Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Ιούλ 27, 2019 9:18 pm

Αυτό με το σέρβις είναι ένα θεμα.
Δεν έχω να σου πω κάτι πάνω σε αυτό.
Εγώ πάντως τον πήρα σε λευκό :a080:

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από kchoriano » Κυρ Ιούλ 28, 2019 12:02 am

Nimrodel έγραψε:
Σάβ Ιούλ 27, 2019 9:18 pm
Αυτό με το σέρβις είναι ένα θεμα.
Δεν έχω να σου πω κάτι πάνω σε αυτό.
Εγώ πάντως τον πήρα σε λευκό :a080:
Βλέπω σε προβλημάτισε έντονα τελικά το θέμα σέρβις :lol:

Ρε συ εσύ με ποιά λογική τον πήρες τον συγκεκριμένο απο την στιγμή που είχες τον k10 για κωνική άλεση που λογικά θα ναι ακόμα καλύτερος;;;

Μια και τον πήρες όμως για πες για εντυπώσεις και γενικά θετικά και αρνητικά;; Απο design πάντως σκίζει.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από Nimrodel » Κυρ Ιούλ 28, 2019 12:27 am

Ο κ10 ειναι ένας πολύ καλός μύλος αλλα με τεράστιο τούνελ και θεοβαρος. Ο Νίτσε είναι ένας μικρός μύλος, με μηδενική κατακράτηση, πολύ πιο αθόρυβος με σχεδόν την ίδια ποιότητα άλεσης (τα μαχαίρια τους είναι ίδια όσον αφορά στο μέγεθος) και με το ένα τρίτο της τιμής. Ο κ10 πιανει το μισό μου πάγκο. Αν θέλω να πάω ένα ταξίδι δεν μπορώ να τον πάρω μαζί.
Επίσης εγώ είμαι τρελή μην μου δίνεις σημασία, έχω πάρει διάφορους μύλους. Αλλά ξέρω άνθρωπο που μπορεί να μου τον φτιάξει αν χαλάσει.

Στην ποιότητα άλεσης, στους λάιτ καφέδες ο κ10 έχει καλύτερη άλεση από τον Νίτσε. Σε μιντιουμ μη σου πω ότι προτιμώ τον Νίτσε. Όχι ότι δεν θα αλέσει δλδ ωραία και τους λάιτ αλλά θα τους "μαλακώσει" λίγο. Δεν θα τονίσει δλδ τις έντονες οξύτητες τόσο πολύ.
Εν πάσει περιπτωσει και επειδή έχουμε βγει :offtopic: θα ανεβάσω κάποια στιγμή (λογικά όταν θα έχω χρόνο να το γράψω ..δλδ στις διακοπές μου, ένα ριβιου του μύλου με αναλυτικά ότι τεστ έκανα και θα πω και την αναλυτική γνώμη μου.
Γενικά τον θεωρώ πολύ vfm και σίγουρα ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις μεχρι 1200-1300 ευρώ.

axilleas1990
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 11:27 pm
Όνομα: Αχιλλεας
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Obel mito 64 mm
Οι καφέδες μου:: Barista Shop Blends
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από axilleas1990 » Κυρ Ιούλ 28, 2019 2:21 am

Φίλε Κώστα αν θέλεις την άποψη μου για αγορά μην σπαταλησεις ούτε 1 ευρώ σε κάτι που δεν θα σου δώσει καλό αποτέλεσμα. Στον εσπρέσο υπάρχει ένα low όριο που από εκεί και κάτω κάνεις έκπτωση στο φλιτζάνι και ένα όριο χρηματικό που από εκεί και πάνω πληρώνεις φιγούρα.. Pid, ανοξείδωτο boiler, Opv και ένα μύλο που εκτός από μαχαίρια να είναι εύχρηστος. Διάλεξε και ένα εύκολο φρέσκο blend και καλή απόλαυση. Σε 1 χρόνο το 1000ρικο το έκανες απόσβεση για πλάκα... και θα πίνεις ποιότητα όχι τα λάδια που σερβίρουν στα καφέ.. αν δεν έχεις το 1000ρικο μην αγοράζεις τίποτα τζάμπα φράγκα.. έχει και μεταχειρισμενα.. μην το αποκλειεις..

