Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από mplevris » Πέμ Απρ 02, 2020 1:19 pm

Αποστολή συμφωνώ 150% μαζί σου
Εγώ απλά προσπάθησα να πω ότι στην συγκεκριμένη μηχανή αν μάθεις τον τρόπο λειτουργίας της θα πιεις κατι που πλησιάζει σε καφέ αλλά σίγουρα δεν είναι, εμετός, για το νεροχύτη ή ξινός ειδικά όταν χρησιμοποιείς comercial καφέδες

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από johny » Παρ Απρ 03, 2020 12:34 pm

Εγω το μόνο που βλέπω είναι ότι το αποτέλεσμα είναι εντελώς τυχαίο. Οι κομέρσιαλ βγάινουν πικροί και οι speciality ξινοί. Μερικες φορές όντως παίρνεις πολύ καλό αποτέλεσμα αλλά είναι στην τύχη. όπως έχω ξαναπει τα θετικά σχόλια καίνε κόσμο και είναι κρίμα.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Απρ 03, 2020 1:32 pm

Αυτό ακριβώς προσπαθώντας να υπερασπιστεί την αγορά του παίρνει και άλλους στο λαιμό του σε μια κακή αγορά.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από DgSensei » Παρ Απρ 03, 2020 3:43 pm

Παιδιά ηρεμήστε λίγο γιατί κάποια πράματα που γράφονται εδώ μέσα είναι ολίγον ακραία.
Εγώ έχω την 685 μαζί με τον graef σχεδόν 2 χρόνια τώρα κι έχω παρατηρήσει τα εξής. Εννοείται ότι δεν έχει θερμοκρασιακή σταθερότητα, εννοείται ότι δεν θα σου δώσει "απίστευτους" καφέδες και εννοείται ότι δεν είναι καλή επιλογή για πρώτη μηχανή όταν μπορείς με τα ίδια λεφτά να βρεις μεταχειρισμένη gaggia π.χ. Αλλά οι άνθρωποι που μπαίνουν εδώ έχοντας αυτή τη μηχανή την έχουνε ήδη "πατήσει" οπότε δεν κινδυνεύει κανείς να "εξαπατηθεί" από μια αντικειμενική κριτική της μηχανής και των δυνατοτήτων της, ούτε από μερικές πρακτικές συμβουλές για βελτιστοποίηση της χρήσης της.

Από εκεί και πέρα.

Όταν βάλεις πάνω non pressurized φίλτρο, έχεις έναν αξιοπρεπή μύλο, κάνεις καλό ζέσταμα και τουλάχιστον 2-3 flush πρίν την εκχύλιση και χρησιμοποιείς έναν "εύκολο" καφέ τύπου Taf pianeta ή Tarreso supremo ή ακόμη και tigrato TOTE ναι μπορείς 8 στις 10 φορές να πίνεις ένα αξιοπρεπέστατο φλιτζάνι και φυσικά να μαθαίνεις πραματάκια γύρω από την όλη διαδικασία έτσι ώστε όταν προχωρήσεις στην αναπόφευκτη αναβάθμιση να έχεις μια πολύτιμη εμπειρία. Τα υπόλοιπα περί εμετού, νεροχύτη κλπ είναι κατά την ταπεινή μου άποψη υπερβολές.

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από johny » Παρ Απρ 03, 2020 4:37 pm

taf pianeta πέταξα 1 κιλό και δεν έβγαλε ουτε εναν που να μην ειναι ξινός.

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από mplevris » Παρ Απρ 03, 2020 7:41 pm

Έχω τον ίδιο καφέ τώρα στο σπίτι και έκανα 2 διπλά εσπρέσσο το ένα στην 685 και το άλλο στην bezzera απλά και μόνο για σύγκριση
Σαφώς καλύτερος αυτός που βγήκε από την bezzera αλλά και ο άλλος πίνεται πολύ ευχάριστα και σε καμία περίπτωση δεν είναι ξινός
Σίγουρα κάνεις κάτι λάθος
Υ.γ συμφωνώ σε όλα με το φίλο DgSensei

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από johny » Παρ Απρ 03, 2020 8:09 pm

για πες τι σεταπ εχεις, θερμοκρασίες, χρόνους εκχύλισης, basket, portafilter Κλπ. έτσι από περιέργεια.

