Μανόμετρο portafilter Gaggia

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Μανόμετρο portafilter Gaggia

Δημοσίευση από vsiorikis » Δευ Μάιος 25, 2020 10:39 pm

Υπάρχει κάποιος καλός Σαμαρείτης, που έχει και θα ήθελε να μου δανείσει το μανόμετρο του για να ρυθμίσω την OPV στην Gaggia Baby μου;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Μανόμετρο portafilter Gaggia

Δημοσίευση από panos0121 » Δευ Μάιος 25, 2020 11:17 pm

εχω εγω..τωρα δεν ξερω ποσο σε συμφερει να πληρωσεις τα πηγαινε ελα(ειμαι επαρχια)απο το να αγορασεις ενα καινουριο..περιπου 13 ευρω μου ειχε παει μαζι με τις μουφες..παιζει και πιο φθηνο..

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Μανόμετρο portafilter Gaggia

Δημοσίευση από vsiorikis » Δευ Μάιος 25, 2020 11:28 pm

panos0121 έγραψε:
Δευ Μάιος 25, 2020 11:17 pm
εχω εγω..τωρα δεν ξερω ποσο σε συμφερει να πληρωσεις τα πηγαινε ελα(ειμαι επαρχια)απο το να αγορασεις ενα καινουριο..περιπου 13 ευρω μου ειχε παει μαζι με τις μουφες..παιζει και πιο φθηνο..
Σε ευχαριστώ ρε συ όπως και να χει, ψάχνω για κάτι εύκολο, γιατί αλήθεια είναι ότι το έχω βρει στο ebay έτοιμο για να μπει πάνω στο pf, αλλά θέλει 1,5 μήνα να έρθει κι αυτό είπα μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει εν τω μεταξύ. 13€ το έφτιαξες μόνο ου να υποθέσω με απλό μανομετρο και συστολές σωστα;

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Μανόμετρο portafilter Gaggia

Δημοσίευση από panos0121 » Δευ Μάιος 25, 2020 11:51 pm

Παίρνεις το pf σου και πας σ ένα μαγαζί με υδραυλικά..θα ζητήσεις ένα μανόμετρο κατά προτιμιση γλυκαιρινης για να μην παίζει η βελόνα, με ένδειξη 0-16 bar.. . Για μια φορά και με το απλό θα κάνεις δουλειά, αλλά με το γλυκαιρινης είμαι 100% σίγουρος.. Μπορει να σου βρει κάποιο που να μη χρειάζεται καμία μοντα.. Αλλα αν χρειάζεται(το πιο πιθανό) θα του ζητήσεις να σου βρει τις συστολες η ότι άλλο χρειαζεται και να στο προσαρμόσει..δεν είναι τίποτα,όταν το δεις θα καταλάβεις ότι είναι παιχνιδάκι.. Η θα χρειάζεται απλά μια ένωση η ένωση και συστολή.. Μην ξεχάσεις να πάρεις και ένα τεφλον γτ θα έχεις διαρροή..αν νομίζεις ότι δε βγάζεις άκρη στειλε μου μνμ να σου στείλω το δικό μου..

kikos7
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2019 10:32 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.

Re: Μανόμετρο portafilter Gaggia

Δημοσίευση από kikos7 » Τρί Μάιος 26, 2020 12:03 am

Όντως ανάλογα το μανόμετρο 10 - 12€ κοστίζει να φτιάξεις ένα. Βρίσκεις κάποιο κατάστημα με εργαλεία κοντά σου και γλυτώνεις και τα ταχυδρομικά. Αν υπολογίσεις βενζίνες - εισιτήρια για να πάρεις το δανεικό δεν συμφέρει... Θα βρεις οδηγίες στο φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Μανόμετρο portafilter Gaggia

Δημοσίευση από vsiorikis » Τρί Μάιος 26, 2020 12:37 am

Έγινε παιδιά το χω θα το προχωρήσω μόνος γνωρίζω από τα υδραυλικά και τις μουφες τώρα που άνοιξαν και τα μαγαζιά τα πάω από κει. Σας ευχαριστώ και αν χρειαστώ κάτι θα σας πω. Ευχαριστώ

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Μανόμετρο portafilter Gaggia

Δημοσίευση από xenos » Τρί Μάιος 26, 2020 10:08 am

panos0121 έγραψε:
Δευ Μάιος 25, 2020 11:51 pm
Παίρνεις το pf σου και πας σ ένα μαγαζί με υδραυλικά..θα ζητήσεις ένα μανόμετρο κατά προτιμιση γλυκαιρινης για να μην παίζει η βελόνα, με ένδειξη 0-16 bar.. . Για μια φορά και με το απλό θα κάνεις δουλειά, αλλά με το γλυκαιρινης είμαι 100% σίγουρος.. Μπορει να σου βρει κάποιο που να μη χρειάζεται καμία μοντα.. Αλλα αν χρειάζεται(το πιο πιθανό) θα του ζητήσεις να σου βρει τις συστολες η ότι άλλο χρειαζεται και να στο προσαρμόσει..δεν είναι τίποτα,όταν το δεις θα καταλάβεις ότι είναι παιχνιδάκι.. Η θα χρειάζεται απλά μια ένωση η ένωση και συστολή.. Μην ξεχάσεις να πάρεις και ένα τεφλον γτ θα έχεις διαρροή..αν νομίζεις ότι δε βγάζεις άκρη στειλε μου μνμ να σου στείλω το δικό μου..
Μπορείς να βάλεις και καμιά φωτό;
[όπως εδώ];

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Μανόμετρο portafilter Gaggia

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Μάιος 26, 2020 10:51 am

Παίζει ρόλο το τι μανόμετρο θα έχει διαθέσιμο το μαγαζί που θας.. Για την ακρίβεια η είσοδος του μανομετρου..αν βγάζει αρσενικό και είναι στο ίδιο πάχος με το pf τότε θα χρειαστείς απλά μια ένωση θυληκο - θυληκο(γτ το pf βγάζει αρσενικό).. Αν είναι θυληκο τότε θα χρειαστείς ένωση θυληκο-αρσενικό... Αλλα παίζει η είσοδος να μην έχει το ίδιο πάχος οπότε θα χρειαστείς επιπλέον μια συστολή..μερικοί βάζουν και μια γωνία για να βγαίνει στο πλάι και να χωράει καλύτερα.. Εγώ δεν το έκανα και το μανόμετρο που έχω βρει είναι αρκετά μεγαλο οπότε χρειάζεται να βγάλω το τασάκι για τα απόνερα για να χωρέσει αλλά δε με απασχολεί καθολου. Μια φορά το χρησιμοποίησα όταν το έφτιαξα και μετά από 6 μήνες δοκίμασα πάλι και δεν είχε αλλάξει τίποτα.. εγω θα σας έλεγα μην μπλέκετε με ebay δεν αξίζει τον κοπο.. Το απόγευμα θα ανεβάσω φώτο..

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Μανόμετρο portafilter Gaggia

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Μάιος 26, 2020 3:48 pm


xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Μανόμετρο portafilter Gaggia

Δημοσίευση από xenos » Τρί Μάιος 26, 2020 5:17 pm

Κατανοητό! Ευχαριστώ. :oneup:
Και ρυθμίζεις στα 10 bar;

Απάντηση