Lelit PL41TEM θελει ρυθμιση η πιεση ?

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit PL41TEM θελει ρυθμιση η πιεση ?

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Απρ 03, 2020 8:10 pm

Φίλε μου μιας και είσαι στην αρχή προσπάθησε πρώτα να κάνεις τα βασικά δλδ να βρεις τους χρόνους (άλεση) και τη δοσολογία σου και στη συνέχεια ασχολήσου με τη μικρο-ρύθμιση της πίεσης. Δεν πρόκειται να καταλάβεις γευστική διαφορά αν πέσεις μισο ή ένα bar (τουλάχιστον στη φάση που είσαι τώρα).
Η μηχανή σου κατά 99% δεν έχει κανένα πρόβλημα οπότε επικεντρώσου στο να κάνεις τα σωστά βήματα, που είναι και το πιο δύσκολο.

Ρύθμισε λοιπόν την άλεσή σου ώστε σε ένα διπλό καλάθι να χωράς τα σωστά γραμμάρια (τα 20 μου φαίνονται πολλά), παίξε σε μια αναλογία 1:2 για αρχή σε 25~30sec (παίζοντας με την άλεση: πιο coarse αν υπερβείς τον χρόνο, πιο fine αν είσαι πιο κάτω), με προσεκτική κατανομή (ψάξε για wtd), με καλό και αλφαδιασμένο πάτημα και παρατήρησε πότε έχεις blonding point. Αν έχεις γυμνό ακόμα καλύτερα για να δεις αν έχεις channeling... Και δοκίμασε! Συνέχεια δοκιμές! Μην ψάχνεις οδηγίες του στιλ "βάλε πίεση 9,4bar και το pid στους 90,8C και θα πιεις το τέλειο". Το ιδανικό για σένα θα το βρεις μόνος σου!

Πειραματίσου και δοκίμασε με ένα καφέ και με μία αλλαγή καθε φορά. Μόνο αν έχεις εξαντλήσει τα πάντα και εξακολουθείς να μην είσαι ευχαριστημένος, ασχολείσαι με την ρύθμιση της πίεσης.

CoffeePoison
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2020 2:46 pm

Re: Lelit PL41TEM θελει ρυθμιση η πιεση ?

Δημοσίευση από CoffeePoison » Παρ Απρ 03, 2020 8:45 pm

Luckees έγραψε:
Παρ Απρ 03, 2020 8:10 pm
Φίλε μου μιας και είσαι στην αρχή προσπάθησε πρώτα να κάνεις τα βασικά δλδ να βρεις τους χρόνους (άλεση) και τη δοσολογία σου και στη συνέχεια ασχολήσου με τη μικρο-ρύθμιση της πίεσης. Δεν πρόκειται να καταλάβεις γευστική διαφορά αν πέσεις μισο ή ένα bar (τουλάχιστον στη φάση που είσαι τώρα).
Η μηχανή σου κατά 99% δεν έχει κανένα πρόβλημα οπότε επικεντρώσου στο να κάνεις τα σωστά βήματα, που είναι και το πιο δύσκολο.

Ρύθμισε λοιπόν την άλεσή σου ώστε σε ένα διπλό καλάθι να χωράς τα σωστά γραμμάρια (τα 20 μου φαίνονται πολλά), παίξε σε μια αναλογία 1:2 για αρχή σε 25~30sec (παίζοντας με την άλεση: πιο coarse αν υπερβείς τον χρόνο, πιο fine αν είσαι πιο κάτω), με προσεκτική κατανομή (ψάξε για wtd), με καλό και αλφαδιασμένο πάτημα και παρατήρησε πότε έχεις blonding point. Αν έχεις γυμνό ακόμα καλύτερα για να δεις αν έχεις channeling... Και δοκίμασε! Συνέχεια δοκιμές! Μην ψάχνεις οδηγίες του στιλ "βάλε πίεση 9,4bar και το pid στους 90,8C και θα πιεις το τέλειο". Το ιδανικό για σένα θα το βρεις μόνος σου!