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από mplevris » Παρ Απρ 03, 2020 9:17 pm

το καλαθάκι μου είναι το παρακάτω (το πλήρωσα 2,70€)
https://www.ebay.com/itm/Pro-Coffee-2-C ... 5da215222c
Το πορταφίλτερ είναι το εργοστασιακό απλά έχω ξεβιδώσει από μέσα το μαύρο πλαστικό και αφού το έκοψα περίπου 1 εκατοστό για να χωρέσει το καλάθι το ξαναβίδωσα
Η διαδικασία
Ανοίγω τη μηχανή και όταν είναι έτοιμη και σταθεροποιούνται τα λαμπάκια της κάνω 3 εκχυλίσεις σκέτο νερό με το πορταφίλτερ κουμπωμένο πατώντας το κουμπί που κάνει το διπλό καφέ( το έχω ρυθμίσει να βγάζει 55ml καφέ όταν είναι γεμάτο το πορταφίλτερ)
Κόβω 18 γρ καφέ pianeta blue στο mazzer super jolly τα βάζω στο καλάθι ,πάντα στεγνό,πατάω με σιδερένιο τάμπερ 51mm περίπου με 20 κιλά πάτημα (αυτό γίνεται από εμένα εμπειρικά εσύ μπορείς να το τσεκάρεις με μια ζυγαριά μπανιου)
Κουμπώνω και πατάω το κουμπί του διπλού και βγάζω 55ml (περίπου 40γρ) σε 25-27 δευτερόλεπτα
Αυτά εν ολίγοις

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από johny » Παρ Απρ 03, 2020 9:36 pm

mplevris έγραψε:
Παρ Απρ 03, 2020 9:17 pm
το καλαθάκι μου είναι το παρακάτω (το πλήρωσα 2,70€)
https://www.ebay.com/itm/Pro-Coffee-2-C ... 5da215222c
Το πορταφίλτερ είναι το εργοστασιακό απλά έχω ξεβιδώσει από μέσα το μαύρο πλαστικό και αφού το έκοψα περίπου 1 εκατοστό για να χωρέσει το καλάθι το ξαναβίδωσα
Η διαδικασία
Ανοίγω τη μηχανή και όταν είναι έτοιμη και σταθεροποιούνται τα λαμπάκια της κάνω 3 εκχυλίσεις σκέτο νερό με το πορταφίλτερ κουμπωμένο πατώντας το κουμπί που κάνει το διπλό καφέ( το έχω ρυθμίσει να βγάζει 55ml καφέ όταν είναι γεμάτο το πορταφίλτερ)
Κόβω 18 γρ καφέ pianeta blue στο mazzer super jolly τα βάζω στο καλάθι ,πάντα στεγνό,πατάω με σιδερένιο τάμπερ 51mm περίπου με 20 κιλά πάτημα (αυτό γίνεται από εμένα εμπειρικά εσύ μπορείς να το τσεκάρεις με μια ζυγαριά μπανιου)
Κουμπώνω και πατάω το κουμπί του διπλού και βγάζω 55ml (περίπου 40γρ) σε 25-27 δευτερόλεπτα
Αυτά εν ολίγοις

το ίδιο καλαθάκι έχω και εγώ. και εμένα κάπου τοσο νερό βγάζει στο διπλό μαζί με το group πάνω. πατάω 2-3-4 φορές, μαζί με το γκρουπ, αλέθω, πατάω (έχω υπολογίσει την δύναμη με την ζυγαριά), βάζω και ζυγαριά κάτω από το ποτήρι για να μην φύγει σε γραμμάρια (έχω δοκιμάσει ένα σωρό αναλογίες), χωρίς channeling η εκχύλιση (το έκανα naked το ένα group), ωραίο χρώμα ο καφές, ωραία κρέμα, έγιναν όλα τέλεια, 1:2 αναλογία αυτή την φορά, ωραία άρωμα γενικά, πίνεις και...... ξινίλα.... Αυτό το έκανα τώρα, πριν λίγο.

Duckdodger
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 6:28 am

Re: Delonghi Dedica 680 (άποψη)

Δημοσίευση από Duckdodger » Σάβ Απρ 18, 2020 2:03 pm

Συγνώμη που το ξεθάβω το θέμα αλλά προκειμένου να ανοίξω νέο είπα να τα πω εδώ 😁
Λοιπόν έχω την dedica ec685 με unpressurized basket και μύλο graef cm702 το πρόβλημα μου είναι ότι έχω πάρει 2 καφέδες και παίρνω ξινιλα ότι κόψιμο και να κάνω είτε το βάζω σε βαθμό άλεσης 6 είτε 7 δοκίμασα και 5 και ο καφές κυλάει πιο αργός και από replay επίσης όταν βγάζω το portafilter ο καφές είναι μαύρος λες και τον πατάω με 100 κιλά δύναμη. Θα μπορούσε κάποιος που έχει ίδια μηχανή και ίδιο μύλο έτσι να μου πει έναν μέσο όρο βαθμού άλεσης και από εκεί και πέρα να βρω μόνος μου το κόψιμο;

Απάντηση