Gaggia Classic 120V 1425W

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Gaggia Classic 120V 1425W

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Μάιος 21, 2019 11:20 pm

Αν είναι ασφαλές (δεν είμαι τεχνικός) η εν σειρά σύνδεση των αντιστάσεων τότε το κόστος των ανταλλακτικών σε τιμές ebay είναι στο μισό από ότι είναι το κόστος του κατάλληλου μετασχηματιστή.
Υπάρχει και ένα θέμα με τα λαμπάκια στους διακόπτες αν αντέχουν την διπλάσια τάση χωρίς κάποια μετατροπή.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Classic 120V 1425W

Δημοσίευση από veba » Τετ Μάιος 22, 2019 7:14 am

Καλημέρα Artisti
Δεν πρόκειται περί πατέντας το κύκλωμα των αντιστάσεων. Είναι σχεδιαστικό της gaggia για να λειτουργεί το boiler και στις δύο τάσης.

Όταν χρειαζόμαστε ανταλλακτικά για μία μηχανή τότε με τα στοιχεία που υπάρχουν επάνω στην μηχανή ζητάμε το parts manual από την εταιρεία.
Βρίσκουμε το ανταλλακτικό στο σχέδιο και με τον κωδικό που υπάρχει στην επόμενη σελίδα το παραγγέλνουμε . Το συγκεκριμένα parts manual το δίνουν για την συγκεκριμένη μηχανή. Ετσι πχ ο κωδικός του boiler είναι ο (EF0030/A) και η περιγραφή BOILER ASSEMBLY 120/220/240 V.
Είναι το ιδιο για 120/220/240 V. αλαλάζει η συνδεσμολογία.
Ακόμη ο διακόπτης έχει τον ίδιο κωδικό και για τις δύο τάσης. Ο λόγος που τα λαμπάκια ανάβουν και στο 110 και στο 220 είναι ότι είναι επαγωγικά. Οπως το λαμπάκι που υπάρχει μέσα σε ένα κλασικό δοκιμαστικό κατσαβίδι. Ίσως η φωτεινότητα στο 110 να είναι ελαφρώς μικρότερη.
Επίσης η ισχύς σε watt είναι σταθερή και δεν εξαρτάτε από την τάση. Αυτό που θα μειωθεί ανεβάζοντας την τάση είναι τα amper. O πολαπλασιασμός volt x ampere μας δίνει τα watt.
Σε καμία περίπτωση δεν θα γίνει καμία πατέντα. Ακόμη και τα ανταλλακτικά έρχονται από την Ιταλία.

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Gaggia Classic 120V 1425W

Δημοσίευση από BasilTh » Τετ Μάιος 22, 2019 9:06 am

veba έγραψε:
Τρί Μάιος 21, 2019 5:08 pm
καλησπέρα

Η μηχανή GAGGIA CLASSIC μετατρέπεται σε 220 volt πολύ εύκολα.
Η αντίσταση είναι σε δύο κομμάτια συνδεμένη παράλληλα. Οπότε αλλάζει το κύκλωμα των αντιστάσεων σε σειρά.

Έτσι ακριβώς .

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Gaggia Classic 120V 1425W

Δημοσίευση από dkstopo » Τετ Μάιος 22, 2019 9:09 am

veba έγραψε:
Τρί Μάιος 21, 2019 5:08 pm
καλησπέρα

Η μηχανή GAGGIA CLASSIC μετατρέπεται σε 220 volt πολύ εύκολα.
Η αντίσταση είναι σε δύο κομμάτια συνδεμένη παράλληλα. Οπότε αλλάζει το κύκλωμα των αντιστάσεων σε σειρά. Αυτό που χρειάζεται αλλαγή είναι το πηνίο της αντλίας και το πηνίο της βαλβίδας. Εαν είσαι Πειραιά είμαστε κοντά και την φτιάχνουμε.
ετσι... :oneup: :oneup:
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Classic 120V 1425W

Δημοσίευση από veba » Τετ Μάιος 22, 2019 4:38 pm

Μια και το συζητάμε , στις παρακάτω εικόνες στον κόκκινο κύκλο φαίνεται η αλλαγή στην συνδεσμολογία.
Η πρώτη εικόνα είναι από gaggia 110v και η δεύτερη από 220v
gaggiaclassic110a.jpg
gaggia classic220a.jpg

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Classic 120V 1425W

Δημοσίευση από Christos » Τετ Μάιος 22, 2019 6:11 pm

Μάνο!
:respekt:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Classic 120V 1425W

Δημοσίευση από veba » Πέμ Μάιος 23, 2019 7:38 pm

Καλησπέρα

Ευχαριστώ Christo για το σχόλιο σου.

Ο Nickolas τελικά έφερε την μηχανή του για μετατροπή. Θα ανεβάσουμε φωτογραφίες ή βίντεο με τον Nickola όταν θα ξεκινήσουμε να την φτιάχνουμε.

