Η νέα μου Rocket Espresso Mozzafiato Cronometro R κάνει θόρυβο

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Η νέα μου Rocket Espresso Mozzafiato Cronometro R κάνει θόρυβο

Δημοσίευση από PaNoSS » Δευ Ιαν 15, 2024 9:17 pm

Ναι αλλά τι εμφιαλωμένο; Δεν κάνουν όλα τα εμφιαλωμένα για χρήση σε μηχανές εσπρέσο, εννοώντας ότι θα δημιουργούν άλατα. Επίσης προβλήματα έρχονται με τη χρήση όταν δεν γίνονται και συχνά αλλά κ σωστά αφαλατώσεις!! Θα μπορούσε το πρόβλημα σου να οφείλεται σε άλατα.
Πόσες αφαλατώσεις έχεις κάνει κ πόσο διάστημα την εχεις; επίσης πόσους καφέδες την μερα; τέλος τι νερο;

birbilis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 23, 2020 11:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rocket Mozzaf.Cron R
2η Μηχανή:: Ascaso Dream up!
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η νέα μου Rocket Espresso Mozzafiato Cronometro R κάνει θόρυβο

Δημοσίευση από birbilis » Τρί Ιαν 16, 2024 8:31 am

PaNoSS έγραψε:
Δευ Ιαν 15, 2024 9:17 pm
Ναι αλλά τι εμφιαλωμένο; Δεν κάνουν όλα τα εμφιαλωμένα για χρήση σε μηχανές εσπρέσο, εννοώντας ότι θα δημιουργούν άλατα. Επίσης προβλήματα έρχονται με τη χρήση όταν δεν γίνονται και συχνά αλλά κ σωστά αφαλατώσεις!! Θα μπορούσε το πρόβλημα σου να οφείλεται σε άλατα.
Πόσες αφαλατώσεις έχεις κάνει κ πόσο διάστημα την εχεις; επίσης πόσους καφέδες την μερα; τέλος τι νερο;
3,5 χρόνια την έχω τη μηχανή, κάνω 1 καφέ την ημέρα. Το νερό είναι ΡΟΥΒΑΣ, Κρητικό!
Αφαλάτωση δεν έχω κάνει ποτέ γιατί νομίζω είναι δύσκολο σε HX μηχανή…
Από χθες χάλασε εντελώς η μηχανή :down:
Δεν επανέρχεται πλέον…

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Η νέα μου Rocket Espresso Mozzafiato Cronometro R κάνει θόρυβο

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Ιαν 16, 2024 8:40 am

Η αφαλάτωση που δεν έκανες δημιούργησε τα προβλήματα, στο λέω για να ξέρεις για την επόμενη φορά.
Το ότι είναι απαιτητική διαδικασία για τις HX δεν σημαίνει ότι πρέπει να παραλείπεται. Ότι νερό κ να χρησιμοποιείς από εμφιαλωμένο μέχρι κ φίλτρου πρέπει να γίνεται! Κρίμα να μπλέκεις με τέτοια προβλήματα κ να βγαίνουν λάθος συμπεράσματα για μια εταιρία που είναι πολύ ποιοτική κ πολύ ντιζαινατη στις μηχανές της. Είχα ροκετ και ξέρω!
Βρες έναν σωστό μάστορα να στην λύσει να την καθαρίσει κ να την ελέγξει, ανταλλακτικά θα βρείτε Ιταλία.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η νέα μου Rocket Espresso Mozzafiato Cronometro R κάνει θόρυβο

Δημοσίευση από gsisr » Τρί Ιαν 16, 2024 2:16 pm

παντως σε περιπτωση που χρησιμοποιεις σωστο νερο το μονο σημειο που θελει αφαλατωση ειναι ο hx σωληνας κι αυτος μια φορα στο 3μηνο ισως. η αφαλατωση του hx σωληνα ειναι παναπλη

birbilis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 23, 2020 11:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rocket Mozzaf.Cron R
2η Μηχανή:: Ascaso Dream up!
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η νέα μου Rocket Espresso Mozzafiato Cronometro R κάνει θόρυβο

