Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
psyboy
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Οκτ 01, 2019 6:18 pm

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από psyboy » Τρί Οκτ 01, 2019 6:24 pm

ήθελα να ρωτήσω αν μου προτείνετε τη συγκεκριμένη μηχανή σε ένα μπατζετ έως 500 ευρώ.

Άβαταρ μέλους
Kostk
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 3:41 am
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Gaggia gran style
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: taresso,kudu,cup10,taf, Guji Ethiopia
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από Kostk » Τρί Οκτ 01, 2019 8:13 pm

Σε αυτά τα χρήματα είναι ότι καλύτερο μπορεί να αγοράσεις(σε καινούργιο ) καθώς διαθέτει όλα τα καλούδια μια καλής μηχανής με βασικό το PID .. το βασικό μειονέκτημα της είναι το 57αρι portafilter με αποτέλεσμα να είναι διαφορετικό από το κοινό 58αρι της αγοράς και να υπάρχει θέμα στην εύρεση αξεσουάρ και συνήθως να καταλήγεις στα ίδια της λελιτ με πιο τσιμπημενες τιμές . Επίσης σε basket δεν θα μπορείς να βάλεις 21 γρ για τριπλή δόση που θέλουν μερικοί αν και εγώ αυτό δεν το έχω βρει πρόβλημα .

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από agpol07 » Σάβ Ιαν 11, 2020 2:34 pm

Kostk έγραψε:
Τετ Σεπ 11, 2019 2:29 am

Το PID το έχω ρυθμίσει σύμφωνα με τις τρομερές οδηγίες του Παύλου .Κρατάει με μεγάλη ακρίβεια τους 93 με οφσετ 8 που έχω βάλει αλλά στην εκχύλιση με προθέρμανση 15-20 λεπτά μου βυθίζει στους 83-83 .Είναι φυσιολογικό ; :priest:
Καλησπέρα,
Νέος κάτοχος κι εγώ πλέον κι έχω κάποιες απορίες.
Που μπορώ να βρω τις οδηγίες αυτές;;
Επίσης, κι εμένα πέφτει γύρω στους 80 κατά την εκχύλιση, το pid δεν υποτίθεται κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία;

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από agpol07 » Σάβ Ιαν 11, 2020 5:31 pm

Άκυρο.. Βρήκα τις απαντήσεις σε άλλο θέμα.. :a013: :a013:

CoffeePoison
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2020 2:46 pm

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από CoffeePoison » Κυρ Απρ 05, 2020 12:54 am

Kostk έγραψε:
Πέμ Σεπ 26, 2019 9:01 pm
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται μια τέτοια κοινοποίηση για λόγους διαφήμισης , θα το βάλω για να βοηθήσω , ωστόσο αν απαγορεύεται ας κατέβει το συντομότερο .
Εγώ το βρήκα εδώ https://www.bluestarcoffee.eu/ascaso-57 ... -579-p.asp

Διάλεξε τα φθηνά μεταφορικά ,εμένα μου ήρθε σε μια βδομάδα ..
Γραμμάρια χωράει μέχρι 18.5
Τώρα για ταμπερ του κάνει το 57mm και το αυθεντικό της lelit που είναι 57.35mm !Αν έχεις 57.5mm ταμπερ το οποίο κάνει στο μαμά καλαθάκι της λελιτ σε αυτό δεν χωράει .
Καλό θα ήταν να κάνουμε κάπου μια ενότητα με τα δύσκολα 57αρια αξεσουάρ για εμάς με τις 57αρες
Καλά καφεδάκια σε όλους
Χρησιμοποιείς το αυθεντικό ταμπερ της Lelit 57.35mm και είναι ok? Θέλω να αγοράσω κ εγώ το συγκεκριμένο καλαθάκι και επειδή τόσο το ταμπερ μου όσο και το leveling είναι τα αυθεντικά lelit με διάμετρο 57.35mm ... μη φάω καμία φόλα!

Άβαταρ μέλους
Kostk
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 3:41 am
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Gaggia gran style
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: taresso,kudu,cup10,taf, Guji Ethiopia
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από Kostk » Κυρ Απρ 05, 2020 11:53 am

Το ταμπερ της lelit με το εν λόγω καλαθάκι ταιριάζουν , λογικά ίδια διάμετρο θα έχει και το levelling . :oneup:
Eχω κ εγώ καμιά δύο απορίες .Τι μύλο χρησιμοποιείς;
Έχεις κάνει αφαλάτωση ή backflush ; Κάθε πότε και με τι ;

CoffeePoison
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2020 2:46 pm

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από CoffeePoison » Κυρ Απρ 05, 2020 5:02 pm

