχανής που μπορεί να είναι 92 ή 94 βαθμοί!!
Τώρα, οι BD μηχανές έχουν άλλες ευκολίες... που φυσικά τις πληρώνεις.
edifis έγραψε:
Δευ Αύγ 24, 2020 6:12 pm
Όσο για την Oscar, η έλλειψη εξόδου ζεστού νερού δυσκολεύει την αφαλάτωση (όπως επίσης διαβάζω*)? Με το φλασάρισμα μάλλον φτιάχνεις αμερικάνο. Το μπαρόμετρο μάλλον είναι αισθητική πινελιά - και όντως πολύ ωραία. Και στην τιμή της μάλλον δεν υπάρχει αντίπαλος :a038:
Ναι ισχύει ότι η έλλειψη ζεστού νερού δυσκολεύει την αφαλάτωση του μποιλερ, στην oscar2 όμως έχουν προσθέσει κάτι σαν έξοδο νερού επάνω στο μποιλερ που κάνει τη ζωή πιο εύκολη. Πρέπει όμως να ανοιχτεί. Για την αφαλάτωση του κυκλώματος της εκχύλισης και όχι του ατμού γίνεται κανονικά με κιτρικό μέσα στη δεξαμενή! Δεν έχω κάνει ως τώρα γιατί δεν έχει πολύ καιρό που την έχω...
Νερό ζεσταίνεις μέσα σε μότα σε 5 δευτερόλεπτα! Χωρίς υπερβολή..
Το μπαρόμετρο είναι ΚΑΙ αισθητική πινελιά! Με τη ρυθμιζόμενη OPV παίζω σε ότι πίεση θέλω..
Για την τιμή της ναι... δεν υπάρχει αντίπαλος πιστεύω κ εγώ! Είμαι στην ομάδα 5 χρόνια, άμα με ρώταγες παλιότερα τι μηχανή θα έπαιρνες θα σου απαντούσα...με PID...πόσο λάθος έκανα!
edifis έγραψε:
Δευ Αύγ 24, 2020 6:12 pm
* στον ελεύθερο χρόνο μου διαβάζω πλέον για μηχανές, τόσο εδώ όσο και στα ξένα φόρα, χαμός μιλάμε, μέχρι και στον ύπνο μου με βλέπω να φτιάχνω εσπρεσάκια :cfstd:
Μάλλον δε θα σου περάσει η αρρώστια... Και εγώ για να ξεκινήσω τη μέρα μου, παίρνω για πέντε λεπτά τη δόση μου διαβάζοντας το φόρουμ! :a013:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgevag την Δευ Αύγ 24, 2020 7:47 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Απάντηση