Αγορα μηχανης αρχαριος

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
agnooumenos
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 1:32 am

Αγορα μηχανης αρχαριος

Δημοσίευση από agnooumenos » Κυρ Σεπ 01, 2019 11:43 am

Καλησπερα σε ολους.Αλλο ενα ιδιο θεμα οπως πολλες φορες θα εχει ξανα ανεβει εδω μεσα.Θελω να παρω μηχανη και μετα απο πολυ διαβασμα κατεληξα στην pl41 τη σκετη που βγαινει γυρω στα 380 Ελλαδα.Το θεμα μου φυσικα οπως και των περισσοτερων ειναι το κοστος αποκτησης του απαραιτητου εξοπλισμου.Μπορει καποιος να με καθοδηγησει λιγο ετσι ωστε περα απο τη μηχανη να με συμβουλευσει πως χωρις να ξοδεψω επιπλεον χρηματα πολλα,μπορω να πινω καφε σχετικα ας πουμε αξιολογο;δεν μπορω να διαθεσω 200 ευρω επιπλεον πχ για μυλο κτλ.πριν καταληξω στο να ψαχτω για τετοιου τυπου μηχανη εκανα εννοειται εναν κυκλο σε μηχανες με καψουλες,ese pods κτλ καο δεν ευχαριστηθηκα σε καμια περιπτωση καφε.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορα μηχανης αρχαριος

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Σεπ 01, 2019 12:18 pm

Χωρίς μύλο πρακτικά δεν υπάρχει ο εσπρέσσο είναι μια αλήθεια που είναι δύσκολο να γίνει κατανοητή αλλά οποίος μετά ασχοληθεί το διαπιστώνει.
Μερικά δεκάδες εδώ μέσα το διαπίστωσαν και μπορούν να στο βεβαιώσουν.
Χωρίς μύλο μπορείς να ασχοληθείς με κάποιο άλλο είδος καφέ και όταν θα έχεις την δυνατότητα επανέρχεσαι στον espresso.

agnooumenos
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 1:32 am

Re: Αγορα μηχανης αρχαριος

Δημοσίευση από agnooumenos » Κυρ Σεπ 01, 2019 12:37 pm

Δηλαδη με τυποποιημενο καφε του εμποριου δεν θα βγαινει καφες;με κανεναν απο ολους αυτους που κυκλοφορουν;η εστω με ενα μυλο χειροκινητο;

agnooumenos
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 1:32 am

Re: Αγορα μηχανης αρχαριος

Δημοσίευση από agnooumenos » Κυρ Σεπ 01, 2019 12:37 pm

Ρωταω επειδη φανταζομαι οι περισσοτεροι εχουν πειραματιστει με τους περισσοτερους καφεδες

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορα μηχανης αρχαριος

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Σεπ 02, 2019 11:19 am

Καλημέρα φίλε μου. Είναι σα να ρωτάς "Μπορώ να οδηγήσω ένα αυτοκίνητο χωρίς να έχει κάτω από το καπό μια μηχανή;". Εφόσον ξεκινάς με ένα όμορφο entry level αμαξάκι μάρκας lelit και το budget είναι περιορισμένο, συνδύασε το με ένα χειροκίνητο porlex(~65€) ή ένα ηλεκτροκίνητο graef(~85€) για να μπορείς -τουλάχιστον στην αρχή- να πηγαίνεις όμορφες γευστικές βόλτες.
Και φυσικά μακριά από καύσιμα κακής ποιότητας σαν αυτά που ανέφερες. Χρειάζεσαι φρέσκους καφέδες πολλών οκτανίων!

agnooumenos
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 1:32 am

Re: Αγορα μηχανης αρχαριος

Δημοσίευση από agnooumenos » Δευ Σεπ 02, 2019 11:32 am

Αυτο μπορω να το κανω,50-60 για χειροκινητο μπορω να διαθεσω.το μοντελο με pid θα με βοηθησει μιας και δεν εχω σχεση με το αντικειμενο;επισης εχω διαβασει για περιφερειακα που χρειαζονται με την αγορα της μηχανης.μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι αυτα που ειναι απολυτως απαραιτητα για να ξεκινησω και μετα σιγα σιγα στην πορεια

