Αγορά μηχανής Espresso

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
droggar
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Αύγ 26, 2019 7:06 pm

Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από droggar » Δευ Αύγ 26, 2019 7:13 pm

Γειά χαρά σε όλους

Καινούργιος χρήστης, βρήκα το site ψάχνωντας για να αγοράσω καινούργια μηχανή και χάνοντας τελείως την μπάλα :a080:

Έχει κάποιος να κάνει καμία πρόταση /συμβουλή? Αυτόματη /ημιαυτόματη δεν είναι το θέμα, ότι κάνει καλό καφέ με βασικές γνώσεις αρχάριου

Όχι pods - το budget δεν είναι τόσο θέμα αλλά μην μας πάρουν και τα σόβρακα :a038:

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Gespresso » Δευ Αύγ 26, 2019 10:12 pm

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Η απάντηση δεν είναι εύκολη. Πρέπει να μας πεις το ποσό που θέλεις να διαθέσεις. Επίσης, αν ρίξεις μια ματιά στο φορουμ θα κατάλαβες ότι τα περισσότερα μέλη έχουν διαθέσει πολύ χρόνο για να καταφέρουν να κάνουν καλό καφέ. Οπότε εκτός από ένα σεβαστό ποσό θα πρέπει να διαθέσεις και πολύ χρόνο για διάβασμα και πειραματισμό.

droggar
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Αύγ 26, 2019 7:06 pm

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από droggar » Τρί Αύγ 27, 2019 10:03 am

Gespresso καλημέρα

Ναι θέλει χρόνο το έχω καταλάβει, σίγουρα δεν προκειτε να ανοίξω την μηχανή και να αρχίσω να μαστορεύω, αλλά έχω ήδη μύλο, πέρνω καλό καφέ και είμαι διατεθημένος να ασχοληθώ σε ένα λογικό πλαίσιο hobby (πχ να φάω μια ώρα το σάββατο το πρωί να φτιάχνω καφέδες αλλα της καθημερινές θέλω ένα καφεδάκι γρήγορα να το πάρω το πρωί και να φύγω)

Θα έλεγα πως ψάχνω μια μέση λύση, να ασχοληθώ αλλά να είναι σχετικά εύκολο

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Gespresso » Τρί Αύγ 27, 2019 3:07 pm

Τι μύλο εχεις;

droggar
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Αύγ 26, 2019 7:06 pm

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από droggar » Τρί Αύγ 27, 2019 5:45 pm

Εναν Graef, δεν θυμάμαι τώρα το μοντέλο

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Gespresso » Τρί Αύγ 27, 2019 9:23 pm

Δύο λύσεις κατά τη γνώμη μου.
Πρώτη, αγοράζεις μια μεταχειρισμενη gaggia, έχοντας το νου σου στις αγγελίες του φόρουμ. Το πλεονέκτημα είναι ότι θα δώσεις λίγα χρήματα και θα πάρεις κάτι που θα σε εισάγει στη διαδικασία της παρασκευης καφέ. Αργότερα, όταν θα έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο και θα ξέρεις περίπου τι θέλεις, αγοράζεις ένα σετακι μηχανής και μυλου (ναι και μυλου) για να μπεις πιο πολύ στα βαθιά.
Δεύτερη, αγοράζεις καινούρια. Για το μύλο που έχεις νομίζω οτι υπερεπαρκεί μια lelit. Το ποιο μοντέλο θα πρέπει να ψάξεις λίγο και στο φόρουμ.
Λίγο αυτό που λες με την πρωινή διαδικασία καφέ με προβληματίζει : δεν είναι εύκολο για το πετύχεις με ημιαυτοματη μηχανή.

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από sphinxgr » Παρ Αύγ 30, 2019 10:53 am

droggar έγραψε:
Δευ Αύγ 26, 2019 7:13 pm
Γειά χαρά σε όλους

Καινούργιος χρήστης, βρήκα το site ψάχνωντας για να αγοράσω καινούργια μηχανή και χάνοντας τελείως την μπάλα :a080:

Έχει κάποιος να κάνει καμία πρόταση /συμβουλή? Αυτόματη /ημιαυτόματη δεν είναι το θέμα, ότι κάνει καλό καφέ με βασικές γνώσεις αρχάριου

Όχι pods - το budget δεν είναι τόσο θέμα αλλά μην μας πάρουν και τα σόβρακα :a038:

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Επειδή δεν έχεις αναφέρει χρήματα - γιατί ίσως να μην έχεις στο μυαλό σου τα μεγέθη που απαιτούνται - έχε κατα νου πως η χρυσή τομή ποιότητας / κόστους είναι στα 900€ περίπου για καινούργιο μύλο + μηχανή.

Αν ψάξει μπορείς να τα βρεις και μεταχειρισμένα στα 500€.

Αν ανέβεις αρκετά σε κόστος, θα δεις μικρές διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα. Αν πέσεις σε κόστος, θα δεις μεγάλες διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα.