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από kchoriano » Κυρ Ιούλ 28, 2019 3:11 pm

axilleas1990 έγραψε:
Κυρ Ιούλ 28, 2019 2:21 am
Φίλε Κώστα αν θέλεις την άποψη μου για αγορά μην σπαταλησεις ούτε 1 ευρώ σε κάτι που δεν θα σου δώσει καλό αποτέλεσμα. Στον εσπρέσο υπάρχει ένα low όριο που από εκεί και κάτω κάνεις έκπτωση στο φλιτζάνι και ένα όριο χρηματικό που από εκεί και πάνω πληρώνεις φιγούρα.. Pid, ανοξείδωτο boiler, Opv και ένα μύλο που εκτός από μαχαίρια να είναι εύχρηστος. Διάλεξε και ένα εύκολο φρέσκο blend και καλή απόλαυση. Σε 1 χρόνο το 1000ρικο το έκανες απόσβεση για πλάκα... και θα πίνεις ποιότητα όχι τα λάδια που σερβίρουν στα καφέ.. αν δεν έχεις το 1000ρικο μην αγοράζεις τίποτα τζάμπα φράγκα.. έχει και μεταχειρισμενα.. μην το αποκλειεις..
Αχιλλέα με την βοήθεια της Αναστασίας νομίζω οτι έχω καταλήξει. Με βλέπω για την Lelit plust pid και μύλο τον niche zero. Αν σε αυτα προσθέσεις και μια φραπιέρα artemis και τα λοιπά συμπράγκαλα ζυγαριά, τυφλό, μεταλλικό tamper, καθαριστικά κτλ. Με κόβω να αγγίζω τα 1300-1400. Οπότε θα κάνω λίγο υπομονή περιμένοντας και το Δώρο Χριστουγέννων με σκοπό να πάρω κάτι αξιόλογο που θα μου μείνει...

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από kchoriano » Κυρ Ιούλ 28, 2019 9:59 pm

Nimrodel έγραψε:
Κυρ Ιούλ 28, 2019 12:27 am
Ο κ10 ειναι ένας πολύ καλός μύλος αλλα με τεράστιο τούνελ και θεοβαρος. Ο Νίτσε είναι ένας μικρός μύλος, με μηδενική κατακράτηση, πολύ πιο αθόρυβος με σχεδόν την ίδια ποιότητα άλεσης (τα μαχαίρια τους είναι ίδια όσον αφορά στο μέγεθος) και με το ένα τρίτο της τιμής. Ο κ10 πιανει το μισό μου πάγκο. Αν θέλω να πάω ένα ταξίδι δεν μπορώ να τον πάρω μαζί.
Επίσης εγώ είμαι τρελή μην μου δίνεις σημασία, έχω πάρει διάφορους μύλους. Αλλά ξέρω άνθρωπο που μπορεί να μου τον φτιάξει αν χαλάσει.

Στην ποιότητα άλεσης, στους λάιτ καφέδες ο κ10 έχει καλύτερη άλεση από τον Νίτσε. Σε μιντιουμ μη σου πω ότι προτιμώ τον Νίτσε. Όχι ότι δεν θα αλέσει δλδ ωραία και τους λάιτ αλλά θα τους "μαλακώσει" λίγο. Δεν θα τονίσει δλδ τις έντονες οξύτητες τόσο πολύ.
Εν πάσει περιπτωσει και επειδή έχουμε βγει :offtopic: θα ανεβάσω κάποια στιγμή (λογικά όταν θα έχω χρόνο να το γράψω ..δλδ στις διακοπές μου, ένα ριβιου του μύλου με αναλυτικά ότι τεστ έκανα και θα πω και την αναλυτική γνώμη μου.
Γενικά τον θεωρώ πολύ vfm και σίγουρα ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις μεχρι 1200-1300 ευρώ.

Αναμένουμε με αγωνία τo review. Να μας δώσεις λίγο τυράκι να χουμε να τσιμπάμε μέχρι να μαζέψουμε το παραδάκι να τα πάρουμε όλα μαζί....

