GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
imc
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 6:07 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019

GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από imc » Τετ Ιαν 01, 2020 12:20 pm

Καλημέρα, καλή χρονιά!

Μετά από μια περιπέτεια μηνών viewtopic.php?f=2&t=6233, αποφάσισα και προχώρησα στην αγορά της GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS.

Η αγορά έγινε διαδικτυακά https://www.liveyourhome.gr/ell/product ... 1819-SB-SS.

Η παραγγελία πραγματοποιήθηκε Κυριακή 29/12/2019 και παρέλαβα τη μηχανή 31/12/2019. Η ανταπόκρισή τους ευγενική και φιλότιμη, προκειμένου να με εξυπηρετήσουν στις δύσκολες ημέρες των γιορτών και να παραλάβω άμεσα.
https://photos.app.goo.gl/qQFfDNtVrFazGr7e7

Οι πολύ πρώτες εντυπώσεις.

Η μετάβαση μετά από 7 χρόνια καθημερινής συνύπαρξης με την Gaggia Baby 2012 στην New Classic είναι σαφώς εύκολη. Τα πάντα φαίνονται γνώριμα. Το σύνολο της πρότασης αποπνέει μία τουλάχιστον ποιοτική αναβάθμιση. Αυτό που με έφεραν σε δύσκολη θέση ήταν 3 πράγματα:

Α. Μία μικρή γρατζουνιά, σε μέγεθος τρίχας, στην στρόφιγγα του ατμού https://photos.google.com/photo/AF1QipM ... 0Zws0wQ_av

Β. Το εσωτερικό του κλείστρου που θυμάμαι να ήταν διαφορετικό στην Baby https://photos.app.goo.gl/DHh5Cpgf1m2wDjcz5, ίσως όμως κ αυτό να είναι απλώς δική μου εντύπωση.

Γ. Το ακροφύσιο ατμού, που ενώ είναι σαφώς αναβαθμισμένο από αυτό της Baby έχει μία πιο "σκληρή" αίθηση αφού κινείται μόνο στον οριζόντιο άξονα.

Θα επανέλθω με τα ουσιώδη, μετά τις πρώτες παρασκευές. Χαρά μου να μοιραστώ μαζί σας οποιαδήποτε πληροφορία μπορώ να προσφέρω.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από ellenikus » Τετ Ιαν 01, 2020 5:21 pm

Το βολικό σ αυτήν είναι ότι σβήνει μόνη στης εάν ξεχαστεί ανοιχτή και το μεγάλο driptray.η ποιότητα του καφέ λογικά είναι η ίδια αφού έχει τα ίδια σωθικά Και φυσικά η πανέμορφη εμφάνιση.

Άβαταρ μέλους
imc
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 6:07 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από imc » Τετ Ιαν 01, 2020 6:21 pm

ellenikus έγραψε:
Τετ Ιαν 01, 2020 5:21 pm
Το βολικό σ αυτήν είναι ότι σβήνει μόνη στης εάν ξεχαστεί ανοιχτή και το μεγάλο driptray.η ποιότητα του καφέ λογικά είναι η ίδια αφού έχει τα ίδια σωθικά Και φυσικά η πανέμορφη εμφάνιση.
Σβήνει λοιπόν στα 20 λεπτά.
Το μεγαλύτερο drip tray είναι απολύτως απαραίτητο, αφού γεμίζει πολύ γρηγορότερα. Δεν ξέρω αν η λειτουργία της είναι διαφορετική σε σχέση με τη baby ή απλώς δεν έβλεπα τότε το νερό που κατέβαινε κατά τη διάρκεια της εκχύλισης.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από ellenikus » Πέμ Ιαν 02, 2020 8:42 am

Ναι στην εκχύλιση δεν κατεβαίνει νερό στο drop test.περιεργο.εννοεις ότι τρέχει η σωληνοειδής ;για βάλε ένα βίντεο.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από ellenikus » Πέμ Ιαν 02, 2020 10:12 am

ellenikus έγραψε:
Πέμ Ιαν 02, 2020 8:42 am
Ναι στην εκχύλιση δεν κατεβαίνει νερό στο drop test.περιεργο.εννοεις ότι τρέχει η σωληνοειδής ;για βάλε ένα βίντεο.
Drip tray

Άβαταρ μέλους
imc
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 6:07 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από imc » Πέμ Ιαν 02, 2020 12:20 pm

Νομίζω ακόμα δεν έχω βρει τη σωστή κοπή του καφέ. Αν καταλαβαίνω καλά, στις περιπτώσεις που η εκχύλιση δεν είναι σωστή, έχουμε αυξημένη ροή από το σωληνάκι. Σήμερα που η κοπή ήταν σε σωστότερο χρόνο η ποσότητα νερού ήταν φυσιολογική. Πρέπει να εξοικοιωθώ ελάχιστα με τη μηχανή, για να σας απαντήσω με ασφάλεια. Σε πολύ λίγο θα ξέρω!

Sleepless
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 13, 2018 12:28 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από Sleepless » Δευ Ιαν 13, 2020 10:40 am

Καλημέρα και καλή χρονιά κι από εμένα.

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με αυτό που ανέφερε παραπάνω ο imc: στην ολοκαίνουρια Classic μου, κατά τη διάρκεια της εκχύλισης, τρέχει πολύ νερό από το σωληνάκι της solenoid. Και όταν λέω πολύ, εννοώ πολύ - σχεδόν όσο τρέχει και από το portafilter. Είναι φυσιολογικό αυτό ή να επικοινωνήσω με τη Eurogat?

Κατά τα λοιπά, η εκχύλιση φαίνεται να είναι σωστή: δλδ. 60 ml σε 27'', στεγνό portafilter, ωραιότατος καφές κ.λπ. Ο μύλος είναι ο Eureka Mignon Specialita, για όση σημασία μπορεί να έχει αυτό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Ιαν 13, 2020 10:55 am

Η τρίοδη την ώρα της εκχύλισης - σε φυσιολογικές συνθήκες - είναι κλειστή, ανοίγει μόνο όταν πατήσεις το κουμπί του τερματισμού για να αποσυμπιέσει την πίεση του καλαθιού. Αν η δικιά σου τρέχει νερό κατά την εκχύλιση σημαίνει οτι είναι είτε μπλοκαρισμένη (το πιο πιθανό αν η μηχανή έχει καιρό να αφαλατωθεί) είτε χαλασμένη. Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου υπάρχουν οδηγίες για το πως να την αφαιρέσεις, να τη λύσεις και να την καθαρίσεις.

Sleepless
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 13, 2018 12:28 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από Sleepless » Δευ Ιαν 13, 2020 11:30 am

Luckees ευχαριστώ για την απάντηση. Η μηχανή είναι ενός μήνα, οπότε θα σταλεί στο service για τα περαιτέρω.

Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: GAGGIA New Classic (2018/19) SB SS

Δημοσίευση από anstelios » Δευ Ιαν 13, 2020 2:32 pm

Έχω ακριβώς το ίδιο setup με εσένα.
Όχι δεν είναι φυσιολογικό αυτό που αναφέρεις.
Από το σωληνάκι τρέχει νερό προς το drip tray μόνο την στιγμή που σταματάς την εκχύλιση.
Δεν πρέπει να τρέχει νερό από εκεί σε καμία άλλη περίπτωση και δεν έχει καμία σχέση με το αν ή εκχύλιση σου είναι σωστή ή όχι.

Απάντηση