Προθέρμανση Lelit PL41em

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Προθέρμανση Lelit PL41em

Δημοσίευση από brexei » Τρί Ιαν 22, 2019 3:23 pm

Να που έρχεται η ώρα να προσφέρω κι εγώ κάτι σε αυτό το φόρουμ που μου έχει διδάξει τόσα πολλά! :cfstd:

Μέτρησα τη θερμοκρασία στο πορταφίλτερ με ένα θερμοζεύγος, στο σημείο που είναι το καλαθάκι του καφέ. Οπότε θεωρώ ότι είναι αρκετά κοντά με την πραγματική θερμοκρασία που θα "βλέπει" ο καφές. Δε γίνεται όμως κάτι καλύτερο, εκτός κι αν πάρεις scace.

Ξεκίνησα με τη μηχανή σβηστή και μετρούσα κάθε 1 λεπτό τη θερμοκρασία μέσα στο πορταφίλτερ. Έτσι προέκυψε το παρακάτω διάγραμμα:
preheat.jpg
Σύμφωνα με τις μετρήσεις, η μηχανή φτάνει στη μέγιστη θερμοκρασία σε περίπου 17-18 min και μετά μένει σταθερή. Οπότε θεωρώ ότι με 15-20 min προθέρμανση είσαι εντάξει. Μετά, αν κάνεις 1 σύντομο φλασάρισμα πάει αμεσως στους 95 C.

Επίσης, δοκίμασα να την προθερμάνω 10 λεπτά μόνο και μετά να κάνω 2-3 φλασαρίσματα (των 2-3 sec έκαστο). Τότε πήγε στους 90 C και μετά έπεσε αργά στους 85 C. Οπότε στην περίπτωση που βιάζεσαι να πιεις καφέ, προθερμαίνεις για 10 min και φλασάρεις 2-3 φορές και είσαι εντάξει!

Παραθέτω και ένα βίντεο που έφτιαξα για να δείτε πού βάζω ακριβώς το θερμοζεύγος:

https://youtu.be/BF7dKc0vETc

Αν κάποιος με μεγαλύτερες γνώσεις πάνω στον καφέ μπορεί να δοκιμάσει να φτιάξει εσπρεσσάκι με τους 2 παραπάνω τρόπους ας μας πει αν παρατηρεί διαφορά στη γεύση. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον.

Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Προθέρμανση Lelit PL41em

Δημοσίευση από zannisvel » Τρί Ιαν 22, 2019 4:46 pm

Πολύ ενδιαφερουσα η παρατηρηση που έκανες και θα φανεί πολύ χρήσιμη σε πολλούς ιδιοκτήτες.
Πολλά μπράβο και για το video.
Απο trial και error και εγώ γύρω στα 20 λεπτά είχα παρατηρήσει οτι θέλει και ακριβως πριν από την εκχύλιση κάνω και ενα μικρό φλασάρισμα 2 περίπου δευτερολέπτων.

Ενημερωτικά ρωταω αν θα μπορούσες να έχεις το θερμοζεύγος μέσα στο portafilter και την ωρα της εκχυλισης για να δουμε τη διαφορα της θερμοκρασίας αυτά τα 25-30 δευτερολεπτα?

Πολλά Μπράβο και πάλι :oneup:

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Προθέρμανση Lelit PL41em

Δημοσίευση από Earendil » Τρί Ιαν 22, 2019 9:26 pm

Ευχαριστούμε πολύ για το video brexei
:oneup:
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο.
Καθώς συνδέεται με τη συζήτηση περί temperature surfing, ήθελα να ρωτήσω τα ακόλουθα:
1) Το φλασάρισμα το κάνεις ενώ το λαμπάκι είναι αναμμένο και για περίπου 5'' αν είδα καλά;
2) Αν ναι θεωρητικά αν κάνουμε εκχύλιση μετά το φλασάρισμα αυτό, θα έχουμε περίπου 93 βαθμούς; (ίσως λίγο πιο κάτω, καθώς θα εισέρχεται κρύο νερό )

Τι έχετε δει πως δουλεύει;

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Προθέρμανση Lelit PL41em

Δημοσίευση από brexei » Τετ Ιαν 23, 2019 9:42 am

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!
zannisvel έγραψε:
Τρί Ιαν 22, 2019 4:46 pm
Ενημερωτικά ρωταω αν θα μπορούσες να έχεις το θερμοζεύγος μέσα στο portafilter και την ωρα της εκχυλισης για να δουμε τη διαφορα της θερμοκρασίας αυτά τα 25-30 δευτερολεπτα?
Ναι, θα μπορούσα να το κάνω και να δούμε σε τί θερμοκρασία εκχυλίζεται ο καφές. Μετά φυσικά θα πρέπει να τον πετάξω...

Το φλασάρισμα στο βίντεο το έκανα με το λαμπάκι αναμένο, χωρίς όμως να θυμάμαι πόση ώρα πριν είχε ανάψει. Ίσως 1-2 λεπτά...
Εαν κάνω και δεύτερο φλασάρισμα αφού ανάψει και πάλι το λαμπάκι τότε η θερμοκρασία πάει 98 C στη δική μου περίπτωση!!!

