Βοήθεια για επιλογή Lelit vs gaggia vs rancilio

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Βοήθεια για επιλογή Lelit vs gaggia vs rancilio

Δημοσίευση από Gespresso » Κυρ Νοέμ 03, 2019 8:15 pm

Έχω το ίδιο σεταπ. Είναι καλό και αξιόπιστο. Η silvia θα είναι χωρίς pid οπότε θα χρειαστεί να κάνεις temperature surfing για να πετύχεις σωστή θερμοκρασία νερού. Δεν είναι επιστήμη αλλά θα απαιτήσει χρόνο για να τα καταφερεις. Γενικά η silvia θα σου δώσει καλά αποτελέσματα αν την "σεβαστείς" και τηρησεις ευλαβικά το temperature surfing.

Άβαταρ μέλους
Dimitrisdim
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 06, 2019 11:20 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Mara X
2η Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka MIGNON SPECIA
2ος Μύλος:: Hario mini slim pro
Οι καφέδες μου:: Omsom, Taresso , 7Grams

Re: Βοήθεια για επιλογή Lelit vs gaggia vs rancilio

Δημοσίευση από Dimitrisdim » Δευ Νοέμ 04, 2019 2:04 am

Gespresso έγραψε:
Κυρ Νοέμ 03, 2019 8:15 pm
Έχω το ίδιο σεταπ. Είναι καλό και αξιόπιστο. Η silvia θα είναι χωρίς pid οπότε θα χρειαστεί να κάνεις temperature surfing για να πετύχεις σωστή θερμοκρασία νερού. Δεν είναι επιστήμη αλλά θα απαιτήσει χρόνο για να τα καταφερεις. Γενικά η silvia θα σου δώσει καλά αποτελέσματα αν την "σεβαστείς" και τηρησεις ευλαβικά το temperature surfing.
Εχω διαβάσει πολλές γνώμες σε ξένα και ελληνικά σάιτ κλπ . Όλοι λένε αυτό που είπες κ εσύ , ότι αν μάθεις σωστά να κάνεις temp surf τότε θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα . Έχω δει πολλά βίντεο κλπ σχετικά με το temp surf στην συγκεκριμένη μηχανή . Θα δείξει το ποσό γρήγορα θα προσαρμοστώ στην τεχνική ! Για τον μυλο τι έχεις να πεις ?

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Βοήθεια για επιλογή Lelit vs gaggia vs rancilio

Δημοσίευση από Gespresso » Δευ Νοέμ 04, 2019 4:48 pm

Είναι καινούργιος, έχω αλεσει μόλις 2 κιλά καφέ. Ωστόσο έχει καλή ποιότητα άλεσης και μεγάλη ακρίβεια στη ρύθμιση του. Είναι σχετικά αθόρυβος και δεν απορυθμίζεται εάν αφαιρέσεις το πάνω μαχαίρι (κινητό είναι το κάτω μαχαίρι). Ωστόσο αν θες να κάνεις ενδελεχες καθάρισμα θέλει πιο πολύ δουλειά (αφαιρείς το μπροστινό πάνελ με την οθόνη για να αποκτήσεις πρόσβαση στο τούνελ κ στη διάταξη που σπάει το σβωλιασμα).
Έχει μια μικρή κατακράτηση αλλά προσωπικά δεν κάνω single dosing. Επίσης, η χρονομετρηση είναι ακριβής, με την απόκλιση από δόση σε δόση να μην υπερβαίνει τα 0,3 γραμμάρια.
Μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Βοήθεια για επιλογή Lelit vs gaggia vs rancilio

Δημοσίευση από ellenikus » Δευ Νοέμ 04, 2019 9:44 pm

δεν νομιζω οτι η σιλβια ειναι καλυτερη επιλογη απο λελιτ plus 41. σιδερενιο πλαισιο που σκουριαζει εναντι ινοξ και ολομεταλλικο γρουπ εναντι πλαστικου καλυμματος στην σιλβια.

Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: Βοήθεια για επιλογή Lelit vs gaggia vs rancilio

Δημοσίευση από anstelios » Τετ Νοέμ 06, 2019 11:31 am

Gespresso έγραψε:
Δευ Νοέμ 04, 2019 4:48 pm
Είναι καινούργιος, έχω αλεσει μόλις 2 κιλά καφέ. Ωστόσο έχει καλή ποιότητα άλεσης και μεγάλη ακρίβεια στη ρύθμιση του. Είναι σχετικά αθόρυβος και δεν απορυθμίζεται εάν αφαιρέσεις το πάνω μαχαίρι (κινητό είναι το κάτω μαχαίρι). Ωστόσο αν θες να κάνεις ενδελεχες καθάρισμα θέλει πιο πολύ δουλειά (αφαιρείς το μπροστινό πάνελ με την οθόνη για να αποκτήσεις πρόσβαση στο τούνελ κ στη διάταξη που σπάει το σβωλιασμα).
Έχει μια μικρή κατακράτηση αλλά προσωπικά δεν κάνω single dosing. Επίσης, η χρονομετρηση είναι ακριβής, με την απόκλιση από δόση σε δόση να μην υπερβαίνει τα 0,3 γραμμάρια.
Μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος.
Καλημέρα,

Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για τον specialita, καθέ πότε περίπου χρειάζεται αυτό το ενδελεχες καθάρισμα που αναφέρεις ο συγκεκριμένος ??

