Gaggia Carezza Deluxe :)

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
dimidubai89
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2020 6:51 pm

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από dimidubai89 » Τρί Απρ 28, 2020 2:06 pm

[/quote]

Θα πρέπει να ξανακάνω την μέτρηση για αυτό. Δεν θυμάμαι. Από τα νεύρα μου τα έβαλα όλα στην άκρη μέχρι να δω τι κάνω λάθος.

Τον μύλο τελευταία κοπή τον είχα στο 1. Φαντάζομαι θα πρέπει να πάω κοντά στο 0 για να τον κόψει σαν πούδρα;

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Απρ 28, 2020 2:20 pm

Σε πρώτη φάση κοψε όσο πιο ψιλά μπορείς και μέτρα πόσα γραμμάρια ροφημα έχεις σε 30sec.. Μάλλον το θέμα εντοπιζεται στο μύλο.. Δεν ξέρω αν θέλει καλιμπραρισμα και τι ενέργειες θα πρέπει να κάνεις όταν τον αγοράζεις καινούριο... Ίσως κάποιο μέλος που τον έχει θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο..αν θέλεις μπορείς να παρεις και ένα τηλ εκεί που τον αγόρασες και να εξηγήσεις το πρόβλημα σου..δεν θα δυσκολευτούν να σου βρουν τη λύση..

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Απρ 28, 2020 2:23 pm

Ίσως κάτι να μην έχει γίνει σωστά το σεταρισμα του μυλου.. Κάτι δεν έχει πατήσει-κουμπώσει σωστά για να κόβει το ίδιο σε οποιαδήποτε ρύθμιση..

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από Gespresso » Τρί Απρ 28, 2020 8:01 pm

Ο Mignon δεν θέλει καλιμπραρισμα ούτε καμία άλλη ενέργεια για να λειτουργήσει για πρώτη φορά.
Το 0 είναι ενδεικτικό. Μπορείς να κάνεις αρκετές πλήρεις στροφές (νομίζω 3 ή 4) στο κομβίο.

dimidubai89
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2020 6:51 pm

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από dimidubai89 » Πέμ Απρ 30, 2020 8:49 pm

Έκοψα λεπτότερα και η κατάσταση βελτιώθηκε.. Το πρόβλημα μου όμως είναι ότι δεν βλέπω παχιά κρέμα και η γεύση από τους 3 σπεσιαλτυ που έχω δοκιμάσει μου φαίνεται ίδια. Δηλαδή ελαφρώς όξινη και χωρίς αυτά τα αρώματα που λένε στην περιγραφή για εσπεριδοειδή, μέλι κλπ.

Στα 25 sec σήμερα με 18g κολομβιανικου βγήκαν 38g καφέ με όχι τόσο εντυπωσιακή κρέμα η άρωμα.

Τι προτείνετε να βελτιώσω;

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από panos0121 » Πέμ Απρ 30, 2020 9:26 pm

κοψε ακομα πιο ψιλα και τραβα σε 30-35 δευτερολεπτα..αν ειναι light το ψησιμο ισως και πιο πανω..ελπιζω να μην εχει μπαγιατεψει ο κοκος..

dimidubai89
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2020 6:51 pm

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από dimidubai89 » Πέμ Απρ 30, 2020 9:55 pm

panos0121 έγραψε:
Πέμ Απρ 30, 2020 9:26 pm
κοψε ακομα πιο ψιλα και τραβα σε 30-35 δευτερολεπτα..αν ειναι light το ψησιμο ισως και πιο πανω..ελπιζω να μην εχει μπαγιατεψει ο κοκος..
Τον κρατάω σε canister με κενό αέρος και ψήθηκε πριν μια βδομάδα... Τα γραμμάρια είναι οκ η πρέπει παραπάνω;

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από brego » Πέμ Απρ 30, 2020 9:57 pm

dimidubai89 έγραψε:
Πέμ Απρ 30, 2020 8:49 pm
......δεν βλέπω παχιά κρέμα..........