Βγάζοντας το καπάκι για να δούμε ότι είναι όλα όπως τα υποθέταμε , είδαμε ότι δεν υπάρχει γείωση στο φις , ούτε μέσα στην μηχανή. Υπάρχουν οι αναμονές , όμως λείπουν τα καλώδια. Και το καλώδιο του ρεύματος είναι διπολικό. Επίσης το φίς έχει ασύμμετρα πόδια που σημαίνει ότι δεν μπαίνει όπως να'ναι.
Ε νοείται ότι θα περάσουμε και την γείωση όπως είναι στην αντίστοιχη των 220 βολτ .

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Classic 120V 1425W

Δημοσίευση από veba » Σάβ Μάιος 25, 2019 10:43 am

Καλημέρα

Πριν από λίγο πρόχειρα μπήκε η μηχανή στο 220. Δεν έχω φωτογραφίες αλλά η διαδικασία έγινε live στο yutube χωρίς τον Nickola μια και δεν μπορούσε τώρα το πρωί. Για λόγους πλάγιας διαφήμισης :a025: ελπίζω με την άδεια του Christo θα προσθέσω ότι η μηχανές επισκευάζονται με δυνατότητα παρακολούθησης live είτε δημόσια είτε πριβέ.


Επίσης έχουμε σκοπό με τον Nickola να τοποθετήσουμε pid μπαρόμετρο , και ότι άλλο θέλει. Θα περιγράψω αργότερα κάποια πειράγματα σε pid και έναν άλλο τρόπο τοποθέτησης.
Αν παίξουμε με την μηχανή , Nickola μπορούμε να τοποθετήσουμε κουμπί για δόση με μνήμη από τον χρήστη , ή και έλεγχο από κινητό.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Gaggia Classic 120V 1425W

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Μάιος 25, 2019 3:09 pm

Έχει επιπλέον ενδιαφέρον γιατί η αμερικάνικη έκδοση ήταν πάντα η παλιά καλή Classic που ξέραμε και όχι το έκτρωμα του 2015 - 2018.
Και αν βρεθεί σε καλή τιμή αξίζει η αγορά της.

Nickolas
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 3:41 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic (old)
Μύλος:: Mazzer mini
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Gaggia Classic 120V 1425W

Δημοσίευση από Nickolas » Κυρ Μάιος 26, 2019 1:55 am

Ο Τιτανοτεράστιος ο veba έδωσε ζωή διακοσίων είκοσι volt στη μηχανούλα μου!!!

Όταν υπάρχει η τεχνογνωσία, είναι θέμα χρόνου να κάνεις ότι μπορεί να γίνει.. πάντα βέβαια στο επίπεδο του επιτρεπτού.

Μανώλη αν και σε ευχαρίστησα από κοντά θα σε ευχαριστήσω και δημοσίως, όχι για να σου χαϊδεύω τ' αυτιά αλλά για να μάθουν όσοι διαβάσουν αυτές τις γραμμές ότι τέτοιες πράξεις πρέπει να επιβραβεύονται.
Σημειωτέον ότι ο Μανώλης με δική του πρωτοβουλία προσφέρθηκε να δουλέψει πάνω στην μηχανή μου ώστε να την μετατρέψει από 120v σε 220v, ΔΩΡΕΆΝ..
Αφιέρωσε χρόνο, βρήκε ΚΑΙ ανταλλακτικά και τελικά έκανε, με τον καλύτερο τρόπο, πράξη αυτό που μου είχε προτείνει!!

Σήμερα πήγα από το εργαστήρι του για να παραλάβω την μηχανή και με υποδέχτηκε λες και ήμασταν φίλοι από πάντα (ήταν η δεύτερη φορά που τον έβλεπα).
Συζητήσαμε για την μετατροπή και μου ανέλυσε με κάθε λεπτομέρεια το τι έκανε, κάτι βέβαια που είχα προλάβει να δω στο κανάλι του στο YouTube από το live βίντεο που ανέβασε καθώς εργαζόταν πάνω στη μηχανή.
Επιπλέον μου πρότεινε διάφορες πρωτοποριακές και πρωτότυπες ιδέες για τον έλεγχο θερμοκρασίας και την παρακολούθηση της πίεσης που ομολογώ ανυπομονώ να κάνουμε πράξη!!
Ο άνθρωπος είναι πραγματικά ένας χείμαρρος από ιδέες..

Είναι ωραίο να γνωρίζεις ανθρώπους με τις γνώσεις του Μανώλη όπου έχουν την διάθεση να σου μεταφέρουν ένα μέρος από αυτές!!

Για άλλη μια φορά Μανώλη σε ευχαριστώ για όλα όσο έκανες και για όλα όσα επρόκειτο να κάνεις.. γιατί έπεται συνέχεια και μάλιστα ενδιαφέρουσα, πολύ..!!

Απάντηση