Μετά το φλασάρισμα συνήθως ανάβει το λαμπάκι γιατί η θερμοκρασία πέφτει κάτω από τους 93-94 C, οπότε ίσως δεν είναι καλό σημείο για να ξεκινήσει κανείς την εκχύλιση. Καλύτερα θα έλεγα να περιμένεις να ανάψει και πάλι και να κάνεις φλας για 2-3 sec και μετά εκχυλίζεις. Έτσι, το boiler δε θα έχει προλάβει να κρυώσει από το εισερχόμενο κρυο νερό και θα έχεις καλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα. Υπόψιν ότι κατά το φλασάρισμα τρέχει αρκετό νερό γιατί δε συναντά αντίσταση από τον καφέ, ενώ κατά την εκχύλιση τρέχει σημαντικά λιγότερο νερό.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Προθέρμανση Lelit PL41em

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιαν 23, 2019 10:39 am

Αδάμ καλημέρα, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την έρευνά σου (αντίθετα μπράβο που το ψάχνεις όσο και όπως μπορείς) και με αφορμή την τελευταία πρότασή σου θέλω να επισημάνω οτι πέραν της θερμοκρασίας εξίσου σημαντική παράμετρος είναι η πίεση. Άλλες συνθήκες έχουμε στην ελεύθερη ροή, άλλες με ένα puck που απορροφά μέρος του νερού, διογκώνεται και εν τέλει λειτουργεί σαν υδραυλική αντίσταση προκαλώντας σημαντικά μικρότερο ρυθμό ροής και διαφορετικές απώλειες θερμότητας.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Προθέρμανση Lelit PL41em

Δημοσίευση από brexei » Τετ Ιαν 23, 2019 11:43 am

Πολύ σωστά Αποστόλη! Μου διέφυγε η παράμετρος της πίεσης. :OOPS:

Οπότε δεν έχει και πολύ νόημα να μετρήσω τη θερμοκρασία φτιάχνοντας καφέ, γιατί αφενός το puk θα απορροφά μέρος της θερμότητας (πρέπει να υπολογίσουμε θερμοχωρητικότητες καφέ και νερού. Αν και του καφέ είναι σημαντικά μικρότερη...), αφετέρου έχουμε 9 bar πίεση από τη μεριά του καφέ, ενώ εκεί που θα μετράω εγώ έχουμε 1 bar.

Το ιδανικό θα ήταν να μπεί το θερμοζεύγος μέσα στο καλαθάκι, πάνω από τον καφέ! Κάτι που δε μπορεί να γίνει χωρίς να το καταστρέψω ή να κάνω ζημια, οπότε το αφήνω για τώρα.

Επίσης δε γνωρίζω τί γίνεται κατά την εκχύλιση με τις ροές του νερού. Δηλαδή αν η opv διώχνει ζεστό νερό από το μποϊλερ προς το δοχείο του νερού οπότε η ροή θα είναι παρόμοια με την ελεύθερη, ή αν η opv βρίσκεται πριν από το μποϊλερ, οπότε διώχνει το νερό πριν αυτό θερμανθεί. Σε αυτή την περίπτωση η ροή του κρύου νερού θα είναι μικρή (όση και η ροή του καφέ), οπότε το μποϊλερ δε θα κρυώνει γρήγορα.

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Προθέρμανση Lelit PL41em

Δημοσίευση από pankostas » Δευ Φεβ 25, 2019 10:41 pm

Μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος γιατί έχω χαθεί....
Εφόσον το νερό στο μποιλερ είναι πχ. 95 βαθμούς, και αφήσω να τρέξει νερό σε ένα ποτηράκι , το νερό μέσα στο ποτήρι τι θερμοκρασία πρέπει να δείχνει? Και αυτο 95 ή πιο κάτω? Και αν ναι , πόσο πρέπει να δείχνει κανονικά?
Προσπαθώ να καταλάβω τι θερμοκρασία έχει η δικιά μου μηχανή μια Gaggia Color.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Προθέρμανση Lelit PL41em

Δημοσίευση από brexei » Τρί Φεβ 26, 2019 8:55 am

Δεν πρόκειται ποτέ να βγάλεις άκρη μετρώντας θερμοκρασίες του νερού που πέφτει μέσα σε ένα ποτήρι.

Κι αυτό γιατί εξαρτάται από πολλους παράγοντες με κυριότερους τη θερμοκρασία του ποτηριού (διαφέρει αν είναι χειμώνας ή καλοκαίρι), το μέγεθός του, τη θερμοχωρητικότητα του υλικού κατασκευής του, αλλά και την ποσότητα του νερού που βγάζεις. Δηλαδή όσο πιο μικρή η ποσότητα του νερού, τόσο πιο γρήγορα θα κρυώνει αυτό ζεσταίνοντας το ποτήρι που θα είναι κρύο. Οπότε εσύ θα μετράς τη θερμοκρασία του νερού αφού έχει πέσει και έχει θερμάνει λίγο το ποτήρι. Όσο πιο μεγάλο το ποτήρι και όσο πιο κρύο τόσο χαμηλότερη η θερμοκρασία του νερού που θα μετράς...
Οπότε το σωστό είναι να μετράς τη θερμοκρασία του νερού την ώρα που πέφτει, ή να τη μετράς μέσα στο πορταφίλτερ, όπως έκανα εγώ στο βίντεο. Αλλά αν έχεις κλασσικό θερμόμετρο που αργεί να δείξει θερμοκρασία, τότε δεν πρόκειται να τη μετρήσεις ποτέ σωστά.

Σκέψου ότι αν πχ το νερό στο Boiler είναι στους 95 C ο καφές που πέφτει στο φλυτζανάκι είναι κάπου στους 70-75 C. Μετά από 1 λεπτό μπορείς να τον πιείς, οπότε έχει πέσει κάπου στους 60 C!

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Προθέρμανση Lelit PL41em

Δημοσίευση από pankostas » Τρί Φεβ 26, 2019 10:30 am

Πολύ σωστός! Έχεις δίκιο. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση!

Απάντηση