Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από Nimrodel » Τρί Ιούλ 23, 2019 4:36 pm

Δεν είναι κακος ο Φρεντ. Στην ουσία είναι ο ascaso imini i2 με άλλο κοστουμακι. Αν δεν έχει πωληθεί έπαιζε και μεταχειρισμένος στις αγγελίες ένας. Στα λεφτα του ειναι σούπερ και γενικά σαν σεταπ είναι πολύ καλό και με αρκετά μικρό αποτύπωμα στην κουζίνα (το λέω γιατί για τις γυναίκες παίζει κι αυτό ρόλο..ε.. τι να κάνουμε ..έναν πάγκο έχουμε κι εμείς). Εάν κανείς μόνο εσπρεσο τότε πήγαινε γι αυτόν. Αν αλεθεις και για φίλτρου/ cold brew κλπ τότε δεν θα σε βολεψει γιατί δεν έχει διαβαθμίσεις και θα χάνεις την άλεση κάθε φορά που θα αλλάζεις. Οπότε για οικονομική λύση θα σου έλεγα να δεις και τον graef (καλύτερα τον cm800 απ' τον cm702).
Γενικά να ξέρεις ότι παιρνοντας την plust, έχεις μια μηχανή που αντέχει στο χρόνο, δεν παθαίνει τίποτα, αφού θα την πάρεις από Ελλάδα θα έχεις και φανταστική αντιπροσωπεία και ο,τι σου πάθει τη στέλνεις εκεί. Δεν θα σκεφτεις για αναβάθμιση για πολλαααα χρόνια. Για το μύλο απ' την άλλη, σου λέω με σιγουριά, ότι αφού σου μπει το σκουληκακι του καφέ στο μυαλό, θα θέλεις αναβάθμιση κάποια στιγμή. Θα το ζητήσει δλδ ο ουρανίσκος σου. Οπότε (γνώμη μου) ξεκινάς με έναν απλό μύλο και κανεις τις δοκιμές σου, πίνεις τα καφεδάκια σου, μαθαίνεις , διαβάζεις στο φόρουμ, μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μας και , όταν με το καλό αποφασίσεις να αναβαθμίσεις το μύλο , τον πουλάς στις αγγελίες (,οι φτηνοί μύλοι έχουν καλή μεταπωλητικη αξία) και παίρνεις έναν άλλον.

:cfstd:

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από kchoriano » Τρί Ιούλ 23, 2019 7:24 pm

Nimrodel έγραψε:
Τρί Ιούλ 23, 2019 4:36 pm
Δεν είναι κακος ο Φρεντ. Στην ουσία είναι ο ascaso imini i2 με άλλο κοστουμακι. Αν δεν έχει πωληθεί έπαιζε και μεταχειρισμένος στις αγγελίες ένας. Στα λεφτα του ειναι σούπερ και γενικά σαν σεταπ είναι πολύ καλό και με αρκετά μικρό αποτύπωμα στην κουζίνα (το λέω γιατί για τις γυναίκες παίζει κι αυτό ρόλο..ε.. τι να κάνουμε ..έναν πάγκο έχουμε κι εμείς). Εάν κανείς μόνο εσπρεσο τότε πήγαινε γι αυτόν. Αν αλεθεις και για φίλτρου/ cold brew κλπ τότε δεν θα σε βολεψει γιατί δεν έχει διαβαθμίσεις και θα χάνεις την άλεση κάθε φορά που θα αλλάζεις. Οπότε για οικονομική λύση θα σου έλεγα να δεις και τον graef (καλύτερα τον cm800 απ' τον cm702).
Γενικά να ξέρεις ότι παιρνοντας την plust, έχεις μια μηχανή που αντέχει στο χρόνο, δεν παθαίνει τίποτα, αφού θα την πάρεις από Ελλάδα θα έχεις και φανταστική αντιπροσωπεία και ο,τι σου πάθει τη στέλνεις εκεί. Δεν θα σκεφτεις για αναβάθμιση για πολλαααα χρόνια. Για το μύλο απ' την άλλη, σου λέω με σιγουριά, ότι αφού σου μπει το σκουληκακι του καφέ στο μυαλό, θα θέλεις αναβάθμιση κάποια στιγμή. Θα το ζητήσει δλδ ο ουρανίσκος σου. Οπότε (γνώμη μου) ξεκινάς με έναν απλό μύλο και κανεις τις δοκιμές σου, πίνεις τα καφεδάκια σου, μαθαίνεις , διαβάζεις στο φόρουμ, μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μας και , όταν με το καλό αποφασίσεις να αναβαθμίσεις το μύλο , τον πουλάς στις αγγελίες (,οι φτηνοί μύλοι έχουν καλή μεταπωλητικη αξία) και παίρνεις έναν άλλον.