...... Δηλαδή ελαφρώς όξινη..........

Τι προτείνετε να βελτιώσω;
Την παχιά κρέμα δεν νομίζω να την δεις με 100% arabica. Εγώ με τους 100% arabica πάντα παίρνω ένα πλούσιο παχύρρευστο καϊμάκι θα έλεγα που δεν διαλύεται. Ίσως με(ποσοστό) robusta η κρέμα να είναι περισσότερη.
Ταυτόχρονα δες μήπως έχεις channeling και δεν παίρνεις σωστή κρέμα και όχι μόνο.

Εάν εννοείς ότι είναι ξινός ο καφές σου μήπως δεν ζεσταίνεις αρκετά την μηχανή και το Portafilter; Προσωπικά είχα το ίδιο πρόβλημα.
Πλέον θερμαίνω καλά την μηχανή τόσο που να έχουν ζεσταθεί τα πάντα :a025: και μόνο τότε φτιάχνω καφέ.

dimidubai89
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2020 6:51 pm

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από dimidubai89 » Πέμ Απρ 30, 2020 10:27 pm

brego έγραψε:
Πέμ Απρ 30, 2020 9:57 pm
dimidubai89 έγραψε:
Πέμ Απρ 30, 2020 8:49 pm
......δεν βλέπω παχιά κρέμα..........

...... Δηλαδή ελαφρώς όξινη..........

Τι προτείνετε να βελτιώσω;
Την παχιά κρέμα δεν νομίζω να την δεις με 100% arabica. Εγώ με τους 100% arabica πάντα παίρνω ένα πλούσιο παχύρρευστο καϊμάκι θα έλεγα που δεν διαλύεται. Ίσως με(ποσοστό) robusta η κρέμα να είναι περισσότερη.
Ταυτόχρονα δες μήπως έχεις channeling και δεν παίρνεις σωστή κρέμα και όχι μόνο.

Εάν εννοείς ότι είναι ξινός ο καφές σου μήπως δεν ζεσταίνεις αρκετά την μηχανή και το Portafilter; Προσωπικά είχα το ίδιο πρόβλημα.
Πλέον θερμαίνω καλά την μηχανή τόσο που να έχουν ζεσταθεί τα πάντα :a025: και μόνο τότε φτιάχνω καφέ.
Ενδέχεται να είναι και θέμα θερμοκρασίας... θα επανέλθω αύριο αφού κάνω κάποιες δοκιμές πρώτα..

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Carezza Deluxe :)

Δημοσίευση από veba » Πέμ Απρ 30, 2020 11:09 pm

Καλησπέρα dimidubai89

Η μηχανή που έχεις δεν έχει νομίζω έλεγχο πίεσης.
Πρακτικά εάν δεν υπάρχει ελεγχόμενη πίεση προς το portafilter τότε η μικρή ροή οφείλετε στην αδυναμία της αντλίας .
Υποθετικά στο postafilter υπάρχει όλη η δύναμη της αντλίας που μπορεί να φτάνει 16- 17 bar. Έτσι προσπαθώντας να πετύχεις τους χρόνους , κόβεις τον καφέ πολύ ψιλά .
Η αντλία όσο φτάνει στο max τις δύναμης τόσο μειώνει την ροή του νερού. Στα 16 bar πχ η ροή είναι πολύ μικρή .
Στην έξοδο προς το portafiler χρειάζεσαι πίεση 9 bar. Oι χρόνοι που βγαίνει ο καφές σε σχέση με το κόψιμο αναφέρoντε στα 9 bar πίεσης .
Πιθανών οι χρόνοι που μετράς να είναι σε μεγάλη πίεση νερού, έτσι είναι και το κόψιμο πολύ διαφορετικό , και γενικά όλο αυτό οδηγεί σε διαφορετική γεύση.

Απάντηση