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αγορα μηχανης αρχαριος

Δημοσίευση από brexei » Δευ Σεπ 02, 2019 11:38 am

Ναι, το pid θα σε βοηθήσει να κρατάς τη θερμοκρασία του νερού σταθερή και να μπορείς να τη ρυθμίσεις εκεί που θέλεις.
Θα σου πρότεινα να πάρεις το μοντέλλο που το έχει ενσωματωμένο για να αποφύγεις τα προβλήματα με τη ρύθμιση της θερμοκρασίας. Στη συγκεκριμένη μηχανή δε μπαίνει pid επισήμως μετά, αλλά θα πρέπει να το βάλεις μόνος σου, χάνοντας φυσικά την εγγύηση...

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορα μηχανης αρχαριος

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Σεπ 02, 2019 11:55 am

Μια σορτ βέρσιον για το τι θα χρειαστείς θα βρεις εδώ.
Συνοπτικά: Μεταλλικό τάμπερ, ζυγαριά 0.1g, 2 καθαριστικά (για εσωτερικό καθαρισμό και αφαλατικό) και ένα τυφλό καλάθι.

agnooumenos
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 1:32 am

Re: Αγορα μηχανης αρχαριος

Δημοσίευση από agnooumenos » Δευ Σεπ 02, 2019 1:24 pm

Για να προστεθει ελεγκτης θερμοκρασιας αν επιθυμει κανεις,το κοστος ειναι μεγαλο;ασχετως αν χανεται η εγγυηση,ουτως η αλλως καποια στιγμη θα ληξει

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αγορα μηχανης αρχαριος

Δημοσίευση από brexei » Δευ Σεπ 02, 2019 2:32 pm

Το ελάχιστο κόστος εαν αγοράσεις κινέζικα υλικά (ελεγκτή, SSR, probe κτλ) είναι κάπου στα 30-40 ευρώ. Αλλά θα πρέπει να ξέρεις από ηλεκτρολογικά αλλιώς είναι επικύνδυνο! Επίσης ο controller θα πρέπει να μπει εξωτερικά σε κουτάκι ή αλλιώς μέσα στο κουτί της Lelit, που όμως είναι πάρα πολύ στριμωγμένα, θα πρέπει να τρυπήσεις-κόψεις τη μεταλλική πάνω επιφάνεια χωρίς να τη χαλάσεις και επιπλέον κινδυνεύει εαν έχεις κάποια διαρροή νερού στο εσωτερικό.
Εαν στο εγκαταστήσει άλλος θα συνυπολογίσεις και τα έξοδα εγκατάστασης και ρύθμισης των παραμέτρων.
Επισήμως η Lelit PL41em δε δέχεται pid και δε σε συμφέρει να αγοράσεις το κιτ, μιας και κοστίζει περισσότερο από το να πάρεις τώρα το επόμενο μοντέλλο που έχει πανω το pid.

Εγώ θα σου πρότεινα (απο προσωπική μου εμπειρία) να διαθέσεις τα εξτρα χρήματα και να πάρεις το μοντέλλο με το pid για να αποφύγεις τη φασαρία και τα προβλήματα της εγκατάστασης. Αφού γρήγορα θα θέλεις να το βάλεις γιατί θα διαπιστώσεις ότι δεν έχεις έλεγχο στη θερμοκρασία, δε μπορείς να κάνεις temperature surfing και έχεις ατμούς (λόγω βρασμού)... Οπότε καλύτερα να το έχεις από την αρχή σωστά τοποθετημένο και με την εγγύηση της εταιρίας. Εκτός κι αν ξέρεις να το βάλεις εσύ και πιάνουν τα χέρια σου...

Απάντηση