ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Μάιος 25, 2020 12:00 am

Alexandros έγραψε:
Κυρ Μάιος 24, 2020 11:33 pm


Τη βρίσκουμε κάπου σε προσιτή τιμή; Γιατί στα 880€ είναι απαγορευτική για κάποιον που προσανατολίζεται στα 500 και κάνει τελικά την υπέρβαση για να φτάσει στα 630...
όχι αυτή η τιμή είναι η καλύτερη δυνατή!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

Δημοσίευση από konsider » Τρί Μάιος 26, 2020 10:14 pm

Παιδια πηρα την plust δεν ηθελα να ξεφυγω πολυ προς τα πανω, μηχανη μεχρι τωρα δεν ειχα, η καλυτερα ειχα μια τραγικη delongi. Διαβασα γενικα καλα σχολια και εδω στο φορουμ και γενικα σε ξενα reviews και ειπα να προχωρησω στην αγορα. Μυλο οπως ειπα εχω τον niche zero που θεωρω πως ειναι ενας πολυ τιμιος μυλος, προς το παρον που εκανα v60 με εχει αφησει πολυ ευχαριστημενο. Την περιμενω συντομα την μηχανη ωστε να ξεκινησω και εγω να πειραματιζομαι.

edit: Επισης publicdomain τι ακριβως εννοεις για το 57αρι ποτηρακι του niche δεν σε επιασα ακριβως. Δεν ασχολουμε πολυ καιρο με το ''αθλημα'''

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Μάιος 26, 2020 10:40 pm

Το ποτηράκι του niche προσαρμόζει σε 58mm πορταφιλτερς.. Αν η μηχανή σου είχε 57αρι δεν θα ταίριαζε με αποτέλεσμα την μη ομαλη μετάγγιση του καφε από το μύλο στο pf.. Αυτό καταλαβαίνω εγώ.. Όπως και να χει είναι πολυ καλή η αγορά σου και έχεις και εξαιρετικό μύλο που θα σου δώσουν καφεδαρες αν ασχοληθείς λίγο..

konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

Δημοσίευση από konsider » Πέμ Μάιος 28, 2020 1:07 pm

Ααα ενταξει τοτε γιατι αγχωθηκα λιγο, την μηχανη την παρελαβα σημερα (μετα απο πολυ ταλαιπωρια, μου φερανε μια μηχανη του γκαζον η ταχυδρομικη και τη κουβαλαγα απο την εισοδο μεχρι το σπιτι μου και ηταν ασηκωτο, λεω τι φαση τοσο βαριες ειναι οι μηχανες εσπρεσσο;; :a030: ).
Απο απογευμα, λοιπον αρχιζω δοκιμες να δουμε τι θα βγαλουμε. Ευχαριστω για την βοηθεια παιδια. Καλη συνεχεια σε ολους.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Μάιος 28, 2020 3:28 pm

konsider έγραψε:
Πέμ Μάιος 28, 2020 1:07 pm
Ααα ενταξει τοτε γιατι αγχωθηκα λιγο, την μηχανη την παρελαβα σημερα (μετα απο πολυ ταλαιπωρια, μου φερανε μια μηχανη του γκαζον η ταχυδρομικη και τη κουβαλαγα απο την εισοδο μεχρι το σπιτι μου και ηταν ασηκωτο, λεω τι φαση τοσο βαριες ειναι οι μηχανες εσπρεσσο;; :a030: ).
Απο απογευμα, λοιπον αρχιζω δοκιμες να δουμε τι θα βγαλουμε. Ευχαριστω για την βοηθεια παιδια. Καλη συνεχεια σε ολους.
μια χαρά κοίτα να την απολαύσεις...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

Δημοσίευση από konsider » Σάβ Μάιος 30, 2020 3:45 pm

PublicDomain έγραψε:
Πέμ Μάιος 28, 2020 3:28 pm
konsider έγραψε:
Πέμ Μάιος 28, 2020 1:07 pm
Ααα ενταξει τοτε γιατι αγχωθηκα λιγο, την μηχανη την παρελαβα σημερα (μετα απο πολυ ταλαιπωρια, μου φερανε μια μηχανη του γκαζον η ταχυδρομικη και τη κουβαλαγα απο την εισοδο μεχρι το σπιτι μου και ηταν ασηκωτο, λεω τι φαση τοσο βαριες ειναι οι μηχανες εσπρεσσο;; :a030: ).
Απο απογευμα, λοιπον αρχιζω δοκιμες να δουμε τι θα βγαλουμε. Ευχαριστω για την βοηθεια παιδια. Καλη συνεχεια σε ολους.
μια χαρά κοίτα να την απολαύσεις...
Ευχαριστω φιλε μου

Απάντηση