Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από mplevris » Τετ Απρ 01, 2020 3:52 pm

Σίγουρα τα παραλέει ο φίλος johny
Μπορεί η μηχανή να είναι με θερμομπλόκ και να μην είναι κάτι σούπερ γουάου αλλά με κόψιμο καφέ σε μύλο και non presulized basket ο καφές που παίρνεις είναι αξιοπρεπέστατος και αρκετά καλύτερος από πολλά take away καφέ έξω
Απλά θα πρέπει να αφήνεις να τρέχει νερό 2-3 φορές από το πορταφίλτερ πριν βάλεις μέσα καφέ για να έχεις μια σχετικά καλή θερμοκρασία νερού κατά την εκχύλιση .Ο ξινός καφές δείχνει ότι μάλλον έχεις χαμηλή θερμοκρασία εξόδου στο νερό

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από johny » Τετ Απρ 01, 2020 5:02 pm

mplevris έγραψε:
Τετ Απρ 01, 2020 3:52 pm
Σίγουρα τα παραλέει ο φίλος johny
Μπορεί η μηχανή να είναι με θερμομπλόκ και να μην είναι κάτι σούπερ γουάου αλλά με κόψιμο καφέ σε μύλο και non presulized basket ο καφές που παίρνεις είναι αξιοπρεπέστατος και αρκετά καλύτερος από πολλά take away καφέ έξω
Απλά θα πρέπει να αφήνεις να τρέχει νερό 2-3 φορές από το πορταφίλτερ πριν βάλεις μέσα καφέ για να έχεις μια σχετικά καλή θερμοκρασία νερού κατά την εκχύλιση .Ο ξινός καφές δείχνει ότι μάλλον έχεις χαμηλή θερμοκρασία εξόδου στο νερό
Αυτό κάνω αλλά δεν έχει αποτέλεσμα. Είναι πολύ δύσκολο να πιάσει θερμοκρασία αρκετή για να μην βγει ξινός.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από nkout » Τετ Απρ 01, 2020 5:10 pm

Παιξε με πιο dark roast καφεδες, που δυσκολα βγαινουν ξυνοι. Εγω αυτο κανω με μια μηχανη που εχουμε στη δουλεια....

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από mplevris » Τετ Απρ 01, 2020 7:39 pm

Εγώ όταν κάνω σε αυτή τη μηχανή καφέ πατάω να τρέξει τρεις φορές νερό με το κουμπί του διπλού καφέ και μετά η θερμοκρασία νερού στη σίτα είναι σχεδόν πάντα σταθερη κοντά στους 91 βαθμούς μετρημένη με ψηφιακό θερμόμετρο.
Με αυτόν τον τρόπο και έχοντας κάποια στάνταρ που έχουν να κάνουν με 18γρ καφέ 55-60 ml ρόφημα σε 27-29 δευτερόλεπτα για σπεσιάλιτι καφέ και
16γρ 55-60ml out σε 25 sec σε comercial καφέ δεν έχω πάρει ποτέ κακό καφέ
Να προσθέσω ότι το καλαθάκι μου είναι από ebay και κόστισε μόλις 4€.Στο πορταφίλτερ έχω κόψει μόνο το πλαστικό μέσα τόσο όσο να χωράει το καλάθι

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Απρ 01, 2020 7:54 pm

mplevris έγραψε:
Τετ Απρ 01, 2020 7:39 pm
Εγώ όταν κάνω σε αυτή τη μηχανή καφέ πατάω να τρέξει τρεις φορές νερό με το κουμπί του διπλού καφέ και μετά η θερμοκρασία νερού στη σίτα είναι σχεδόν πάντα σταθερη κοντά στους 91 βαθμούς μετρημένη με ψηφιακό θερμόμετρο...
Παιδιά εντάξει, υπάρχουν άπειρες κουβέντες με το τι θεωρεί ο καθένας αξιοπρεπή/αποδεκτό/καλό/οχιτέλειο... καφέ και δικαίωμά του να πίνει ότι θέλει, αλλά μην πάμε στο άλλο άκρο και ακυρώνουμε απλούς κανόνες φυσικής. Ένα θερμομπλόκ δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να έχει σταθερή θερμοκρασία.

