Φθορά σε καινούρια lelit pl43em

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
tasos.lelit
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 11, 2019 12:15 am

Φθορά σε καινούρια lelit pl43em

Δημοσίευση από tasos.lelit » Κυρ Ιαν 19, 2020 10:41 am

Καλημέρα σε όλους!


Καταρχήν ένα Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες που κατά καιρούς έχω πάρει από όλους εσάς!!

Έχω πάρει την παραπάνω μηχανή τον Δεκέμβριο του 2019 , και την έλυσα εχθές για πρώτη φορά ώστε να την καθαρίσω .Κατά τον καθαρισμό παρατήρησα πως στην κεφαλή , στο σημείο που κουμπώνει το portafilter έχει φύγει μια φλούδα από την επιχρωμιωμένη κάλυψη της κεφαλής ( εννοείται πως δεν την είχα ακουμπήσει εσωτερικά με οτιδήποτε ) . Επικοινώνησα με το κατάστημα από όπου την αγόρασα και μου είπαν ότι δεν καλύπτουν τίποτα και θεωρείται φυσιολογική φθορά , πως δεν υπάρχει κάτι ελαττωματικό (παρόλο που συζητάμε για λίγες μέρες χρήσης ).Επίσης μου είπαν πως κάτι τέτοιο υπάρχει στους περισσότερους απλώς λίγοι το παρατηρούν .Πραγματικά απορώ γιατί πίστευα πως κάτι τέτοιο θα έπρεπε να συμβεί μετά από χρόνια και σκέφτομαι μετά από κάποια χρόνια δεν θα επιδεινωθεί / επεκταθεί / βγει κάτι αντίστοιχο και σε άλλο σημείο της κεφαλής , να σκουριάσει κλπ ?

Θα ήθελα την γνώμη σας για το περιστατικό και κάποια βοήθεια σχετικά με τα παρακάτω:

Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο στην δική του μηχανή?
Γνωρίζετε επίσης αν είναι φυσιολογικό να συμβαίνει σε 20 μέρες χρήσης κάτι τέτοιο σε μια μηχανή 380 € ?
Υπάρχει κίνδυνος να περνάνε ουσίες μέσα στον καφέ?

Επισυνάπτω και κάποιες φωτογραφίες μήπως βοηθήσουν.

Ευχαριστώ και πάλι
Τάσος
Συνημμένα
lelit.jpg
lelit..jpg

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Φθορά σε καινούρια lelit pl43em

Δημοσίευση από Gespresso » Δευ Ιαν 20, 2020 4:04 pm

Είναι το αυλάκι που ακουμπούν οι εγκοπές του κλείστρου; αν ναι, σίγουρα δεν περνάει νερό από εκεί κατά την εκχύλιση (σε κανονική εκχύλιση χωρίς διαρροή). Επίσης, εφόσον έρχεται επαφή μέταλλο με μέταλλο είναι φυσιολογική η φθορά.

johnino
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 5:15 pm
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Handpresso
Μύλος:: Χειροκινητος Porlex
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Φθορά σε καινούρια lelit pl43em

Δημοσίευση από johnino » Δευ Ιαν 20, 2020 6:04 pm

Το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι δεν πρεπει να αγοραζουμε βαμενα (χρωμιομενα) boiler. Βλεπε και τις δημιοσιευσεις μου
στην Plus T. Αργα ή γρηγορα σε σημεια τριβης και στο εσωτερικο λογω των αλατων η καλυψη θα φυγει...

tasos.lelit
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 11, 2019 12:15 am

Re: Φθορά σε καινούρια lelit pl43em

Δημοσίευση από tasos.lelit » Τρί Ιαν 21, 2020 12:27 am

Καλησπέρα

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας !

Βασικά μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν βρίσκει μέταλλο με μέταλλο ή δεν μπορώ να καταλάβω το πως γίνεται γιατί είναι από την αντίθετη πλευρά από αυτήν που κουμπώνει το κλείστρο , στο ύψος από το καλαθάκι αλλά ούτε αυτό ακουμπάει . Άρα σκέφτομαι μήπως υπήρχε από όταν την αγόρασα ?

Οποιαδήποτε άλλη γνώμη είναι ευπρόσδεκτη !

Ευχαριστώ και πάλι

Απάντηση