Lelit PL42 TEMD πρόσφατη αγορά

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
kastrinos21
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 27, 2019 11:31 am

Lelit PL42 TEMD πρόσφατη αγορά

Δημοσίευση από kastrinos21 » Κυρ Ιουν 14, 2020 2:28 am

Καλησπέρα στο φόρουμ,

νέος κάτοχος της Lelit PL42 TEMD (Annita) και πρωτάρης στην παρασκευή σωστού espresso.
Παρακολουθώ για μήνες το φόρουμ και με βοήθησε πολύ στην επιλογή της μηχανής. Πλέον, βοηθάει ακόμα περισσότερο με όλες τις πληροφορίες που αφορούν την παρασκευή του καφέ.

Γράφω κυρίως για να δώσω πληροφορίες για το συγκεκριμένο μοντέλο σε κάποιον που ενδεχομένως βρεθεί στην θέση ενός αρχάριου χωρίς εξοπλισμό, που πρέπει να κάνει μια κοστοβόρα αγορά χωρίς να είναι σίγουρος ότι θα αξίζει τα λεφτά και το χρόνο του.

Η αγορά έγινε από το εξωτερικό στα 535 ευρώ. Η μηχανή έχει 250ml boiler, PID, ενσωματωμένο μύλο (τον Lelit PL043MMI) και 57mm portafilter.
Εϊναι απο τους πιο οικονομικούς τρόπους να αγοράσεις μια entry level μηχανή με PID αλλά έχει και θέματα που σε περιορίζουν όπως το μικρό boiler (για το οποίο όμως βοηθάει η ύπαρξη PID), ο ενσωματωμένος μύλος (σύμφωνα με το φόρουμ είναι entry level και γρήγορα θα χρειαστεί αναβάθμιση, στην οποία δεν βοηθάει το γεγονός ότι είναι ενσωματωμένος), και το 57mm portafilter (που είναι περιοριστικό επειδή το σύνηθες είναι 58mm και επίσης λόγω μικρότερου μεγέθους).
Η επιλογή της Annita έγινε για την μάρκα (η Lelit προτείνεται από αρκετούς εδώ και έχει επίσημη αντιπροσωπία), για το PID (δεν ήθελα να έχω και την σκοτούρα της θερμοκρασιακής σταθερότητας σε τόσο μικρό boiler) και για την καλή τιμή της (δεν είχα μύλο, οπότε επέλεξα την Annita έναντι μιας Anna σύν έξτρα μύλο, ή ενός μεταχειρισμένου σετ). Βεβαίως υπάρχουν Lelit μοντέλα που δεν έχουν τα μειονεκτήματα της Annita, αλλά δεν μπορούσα και δεν ήθελα να ξεφύγω παραπάνω στην τιμή.

Αφήνοντας κατά μέρος τα μειονεκτήματά της, μπορώ να πω ότι για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί ξανά με σωστή μηχανή εσπρέσσο, σε εντυπωσιάζει με το αποτέλεσμα. Προέρχομαι από κάψουλες και παρά την ξυνίλα και πικρίλα τον πρώτων καφέδων, γρήγορα καταλαβαίνεις ότι: 1) δεν ήταν καφές αυτό που έπινες, 2) κάποια στιγμή θα επιτύχεις καφεδάρες και επαναληψιμότητα.
Μετά από διάβασμα και προσπάθειες με μικρές σταθερές αλλαγές, ο καφές ήδη μετά από ένα μήνα είναι σταθερά καλύτερος από κάψουλα, σε σημείο που δεν μπορώ πια να πιώ καφέ κάψουλας. Η μεγάλη διαφορά δεν είναι μόνο στη γεύση, αλλά και στο πλούσιο σώμα του καφέ.

Θέλω να επισημάνω ότι, αν και σαν πρωτάρης υπάρχουν αρκετές παράμετροι που πρέπει να έχεις υπόψιν και πρέπει να ακολουθήσεις μια πιο χρονοβόρα διαδικασία από την χρήση μιας κάψουλας, το αποτέλεσμα αξίζει τον κόπο αλλά και ο τρόπος παρασκευής αυτοματοποιείται σιγά σιγά.
Οπότε ο βασικός μου ενδοιασμός, ότι θα δώσω τόσα χρήματα και στην πορεία ίσως καταλάβω ότι δεν άξιζε και ότι κακώς άφησα την ευκολία της κάψουλας, δεν ισχύει. Αν έχετε να διαθέσετε τόσα χρήματα, το αποτέλεσμα αξίζει και δεν είναι τόσο δύσκολο.
Επίσης, όσες πιο πολλές δυνατότητες έχει το σετ σας μηχανή/μύλος, τόσο πιο εύκολα θα βγουν καλύτερα καφεδάκια. Οι έξτρα δυνατότητες βέβαια, ισοδυναμούν με επιπλέον κόστος, οπότε ο καθένας σταματάει εκεί που τον φτάνουν τα οικονομικά του κάνοντας τους συμβιβασμούς του.

Για όποιον ενδιαφέρεται για το μοντέλο αυτό, θα προσπαθήσω να παρέχω περισσότερες πληροφορίες.

