GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από Cmour » Παρ Ιαν 17, 2020 4:12 pm

Μάλιστα..

Σωστά αναφέρεις 3 μηχανές με ένα μήνα λειτουργίας..
Αναμονή λοιπόν της τεχνικής εξέτασης για λεπτομέρειες..

Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από Cmour » Κυρ Ιαν 19, 2020 11:20 pm

Προσπαθώντας να θυμηθώ αν το έκανε από τη πρώτη χρήση και φυσικά δεν μπορώ να θυμηθώ, ψάχνω και βρίσκω αυτό https://coffeeforums.co.uk/topic/47189 ... comments που δείχνει να βρήκαν την εξήγηση. Συγκεκριμένα στο ποστ #32 αναφέρεται: "Gaggia have updated the design and rerouted the pipe from the psuedo OPV on top of the pump so it now connects into the Dump tube down into the drip tray rather than routes back into the tank.
This seems like a ridiculous waste of water to me." :shock:
Συμπερασματικά κατάλαβα ότι απλά έχεις σπατάλη νερού κ μόνο αυτό χωρίς να επηρεάζει τη ποιότητα της εκχύλισης και ότι λύση μπορεί να δοθεί αλλάζοντας τη διαδρομή των σωλήνων.

Ωραία όλα αυτά, όμως η αντιπροσωπεία το αναγνωρίζει; Το διορθώνει;

Παρόλα αυτά όμως, βλέποντας reviews της μηχανής, ούτε βλέπω το φαινόμενο να συμβαίνει σε άλλες μηχανές ούτε το αναφέρουν.. τι στο καλό άλλαξε;

Sleepless
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 13, 2018 12:28 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από Sleepless » Δευ Ιαν 20, 2020 11:18 am

Μετά από επίσκεψη στην Eurogat, επιβεβαιώνω τα όσα έγραψε ο φίλος Cmour καθώς και τα λεγόμενα των Άγγλων. Πλέον, στο τανκ του νερού δεν υπάρχει ο δεύτερος σωλήνας σιλικόνης, ο οποίος επέστρεφε το νερό από τη βαλβίδα στο τανκ - το "περίσσευμα" του νερού πλέον οδηγείται στο μεταλλικό σωληνάκι της εκτόνωσης και από εκεί στο drip tray, και αυτό φυσικά δεν είναι πρόβλημα (με εξαίρεση τη σπατάλη νερού).

Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν και συνεχίζουμε να φτιάχνουμε καφεδάρες :)

Άβαταρ μέλους
imc
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 6:07 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από imc » Δευ Ιαν 20, 2020 12:42 pm

Sleepless έγραψε:
Δευ Ιαν 20, 2020 11:18 am

Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν και συνεχίζουμε να φτιάχνουμε καφεδάρες :)
Με προλάβατε, μόλις θα έγραφα τα ίδια. Επιβεβαιώνω κ εγώ λοιπόν, πρόκειται για νέο τρόπο λειτουργίας και όχι πρόβλημα στην εκτόνωση.

Μάλιστα, αν κατάλαβα σωστά, συναντηθήκαμε με τον sleepless στο service της gaggia, όπου κ μου συστήθηκε ευγενικά.

Κατά τα άλλα, διαβάζοντας πάλι τη δημοσίευση από την αρχή της, διαπιστώνω ότι η αντιπροσωπεία είχε το χρόνο να εξετάσει την περίπτωση κ να είναι τουλάχιστον ενημερωμένη, αφού μάλιστα η συνενόηση με άλλους κατόχους της μηχανής κ ο εντοπισμός του "προβλήματος" είχε γίνει ημέρες πριν τους το επισημάνω εγώ. Αδιαφόρησαν, με αποτέλεσμα να τρέχουμε με τις μηχανές ανά χείρας. Εκεί ακολούθησε μία επίδειξη της προ κάποιων μηνών classic. "Βλέπετε; Εδώ υπήρχε δεύτερος σωλήνας". Η ερώτησή μου είναι: εγώ βλέπω, αυτοί βλέπουν, ως όφειλαν μάλιστα;

Ευγενικό το service, με πήρε όμως τηλέφωνο, αφού είχα υποστεί την ταλαιπωρία, να με ειδοποιήσει να μην πάω. :down:
Ήμουν υποχρεωμένος να αναφέρω στον υπάλληλο, φυσικά χωρίς ίχνος προσωπικής διένεξης, ότι η αντιμετώπιση της εταιρίας του προς το καταναλωτικό τους κοινό είναι επιεικώς απαράδεκτη.

