Lelit pl91t

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Lelit pl91t

Δημοσίευση από geornirv » Σάβ Απρ 13, 2019 2:37 am

Επιτέλους ήρθε και ο μύλος και μπορω να ξεκινήσω να δοκιμάσω τη μηχανή. 2 ερωτησουλες εχω.
1.Το νερό στο δοχείο πως το βάζετε ρε παιδια; Στον πάγκο που εχω την καφετέρια δεν μπορω να βγάζω το δοχείο για να το γεμίσω νερό, λογω χωρου.
2. Το pid της μηχανής το έχετε ρυθμίσει ή το έχετε αφήσει ως έχει από το εργοστάσιο;

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Lelit pl91t

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Απρ 13, 2019 9:24 am

Με μπουκάλι.
Άντε καλες δοκιμές..

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Lelit pl91t

Δημοσίευση από geornirv » Σάβ Απρ 13, 2019 12:00 pm

Το pid το έχεις ρυθμισει;
Το δοχείο το αδειάζεις η αφήνεις το νερό μεσα; Αν στέκεται το νερό δεν επηρεάζει τη γεύση του καφε;
Αν Κατά τη χρήση τελειωσει το νερό υπάρχει πρόβλημα; μπορεί να κάψει το boiler ;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit pl91t

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Απρ 13, 2019 1:45 pm

Το δοχείο το γεμίζεις είτε βγαζοντάς το, είτε κάνοντας μετάγγιση με ένα άλλο δοχείο.
Νερό που φιλτράρεται, ειδικά αν κατακρατείται το χλώριο, καλό είναι να αλλάζει ανα 24ώρες.
Γενικά στάσιμο νερό μην αφήνεις πολύ καιρό, το φρέσκο, άγευστο κ άοσμο νερό είναι το ιδανικό.
Να θυμάσαι να βγάζεις κ να πλένεις τακτικά το δοχείο με ένα ήπιο απορρυπαντικό.
Σε περίπτωση που τελειώσει το νερό κατά τη διάρκεια της εκχύλισης μην αγχώνεσαι, το boiler έχει αισθητήρα στάθμης νερού που όταν διαπιστώσει οτι η αντίσταση είναι εκτεθειμένη (εξω απ το νερό) διακόπτει την λειτουργία της κ συνήθως σε ειδοποιεί με κάποιο τρόπο (αναβοσβήνει το λαμπάκι) οτι πρέπει να συμπληρώσεις νερό.
Φρόντισε να ελέγχεις τη διαθέσιμη ποσότητα πρν κάνεις καφέ γιατί είναι πολύ σπαστικό να σου τελείωνει το νερό πάνω στην εκχύλιση.

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Lelit pl91t

Δημοσίευση από geornirv » Σάβ Απρ 13, 2019 5:27 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Για το pid ξερει κανεις; Χρειαζεται ρυθμιση; Επισης οταν φλασαρω για 2-3 δευτερα ή κάνω εκχύλιση ή θερμοκρασία παραμένει στους 95 και δεν πέφτει. Στο νήμα του lelit pl41tem νομιζω οτι διάβασα ότι πέφτει και ανεβαίνει. Δεν έχουν το ίδιο pid? Η κάνω λάθος καπου;

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Lelit pl91t

Δημοσίευση από geornirv » Τετ Απρ 17, 2019 9:33 pm

Απ'οτι ειδα η πίεση οταν κάνω εκχύλιση φτανει στα 10 bar και οταν κανω backflush στα 10.5 bar. Είναι οκ ή θα έπρεπε να ειναι στα 9 και 10 bar αντίστοιχα ;;

axilleas1990
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 11:27 pm
Όνομα: Αχιλλεας
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Obel mito 64 mm
Οι καφέδες μου:: Barista Shop Blends
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl91t

Δημοσίευση από axilleas1990 » Κυρ Ιούλ 28, 2019 2:39 am

Θα φλασαρεις 15 δευτ με το κλείστρο κουμπωμένο και θα περιμένεις 1 λεπτό να επαναφέρει το pid θερμοκρασία. Χρησιμοποιησε το φλασαρισμα για να ζεστάνεις και τα φλιτζάνια.. μέχρι να σκουπίσεις το pf να αλέσεις και να ταμποναρεις η μηχανή είναι έτοιμη για shoot.

Απάντηση