Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
atzam
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 27, 2012 7:54 pm
Όνομα: Ανδρέας
Μηχανή:: Gaggia baby black
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: taf
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από atzam » Τετ Ιούλ 24, 2019 7:03 pm

Σχετικά με τον χρόνο προθέρμανσης της καφετέριας, η lelit απαιτεί 15λεπτά; Αν ναι, ειναι σημαντική διαφορά σε σχέση με την gaggia που θέλει 5

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Ιούλ 24, 2019 7:06 pm

atzam έγραψε:
Τετ Ιούλ 24, 2019 7:03 pm
Σχετικά με τον χρόνο προθέρμανσης της καφετέριας, η lelit απαιτεί 15λεπτά; Αν ναι, είναι σημαντική διαφορά σε σχέση με την gaggia που θέλει 5
Η 41EM δεν θέλει 15 λεπτά...αλλά εξαρτάται τι boiler έχεις!

αν θες καλύτερη σταθερότητα θες μεγαλύτερο boiler και ενδεχομένως και μεγαλύτερους χρόνους θέρμανσης...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από brexei » Τετ Ιούλ 24, 2019 9:56 pm

Σε 2 λεπτα εχει θερμανθει το νερο. Απο κει και περα χρειαζεται περιπου 15 λεπτα για να θερμανθει το γκρουπ και το πορταφιλτερ και να σταθεροποιηθει η θερμοκρασια εντελως.

Δες το αντιστοιχο νημα που εχω φτιαξει για την προθερμανση της lelit PL41em. Το διαγραμμα θα σε κατατοπισει. Συγνωμη που δε βαζω link αλλα γραφω απο κινητο.

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από kchoriano » Παρ Ιούλ 26, 2019 3:17 pm

Nimrodel έγραψε:
Τρί Ιούλ 23, 2019 7:33 pm
Εννοώ ότι δεν αλλάζει εύκολα η ρύθμιση όταν θέλεις να κάνεις μεγάλη αλλαγή (δεν αναφέρομαι σε μικροαλλαγές αναμεσα σε διαφορετικούς εσπρεσο) . Αλλά αφού δεν θα αλεθεις αλλα ειδη, πάρε τον Φρεντ ούτως η άλλως. Ο εσπρεσο/φρεντο ειναι ο ίδιος καφές. Εσπρεσο θα κάνεις απλώς στο φρέντο θα τον παγώνεις κιολας, δεν αλλάζει η άλεση σε αυτό.

Μην αγχώνεσαι για τη γυναίκα όταν της φτιάχνεις σπέσιαλ καφεδάκια θα το χωνέψει το σετακι :)

Από συνέχεια της αναζήτησης μου στο forum διαπιστώνω τα εξής ως προς τους μύλους και θα ήθελα ως έμπειρη να με βοηθήσεις και πάλι :a014:

Αν θελήσω να πάρω έναν μύλο (αφού θα τον πάρω που θα τον πάρω) που θα μπορεί να με υποστηρίξει τόσο σε καφέ φίλτρου όσο και σε ένα cold brew και αποφάσιζα να ανέβαζα το budjet γύρω στα 500€ τότε που να πήγαινα???


Παρατηρώ ότι οι μύλοι με μικρά μαχαίρια τύπoυ fred είναι κωνικής άλεσης . Επίσης παρατηρώ με λύπη ότι αν στραφώ σε μεγαλύτερα μαχαίρια πχ σε 55 mm πχ Eureka mignon specialita ή compak k5 που σίγουρα θα ναι καλύτεροι μύλoι από τον fred εκεί θα πρέπει να συμβιβαστώ με επίπεδα μαχαίρια μόνο. Η ουσία είναι ότι έχω καταλάβει (εκτός και αν είναι λάθος) ότι για να πάρεις κωνικά και μεγάλα μαχαίρια πρέπει να ακουμπήσεις κανά χιλιαρικάκι μόνο σε μύλο (πχ compaκ k10)

Άρα αν θέλω κάτι αρκετά καλό με κωνική άλεση που θα μου μείνει για πολλά χρόνια όπως μου πες και για την μηχανή, που θα πρέπει να στραφώ??

Διάβασα πάρα πολλά καλά (κυρίως ως προς την ευκολία) για τον sette 270w αλλά επίσης διάβασα ότι δεν είναι και της αρεσκείας σου (προφανώς για την μέτρια ποιότητα άλεσης σχετικά με την τιμή του).

