Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Kostk
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 3:41 am
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Gaggia gran style
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: taresso,kudu,cup10,taf, Guji Ethiopia
Τοποθεσία: Αθήνα

Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από Kostk » Τετ Σεπ 11, 2019 2:29 am

Καλησπέρα σε όλους !Αρχικά θέλω να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ για τις εκπληκτικές πληροφορίες που μπορεί κανείς να λάβει απλόχερα εδώ μέσα απλά έχοντας όρεξη για διάβασμα :D . Αφού ξεφορτώθηκα τη gaggia gran style με το πατενταρισμενο unpressurized portafilter για την αποθήκη , παρέλαβα πριν 2 βδομάδες την LELIT του τίτλου με όλα τα γνωστά καλούδια (PID , opv κτλ ) .
Έκπληκτος :a013: ανοίγω το κουτί και επαληθευω το αναμενόμενο: η ποιότητα της είναι φοβερή , το φινίρισμα τέλειο πιστεύω έχει δυνατότητες να δώσει φοβερούς καφέδες αλλά έχει 1 αρνητικό, το 57mm πορταφιλτερ(το ήξερα αλλά προτίμησα PID -δεν μπορούσα να ανέβω άλλο στην τιμή ) . Το πρόβλημα των ταμπερ και παρελκόμενων το έχω λύσει . Θέλω να ρωτήσω τους κατόχους της και μη , θα με περιορίσει αρκετά το μέγεθος του πορταφιλτερ ; Κυρίως με απασχολούσε ότι δεν θα πάρω VST , αλλά βρήκα ένα basket της ascaso competition το οποίο έχω παραγγείλει και υπόσχεται ακρίβεια στις τρύπες .. Έβαλα το μαμά καλαθάκι στο μικροσκόπιο και οι τρύπες είναι χάλια !
Το PID το έχω ρυθμίσει σύμφωνα με τις τρομερές οδηγίες του Παύλου .Κρατάει με μεγάλη ακρίβεια τους 93 με οφσετ 8 που έχω βάλει αλλά στην εκχύλιση με προθέρμανση 15-20 λεπτά μου βυθίζει στους 83-83 .Είναι φυσιολογικό ; :priest:
Αφησα το βασικό πρόβλημα για το τέλος -ο μύλος μου .
Ειχα από πριν τον graef cm 702. Αν και έχω πιει ήδη τρομερούς καφέδες σε σχέση με έξω (ήδη έχω καταναλώσει 250 tigrato,250 armenako Guatemala, 250 sweet blue taf) ξέρω ότι με περιορίζει αλλά δεν μπορώ να τον αλλάξω ακόμα λόγω οικονομικού . Πιστεύετε οτι χαλάει πολύ το αποτέλεσμα παρά την προσοχή την γύρω (ζυγισμένα μέσα έξω , κατανομή ,χρόνος ) .Μετά από αυτόν ποιος ταιριάζει περισσότερο με τη μηχανή ;
ΆΦησα για το τέλος μια έξτρα απορία , μετά τον καπουτσίνο αφήνω την πίεση του ατμού να εκτονωθεί σχεδόν και μετά ανοίγω την pump να γεμίσω το μποιλερ και μετά σβήνω την μηχανή . Είναι σωστό ; Το κάνω γιατί νιώθω ένα βάρος να αφήσω 125 βαθμούς κ πίεση στο μποιλερ.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας , καλούς καφέδες σε όλους

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Σεπ 11, 2019 11:53 am

Κατ' αρχάς μεγειά τη μηχανή, να τη χαρείς στο έπακρο και να πιεις καφεδάρες!
Καλά κάνεις και αφήνεις τη μηχανή να εκτονωθεί, να ανοίγεις και το ακροφύσιο και να αφήνεις να τρέχει νερό για λίγη ώρα σαν να κάνεις εκχύλιση μέχρι να ρίξεις τη θερμοκρασία και μετά το κλείνεις.

Όσον αφορά στο μύλο...ό,τι αντέχει η τσέπη σου. Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος "τύπος" να ταιριάζει με τη μηχανή σου. Έγκειται στο τι σου αρέσει (κωνικά ή επίπεδα) και τι είσαι διατεθειμένος να "θυσιάσεις" (κατακράτηση, θόρυβος κλπ) με όσο το δυνατόν μεγαλύτερα μαχαίρια για τα λεφτά σου σε κάθε περίπτωση.

Άβαταρ μέλους
Kostk
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 3:41 am
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Gaggia gran style
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: taresso,kudu,cup10,taf, Guji Ethiopia
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από Kostk » Τετ Σεπ 11, 2019 4:21 pm

Ο θόρυβος δεν με ενοχλεί , η κατακράτηση για οικιακή χρήση είναι ένα μεγάλο θέμα γιατί θα σου μένει καφές ο οποίος θα μπαγιατεύει και είναι κρίμα να χαλάς speciality καφέ. Σίγουρα πρέπει να πάρω έναν stepless γιατί με τη συγκεκριμένη μηχανή στο 5 (διαβάθμιση graef cm702) παίρνω 1:2 σε 30 δευτερόλεπτα ενω στο 4 παίρνω σε 43 που είναι απαγορευτικό .Τι λέτε για τον Eureka mignon ?