Πειραματίσου και δοκίμασε με ένα καφέ και με μία αλλαγή καθε φορά. Μόνο αν έχεις εξαντλήσει τα πάντα και εξακολουθείς να μην είσαι ευχαριστημένος, ασχολείσαι με την ρύθμιση της πίεσης.
Αποστολη έχω καταφέρει να βγάζω 1:2 σε 25-30’’. Για αρχάριος νομίζω οτι περισσότεροι καφέδες μου είναι αρκετά καλοί ... τουλάχιστον καλύτεροι από αυτούς που σερβίρουν οι περισσότερες καφετέριες. 20g χρησιμοποιώ μόνο για τους speciality που δείχνει τα τους παίρνει άνετα, ενώ σε μπαγιάτικο (άλλο μέλος του νοικοκοιριου) βάζω 17g. Κάνω κατανομή με το εργαλείο της Lelit (57mm) και το παλεύω με το tamping...το πιο δύσκολο κατεμέ. Δεν είμαι ευχαριστημένος από την ανομοιομορφία στη ροη της εκχύλισης όταν είμαι μέσα στους σωστούς χρόνους και αναλογίες - το γευστικό αποτέλεσμα με ικανοποιεί! Όταν όμως κόψω πιο χοντρά και βγω off (π.χ. >35g yield σε 15’’) η εκχύλιση δείχνει τουλάχιστον ομοιόμορφη - όμορφη οπτικά - ο καφές είναι για τον νεροχύτη!Η αλήθεια είναι ότι επειδή πίνω πολλούς καφέδες κάθε μέρα και μου αρέσει και η ποσότητα, δούλευα το τριπλό καλαθάκι 57mm από barista με δόση 22g speciality. Πλέον επέστρεψα στο μαμά διπλό καλαθάκι στις δοσολογίες που έγραψα πιο πάνω ώστε να εξασκηθώ αρχικά στο μοντέλο που δουλεύουν οι περισσότεροι. Έτσι θα μπορώ να ζητήσω βοήθεια ευκολότερα. Γυμνό portafilter δεν έχω ακόμα. Διαβάζω από καποιους επίσης ότι τα μαμά καλαθάκια μου δεν είναι καλής ποιότητας... (βλ. Ascaso competition).
Μια όμορφη εκχύλιση...αναλογιες... χρόνους και το μανόμετρο κολλημένο στο 9... φαντάζει όνειρο για μένα :lol:
Είμαι ζιζάνιο όμως και με τη βοήθεια όλων σας είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα το δω και αυτό :a049:

CoffeePoison
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2020 2:46 pm

Re: Lelit PL41TEM θελει ρυθμιση η πιεση ?

Δημοσίευση από CoffeePoison » Κυρ Απρ 05, 2020 7:53 pm

Luckees έγραψε:
Παρ Απρ 03, 2020 8:10 pm
Ρύθμισε λοιπόν την άλεσή σου ώστε σε ένα διπλό καλάθι να χωράς τα σωστά γραμμάρια (τα 20 μου φαίνονται πολλά)

Είχες απόλυτο δίκιο... 20γρ για διπλό-μάμα καλαθάκι είναι πολλά ακόμα κ σε speciality. Κατέβηκα στα 18γρ, έκοψα πιο ψηλά και βελτιώθηκαν όλα. Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως αν βάζεις περισσότερα γραμμάρια από αυτά που σηκώνει max το καλαθάκι για κάθε καφέ... η υπόθεση είναι καμένη! Ότι και να κανείς δεν σώζεται το πράγμα. Δεν γνωρίζω βέβαια αν αυτό αλλάζει στην περίπτωση που η opv ρυθμιστεί στο maximum των 10 bar ή αν κανείς preinfusion για μερικά δευτερόλεπτα. Αλλά όπως σωστά είπες... αυτά δεν πρέπει να με απασχολούν αυτή τη στιγμή.
Ευχαριστώ Αποστολή, οι συμβουλές που δίνεις στο forum γενικότερα τις θεωρώ «χρυσές» :clap:

CoffeePoison
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2020 2:46 pm

Re: Lelit PL41TEM θελει ρυθμιση η πιεση ?

Δημοσίευση από CoffeePoison » Κυρ Απρ 05, 2020 10:41 pm

CoffeePoison έγραψε:
Παρ Απρ 03, 2020 6:46 pm
Έχω την Lelit PL042tempd pid (2019 model) - αγορά από maxicoffee

Με τυφλό έχω πίεση 11 bar. Πιστεύετε ότι πρέπει να την ρυθμίσω στα 10 αν και εφόσον είναι εφικτό?

Στο κουτί αγοράς της αναφέρει:
Nominal pressure: 8,5 Bar

Είδα το φοβερο βίντεο του Παύλου για το μοντέλο του 2014... διάβασα και πολλά στο forum... και εκεί που έλεγα να «βάλω χέρι» στη μηχανή... σκέφτηκα να ρωτήσω καλύτερα τους έμπειρους!
Απαντάω στον εαυτό μου... :cfstd:
Τελικά η πίεση που έχω με τυφλό καλαθάκι είναι ακριβώς 10,5 bar. Σύμφωνα λοιπόν με επίσημες απαντήσεις της Lelit περί ανοχής + 1,5/0 bar... η πίεση στο group είναι 9 bar = σωστή = ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!

«Το έξυπνο πουλί από την μύτη πιάνεται!» και «εχθρός του καλού είναι το καλύτερο» :f010:

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Lelit PL41TEM θελει ρυθμιση η πιεση ?