:cfstd:

Αν πω στην γυναίκα το συνολικό κοστούμι δεν με σώζει το αποτύπωμα :a049:

Κατά τα άλλα θα κάνω μονο εσπρέσσο και κανα φρεντάκι καπουτσίνο τις ζέστες καλή ωρα. Απο καφετιέρα φίλτρου έχω πάρει μία Russel Hobbs που αλέθει κιόλας με ένα υποτυπώδες μύλο που έχει. Για πλακίτσα και για τον χαβαλε του αλέσματος την έχω χρησιμοποιήσει αλλά συνήθως δεν πίνουμε γαλλικό και την έχω στολισμένη σε μια γωνία της κουζίνας και την χρησιμοποιώ κυρίως σε καμιά επίσκεψη που μου ζητούν γαλλικό και για να ψαρώσουν τους τον αλέθω κιόλας :lick:

Τι εννοείς οτι θα χαλάω την άλεση κάθε φορά που θα αλλάζω?? Αναφέρεσαι μόνο στο διαφορετικό κόψιμο για γαλλικό καφέ και για την παγωμένη εκδοχή του να υποθέσω. Αυτήν την στιγμή ενδιαφέρομαι μόνο για ζεστό εσπρεσάκι και για freddo cappucino
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kchoriano την Τρί Ιούλ 23, 2019 7:38 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από Nimrodel » Τρί Ιούλ 23, 2019 7:33 pm

Εννοώ ότι δεν αλλάζει εύκολα η ρύθμιση όταν θέλεις να κάνεις μεγάλη αλλαγή (δεν αναφέρομαι σε μικροαλλαγές αναμεσα σε διαφορετικούς εσπρεσο) . Αλλά αφού δεν θα αλεθεις αλλα ειδη, πάρε τον Φρεντ ούτως η άλλως. Ο εσπρεσο/φρεντο ειναι ο ίδιος καφές. Εσπρεσο θα κάνεις απλώς στο φρέντο θα τον παγώνεις κιολας, δεν αλλάζει η άλεση σε αυτό.

Μην αγχώνεσαι για τη γυναίκα όταν της φτιάχνεις σπέσιαλ καφεδάκια θα το χωνέψει το σετακι :)

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από kchoriano » Τρί Ιούλ 23, 2019 8:05 pm

Nimrodel έγραψε:
Τρί Ιούλ 23, 2019 7:33 pm
Εννοώ ότι δεν αλλάζει εύκολα η ρύθμιση όταν θέλεις να κάνεις μεγάλη αλλαγή (δεν αναφέρομαι σε μικροαλλαγές αναμεσα σε διαφορετικούς εσπρεσο) . Αλλά αφού δεν θα αλεθεις αλλα ειδη, πάρε τον Φρεντ ούτως η άλλως. Ο εσπρεσο/φρεντο ειναι ο ίδιος καφές. Εσπρεσο θα κάνεις απλώς στο φρέντο θα τον παγώνεις κιολας, δεν αλλάζει η άλεση σε αυτό.

Μην αγχώνεσαι για τη γυναίκα όταν της φτιάχνεις σπέσιαλ καφεδάκια θα το χωνέψει το σετακι :)
Σε ευχαριστώ πολύ. Αν τσόνταρες και κανά κατοστάρικο θα σουν μάλαμα.. :a016:

Πέρα απο την πλάκα θα πρέπει να μάθω σύντομα να της κάνω κανά καλό καφεδάκι αλλιώς θα μου την φέρει στο κεφάλι και θα χαλάσει και η τρίοδη :waf:
Η τρίοδη ήταν ο λόγος που μπήκα στον κόπο να διαβάσω και τελευταία στιγμή ακύρωσα την παραγγελία της gaggia 2015 που είχα κάνει. Μετά απο αυτό μπήκα στο forum και διάβασα και όλα τα υπόλοιπα και κατάλαβα τι πατάτα θα αγόραζα. Τουλάχιστον τώρα ξέρω τι πρέπει να πάρω. Απλά το κακό είναι οτι είχα πει την τιμή της gaggia στην γυναίκα και τώρα προσπαθώ να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα. Πάντως σε ευχαριστώ πραγματικά για τον χρόνο σου.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από Nimrodel » Τρί Ιούλ 23, 2019 8:10 pm

Αυτό θα της πεις. Ότι "πάλι καλά που γλιτώσαμε απ' τη μουφα....ιιιιι ξέρεις τι θα παθαιναμε? Χωρίς τριοδη θα φτιάχναμε καφέ καφετιέρας πενηνταρικου και θα χαμε δώσει κι ένα σκασμό λεφτά και θα τα κλαιγαμε.."