Το θέμα είναι όμως αν μπορώ να συνδυάσω μεγαλύτερα κωνικά μαχαίρια σε τιμή κοντά στα 500 ευρώ ή θα πρέπει να θυσιάσω τα κωνικά μαχαίρια για έναν καλύτερο μύλο άλεσης με επίπεδα μαχαίρια όπως τον Eureka mignon specialita. Σε έχω τρελάνει αλλά φταίει ότι είσαι πολύ κατατοπιστική :oneup:

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από Gespresso » Παρ Ιούλ 26, 2019 3:43 pm

Χωρίς να θέλω να επέμβω ενοχλωντας, ο Mignon Specialita δεν κάνει για αλλαγές στην άλεση που ζητάς. Αν θέλεις μπορείς να κοιτάξεις τον Perfetto (50 mm επίπεδα μαχαίρια) με δυνατότητα πολύ εύκολης αλλαγής της άλεσης.

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από kchoriano » Παρ Ιούλ 26, 2019 4:02 pm

Gespresso έγραψε:
Παρ Ιούλ 26, 2019 3:43 pm
Χωρίς να θέλω να επέμβω ενοχλωντας, ο Mignon Specialita δεν κάνει για αλλαγές στην άλεση που ζητάς. Αν θέλεις μπορείς να κοιτάξεις τον Perfetto (50 mm επίπεδα μαχαίρια) με δυνατότητα πολύ εύκολης αλλαγής της άλεσης.
Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο για την βοήθεια. Υπάρχει κάτι όμως που θα συνδυαστεί με κωνική άλεση?

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από Gespresso » Παρ Ιούλ 26, 2019 7:57 pm

Κωνικα μαχαίρια, από όσα ξέρω, έχουν ο ascaso mini, και ο sette. Αυτοί οι δύο είναι δοκιμασμένες λύσεις (με βάση τις εμπειρίες των μελών του φόρουμ).
Γιατί προτιμάς τα κωνικα;

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Ιούλ 26, 2019 8:46 pm

Ή θα με σκοτώσει η γυναίκα σου ή θα με ευγνωμονει γιατί αυτό που θα σου προτείνω είναι και πανέμορφο και με πολύ καλή άλεση και μικρό και αθόρυβο αλλά λίγο πάνω από 500 €....
Niche zero. Με μεγάλα κωνικά, single dose.

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από kchoriano » Παρ Ιούλ 26, 2019 11:21 pm

Gespresso έγραψε:
Παρ Ιούλ 26, 2019 7:57 pm
Κωνικα μαχαίρια, από όσα ξέρω, έχουν ο ascaso mini, και ο sette. Αυτοί οι δύο είναι δοκιμασμένες λύσεις (με βάση τις εμπειρίες των μελών του φόρουμ).
Γιατί προτιμάς τα κωνικα;
Διάβασα και γώ για τον sette αλλά νομίζω οτι τα κωνικά του μαχαίρια δεν έχουν μεγάλη ποιότητα προς την άλεση και το αποτέλεσμά τους είναι πιο ισορροπημένο ως προς την γεύση Γιώργο. Από οτι κατάλαβα αυτό που πληρώνεις στον sette είναι οι ευκολίες του (εύκολος καθαρισμός,ζυγαριά,ρυθμίσεις) παρά η ποιότητα άλεσής του. Η αλήθεια ειναι οτι αναζητούσα κωνικά αφενός γιατί μου αρέσουν οι πιο όξινες γεύσεις και τα έντονα αρώματα και αφετέρου επειδή διάβασα οτι τα μαχαίρια αυτά εχουν μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής από τα αντίατοιχα επίπεδα.Άν έφτανα να δώσω 500 ευρώ θα προτιμούσα να τα δώσω για καλύτερη ποιότητα άλεσης παρά για ευκολία. Θα προτιμούσα έναν μύλο πιο «δύσκολο» για να μάθω και μέσα από τα λάθη μου παρά τον sette που θα με πήγαινε σε ένα πιο ασφαλές αποτέλεσμα.

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Αγορά μηχανής GAGIA 2019 ή LELIT PL 41 LEM

Δημοσίευση από kchoriano » Παρ Ιούλ 26, 2019 11:23 pm

Nimrodel έγραψε:
Παρ Ιούλ 26, 2019 8:46 pm
Ή θα με σκοτώσει η γυναίκα σου ή θα με ευγνωμονει γιατί αυτό που θα σου προτείνω είναι και πανέμορφο και με πολύ καλή άλεση και μικρό και αθόρυβο αλλά λίγο πάνω από 500 €....
Niche zero. Με μεγάλα κωνικά, single dose.
Χωρίς να θέλω να σε σοκάρω Αναστασία.. προς θάνατο οδεύεις..... :priest: :priest: :priest:

Η αλήθεια είναι οτι είναι πανέμορφος αλλά δεν βλέπω να τον έχει Ελλάδα. Με θέμα service και τα συναφή αν γίνει το οτιδήποτε τι γίνεται;;

Απάντηση