Καλή συνέχεια και μπράβο σε όσους στηρίζουν το φόρουμ με προσπάθεια και γνώσεις

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit PL42 TEMD πρόσφατη αγορά

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Ιουν 14, 2020 9:00 am

1o post και τόσο κατατοπιστικό! έκανες πολύ καλά και τα έγραψες όλα αυτά, θα βοηθήσουν πολύ κόσμο πιστεύω. :oneup:

μετά από μια μικρή αρχική βοήθεια πλέον στο youtube υπάρχει πολύ υλικό ώστε ο καθένας να διορθώσει προβλήματα που αντιμετωπίζει και να κατατοπιστεί!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Lelit PL42 TEMD πρόσφατη αγορά

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Ιουν 14, 2020 1:46 pm

Η καλύτερη επιλογή για budget entry level εξοπλισμό γιατί ο μύλος είναι αξιοπρεπέστατος και για να έχεις καλύτερο μύλο πρέπει να πας σε κόστος που ξεπερνά αρκετά το κόστος του συνόλου.
Την είχα προτείνει σαν επιλογή σε φίλο δικηγόρο για γραφείο δέκα ατόμων συν οι καφέδες των πελατών παράλληλα με μια επαγγελματική Nespresso που ήδη υπήρχε.
Στη αρχή μόνο ο φίλος έφτιαχνε καφέ σε αυτήν τώρα ένα χρόνο μετά κανένας στο γραφείο δεν φτιάχνει καφέ στη Nespresso την έχουν μόνο για τους πελάτες.
Μάλιστα δύο την έχουν αγοράσει και για το σπίτι τους γιατί πλέον σιχάθηκσν το καφέ take away που έπαιρναν ως τότε.

Οκ κάποιο εδώ γράφουν ότι έχουν βρει την νιρβάνα του με καφετιέρα των 150€ αλλά γούστα είναι αυτά δεν έχουμε όλοι τα ίδια.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Lelit PL42 TEMD πρόσφατη αγορά

Δημοσίευση από Gespresso » Κυρ Ιουν 14, 2020 4:02 pm

Μπράβο και από μένα για τον κόπο σου να μας πεις την εμπειρία σου! Συμφωνώ απόλυτα με όσα μας περιγράψεις!

ababapanos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2019 8:23 am
Όνομα: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μηχανή:: Lelit PL42 TEMD PID
2η Μηχανή:: NESSPRESSO

Re: Lelit PL42 TEMD πρόσφατη αγορά

Δημοσίευση από ababapanos » Πέμ Ιουν 18, 2020 5:35 pm

Να ρωτησω μιας και την περιμενω και εγω σε λιγες ημερες, στο παλιο τοπικ για την μηχανη που κλειδωσε ο τοπικ σταρτερ ειχε αναφερει οτι επρεπε να την ανοιξει και να ρυθμισει το μπαρομετρο στο 10,5 για να βγαζει η μηχανη καθαρα 9BAR στην εκχυληση. Αυτα βεβαια το 2014, απο τοτε εχει αλαξει κατι ? η θελει παλι η ιδια διαδικασια ?

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Lelit PL42 TEMD πρόσφατη αγορά

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Ιουν 18, 2020 6:31 pm

Σωστά αν βάλεις ένα τυφλό καλαθάκι πρέπει να είναι 10 bar για να είναι στα 9 bar με καφέ.

ababapanos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2019 8:23 am
Όνομα: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μηχανή:: Lelit PL42 TEMD PID
2η Μηχανή:: NESSPRESSO

Re: Lelit PL42 TEMD πρόσφατη αγορά

Δημοσίευση από ababapanos » Παρ Ιουν 19, 2020 6:09 pm

απο το εργοστασιο ομως έρχεται ρυθμισμενη στα 9 BAR η στα 10?

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Lelit PL42 TEMD πρόσφατη αγορά

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Ιουν 19, 2020 6:53 pm

Δεν γνωρίζω στην δικιά μου όταν έβαλα τυφλό μου πήγε στα 10 άρα 9 πραγματικά δεν έχω βάλει χέρι στην μηχανή άρα ναι το έχουν ρυθμίσει από το εργοστάσιο έτσι.
Βάλε το τυφλό στην δικιά σου και δες πόσα bar θα σηκώσει.

δες το video εδώ https://www.youtube.com/watch?v=iCMWL6Sa-wY&t=11s και θα καταλάβεις

freebil
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 20, 2021 10:59 pm

Re: Lelit PL42 TEMD πρόσφατη αγορά

Δημοσίευση από freebil » Δευ Δεκ 27, 2021 11:10 pm

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, έχω την ίδια μηχανή και έχω 2 ερωτήσεις.

1. Η θερμοκρασία που δείχνει η μηχανή πέφτει απο το 93 που έχω ορίσει στο 78-79 μετά απο 30 δευτερόλεπτα εκχύλησης. Είναι φυσιολογικό; Στα βίντεο στο youtube που εχω δει δεν νομίζω να πέφτει τόσο.
2. Τι είναι καλύτερο; Να έχω μέσα στο μύλο κόκκους για πολλούς καφέδες ή να ειναι παντα άδειος και να βάζω κάθε φορά 17γρ πχ; Το λέω γιατί όταν είναι άδειος και βάζω μόνο 17γρ δεν νομίζω να κόβεται ομοιόμορφα όπως κόβεται όταν έχει πολλούς κόκκους μέσα.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit PL42 TEMD πρόσφατη αγορά

Δημοσίευση από dkstopo » Δευ Δεκ 27, 2021 11:36 pm

2. Πρέπει να έχει βάρος. Νομιζω ότι χει αναφερθεί σε άλλο θέμα
1. Πολύ μεγαλη πτώση νομιζω. Δες ειαν έχεις ορίσει σωστά τις παραμέτρους

Αυτό με τη πίεση που αναφέρεται σε πιο πάνω ποστ ότι για να έχουμε 9 στο πακ πρέπει να έχουμε 10 στο τυφλο από που προκύπτει? Άλλαξε κάτι στην φυσική και δεν το πήρα χαμπάρι?
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Απάντηση