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από mplevris » Τετ Απρ 01, 2020 8:02 pm

ΣΧΕΔΟΝ πάντα κοντά στους 91 γράφω και σίγουρα δεν συγκρίνεται ο καφές που πίνω από τη bezzera bz99 που έχω με αυτόν της delonghi
Απλά δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να πω ότι και αυτός δεν πίνεται, είναι για το νεροχύτη, είναι σαν εμετός και ότι άλλο έχει γράψει ο φίλος στα προηγούμενα του ποστ

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από johny » Τετ Απρ 01, 2020 8:05 pm

Δεν με πειράζει να βγει μέτριος ο καφές, σιγά, απλά το να μην πίνεται λόγο ξινιλας είναι θέμα. Τα έχω δοκιμάσει όσα λέτε αλλά είναι ραντομ το αποτέλεσμα

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Απρ 01, 2020 9:33 pm

Μανόλη δεν πρόκειται "ποτέ των ποτών" να έχεις (ούτε καν μία φορά) θερμοκρασιακή σταθερότητα χρησιμοποιώντας ουσιαστικά ένα θερμαινόμενο σωλήνα μικρού μήκους μέσα στον οποίο το νερό ρέει! Μαζί με την θέρμανση απαιτείται στασιμότητα και όγκος νερού δλδ boiler. Όσο μεγαλύτερος ο όγκος τόσο μεγαλύτερη η θερμοκρασιακή σταθερότητα.

Επίσης έχουμε ξαναπεί οτι η θερμομέτρηση που γίνεται με οικιακό εξοπλισμό και πατέντες είναι αναξιόπιστη. Σωστά αποτελέσματα θα πάρεις μόνο με τη χρήση ενός scace.

Μια τέτοια μηχανή είναι αναμενόμενο να παρουσιάζει θερμοκρασιακή βουτιά στη διάρκεια των ~30sec μιας εκχύλισης γεγονός που έχει σημαντικό αντίκτυπο στη γεύση, πόσο μάλλον σε ένα specialty καφέ που θέλει πολύ φροντίδα.

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από johny » Τετ Απρ 01, 2020 10:14 pm

Ακριβώς αυτά που είπε το παλικάρι. Για κομερσιαλ καφέδες ειδικά νταρκ μια χαρά τα πάει ή αν πίνεις κάτι που νομίζεις ότι είναι καφές με 8 κουταλια ζάχαρη και 1 λίτρο γάλα. Εσπρέσο σκέτο εγώ 2 χρόνια δεν έχω πιει. Και ούτε πρόκειται.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Απρ 01, 2020 11:05 pm

Luckees έγραψε:
Τετ Απρ 01, 2020 7:54 pm
mplevris έγραψε:
Τετ Απρ 01, 2020 7:39 pm
Εγώ όταν κάνω σε αυτή τη μηχανή καφέ πατάω να τρέξει τρεις φορές νερό με το κουμπί του διπλού καφέ και μετά η θερμοκρασία νερού στη σίτα είναι σχεδόν πάντα σταθερη κοντά στους 91 βαθμούς μετρημένη με ψηφιακό θερμόμετρο...
Παιδιά εντάξει, υπάρχουν άπειρες κουβέντες με το τι θεωρεί ο καθένας αξιοπρεπή/αποδεκτό/καλό/οχιτέλειο... καφέ και δικαίωμά του να πίνει ότι θέλει, αλλά μην πάμε στο άλλο άκρο και ακυρώνουμε απλούς κανόνες φυσικής. Ένα θερμομπλόκ δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να έχει σταθερή θερμοκρασία.
Να θυμηθούμε και μια φθηνή Ascaso που είχε βγει με thermblock το οποίο μάλιστα το διαφήμιζε ως προτέρημα.
Δυστυχώς τα αποτελέσματα στο φλιτζάνι ήταν ντροπιαστικά για την Ascaso.
Αν σου φτάνει καφές επιπέδου το πολύ κάψουλας οκ διαφορετικά είναι πεταμένα λεφτά.

Απάντηση