Μικρή παρένθεση:
Ζήτησα από τον υπάλληλο του service οδηγίες για τη συντήρηση της μηχανής, προκειμένου να αποφύγω την προηγούμενη κατάσταση που αναφέρεται εδώ:viewtopic.php?f=2&t=6233 και ειδικά τη διάβρωση του boiler. Πράγματι μου επανέλαβε εντελώς γενικές οδηγίες, που πολύ πιο αναλυτικά έχουν περιγράψει μέλη του forum. Τον ευχαρίστησα και του είπα:

- σας ευχαριστώ, γιατί δεν μπορώ πάλι να πληρώνω νέα μηχανή, ούτε 172€
- 172 ευρώ; για το boiler;
- σε εσάς ήρθα, δεν έμαθα ποτέ.
- ε, θα ήταν κ κάτι άλλο.
- φυσικά σας ευχαριστώ και πάλι.

Άβαταρ μέλους
imc
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 6:07 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από imc » Δευ Ιαν 20, 2020 11:14 pm

https://youtu.be/-BqqU8HT3RI

Η τελική επιβεβαίωση.

Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από Cmour » Δευ Ιαν 20, 2020 11:46 pm

Αυτή τη λεπτομέρεια έψαχνα.. του 2018 έχουν 2 σωλήνες και γι'αυτό δεν παρουσιάζεται στη λειτουργία τους το φαινόμενο που έχουμε εμείς με μηχανή του 2019.

Έτσι, κουβέντα να γίνεται, πιο ειναι το κέρδος του rerouting? Δηλαδή τι σκέφτηκαν εκεί στην gaggia που οι άλλοι δεν βλέπουν?

Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από anstelios » Τρί Ιαν 21, 2020 4:41 pm

Προσωπικά δεν βλέπω κάποιο κέρδος από αυτή τη αλλαγή.
Αντιθέτως θα έλεγα, μόνο μειονέκτηματα βλέπω.
Καθαρό νερό από την επιστροφή της OPV αντί να επιστέφει στο δοχείο προς χρήση, πηγαίνει στο drip tray με αποτέλεσμα να γεμίζει πολύ πιο γρήγορα και να γίνεται σπατάλη καθαρού νερού!

Sleepless
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 13, 2018 12:28 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από Sleepless » Τρί Νοέμ 09, 2021 12:19 pm

Επανέρχομαι σε αυτό το θέμα διότι μετά από τόσο καιρό η κατάσταση έχει αρχίσει να μου σπάει τα νεύρα. Το drip tray της δικής μου Gaggia γεμίζει απελπιστικά συχνά και θεωρώ βλακώδη την τόση σπατάλη νερού, χώρια η ανακατωσούρα που προκαλείται αν δεν καταλάβεις εγκαίρως ότι το drip tray έχει γεμίσει. Επιπροσθέτως, στις καινούριες Classic, τα σωληνάκια έχουν επανέλθει στη σωστή τους θέση, δλδ. και τα δύο στο water tank.

Για να μην τα πολυλογώ, έχει βρει κανείς κάποια λύση στο πως πρέπει να αναδιαταχθούν τα σωληνάκια έτσι ώστε το πλεονάζον νερό να επιστρέφει στο water tank;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από Cmour » Τρί Νοέμ 09, 2021 10:59 pm

Εδώ εισαι: https://www.shadesofcoffee.co.uk/opv-ki ... e-and-bung
Το είχα πάρει προ brexit. Δεν ξέρω επιπλέον χρεώσεις πλέον.. Το kit περιέχει πέρα των ελατηρίων και έξτρα σωλήνα και τάπα για αλλαγή της όδευσης του νερού από την επιστροφή της opv.
Ελπίζω να βοήθησα.. Καλά καφεδάκια..

Sleepless
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 13, 2018 12:28 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από Sleepless » Τρί Νοέμ 09, 2021 11:03 pm

Χαχαχα! Στο μυαλό μου είσαι! Το παράγγειλα το μεσημέρι, σε ευχαριστώ πολύ 🙂

Απάντηση