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Απρ 05, 2020 11:55 pm

CoffeePoison έγραψε:
Κυρ Απρ 05, 2020 10:41 pm
CoffeePoison έγραψε:
Παρ Απρ 03, 2020 6:46 pm
Έχω την Lelit PL042tempd pid (2019 model) - αγορά από maxicoffee

Με τυφλό έχω πίεση 11 bar. Πιστεύετε ότι πρέπει να την ρυθμίσω στα 10 αν και εφόσον είναι εφικτό?

Στο κουτί αγοράς της αναφέρει:
Nominal pressure: 8,5 Bar

Είδα το φοβερο βίντεο του Παύλου για το μοντέλο του 2014... διάβασα και πολλά στο forum... και εκεί που έλεγα να «βάλω χέρι» στη μηχανή... σκέφτηκα να ρωτήσω καλύτερα τους έμπειρους!
Απαντάω στον εαυτό μου... :cfstd:
Τελικά η πίεση που έχω με τυφλό καλαθάκι είναι ακριβώς 10,5 bar. Σύμφωνα λοιπόν με επίσημες απαντήσεις της Lelit περί ανοχής + 1,5/0 bar... η πίεση στο group είναι 9 bar = σωστή = ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!

«Το έξυπνο πουλί από την μύτη πιάνεται!» και «εχθρός του καλού είναι το καλύτερο» :f010:
στο έγραψα από την αρχή!

αν θες να δεις την πίεση στο γκρουπ πρέπει να βάλεις μανόμετρο εκεί!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

CoffeePoison
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2020 2:46 pm

Re: Lelit PL41TEM θελει ρυθμιση η πιεση ?

Δημοσίευση από CoffeePoison » Κυρ Απρ 05, 2020 11:59 pm

PublicDomain έγραψε:
Κυρ Απρ 05, 2020 11:55 pm
CoffeePoison έγραψε:
Κυρ Απρ 05, 2020 10:41 pm
CoffeePoison έγραψε:
Παρ Απρ 03, 2020 6:46 pm
Έχω την Lelit PL042tempd pid (2019 model) - αγορά από maxicoffee

Με τυφλό έχω πίεση 11 bar. Πιστεύετε ότι πρέπει να την ρυθμίσω στα 10 αν και εφόσον είναι εφικτό?

Στο κουτί αγοράς της αναφέρει:
Nominal pressure: 8,5 Bar

Είδα το φοβερο βίντεο του Παύλου για το μοντέλο του 2014... διάβασα και πολλά στο forum... και εκεί που έλεγα να «βάλω χέρι» στη μηχανή... σκέφτηκα να ρωτήσω καλύτερα τους έμπειρους!
Απαντάω στον εαυτό μου... :cfstd:
Τελικά η πίεση που έχω με τυφλό καλαθάκι είναι ακριβώς 10,5 bar. Σύμφωνα λοιπόν με επίσημες απαντήσεις της Lelit περί ανοχής + 1,5/0 bar... η πίεση στο group είναι 9 bar = σωστή = ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!

«Το έξυπνο πουλί από την μύτη πιάνεται!» και «εχθρός του καλού είναι το καλύτερο» :f010:
στο έγραψα από την αρχή!

αν θες να δεις την πίεση στο γκρουπ πρέπει να βάλεις μανόμετρο εκεί!
Ναι, το διάβασα. Επειδή δεν υπήρχε περίπτωση να μπω σε αυτή τη διαδικασία... το έψαξα σε θεωρητικό επίπεδο και οι πληροφορίες με καλύπτουν.

Ευχαριστώ πολύ :oneup:

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Lelit PL41TEM θελει ρυθμιση η πιεση ?

Δημοσίευση από xristos636 » Δευ Μάιος 11, 2020 3:06 am

Καλησπέρα

Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση πάνω στο θέμα της πίεσης. έχω την μηχανή του τίτλου και ήταν ρυθμισμένη με τυφλό καλάθι να βγάζει 10.5 μπαρ. Πρόσφατα άλλαξα φλάντζα στη μηχανή και έβαλα το τυφλό καλάθι να δω τι γίνεται, η πίεση έφτασε 11-11.5, είναι φυσιολογικό αυτό; Είχα και παλιότερα ένα θέμα με την πίεση στη μηχανή αλλά εκείνη τη φορά είχα το ανάποδο είχε πέσει με το τυφλό κοντά στα 7. αυτή τη φορά άλλαξε τροπάριο και έφτασε τα 11 με τυφλό, ξέρετε πως μπορεί να έγινε αυτό; πραγματικά κουράστηκα να ασχολούμαι με αυτή την κάθε τρεις και λίγο αλλαγή πίεσης...

Με εκτίμηση, Χρήστος


Υγ Διαθέτει το μπαρίστα τριπλό καλάθι για 57mm; όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάτι στο site :a030:

Απάντηση