Δημοσίευση από birbilis » Τετ Ιαν 17, 2024 7:23 am

PaNoSS έγραψε:
Τρί Ιαν 16, 2024 8:40 am
Η αφαλάτωση που δεν έκανες δημιούργησε τα προβλήματα, στο λέω για να ξέρεις για την επόμενη φορά.
Το ότι είναι απαιτητική διαδικασία για τις HX δεν σημαίνει ότι πρέπει να παραλείπεται. Ότι νερό κ να χρησιμοποιείς από εμφιαλωμένο μέχρι κ φίλτρου πρέπει να γίνεται! Κρίμα να μπλέκεις με τέτοια προβλήματα κ να βγαίνουν λάθος συμπεράσματα για μια εταιρία που είναι πολύ ποιοτική κ πολύ ντιζαινατη στις μηχανές της. Είχα ροκετ και ξέρω!
Βρες έναν σωστό μάστορα να στην λύσει να την καθαρίσει κ να την ελέγξει, ανταλλακτικά θα βρείτε Ιταλία.
Και εγώ υπέρ της αφαλάτωσης είμαι. Όμως η rocket δεν την προτείνει κ το service του barista με αποθάρρυνε…
Η σκληρότητα του εμφιαλωμένου που χρησιμοποιώ είναι 107mg/l.
Μπορώ να κάνω σωστή αφαλάτωση με κάποιο τρόπο? Υπάρχει κάπου σωστός κ εύκολος οδηγός?
Ψάχνω τοπικό μάστορα τώρα κ ελπίζω να μην ταλαιπωρηθώ πολύ! :OOPS:

birbilis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 23, 2020 11:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rocket Mozzaf.Cron R
2η Μηχανή:: Ascaso Dream up!
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η νέα μου Rocket Espresso Mozzafiato Cronometro R κάνει θόρυβο

Δημοσίευση από birbilis » Τετ Ιαν 17, 2024 7:26 am

gsisr έγραψε:
Τρί Ιαν 16, 2024 2:16 pm
παντως σε περιπτωση που χρησιμοποιεις σωστο νερο το μονο σημειο που θελει αφαλατωση ειναι ο hx σωληνας κι αυτος μια φορα στο 3μηνο ισως. η αφαλατωση του hx σωληνα ειναι παναπλη
Οδηγίες κάπου?
Πιάνουν τα χέρια μου γενικά, έχω κ τα χημικά! Αν είναι κάτι εύκολο πιστευώ μπορώ να το κάνω κ τώρα :a048:

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η νέα μου Rocket Espresso Mozzafiato Cronometro R κάνει θόρυβο

Δημοσίευση από gsisr » Τετ Ιαν 17, 2024 10:12 am

θα βρεις ξυνο και θα χρησιμοποιησεις 100γρ στο λιτρο. θα τα διαλυσεις πολυ καλα στο νερο και θα γεμισεις το δοχειο της μηχανης. για ασφαλεια θα συνιστουσα να αποσυνδεσεις το καλωδιο απο την ηλεκτροβαλβιδα 2 δρομων που στελνει νερο για να γεμισει το Boiler αν η ακιδα σταθμης εντοπισει κατα το ανοιγμα πως χρειαζεσαι νερο. τωρα και να τραβηξει δεν ειναι κατι τραγικο. καλα θα ηταν απλα μετα να αδειασεις το boiler.