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Ιούλ 29, 2019 11:38 am

kchoriano έγραψε:
Κυρ Ιούλ 28, 2019 3:11 pm
Αχιλλέα με την βοήθεια της Αναστασίας νομίζω οτι έχω καταλήξει. Με βλέπω για την Lelit plust pid και μύλο τον niche zero. Αν σε αυτα προσθέσεις και μια φραπιέρα artemis και τα λοιπά συμπράγκαλα ζυγαριά, τυφλό, μεταλλικό tamper, καθαριστικά κτλ. Με κόβω να αγγίζω τα 1300-1400. Οπότε θα κάνω λίγο υπομονή περιμένοντας και το Δώρο Χριστουγέννων με σκοπό να πάρω κάτι αξιόλογο που θα μου μείνει...
Έτσι πρέπει να σκέφτεται και να πράττει κάποιος που ξεκινάει με το σπορ. Εξαιρετικές επιλογές σε κάθε κατηγορία. Εύχομαι με το καλό!

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από kchoriano » Δευ Ιούλ 29, 2019 1:13 pm

Luckees έγραψε:
Δευ Ιούλ 29, 2019 11:38 am
kchoriano έγραψε:
Κυρ Ιούλ 28, 2019 3:11 pm
Αχιλλέα με την βοήθεια της Αναστασίας νομίζω οτι έχω καταλήξει. Με βλέπω για την Lelit plust pid και μύλο τον niche zero. Αν σε αυτα προσθέσεις και μια φραπιέρα artemis και τα λοιπά συμπράγκαλα ζυγαριά, τυφλό, μεταλλικό tamper, καθαριστικά κτλ. Με κόβω να αγγίζω τα 1300-1400. Οπότε θα κάνω λίγο υπομονή περιμένοντας και το Δώρο Χριστουγέννων με σκοπό να πάρω κάτι αξιόλογο που θα μου μείνει...
Έτσι πρέπει να σκέφτεται και να πράττει κάποιος που ξεκινάει με το σπορ. Εξαιρετικές επιλογές σε κάθε κατηγορία. Εύχομαι με το καλό!
Αν δεν έμπαινα εδώ μέσα Αποστόλη μαύρα μεσάνυχτα θα χα. Να στε καλά που μου ανοίξατε τα μάτια σε σχέση με το που πρέπει να προσανατολιστώ για να έχω ένα αποτέλεσμα που στο φινάλε θα με κάνει να πω χαλάλι τα χρήματα που έδωσα...

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από Gespresso » Δευ Ιούλ 29, 2019 10:05 pm

Ως επιστέγασμα του νήματος, να σου πω ότι θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο με την παρασκευή του καφέ, αν θες να πίνεις φλυτζάνια με αξιώσεις. Μάλλον το έχεις ήδη αντιληφθεί, γιατί έψαξες και διάβασες μέχρι να καταλήξεις στο σετ μύλος - μηχανή και είδες ότι δεν είναι εύκολο (ούτε και πολύ δύσκολο όμως).
Θα περιμένουμε τις εντυπώσεις σου και τους προβληματισμούς σου!
Με το καλό να τα παραλάβεις!

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Ιούλ 30, 2019 10:17 am

Αφού πας κατ' ευθείαν σε καλό εξοπλισμό, κι επειδή αν κατάλαβα δεν έχεις εμπειρία χρήσης, 2-3 πραγματάκια για να μην γίνει καμιά ζημιά (υπάρχουν και αλλού, αλλά κακό δεν κάνει): Για τη μηχανή, σιγουρέψου ότι στον καθαρισμό - συντήρηση κάνεις αυτό που πρέπει για τον τύπο της (εγώ δεν τα ξέρω γιατί έχω τελείως άλλου τύπου αλλά υπάρχει υλικό για διάβασμα). Για τον μύλο, α) μην ξεχαστείς και τον ανάψεις με τα μαχαίρια κολλητά, β) όταν ρυθμίζεις πιο λεπτή τη ρύθμιση, να μην το κάνεις πολλούς βαθμούς με τη μία, αλλά μερικούς βαθμούς πρώτα - μετά λειτουργία ένα δευτερόλεπτο το μύλο, μερικούς βαθμούς πάλι, μέχρι να φτάσεις στη ρύθμιση που θες.
Ελπίζω να μην ξεχνάω τίποτα πολύ βασικό, με το καλό και καλό ταξίδι!

Απάντηση