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από kchoriano » Τρί Ιούλ 23, 2019 8:31 pm

Nimrodel έγραψε:
Τρί Ιούλ 23, 2019 8:10 pm
Αυτό θα της πεις. Ότι "πάλι καλά που γλιτώσαμε απ' τη μουφα....ιιιιι ξέρεις τι θα παθαιναμε? Χωρίς τριοδη θα φτιάχναμε καφέ καφετιέρας πενηνταρικου και θα χαμε δώσει κι ένα σκασμό λεφτά και θα τα κλαιγαμε.."
:a013: :a013: :a013:

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από brexei » Τρί Ιούλ 23, 2019 9:54 pm

Εμενα αγορασε μια dolcegusto και προτιμαει να πινει καφε απο αυτην... Ο δικος μου δεν της αρεσει! :a134:

Θα πρέπει να παρεις κι ενα ταμπερ αλλιως δεν κανεις τιποτα. Ενα φλατ μεταλλικο.

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από kchoriano » Τρί Ιούλ 23, 2019 10:06 pm

brexei έγραψε:
Τρί Ιούλ 23, 2019 9:54 pm
Εμενα αγορασε μια dolcegusto και προτιμαει να πινει καφε απο αυτην... Ο δικος μου δεν της αρεσει! :a134:

Θα πρέπει να παρεις κι ενα ταμπερ αλλιως δεν κανεις τιποτα. Ενα φλατ μεταλλικο.
Ανς δώσω τόσα λεφτά δεν πρόκειται να κολλήσω στα 35 ευρώ του τάμπερ. Ηδη εχω βρει ένα κόκκινο της Lelit να ναι ασορτι με όλα. Οπως καταλαβαινετε άβυσσος η ψυχή της γυναίκας. Εγω με την δική μου να δω τι θα κάνω

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιούλ 24, 2019 11:22 am

Να πεις στη σύζυγο οτι δεν είναι καθόλου ακριβό σπορ. Μπορεί να σου κακοφαίνεται γιατί δίνεις τα λεφτά μαζεμένα, αλλά σε βάθος χρόνου είσαι κερδισμένος. Όσο συχνότερα πίνετε καφέ τόσο πιο γρήγορα έρχεται η απόσβεση του αρχικού ποσού και από εκεί και πέρα κερδίζετε. Σε χρήμα, σε ποιότητα, σε διασκέδαση και φυσικά σε γεύση.

Για μηχανή lelit με pid και 58αρι pf θα είσαι άρχοντας, μην κάνεις εκπτώσεις γιατί θα το βρεις μπροστά σου. Ο fred είναι καλό μυλαράκι, αν μπορείς και παραπάνω σε διάμετρο μαχαιριών (και budget) ακόμη καλύτερα.

Από απαραίτητα παρελκόμενα: μεταλλικό τάμπερ, ζυγαριά 0.1g, καθαριστικά και τυφλό καλάθι.
Περισσότερες εισαγωγικές λεπτομέρειες εδώ και στο καρά-επιστημονικό πόστερ εδώ.

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από kchoriano » Τετ Ιούλ 24, 2019 3:28 pm

Luckees έγραψε:
Τετ Ιούλ 24, 2019 11:22 am
Να πεις στη σύζυγο οτι δεν είναι καθόλου ακριβό σπορ. Μπορεί να σου κακοφαίνεται γιατί δίνεις τα λεφτά μαζεμένα, αλλά σε βάθος χρόνου είσαι κερδισμένος. Όσο συχνότερα πίνετε καφέ τόσο πιο γρήγορα έρχεται η απόσβεση του αρχικού ποσού και από εκεί και πέρα κερδίζετε. Σε χρήμα, σε ποιότητα, σε διασκέδαση και φυσικά σε γεύση.

Για μηχανή lelit με pid και 58αρι pf θα είσαι άρχοντας, μην κάνεις εκπτώσεις γιατί θα το βρεις μπροστά σου. Ο fred είναι καλό μυλαράκι, αν μπορείς και παραπάνω σε διάμετρο μαχαιριών (και budget) ακόμη καλύτερα.

Από απαραίτητα παρελκόμενα: μεταλλικό τάμπερ, ζυγαριά 0.1g, καθαριστικά και τυφλό καλάθι.
Περισσότερες εισαγωγικές λεπτομέρειες εδώ και στο καρά-επιστημονικό πόστερ εδώ.

Είσαι ωραίος Αποστόλη thanks. Όταν λες παραπάνω σε διάμετρο μαχαιριών ποιο αξιόλογο μυλαράκι ανώτερο του fred έχει ο νους σου? Να δω και για τι διαφορά budget μιλάμε γιατί σκέφτομαι να πάρω πέρα από όσα παραπάνω ανέφερες και μία φραπιέρα artemis για αφρόγαλα (αν και με προβληματίζει λίγο το ύψος της γιατί είναι σχεδον μισό μέτρο)

Απάντηση