οποτε βαζεις νερο στο παγουρι χωρις ξυνο. την ανοιγεις για να γεμισει το boiler.
σβηνεις
βαζεις στο παγουρι το διαλυμα με το ξυνο.
ανοιγεις τη μηχανη και τραβας απο το γκρουπ το μισο παγουρι.
περιμενεις λιγο μεχρι να αρχισεις να αισθανεσαι πως το γκρουπ αρχιζει να ζεσταινει(ιδανικα πριν ανοιξει η βαλβιδα αναπνοης)
τραβας το υπολοιπο διαλυμα και σβηνεις τη μηχανη.
περιμενεις κανα μισαωρο με σβηστη μηχανη.
βαζεις στο παγουρι καθαρο νερο.
ανοιγεις τη μηχανη τραβας το μισο παγουρι απ το γκρουπ.
αφηνεις τη μηχανη να ζεστανει καλα και τραβας το υπολοιπο παγουρι.
μπορεις να κανεις και ενα περασμα μετα με νερο στο οποιο εχεις διαλυσει ενα κουταλακι του γλυκου μαγειρικη σοδα που εξουδετερωνει το ξυνο για τον φοβο των Ιουδαιων.

σε ολα τα παραπανω καλα ειναι οταν τραβας νερο να εχεις πχ την αντλια να δουλευει 30sec και 15sec ξεκουραση.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Η νέα μου Rocket Espresso Mozzafiato Cronometro R κάνει θόρυβο

Δημοσίευση από PaNoSS » Τετ Ιαν 17, 2024 12:58 pm

Θεωρώ πως δεν θα μπορέσει να ολοκληρώσει τη διαδικασία αφαλάτωσης με το υπάρχον πρόβλημα που έχει. Πρακτικά θέλει λύσιμο όλη η μηχανή κ έλεγχο στα εξαρτήματα.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η νέα μου Rocket Espresso Mozzafiato Cronometro R κάνει θόρυβο

Δημοσίευση από gsisr » Τετ Ιαν 17, 2024 1:55 pm

αν δεν στελνει η αντλια νερο μεχρι το γκρουπ σιγουρα δεν θα μπορεσει να ολοκληρωσει

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Η νέα μου Rocket Espresso Mozzafiato Cronometro R κάνει θόρυβο

Δημοσίευση από PaNoSS » Τετ Ιαν 17, 2024 2:39 pm

birbilis έγραψε:
Τετ Ιαν 17, 2024 7:23 am
PaNoSS έγραψε:
Τρί Ιαν 16, 2024 8:40 am
Η αφαλάτωση που δεν έκανες δημιούργησε τα προβλήματα, στο λέω για να ξέρεις για την επόμενη φορά.
Το ότι είναι απαιτητική διαδικασία για τις HX δεν σημαίνει ότι πρέπει να παραλείπεται. Ότι νερό κ να χρησιμοποιείς από εμφιαλωμένο μέχρι κ φίλτρου πρέπει να γίνεται! Κρίμα να μπλέκεις με τέτοια προβλήματα κ να βγαίνουν λάθος συμπεράσματα για μια εταιρία που είναι πολύ ποιοτική κ πολύ ντιζαινατη στις μηχανές της. Είχα ροκετ και ξέρω!
Βρες έναν σωστό μάστορα να στην λύσει να την καθαρίσει κ να την ελέγξει, ανταλλακτικά θα βρείτε Ιταλία.
Και εγώ υπέρ της αφαλάτωσης είμαι. Όμως η rocket δεν την προτείνει κ το service του barista με αποθάρρυνε…
Η σκληρότητα του εμφιαλωμένου που χρησιμοποιώ είναι 107mg/l.
Μπορώ να κάνω σωστή αφαλάτωση με κάποιο τρόπο? Υπάρχει κάπου σωστός κ εύκολος οδηγός?
Ψάχνω τοπικό μάστορα τώρα κ ελπίζω να μην ταλαιπωρηθώ πολύ! :OOPS:
Πάντως για να γνωρίζουν όλοι, η χρήση μαλακού νερού σκληρότητας 90 έως 110 mg/l δεν σημαίνει ότι αγνοούμε τελείως την διαδικασία της αφαλάτωση. Άλατα δημιουργούνται σε αυτές τις σκληρότητες σε χρόνο 3μηνου ή και νωρίτερα αναλόγως τη χρήση.

Απάντηση