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από pankostas » Πέμ Σεπ 26, 2019 4:54 pm

Εγώ πήρα το basket της ascaso competition αλλά να σου πω την αλήθεια δεν με βόλεψε. Επρεπε να κόψω τον καφέ πολύ λεπτό σε σχέση με το καλαθάκι της lelit ,και δεν ήθελα να κάνω δοκιμές και να πετάξω πάλι πολύ καφέ. Κάποια στιγμή ίσως το ξανα πιάσω. Πάντως φαίνεται καλό. Αν το δοκιμασεις πες μας την γνώμη σου. Πάντως στο καλαθάκι της lelit βάζω 17.5 gr. καφέ.

Άβαταρ μέλους
Kostk
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 3:41 am
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Gaggia gran style
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: taresso,kudu,cup10,taf, Guji Ethiopia
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από Kostk » Πέμ Σεπ 26, 2019 5:14 pm

Χρησιμοποιώ το ascaso competition καλαθάκι στη lelit εδώ και 2 βδομάδες σε συνδυασμό με ένα naked portafilter και έχω να πω ότι ταιριάζει τέλεια στις lelit που έχουν 57mm κλείστρο και δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα υπόλοιπα precision καλαθάκια της αγοράς . Είναι κατασκευασμένο με ακρίβεια και οι τρύπες έχουν ιδιαίτερα προσεγμένη γεωμετρία σε αντίθεση με αυτό που μου ήρθε εμένα με τη lelit που είναι αισθητή η διαφορά στις τρύπες και με γυμνό μάτι ! Σε συμβουλεύω να του δώσεις μια ευκαιρία και να μάθεις , εγώ ειδικά στον tigrato είδα μεγάλη διαφορά με σπάνιο channelling λογω των πολυ μικρών τρυπών . Τώρα δεν ξέρω αν έχει υπόψη του κάνα άλλο καλαθάκι κάποιος για τις μηχανές μας θα ήταν καλά να το μαθαίναμε :a013:

Άβαταρ μέλους
jojonakis
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Σεπ 16, 2013 3:10 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Saeco poemia
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: cup10, roundcup
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑ

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από jojonakis » Πέμ Σεπ 26, 2019 7:07 pm

Μπορεις να μος πεις απο που το βρηκες το ascaso competition καλαθάκι μπας και πω και εγω στον κοπο να το δοκιμασω :coffee:

Άβαταρ μέλους
Kostk
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 3:41 am
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Gaggia gran style
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: taresso,kudu,cup10,taf, Guji Ethiopia
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από Kostk » Πέμ Σεπ 26, 2019 9:01 pm

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται μια τέτοια κοινοποίηση για λόγους διαφήμισης , θα το βάλω για να βοηθήσω , ωστόσο αν απαγορεύεται ας κατέβει το συντομότερο .
Εγώ το βρήκα εδώ https://www.bluestarcoffee.eu/ascaso-57 ... -579-p.asp

Διάλεξε τα φθηνά μεταφορικά ,εμένα μου ήρθε σε μια βδομάδα ..
Γραμμάρια χωράει μέχρι 18.5
Τώρα για ταμπερ του κάνει το 57mm και το αυθεντικό της lelit που είναι 57.35mm !Αν έχεις 57.5mm ταμπερ το οποίο κάνει στο μαμά καλαθάκι της λελιτ σε αυτό δεν χωράει .
Καλό θα ήταν να κάνουμε κάπου μια ενότητα με τα δύσκολα 57αρια αξεσουάρ για εμάς με τις 57αρες
Καλά καφεδάκια σε όλους

Άβαταρ μέλους
jojonakis
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Σεπ 16, 2013 3:10 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Saeco poemia
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: cup10, roundcup
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑ

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από jojonakis » Πέμ Σεπ 26, 2019 10:01 pm

Stock Status: Sold Out :a080: απο ΄κει μας τελειωσε

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από pankostas » Πέμ Σεπ 26, 2019 11:16 pm

Μπορείς να το παραγγειλεις. 1-2 βδομάδες αναμονή. Μου φαίνεται θα το δοκιμάσω από αύριο. 18.5 γρ. καφέ δεν βρίσκει πάνω ο καφές?

Άβαταρ μέλους
jojonakis
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Σεπ 16, 2013 3:10 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Saeco poemia
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: cup10, roundcup
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑ

Re: Νέος κάτοχος LELIT PL41TEM- απόψεις ?

Δημοσίευση από jojonakis » Πέμ Σεπ 26, 2019 11:35 pm

εξαρταται απο τον καφε, τον βαθμο αλεσης και το καλο πατημα. στο μαμισιο 2πλο εχω φτασει και στα 19

Απάντηση