Οπότε κύριο και βασικότερο να ορίσεις το οικονομικό σου budget και να καταλήξεις στο ποίες είναι πραγματικά οι προτεραιότητες σου σε χρόνο/χρήμα/ποιότητα/τύπος καφέ που θα πίνεις (fr. espr / fr.cap/ espr)

apergis
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2019 1:30 pm
Μηχανή:: NESPRESSO
Μύλος:: Της Πλάκας

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από apergis » Παρ Αύγ 30, 2019 5:26 pm

sphinxgr έγραψε:
Παρ Αύγ 30, 2019 10:53 am
droggar έγραψε:
Δευ Αύγ 26, 2019 7:13 pm
Γειά χαρά σε όλους

Καινούργιος χρήστης, βρήκα το site ψάχνωντας για να αγοράσω καινούργια μηχανή και χάνοντας τελείως την μπάλα :a080:

Έχει κάποιος να κάνει καμία πρόταση /συμβουλή? Αυτόματη /ημιαυτόματη δεν είναι το θέμα, ότι κάνει καλό καφέ με βασικές γνώσεις αρχάριου

Όχι pods - το budget δεν είναι τόσο θέμα αλλά μην μας πάρουν και τα σόβρακα :a038:

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Αν ανέβεις αρκετά σε κόστος, θα δεις μικρές διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα. Αν πέσεις σε κόστος, θα δεις μεγάλες διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα.
Καλό θα ήταν να είμαστε περισσότερο ακριβείς σε αυτά που γράφουμε γιατί δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.

Βεβαίως και μπορείς να έχεις ένα καλό φλιτζάνι στη κατηγορία αυτή αλλά άλλο GTI και άλλο Super Car. Άλλη η ποιότητα ενός πολύ καλού μύλου και μηχανής και άλλη σε entry level ή σε φτηνούς μεταχειρισμενους επαγγελματικούς μύλους με τα θέματα της κατακράτησης, ευθυγράμμισης κ.α.

Με τη λογική αυτή ΔΕΝ θα υπήρχε εξέλιξη και αγορά για high end μηχανές και μύλους!

Φιλικά και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Αύγ 31, 2019 9:49 pm

Νομίζω ότι σε έναν απαίδευτο ουρανίσκο οντως οι διαφορές θα είναι μικρές από ένα σημείο και μετά. Έως και ανύπαρκτες. Υπάρχει ένα turning point που όλοι καταλαβαινουν τη διαφορά και αυτό θέτει ως μίνιμουμ, εκεί δλδ που μπαίνει μια εντρι μηχανή και μύλος. Κατόπιν έχουμε ένα range (οικονομικό εννοώ) μηχανών και μύλων όπου προσφέρονται κάποιες ευκολίες στον χρήστη (pid, μικρή κατακράτηση στο μύλο κλπ) οι οποίες κοστίζουν μεν αλλά έχουν αποτέλεσμα γιατί σε διευκολύνουν να κάνεις πιο εύκολα καλύτερο καφέ. Και τέλος υπαρχει η επιλογή να ανέβεις κι άλλο οικονομικά, αλλά αυτό αφενός απαιτεί πολλά χρήματα για να δεις αξιόλογη διαφορά στο φλυτζάνι και αφετέρου η διαφορά αυτή θα φανεί όταν έχεις πιει αρκετουυυυυς καφέδες ώστε να καταλαβαίνεις τη διαφορά. Κάποιος ο οποίος ξεκινά πχ ΔΕΝ μπορεί να καταλάβει γιατί τη μεγάλη διαφορά την κάνει ο μύλος.

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Αγορά μηχανής Espresso

Δημοσίευση από sphinxgr » Τρί Σεπ 10, 2019 1:36 pm

apergis έγραψε:
Παρ Αύγ 30, 2019 5:26 pm
sphinxgr έγραψε:
Παρ Αύγ 30, 2019 10:53 am
droggar έγραψε:
Δευ Αύγ 26, 2019 7:13 pm
Γειά χαρά σε όλους

Καινούργιος χρήστης, βρήκα το site ψάχνωντας για να αγοράσω καινούργια μηχανή και χάνοντας τελείως την μπάλα :a080:

Έχει κάποιος να κάνει καμία πρόταση /συμβουλή? Αυτόματη /ημιαυτόματη δεν είναι το θέμα, ότι κάνει καλό καφέ με βασικές γνώσεις αρχάριου

Όχι pods - το budget δεν είναι τόσο θέμα αλλά μην μας πάρουν και τα σόβρακα :a038:

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Επειδή δεν έχεις αναφέρει χρήματα - γιατί ίσως να μην έχεις στο μυαλό σου τα μεγέθη που απαιτούνται - έχε κατα νου πως η χρυσή τομή ποιότητας / κόστους είναι στα 900€ περίπου για καινούργιο μύλο + μηχανή.

Αν ψάξει μπορείς να τα βρεις και μεταχειρισμένα στα 500€.

Αν ανέβεις αρκετά σε κόστος, θα δεις μικρές διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα. Αν πέσεις σε κόστος, θα δεις μεγάλες διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα.

Οπότε κύριο και βασικότερο να ορίσεις το οικονομικό σου budget και να καταλήξεις στο ποίες είναι πραγματικά οι προτεραιότητες σου σε χρόνο/χρήμα/ποιότητα/τύπος καφέ που θα πίνεις (fr. espr / fr.cap/ espr)

Καλό θα ήταν να είμαστε περισσότερο ακριβείς σε αυτά που γράφουμε γιατί δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.

Βεβαίως και μπορείς να έχεις ένα καλό φλιτζάνι στη κατηγορία αυτή αλλά άλλο GTI και άλλο Super Car. Άλλη η ποιότητα ενός πολύ καλού μύλου και μηχανής και άλλη σε entry level ή σε φτηνούς μεταχειρισμενους επαγγελματικούς μύλους με τα θέματα της κατακράτησης, ευθυγράμμισης κ.α.

Με τη λογική αυτή ΔΕΝ θα υπήρχε εξέλιξη και αγορά για high end μηχανές και μύλους!

Φιλικά και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης.
τι βλέπεις αλήθεια, ως ανακριβές ?

Για εσένα ποια είναι η χρυσή τομή χρημάτων / ποιότητας εξοπλισμού, για espresso?

Απάντηση