Βίδωμα μονού και διπλού spout ?

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Βίδωμα μονού και διπλού spout ?

Δημοσίευση από hoakin1981 » Τετ Απρ 08, 2020 1:21 pm

Καλησπέρα στους υπόλοιπους έγκλειστους φίλους... :c034:

Μια απλή ερώτηση. Μπορεί κάποιος να μου πεί για ποιο λόγο κανένα από τα 2 spout που έχω (μονό και διπλό) δεν μπορούν να βιδωθούν μέχρι τέλους πάνω στο Lelit pf?

Να το δεχτώ για το μονό αφού είναι aftermarket αλλά το διπλό είναι το παρακάτω

https://www.barista.gr/el/lelit-chromed ... pout-mc053

Πως γίνεται και τα δυο να τερματίζουν πριν ακουμπήσουν πάνω στο pf με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα κενό? Προφανώς η δουλειά γίνεται και έτσι αλλά έχω 3 προβλήματα.

1. Αν τα βιδώσω μέχρι να τερματίσουν καταλήγουν να κοιτάνε όπου να ναι και δεν βολεύουν καθόλου για τα φλυτζάνια
2. Αν τα ξεβιδώσω μια βόλτα μέχρι να δείχνουν σωστά είναι πολύ χαλαρά και μετά πάλι δείχνουν όπου να ναι ή ξεβιδώνονται τελείως και πέφτουν
3. Ο ψυχαναγκαστικός εαυτός μου έχει μεγάλο θέμα.

Εννοείται το νούμερο τρία είναι το σημαντικότερο.. :e014:

Ευχαριστώ.

PuraVida
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2020 12:21 pm
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Specialty

Re: Βίδωμα μονού και διπλού spout ?

Δημοσίευση από PuraVida » Κυρ Απρ 12, 2020 9:16 am

Αυτό λύνεται με δυο τρόπους μόνο. Ή με βίδωνα σε μέγγενη ή βάζοντας λίγο τεφλον στο σπιρωμα

hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Re: Βίδωμα μονού και διπλού spout ?

Δημοσίευση από hoakin1981 » Κυρ Απρ 12, 2020 10:23 am

PuraVida έγραψε:
Κυρ Απρ 12, 2020 9:16 am
Αυτό λύνεται με δυο τρόπους μόνο. Ή με βίδωνα σε μέγγενη ή βάζοντας λίγο τεφλον στο σπιρωμα
Ευχαριστώ για την απάντηση. Σκεφτόμουν μήπως βάλω ένα o-ring 3/8 στο σπίρωμα πάνω στο pf για ανέβει λίγο το όριο και μπορέσω να σφίξω το spout πάνω του.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Βίδωμα μονού και διπλού spout ?

Δημοσίευση από evaskal » Κυρ Απρ 12, 2020 6:53 pm

Δεν βιδώνουν τέρμα διότι το σπείρωμα του pf όταν χύνεται στο καλούπι δεν βγαίνει τέλεια. Μπορείς να το σφίξεις μέχρι πάνω αλλά όπως είπες και πάλι ενδέχεται να μην ευθυγραμμίζεται εκεί που θες.

Το oring, επίσης δεν εγγυάται οτι θα έχει το αναγκαίο πάχος ώστε να τερματίσει όσο σφιχτά πρέπει και ταυτόχρονα εκεί που το θες. Κι αν το σφίξεις θα χαλάσει απλά. Δεν θα σε βοηθήσει.

Για να το σφίξεις τέρμα θα βάλεις το βρυσάκι πάνω στο pf και θα το βιδώσεις μέχρι όπου πάει με το χέρι. Μετά θα βάλεις το pf στη μηχανή να ζεσταθεί καλά (ή σε καυτό νερό). Αυτό θα σε βοηθήσει να σφίξεις κι άλλο χρησιμοποιώντας κι ένα κατσαβίδι σα μοχλοβραχίωνα. Στο συγκεκριμένο το μαμίσιο το περνάς διαμπερές από την οπή. Στο μονό θέλει προσοχή να μη σου ξεφύγει!! Θα το σφίξεις μέχρι εκεί που μπορείς, θα το ζεστάνεις ξανά και σφίγγεις κι άλλο. Μέχρι εκεί που θες.

Αν πάλι θέλεις να το σταματήσεις μια βόλτα πριν, θα πρέπει να βάλεις κάποια αναερόβια κόλλα σπειρωμάτων loxeal ή bison ή κάτι παρόμοιο αλλιώς δεν σταματάει. Βάζεις την κόλλα, και το βιδώνεις άμεσα μέχρι εκεί που θες και το αφήνεις λίγες ώρες να στεγνώσει.

Απάντηση