Lelit pl41 tem πρόβλημα με PID

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Beltram
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 22, 2019 9:49 am

Lelit pl41 tem πρόβλημα με PID

Δημοσίευση από Beltram » Σάβ Ιουν 22, 2019 1:14 pm

Καλημέρα,
Δεν βρήκα κάποιο σχετικό thread οπότε και άνοιξα νέο θέμα.
Το πρόβλημα έγκειται στο PID, έχω τη μηχανή 2 1/2 χρόνια σε καλή κατάσταση, γενικά την προσέχω, με χρήση 2 καφέδων την ημέρα. Πρίν από 20 μέρες περίπου το PID ένα πρωί έσβησε και η μηχανή είχε κρυώσει, την έβγαλα από την πρίζα και επικοινώνησα με το barista να μου πουν την γνώμη τους και αν ήταν να την στείλω για service. Την επόμενη μέρα όμως το PID επανήλθε κανονικά όπου και δούλεψε για μια βδομάδα περίπου, μετά πάλι έσβησε και την έστειλα για service, εκεί όταν την άνοιξαν δούλευε πάλι κανονικά οπότε δεν έκαναν τίποτα, μου είπαν πως " η μηχανή δουλεύει μια χαρά και δεν μπορώ έτσι να εντοπίσω το πρόβλημα" οπότε και την επέστρεψαν. Όντως όταν την άνοιξα δούλευε άψογα για 3 μέρες περίπου και πάλι μια απο τα ίδια, έσβησε εχθές το πρωί και σήμερα πάλι δούλευε για λίγα λεπτά όπου και παρατήρησα ότι αναβόσβηνε μέχρι που έσβησε εντελώς στα λεπτά που το έκανε αυτό παρατήρησα πως και το λαμπάκι της μηχανής λίγο πριν αρχίσει τα παλαβά του το PID είχε σβήσει για 4-5 δευτερόλεπτα περίπου.
Προσπάθησα να περιγράψω το πρόβλημα με λεπτομέρεια μήπως υπάρχει κάποια απάντηση από εσάς διότι όπως γνωρίζεται το κόστος αλλαγής PID είναι όσο αξίζει περίπου η μηχανή τώρα.
Ευχαριστώ!

Απάντηση