Προσωπικά, το setup στο οποίο έχω καταλήξει μετά από κάμποσο διάβασμα και στο οποίο σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά είναι specialita + PL41 plust ή specialita + PL91T.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Βοήθεια για επιλογή Lelit vs gaggia vs rancilio

Δημοσίευση από Gespresso » Τετ Νοέμ 06, 2019 12:59 pm

Προσωπικά κάνω το εκτεταμένο καθάρισμα όταν θέλω να αλλάξω το χαρμανι του καφέ, ώστε να απομακρύνω ότι έχει μείνει μέσα στο μύλο (καφέ και καθαριστικό μύλου).

fanatic
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2013 8:35 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Gaggia Color
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Sweet Blue, La Margarita
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα

Re: Βοήθεια για επιλογή Lelit vs gaggia vs rancilio

Δημοσίευση από fanatic » Σάβ Νοέμ 09, 2019 4:27 pm

Σε αυτό εδώ κάποιο σχόλιο;
fanatic έγραψε:
Σάβ Νοέμ 02, 2019 1:58 pm
Καλησπερα! Πολυ ωραιο αυτο το θεμα. Υπαρχουν πολλοι εκει εξω που θελουν να ξεκινησουν και δεν ξερουν τα καλα VFM εργαλεια. Ενδεχομενως να ηταν καλο να γραφτει κατι τετοιο ως Περιληψη/Οδηγος (updated): Μηχανη,μηλος και αλλα αξεσουαρ 5 επιλογες στο καθενα με καποια ευρη τιμων.

Δυο ερωτησεις: 1.Ποιον μυλο θα προτεινατε σε αυτο το σκεπτικο, για να ξεκινησεις με κατι αξιοπρεπες. 2. Εχω φιλο με καφετέρια, θα μπορουσα να αγορασω μεσω αυτου κατι απο Ελλαδα/Εξωτερικο (βλ. την παραπανω προσφορα της Silvia) χωρις ΦΠΑ και με ποιον τροπο; Ευχαριστω.
Υ.Γ. Εχω επαφη με τον καφε τα τελευταια 8 χρονια μεσω μιας Gaggia Colour την οποια πουλησα και θελω να ξαναβαλω μπροστα την τεχνη, με σκοπο να εξαφανισω την Nespressiera απο τον παγκο.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Βοήθεια για επιλογή Lelit vs gaggia vs rancilio

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Νοέμ 09, 2019 6:03 pm

Ολόκληρη κατηγορία ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΓΟΡΑΣ υπάρχει κάνε ένα κόπο να διαβάσεις τουλάχιστον το πρώτο νήμα.

Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: Βοήθεια για επιλογή Lelit vs gaggia vs rancilio

Δημοσίευση από anstelios » Τετ Δεκ 11, 2019 2:32 pm

Gespresso έγραψε:
Τετ Νοέμ 06, 2019 12:59 pm
Προσωπικά κάνω το εκτεταμένο καθάρισμα όταν θέλω να αλλάξω το χαρμανι του καφέ, ώστε να απομακρύνω ότι έχει μείνει μέσα στο μύλο (καφέ και καθαριστικό μύλου).
Καλησπέρα,

Ποιες είναι εντυπώσεις σου για τον μύλο όσο περνάει ο καιρός.
Διαβάζω σε διάφορα sites ότι πολλοί τον προτιμούν σε σχέση με 270Wi, σίγουρα λόγω θορύβου αλλά και λόγω ποιήτητας άλεσης και γεύσης στο φλυτζάνι, ποια είναι η άποψή σου?
Πόσο δύσκολος είναι τελικά ο ενδελεχής καθαρισμός του, πόση ώρα χρειάζεται για να αφαιρέσεις το μπροστινό πάνελ? Δεν έχω βρει κάπου αναλυτικές οδηγίες ή βίντεο..

Sorry για το offtopic..

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Βοήθεια για επιλογή Lelit vs gaggia vs rancilio

Δημοσίευση από Gespresso » Τετ Δεκ 11, 2019 3:20 pm

Καλησπέρα.
Οι εντυπώσεις μου είναι θετικές. Παίρνω γεύσεις και αρώματα. Οποιαδήποτε αλλαγή στη ρύθμιση άλεσης προκαλεί αλλαγή στο φλιτζάνι (που σημαίνει ότι ο μύλος κάνει τη δουλειά του). Σε σχέση με τον graef που είχα πριν είναι μέρα με τη νύχτα.
Έχω και εγώ διαβάσει σχόλια σε site του εξωτερικού ότι είναι καλύτερος από τον sette. Δεν μπορώ να τα επιβεβαιώσω καθώς δεν έχω δουλέψει τον sette. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι ο sette θα τονίζει τις οξυτητες και τα φρούτα ενώ ο Mignon θα τα απαλύνει, και αυτό λόγω του ότι ο πρώτος έχει κωνικα μαχαίρια ενώ ο δεύτερος επίπεδα.
Το καθάρισμα του μύλου είναι εύκολο. Ακόμα και αν θες να πας βαθύτερα και να καθαρίσεις και το τούνελ. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα σταυροκατσαβιδο και μισή ωρίτσα.
Και κάτι τελευταίο. Πολλοί τον προτείνουν για single dosing. Από τη μέχρι τώρα χρήση του διαπιστώνω ότι η άλεση εξαρτάται από το πόσο γεμάτο είναι το χοπερ. Προσωπικά δεν κάνω single dosing. Ωστόσο, χτες έτυχε να κάνω, καθώς είχε τελειώσει το χαρμανι που έπινα και στο χοπερ έμεινε μία μόνο δόση. Το αποτέλεσμα ήταν μια πιο γρήγορη εκχύλιση, κατά 10 δευτερόλεπτα περίπου. Προφανώς επιβεβαιώνω την κοινή γνώση, δεν ανακάλυψα κάτι.

Για μένα αξίζει η αγορά του.

https://m.youtube.com/watch?v=9sFBBzgLiv0

Απάντηση