Πρόβλημα με μηχανή Delonghi ec685

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
john_d
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2020 2:30 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Delonghi ec685

Πρόβλημα με μηχανή Delonghi ec685

Δημοσίευση από john_d » Παρ Ιαν 24, 2020 2:45 am

Καλησπέρα αγόρασα την παραπάνω μηχανή και αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Προς το παρόν μέχρι να μου έρθει το non pressurized καλαθάκι, παίζω με το καλαθάκι της μηχανής. Επίσης μέχρι να μαζευτούν τα λεφτά για ένα μύλο που δε θα μου σπάσει τα νεύρα και έχοντας δεδομένο πως αυτός θα μείνει και αφότου αλλάξει η μηχανή χρησιμοποιώ μικροποσότητες αλεσμένων καφέδων(απ τη στιγμή που αλέθονται χρησιμοποιούνται σε 2-3 μέρες). Το πρόβλημα είναι πως απ αυτά που έχω διαβάσει με το non pressurized δεν παίζει και πολύ ρόλο το πόσο είναι κομμένος ο καφές σωστά. Στην περίπτωση μου συγκεκριμένα σε τυποποιημένο καφέ στο διπλό φίλτρο δεν έχω εκχύλιση σε illy και lavazza, ενώ στο μονό έχω κανονική. Αντίθετα σε hausbrandt έχω κανονική και σε διπλό και σε μονό. Με τον illy μπουκώνει τελείως η μηχανή, το ίδιο και με τον lavazza, και δεν βγαίνει καθόλου καφές, που ο ίδιος καφές βγαίνει κανονικότατα με το μονό φίλτρο. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Πρόβλημα με μηχανή Delonghi ec685

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Ιαν 24, 2020 7:54 am

Δοκίμασε λιγότερα γραμμάρια. Πόσα γραμμάρια βάζεις στο διπλό καλαθάκι ?

john_d
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2020 2:30 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Delonghi ec685

Re: Πρόβλημα με μηχανή Delonghi ec685

Δημοσίευση από john_d » Παρ Ιαν 24, 2020 8:23 am

Καλημέρα. Βάζω ακριβώς σύμφωνα με τις οδηγίες της μηχανής. Δυο scoop με το scoop της μηχανής, το πρώτο γεμάτο (το ισιώνω με το δαχτυλο) και το δεύτερο λίγο λιγότερο. Αλλά και λίγο παραπάνω αν μπει ή λιγο παρακάτω, παίζει ρόλο με το pressurized? Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ο Hausbrandt βγαινει κομπλέ

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Πρόβλημα με μηχανή Delonghi ec685

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Ιαν 24, 2020 8:42 am

Αφού μπουκώνει, δοκίμασε λίγο λιγότερο. Και , καλό θα ήταν να πάρεις και μια ζυγαριά ακριβείας 0,1(υπάρχουν και πολύ φτηνές, δες στο skroutz).Εάν είχες μύλο, θα σου έλεγα να αλέσεις λίγο πιο χοντρά.

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Πρόβλημα με μηχανή Delonghi ec685

Δημοσίευση από mplevris » Παρ Ιαν 24, 2020 3:13 pm

Ο illy είναι πολύ ψιλοκομμένος και για να βγει δεν θέλει σχεδόν καθόλου πάτημα με το τάμπερ..
Όσο για τον lavazza δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί δεν τον έχω δουλέψει καθόλου στη συγκεκριμενη μηχανή με το presulized basket
Από τους comercial καφέδες(αυτούς που έχω δοκιμάσει εγώ πριν πάρω μύλο) αυτοί που βγαίνουν με το συγκεκριμένο καλάθι είναι οι dimelo ,Hausbrant ,Jacobs ,buondi

john_d
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2020 2:30 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Delonghi ec685

Re: Πρόβλημα με μηχανή Delonghi ec685

Δημοσίευση από john_d » Σάβ Ιαν 25, 2020 7:19 am

Καλημέρα, σ ευχαριστώ όντως είχες δίκιο. Με σχεδόν καθόλου πάτημα γίνεται πιο κανονική εκχύλιση, όχι τέλεια αλλά είναι πιο νορμαλ. Μιας κ απ ότι κτλβαινω έχεις χρησιμοποιήσει το pressurized, σε αλλους καφέδες από καφεκοπτεία τι κόψιμο έπαιρνες(πάνω κάτω, θα κάνω τα πειράματα μου)

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Πρόβλημα με μηχανή Delonghi ec685

Δημοσίευση από mplevris » Σάβ Ιαν 25, 2020 3:30 pm

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί απλά δεν είχα αγοράσει ποτέ καφέ από καφεκοπτείο μιας και πολύ γρήγορα αγόρασα μύλο και non presulized basket για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα

Angelikiko
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μάιος 14, 2021 11:16 pm

Re: Πρόβλημα με μηχανή Delonghi ec685

Δημοσίευση από Angelikiko » Τετ Μάιος 19, 2021 12:10 pm

Καλησπέρα , μπούκωσε η delonghi και δεν βγαίνει το group με τιποτα από το shower , τι μπορώ να κάνω ; :shock:

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρόβλημα με μηχανή Delonghi ec685

Δημοσίευση από Zen308 » Τετ Μάιος 19, 2021 12:52 pm

Angelikiko έγραψε:
Τετ Μάιος 19, 2021 12:10 pm
Καλησπέρα , μπούκωσε η delonghi και δεν βγαίνει το group με τιποτα από το shower , τι μπορώ να κάνω ; :shock:
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς...

Angelikiko
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μάιος 14, 2021 11:16 pm

Re: Πρόβλημα με μηχανή Delonghi ec685

Δημοσίευση από Angelikiko » Τετ Μάιος 19, 2021 12:57 pm

Έχει πάνω pressurized pf και μπούκωσε μάλλον ο καφές ήταν πολύ λεπτός ή το πάτησα παραπάνω και δεν έκανε καθόλου εκχύλιση . Πάω να βγάλω το group τιποτα δεν κουνιέται

Απάντηση