Συμβουλές για Delonghi EC685

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
mplevris
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω

Re: Συμβουλές για Delonghi EC685

Δημοσίευση από mplevris » Τρί Δεκ 03, 2019 9:20 pm

Σαφώς με κομμένο πορταφιλτερ και χρήση μύλου παίρνεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από ότι πριν,δεν το συζητώ

johny

Δημοσίευση από johny » Πέμ Δεκ 05, 2019 10:44 am

Δεν βγάζει η delonghi καφέ με τίποτα. 1 χρόνο το παλεύω με χίλια δύο πράγματα αλλά δεν βγάζει με τίποτα καλό καφέ. Ούτε καν μέτριο. 9/10 είναι ξινοπικρος και μια θα βγάλει κάτι που δεν θα είναι τίποτα από τα δύο, θα πίνεται ο καφές απλά θα είναι αδιάφορος. Τσάμπα λεφτά, χρόνο κλπ. Το έχω πάρει απόφαση ότι είναι για την ανακύκλωση μαζί με τον μύλο και να ασχοληθώ όταν θα δώσω 1.500 ευρώ για κάτι αξιόλογο.

Dimitrisdim
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia new baby 06
2η Μηχανή:: Wacaco Nanopresso
Μύλος:: Delonghi kg79 moded
Οι καφέδες μου:: Taresso , Lavazza pienaroma , supercrema

Δημοσίευση από Dimitrisdim » Πέμ Δεκ 05, 2019 10:49 am

Κ εγώ σκοπεύω να αναβάθμισω και μαζεύω λεφτά για μύλο και μηχανή . Κλείνω προς Silvia 2020 και eurika mignion specialita για μύλο . Αλλά μέχρι τότε Delonghi :lol:

johny

Δημοσίευση από johny » Πέμ Δεκ 05, 2019 6:56 pm

το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να κόψει το portafilter Και να το κάνει Naked. Τι καταφέρνει με αυτό? μια τρύπα στο νερο. αν κόψεις πολύ ψιλά τον καφέ θα μπουκώσει ή και θα περάσεις τα 40 δευτερόλεπτα οπότε ο καφές θα βγει ξινος ή πικρός ή και τα 2 μαζί αφού δεν μπορείς να ελέγξεις την θερμοκρασία. αν λοιπόν τον κόψεις πιο χοντρο για να είσαι μέσα στα 20-30 δευτερόλεπτα, πάρε και μια πανοπλία μαζί γιατί θα γεμίσει ο τόπος καφέ. μεγάλη ανοησία να το κόψω, πολύ μεγάλη, δεν κάνει για τέτοια πράγματα η delonghi. ένα non pressurized basket είναι μια χαρά για την συγκεκριμένη μηχανή, όλα τα άλλα είναι μπούρδες.

Dimitrisdim
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia new baby 06
2η Μηχανή:: Wacaco Nanopresso
Μύλος:: Delonghi kg79 moded
Οι καφέδες μου:: Taresso , Lavazza pienaroma , supercrema

Δημοσίευση από Dimitrisdim » Πέμ Δεκ 05, 2019 7:26 pm

Μάπα είναι με το pressurised καλάθι βγάζει τέτοια ξυνιλα και πίκρα που ότι καφέ και να βάλεις φαίνεται ιδιος και πάντα καμμενός . Κόβοντας το portafilter μαθαίνεις ακριβώς τι χρειάζεται η εκχύλιση σου . Βλέπεις τι λάθος κάνεις στο πάτημα , βλέπεις πολλά .

johny

Δημοσίευση από johny » Πέμ Δεκ 05, 2019 7:39 pm

δεν λεω για pressurized, unpressurized φυσικά αλλα χωρίς να κόψεις τον πάτο. Μαθαίνεις ναι, όλους τους αγίους απ έξω. :priest: :a134:

Απάντηση