Συμβουλές για Delonghi EC685

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
vlasisk
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Απρ 22, 2019 12:03 pm
Όνομα: Βλάσης
Μηχανή:: Delonghi DedicaEC685
Τοποθεσία: Αθήνα

Συμβουλές για Delonghi EC685

Δημοσίευση από vlasisk » Παρ Μάιος 31, 2019 11:39 am

Καλημέρα!

Καταρχάς να πω ότι είμαι καινούργιος στον κόσμο του espresso, οπότε η εμπειρία και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.
Πρόσφατα αγόρασα μια Delonghi EC685 και θέλω συμβουλές για να φτιάχνω καλύτερο καφέ.

Έχω διαβάσει αρκετά ποστ στο φόρουμ επί του θέματος και έχω τις εξής απορίες.

1) Απ' ότι έχω καταλάβει η μηχανή έχει pressurized καλαθάκι.
Θα έχει διαφορά στη γεύση και στην ποιότητα αν αγοράσω ένα non-pressurized?
Αν αγοράσω, θα πρέπει να αλλάξω και το κόψιμο του καφέ ή δεν έχει σχέση?
Καφέ προς το παρόν παίρνω αλεσμένο από καφεκοπτείο κάθε βδομάδα γιατί δεν έχω μύλο και χρειάστηκαν αρκετές προσπάθειες για να βρω το σωστό κόψιμο για τη μηχανή.
Ένα non-pressurized καλαθάκι που έχω βρει είναι αυτό.
https://www.amazon.co.uk/MagiDeal-Coffe ... -1-catcorr

2)Τι άλλες αγορές πρέπει να κάνω για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα?
Απ΄ότι κατάλαβα σίγουρα πρέπει να πάω για μύλο.
Έχει κανείς να προτείνει κάποιον για περιορισμένο budget?
Θα βοηθήσει αν πάρω και tamper?

Έχει κανείς ίδια μηχανή και μπορεί να δώσει καμιά παραπάνω συμβουλή?

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλές για Delonghi EC685

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Μάιος 31, 2019 12:50 pm

Αγαπητέ φίλε, είσαι ο εξαπατηθείς Νο 500456325 και απάντηση για το θέμα που σε απασχολεί έχει δοθεί περίπου 8 εκατομμύρια φορές.
Μιας και ζητάς συμβουλές, συμβουλή πρώτη και καλύτερη: Διάβασε πριν πράξεις και ειδικά πριν ξοδέψεις (τουλάχιστον από εδώ και πέρα).

Για τα υπόλοιπα εν συντομία, βελτίωση θα δεις στη γεύση με ελεύθερο καλάθι και μόνο με την προϋπόθεση οτι θα πάρεις μύλο και φυσικά τάμπερ. Κατάλληλος και συγχρόνως ο πιο οικονομικός είναι ο graef (702, 802).

"Σωστό" κόψιμο για το pressurized δεν υπάρχει γιατί απλά η πίεση του καλαθιού είναι τεχνητή. Δεν χρησιμοποιούμε ποτέ αλεσμένο καφέ γιατί μέσα σε λίγη ώρα έχει χάσει τη γεύση κ το άρωμά του καθώς επίσης είναι ευαίσθητος στην υγρασία και τις μυρωδιές από άλλα τρόφιμα.

Άρα, 1) ψάχνεις το φόρουμ για συζητήσεις περί ελεύθερου καλαθιού για τη μηχανή σου για να βρεις το σωστό, 2) αγοράζεις μύλο, τάμπερ και μια φτηνή ζυγαριά ακριβείας 0.1g, 3) προμηθεύεσαι μόνο ποιοτικό κόκκο και όχι αλεσμένο καφέ, 4) όταν τα κάνεις όλα αυτά μας ξαναγράφεις εδώ για το πόσο γευστικότερο καφέ πίνεις και πόσο χαρούμενος είσαι που μας γνώρισες!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλές για Delonghi EC685

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Μάιος 31, 2019 1:29 pm

Εγώ αντίθετα θα σου έλεγα ότι εκτός από την αγορά μύλου ότι άλλο αγοράσεις στο τέλος θα είναι πεταμένα λεφτά γιατί το αποτέλεσμα στο καφέ δεν θα είναι ούτε κοντά σε αυτό που μπορούμε να πούμε βασικό espresso.
Αφού την αγόρασες μείνε με αυτή την καφετιέρα όσο χρειάζεται για να μαζέψεις το ποσό για μια πραγματική καφετιέρα και μετά την βάζεις αγγελία και την πουλάς.
Ότι παραπάνω λεφτά ρίξεις απλά αυξάνουν την χασούρα σου.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Συμβουλές για Delonghi EC685

Δημοσίευση από DgSensei » Σάβ Ιουν 08, 2019 4:21 pm

Φίλε καλησπέρα.