Kostk έγραψε:
Κυρ Απρ 05, 2020 11:53 am
Το ταμπερ της lelit με το εν λόγω καλαθάκι ταιριάζουν , λογικά ίδια διάμετρο θα έχει και το levelling . :oneup:
Eχω κ εγώ καμιά δύο απορίες .Τι μύλο χρησιμοποιείς;
Έχεις κάνει αφαλάτωση ή backflush ; Κάθε πότε και με τι ;
Έχω την PL042tempd με ενσωματωμένο μύλο. Χρησιμοποιώ μαλακό νερο εμφιαλωμένο («Σαμαρινα» κυρίως )από την πρώτη στιγμή που πήρα τη μηχανή (1,5 μήνα)! Έχω δοκιμάσει νερο βρύσης (χάλια μαύρα )...νερο μαλακό με βάση το ασβέστιο (Θεώνη, κωστηλατας) και όχι το μαγνήσιο (το Σαμαρινα ) και ο καφές δεν είναι τόσο εύγευστος και καθαρός. Έχω δοκιμάσει και μίγμα από νερά ομως για να δημιουργήσω ισορροπία στα ιόντα ασβεστίου/ μαγνησίου ενώ το νέρο θα παραμενει μαλακό (45% Σαμαρινα 45% Κωστηλατας 10% Υδρίας λουτρακι ) με ικανοποιητικό αποτέλεσμα αν και νομίζω ότι μάλλον η καλύτερη επιλογή είναι σκέτο Σαμαρινα.
Παρόλα αυτά έχω κάνει αφαλάτωση σύντομα (στις 3 εβδομαδες - 2 φορεσ ως τώρα)με κιτρικό οξυ (3% σε νερο). Πολλά εμπορικά προϊόντα αφαλάτωσης για μηχανές είναι σκέτο κιτρικό οξυ. Εγώ αφαλατώνω εδώ και τουλάχιστον 12 χρόνια όλες τις συσκευές μου (πλυντήρια / βραστήρα ) με κιτρικό οξυ και ποτέ δεν είναι κανένα πρόβλημα.
Όσο αφορά τον καθαρισμό, καθαρίζω κατευθείαν κλείστρο και καλαθάκι με τρεχούμενο νερο στο νεροχύτη μετά από κάθε εκχύλιση. Την ίδια στιγμή κάνω και ένα flush...να τρέξουν τα υπολείμματα από το shower screen, και τέλος κουμπώνω το κλείστρο πάνω και κλείνω τελικά τη μηχανή.
Backflush κάνω 1-2 φορά την εβδομάδα με cafiza. Η ετικέτα του προϊόντων λέει start/stop για 10’’. Δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό για τις δικές μας μηχανές καθώς η πίεση αντιβαίνει στα 11 bar σε 5’’ έχοντας κουμπωμένο πάνω το τυφλό... νομίζω ότι το puly caff προτείνει 5’’. Μετά από backflush βλέπεις διαφορά στην εκχύλιση. Π.χ. σου κάνει υπό εκχύλιση σε σχέση με τις αρχικές παραμέτρους και καταλαβαίνεις ότι έπρεπε να κόψεις πιο ψιλά τελικά. Αυτό το έχω δει κάθε φορά που κάνω flsbck!

Σχετικά με το βελτιωμένο καλαθάκι Ascaso precision competition που πήρες... έχεις δει σημαντική διαφορά? Του τύπου... να μην μπουκώνει τόσο εύκολα στις εκχυλισεις σε σχέση με το μαμά καλαθάκι? Μου προτείνεις να το αγοράσω ή όχι ?

Άβαταρ μέλους
Kostk
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 3:41 am
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Gaggia gran style
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: taresso,kudu,cup10,taf, Guji Ethiopia
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από Kostk » Δευ Απρ 06, 2020 2:23 am

Εγώ έχω την μηχανή από το Σεπτέμβριο και αφού ζω στην Αθήνα και έχω διαβάσει επανειλημμένα ότι έχει καλής ποιότητας φρέσκο νερό βάζω από τη βρύση . Τα εμφιαλωμένα με ζορίζουν λίγο στην ιδέα ότι το νερό είναι κλειστό σε διάφανο πλαστικό για καιρό τα οποία τα μεταφέρουν με άθλιες συνθήκες. Καλύτερα θα πρότεινα ένα φίλτρο νερού για Αθήνα ή έστω μια κανάτα μπριτα μπορεί να δώσει καλύτερα αποτελέσματα. Εγώ ξαναλέω βάζω απλά βρύσης .

Κάνω καθημερινά backflush με σκέτο νερό και στη βδομάδα πάνω βγάζω το shower screen και τις δύο φλάντζες και καθαρίζω με βουρτσάκι και πανί.
Αφαλάτωση ή cafiza δεν έχω κάνει ακόμα,όπου να ναι θα κάνω , ίσως έχω αργήσει αλλά διάβασα και από ένα ακόμη μέλος του φόρουμ ότι η εκτενής χρήση χημικών (cafiza-urnex) προκαλεί στο μποιλερ αποφλοίωση της επιμετάλλωσης του brass . Οπότε προτιμώ να έχει λίγο αλατάκι παρά να πίνουμε κομματάκια μετάλλου με ότι συνεπάγεται αυτό (αν και τις τρυπιτσες στο shower screen τις βλέπω πεντακάθαρες οπότε αυτό είναι θετικό ).Αν έχει κάποιος πλήρως διαφορετική άποψη παρακαλώ ας με ενημερώσει να το σκεφτώ ξανά . :a030:

Σχετικά με το precision καλαθάκι εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά αυτό , η ακρίβεια στη γεωμετρία και τις τρύπες είναι εξαιρετική και επειδή έχω bottomless portafilter βλέπω πολύ πιο ομοιόμορφες ροές και πιο έντονες γεύσεις . Το συστήνω ανεπιφύλακτα.
ΥΓ πιστεύω καλύτερα είναι να μην αφήνεις το portafilter πάνω στη μηχανή γιατί η φλάντζα θα παραμορφωθεί και θα χάνει γρηγορότερα ή δεν θα κάνει τόσο σφιχτό lock

CoffeePoison
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2020 2:46 pm

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από CoffeePoison » Δευ Απρ 06, 2020 2:52 am

Kostk έγραψε:
Δευ Απρ 06, 2020 2:23 am
Εγώ έχω την μηχανή από το Σεπτέμβριο και αφού ζω στην Αθήνα και έχω διαβάσει επανειλημμένα ότι έχει καλής ποιότητας φρέσκο νερό βάζω από τη βρύση . Τα εμφιαλωμένα με ζορίζουν λίγο στην ιδέα ότι το νερό είναι κλειστό σε διάφανο πλαστικό για καιρό τα οποία τα μεταφέρουν με άθλιες συνθήκες. Καλύτερα θα πρότεινα ένα φίλτρο νερού για Αθήνα ή έστω μια κανάτα μπριτα μπορεί να δώσει καλύτερα αποτελέσματα. Εγώ ξαναλέω βάζω απλά βρύσης .

Κάνω καθημερινά backflush με σκέτο νερό και στη βδομάδα πάνω βγάζω το shower screen και τις δύο φλάντζες και καθαρίζω με βουρτσάκι και πανί.
Αφαλάτωση ή cafiza δεν έχω κάνει ακόμα,όπου να ναι θα κάνω , ίσως έχω αργήσει αλλά διάβασα και από ένα ακόμη μέλος του φόρουμ ότι η εκτενής χρήση χημικών (cafiza-urnex) προκαλεί στο μποιλερ αποφλοίωση της επιμετάλλωσης του brass . Οπότε προτιμώ να έχει λίγο αλατάκι παρά να πίνουμε κομματάκια μετάλλου με ότι συνεπάγεται αυτό (αν και τις τρυπιτσες στο shower screen τις βλέπω πεντακάθαρες οπότε αυτό είναι θετικό ).Αν έχει κάποιος πλήρως διαφορετική άποψη παρακαλώ ας με ενημερώσει να το σκεφτώ ξανά . :a030:

Σχετικά με το precision καλαθάκι εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά αυτό , η ακρίβεια στη γεωμετρία και τις τρύπες είναι εξαιρετική και επειδή έχω bottomless portafilter βλέπω πολύ πιο ομοιόμορφες ροές και πιο έντονες γεύσεις . Το συστήνω ανεπιφύλακτα.
ΥΓ πιστεύω καλύτερα είναι να μην αφήνεις το portafilter πάνω στη μηχανή γιατί η φλάντζα θα παραμορφωθεί και θα χάνει γρηγορότερα ή δεν θα κάνει τόσο σφιχτό lock
Ωραία. Θα το πάρω τότε το καλαθάκι! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Σχετικά με το νερό... προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου το νερο της βρύσης ακόμα και φιλτραρισμένο. Διαπίστωσα ότι ήταν ο λόγος που δεν έπινα σχεδόν καθόλου νέρο από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου! Ξεκίνησα να πίνω λίγο νερο όταν πριν χρόνια το γύρισα σε εμφιαλωμένο και ικανοποιητικές/απαραίτητες ποσότητες τους τελευταίους μήνες που βρήκα το Σαμαρίνα...
Και στα πειράματα που έκανα με τους καφέδες ... γευστικά καταλήγω μέχρι στιγμής σε αυτά που είναι πλούσια σε μαγνήσιο και χαμηλά σε ασβέστιο (Σαμαρινα, σκέτο ή σε συνδυασμό ). Αν κάποιος όμως πίνει το νέρο της βρύσης και του αρέσει... είναι απίθανο να δυσανασχετισει και με την χρήση του στον καφέ ... ;)

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από brexei » Δευ Απρ 06, 2020 9:41 am

Το νερό της βρύσης, ειδικα στην Αθήνα ειναι μεν καλο για να το πιεις, δεν περιεχει παρα πολλα άλατα, αλλα εχει αρκετο χλωριο! Και το καταλαβαινεις μολις πιεις. Οποτε δεν κανει για την καφετιερα γιατι η γευση του περναει στον καφε.
Το φιλτρο δεν απομακρυνει το χλωριο γιατι ειναι διαλυμενο στο νερο, μονο αν εχεις φιλτρο αντιστροφης οσμωσης μπορει να το αφαιρεσει εντελως.

Απάντηση