Solenoid valve για ασφαλεια

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
gtone:1
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2018 12:05 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Expobar Brewtus iv-r
Μύλος:: Mazzer Major
Τοποθεσία: Αθηνα

Solenoid valve για ασφαλεια

Δημοσίευση από gtone:1 » Παρ Σεπ 06, 2019 9:26 pm

Κοιτωντας το βιντεο ‘Review’ της Bezzera Matrix που εχουν βγαλει αυτοι οι τυποι https://www.youtube.com/watch?v=UoDRdSXV06U, ειδα οτι εχουν βαλει μια solenoid valve οπου ανοιγει οταν ανοιξει η μηχανη. Ετσι σκεφτηκα να κανω το ιδιο, επειδη εχω συνδεσει την μηχανη στο δικτυο και ψαχνοντας επεσα πανω σε αυτο https://www.casabarista.nl/product/casa ... ontageset/ αλλα νομιζω πιο φθηνα θα μου ερθει να να παρω αυτη την solenoid valve https://www.doikas.com/04905103.html να την βαλω μονη της μετα το φιλτρο και να της δωσω ρευμα απο την ιδια πριζα που ανοιγω και την μηχανη.

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Solenoid valve για ασφαλεια

Δημοσίευση από BasilTh » Παρ Δεκ 04, 2020 3:09 pm

gtone:1 έγραψε:
Παρ Σεπ 06, 2019 9:26 pm
Κοιτωντας το βιντεο ‘Review’ της Bezzera Matrix που εχουν βγαλει αυτοι οι τυποι https://www.youtube.com/watch?v=UoDRdSXV06U, ειδα οτι εχουν βαλει μια solenoid valve οπου ανοιγει οταν ανοιξει η μηχανη. Ετσι σκεφτηκα να κανω το ιδιο, επειδη εχω συνδεσει την μηχανη στο δικτυο και ψαχνοντας επεσα πανω σε αυτο https://www.casabarista.nl/product/casa ... ontageset/ αλλα νομιζω πιο φθηνα θα μου ερθει να να παρω αυτη την solenoid valve https://www.doikas.com/04905103.html να την βαλω μονη της μετα το φιλτρο και να της δωσω ρευμα απο την ιδια πριζα που ανοιγω και την μηχανη.
Αν κατάλαβα, θέλεις να βάλεις μια ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα, για να προστατευτείς από διαρροές στο δίκτυο ύδρευσης, που θα προέλθουν από την μηχανή σου.
Και οι δύο βαλβίδες που δείχνεις, θα δουλέψουν και χωρίς γείωση.
Αλλά και οι δύο έχουν επαφή γείωσης, που δεν έχεις λόγο να μην χρησιμοποιήσεις.
Πάνω από όλα η ασφάλεια

gtone:1
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2018 12:05 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Expobar Brewtus iv-r
Μύλος:: Mazzer Major
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Solenoid valve για ασφαλεια

Δημοσίευση από gtone:1 » Παρ Δεκ 04, 2020 8:38 pm

Οποτε με ενα απλο καλωδιο ρευματος θα συνδεσω και την γειωση και ειμαι κομπλε αποτι καταλαβα.
Σε ευχαριστω Βασιλη.

Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: Solenoid valve για ασφαλεια

Δημοσίευση από Cmour » Σάβ Δεκ 05, 2020 9:23 am

Δεν παρατήρησα αν το αναγράφει κάπου στα χαρακτηριστικά της, απλά να προσέξεις η solenoid βαλβίδα να είναι NC (χωρίς τάση στο πηνίο να παραμένει κλειστή). Λογικά το πηνίο της θα πάρει τάση από το διακόπτη on/off της μηχανής σου και όχι μόνιμα από κάποια πρίζα δικτύου.

gtone:1
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2018 12:05 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Expobar Brewtus iv-r
Μύλος:: Mazzer Major
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Solenoid valve για ασφαλεια

Δημοσίευση από gtone:1 » Σάβ Δεκ 05, 2020 11:42 am

Κώστα θα κοιταξω να παρω καποια 'normally closed' σωστα,αλλα θελω να παρει ταση απο πριζα δικτυου. Να κουμπωσω το καλωδιο της μηχανης και το καλωδιο της βαλβιδας σε ενα απλο Τ στην πριζα wi-fi στο ρευμα του δικτυου. Ανοιγωντας την πριζα δλδ θα παρει ρευμα η μηχανη και η βαλβιδα. Δεν ειναι σωστο λες?

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Solenoid valve για ασφαλεια

Δημοσίευση από BasilTh » Σάβ Δεκ 05, 2020 12:28 pm

Αυτή είναι μια καλή ιδέα.
Εξασφαλίζεσαι από διαρροές νερού και δεν παρεμβαίνεις στα ηλεκτρολογικά της μηχανής.

gtone:1
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2018 12:05 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Expobar Brewtus iv-r
Μύλος:: Mazzer Major
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Solenoid valve για ασφαλεια

Δημοσίευση από gtone:1 » Σάβ Δεκ 05, 2020 6:49 pm

Επειδη δεν γνωριζω παρα λιγα πραγματα απο ηλεκτρολογικα, γιαυτο και εκανα το ποστ. Να δω αν μπορω με ενα απλο καλωδιο 'μπαλαντεζας' να την συνδεσω. Νομιζω ειναι καλη ιδεα για οποιον εχει συνδεση στο δικτυο. Μαλιστα σκεφτομαι να την βαλω μετα το σπιραλ του φιλτρου (εκει ξεκιναει ο τεφλον σωληνας).Ευχαριστω για τις συμβουλες κυριοι.

Άβαταρ μέλους
Cmour
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 1:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: GAGGIA Classic 2019
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Graef CM800

Re: Solenoid valve για ασφαλεια

Δημοσίευση από Cmour » Σάβ Δεκ 05, 2020 10:17 pm

Γιώργο,
φυσικά και είναι πολύ καλή η ιδέα της ηλεκτροβαλβίδας απλά δεν με τρελαίνει η ιδέα του να συνδέσεις το πηνίο με 220VAC απλά με ένα καλώδιο όπως σκέφτεσαι. Το πηνίο διαθέτει πιν με ακροδέκτες που και κάποιο θερμοσυστελλώμενο να βάλεις δεν το λές και ασφαλές, γνώμη μου είναι ότι η ηλεκτροβαλβίδα πρέπει να μπει σε κάποιο τύπου enclosure/κουτί εαν είναι εφικτό. Γιαυτό σκέφτηκα ότι θα έμπαινε εντός της μηχανής.

Τώρα φαντάζομαι θα είναι ολα αυτά σε κάποιο ντουλάπι μακριά απο χέρια που άθελα μπορεί να τραβήξουν το καλώδιο του πηνίου? :?

gtone:1
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2018 12:05 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Expobar Brewtus iv-r
Μύλος:: Mazzer Major
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Solenoid valve για ασφαλεια

Δημοσίευση από gtone:1 » Κυρ Δεκ 06, 2020 1:16 pm

Κωστα σε ευχαριστω κανεις πολυ καλα που το αναφερεις και θα επρεπε να ειχα διευκρινισει και εγω ορισμενα πραγματα :red: . Η ασφαλεια μας προεχει πανω απολα. Εκει που θα τοποθετηθει θα πρεπει να μην εχει προσβαση κανεις οπου μπορει να ακουμπησει καταλαθος τα πηνακια γιατι ερχεται ρευμα απο την πριζα (απο ανθρωπο μεχρι και καποιο ζωο αν εχουμε..).

Απάντηση