Όντας κάτοχος της συγκεκριμένης μηχανής θα σου πω τα εξής :

1. Αγοράζεις τον μύλο Graef 702 που σου πρότειναν και παραπάνω και φρεσκοαλεσμένο καφέ κόκκο.
2. Αγοράζεις ένα διπλό καλαθάκι unpressurized 51mm από ebay, amazon ή όπου αλλού βρείς.
3. Προαιρετικά αγοράζεις κι ένα leveler - tamper
4. Διαβάζεις όλα τα βασικά για την παραγωγή του σωστού εσπρέσσο.

Καλαθάκι και ταμπερ πιστεύω θα βρεις με γύρω στα 30-40 ευρώ σύνολο μαζί με έξοδα αποστολής.
Μετά άπο όλα αυτά και αρκετή εξάσκηση και πειραματισμό (εμένα μου πήρε 4-5 μήνες με 2-3 καφέδες την ημέρα) θα καταφέρεις να πίνεις έναν ΟΚ καφέ που κάποιες φορές θα είναι και πολύ καλός. Δυστυχώς η μηχανή αυτήν δεν μπορεί να σου δώσει σταθερά αποτελέσματα λόγω απουσίας boiler.
Γνώμη μου είναι λοιπόν να πάρεις τον μύλο οπωσδήποτε (που άλλωστε θα σου μείνει και στο μέλλον), να παίξεις με την μηχανούλα όσο καιρό την παλεύεις (μέχρι να εκνευριστείς που δεν θα έχεις σταθερά αποτελέσματα) και μετά να την δώσει και να πάρεις μια μηχανή με boiler.

Αυτά! Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: Συμβουλές για Delonghi EC685

Δημοσίευση από johny » Τρί Ιούλ 02, 2019 7:12 pm

Υπάρχει Naked potafilter για την συγκεκριμένη μηχανή? Χωρίς να κόψουμε το δικό της.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Συμβουλές για Delonghi EC685

Δημοσίευση από DgSensei » Σάβ Ιούλ 13, 2019 1:19 pm

Όχι δυστυχώς δεν υπάρχει. Μόνο αν κόψεις το δικό της.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για Delonghi EC685

Δημοσίευση από veba » Σάβ Ιούλ 13, 2019 8:10 pm

123.jpg
Καλησπέρα εάν μοιάζει με αυτό τις φωτογραφίας , (κωδικός ανταλλακτικού 5513200369) υπάρχει και κοστίζει 19 ευρώ.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Συμβουλές για Delonghi EC685

Δημοσίευση από DgSensei » Κυρ Ιούλ 14, 2019 6:20 pm

veba έγραψε:
Σάβ Ιούλ 13, 2019 8:10 pm
123.jpg

Καλησπέρα εάν μοιάζει με αυτό τις φωτογραφίας , (κωδικός ανταλλακτικού 5513200369) υπάρχει και κοστίζει 19 ευρώ.
Αυτό είναι το κανονικό portafilter όχι bottomless.

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: Συμβουλές για Delonghi EC685

Δημοσίευση από johny » Πέμ Ιούλ 18, 2019 7:05 pm

Το έκοψα τελικά το δικό της αλλά το cup αυτό που αγόρασαν κάμποσοι είναι σκουπίδι. Το πουλάνε στο αμαζον αλλά έρχεται από Κίνα και είναι τελείως για πέταμα. Ακόμα και με σκέτο νερό δεν έχει καλή ροή. Ακόμα και με καφέ πάλι δεν έχει καλή ροή, πιτσιλα δεξιά και αριστερά τον τόπο καφέ ότι δοκιμή και να έκανα.

Τελικά θα καταλήξω εδώ που χωράει περισσότερο καφέ και είναι και delonghi.

DimBizLamia
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2019 8:19 am

Re: Συμβουλές για Delonghi EC685

Δημοσίευση από DimBizLamia » Τετ Νοέμ 20, 2019 8:44 am

johny έγραψε:
Πέμ Ιούλ 18, 2019 7:05 pm
Το έκοψα τελικά το δικό της αλλά το cup αυτό που αγόρασαν κάμποσοι είναι σκουπίδι. Το πουλάνε στο αμαζον αλλά έρχεται από Κίνα και είναι τελείως για πέταμα. Ακόμα και με σκέτο νερό δεν έχει καλή ροή. Ακόμα και με καφέ πάλι δεν έχει καλή ροή, πιτσιλα δεξιά και αριστερά τον τόπο καφέ ότι δοκιμή και να έκανα.

Τελικά θα καταλήξω εδώ που χωράει περισσότερο καφέ και είναι και delonghi.
Γιάννη καλημέρα, αγόρασα και εγώ το καλαθάκι απο την Κίνα και μάλλον είναι γτπκ, αγόρασες της Delongi τελικά;Τεριάζει στο Portafilter;
To 51mm κινέζικο πέραν του οτι οι τρύπες είναι λίγες, δεν μπορώ να πατήσω το τάμπερ μέχρι εκεί που θέλω, είναι κωνικό προς το τέλος του.
Είναι σε όλα τα καλαθάκια έτσι ή μόνο αυτό είναι;

Απάντηση