Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Φεβ 02, 2019 10:00 pm

Επομένως ανοίγω τη βάνα, πατάω μαζί τα δύο κουμπιά (ατμου και αντλιας) και οταν τρέξει νερό κλείνω.

Μα αυτό έκανα και πριν!

Σήμερα δοκίμασα να κάνω όλα αυτά με τη σωστή σειρά. Μόλις πάτησα τα κουμπιά (steam κ coffee) αμέσως έτρεξε νερό από το σωληνάκι, πράγμα που δείχνει ότι δεν υπάρχουν ατμοί μέσα στο boiler όταν είναι κρύο και είναι φουλ νερό! Αυτό το περίμενα... Μετά προθέρμανα κτλ και το αποτέλεσμα.... μια απο τα ίδια!

Δοκίμασα επίσης να ανοίξω το ακροφύσιο και να πατήσω τα κουμπιά όταν ήταν ζεστή η μηχανή. Βγήκε λίγος ατμός και όταν έτρεξε νερό τα έκλεισα. Αποτέλεσμα: Ίδιο. Δηλαδή όταν φλασάρω μετά από το γκρουπ κανονικά, τότε έχω ατμούς με πίεση, με την προϋπόθεση να έχω κάνει καλή προθέρμανση.

Γενικά ό,τι και να κάνω έχω ατμούς αν έχω προθερμανει για περισσότερο από μισή ώρα. Ακομα κι αν εκτονώσω τελείως την πίεση μέσω του ακροφυσίου και μετά κλείσω. Αν ανάψει η αντίσταση και θερμάνει, τότε έχω πίεση αρκετή και ατμούς που ξεφυσάνε μετά. Αν η προθέρμανση είναι 15-20 λεπτά και δε φλασάρω τότε δεν έχω τέτοια φαινόμενα. Επίσης, συνεχίζω να μετράω 98 C μέσα στο πορταφιλτερ...

Και κάτι άλλο που είδα τις προάλλες που μετρούσα θερμοκρασίες για να φτιάξω το γράφημα της προθέρμανσης (δείτε το αντίστοιχο νήμα για τη Lelit PL4em). Αφού προθέρμανα καλά (40 min), η θερμοκρασία είχε πάει περίπου 80 C στο πορταφίλτερ. Μόλις φλάσαρα λίγο, η θερμοκρασία ανεβαίνει αμεσως στους 94-95 C και μένει εκεί. Μετά ανάβει η αντίσταση και όταν σβήσει φλασάρω ξανά. Και εκεί βλέπω 98 C!! Και όσες φορές κι αν επανάλαβα, πάντα 98 C μετρούσα!

Πιστεύω ότι η διαδικασία της "εκτόνωσης" μόλις ανάψεις τη μηχανή είναι έτσι γραμένη στο manual για να καλύψει όλες τις πθανές περιπτώσεις, δηλαδή αν έχει κάνει κανείς αφρόγαλα και μετά έχει κλείσει τη μηχανή και αργότερα την ανάψει πάλι για καφέ, τότε θα πρέπει να "εξαερώνει", δηλαδή να γεμίζει το boiler με νερό εντελώς. Γι'αυτό λειτουργούμε την αντλία με το ακροφύσιο ανοιχτό, για να γεμισει το boiler νερό, σε περίπτωση που πριν είχε ατμους (αφρόγαλα) και δεν ήταν γεμάτο.

Διορθώστε με σας παρακαλώ εαν κάνω κάπου λάθος. Έτσι το έχω καταλάβει εγώ με βάση το πως βλέπω να λειτουργεί η μηχανή μου και βάσει του εσωτερικού της κόσμου... ;)

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από veba » Κυρ Φεβ 03, 2019 2:30 pm

Ο λόγος της διαδικασίας πλήρωσης του boiler κάθε φορά που ανοίγεις την μηχανή είναι φυσικά για να έχουμε το boiler μέχρι επάνω με νερό.
Η στάθμη μπορεί να κατέβει εκτός από την χρήση σε ατμό και από άλλες αιτίες που έχουν να κάνουν με της μεταβολές θερμοκρασίας του νερού.
Τεχνικά η λήψη του νερού για τον καφέ , γίνετε πάνω από την μέση του boiler. Η λήψη για τον ατμό γίνετε από το επάνω μέρος του boiler.
Κανονικά όταν τραβάς νερό για τον καφέ δεν πρέπει να παίρνεις ατμό , γιατί εκτός ότι το σημείο της λήψης είναι στα 3/4 του boiler , ενεργοποιείς και την αντλία έτσι ώστε να μην κατεβαίνει η στάθμη στο boiler. Όταν ανοίγεις τον ατμό χωρίς την αντλία στην ουσία κατεβάζεις την στάθμη.
Υπάρχουν κάποια πράγματα που θα μπορούσες να κάνεις έτσι ώστε να φτάσουμε στο τι φταίει.
Ο θερμοστάτης που έχει η μηχανή σου , και που χρησιμοποιούν πολλοί κατασκευαστές δεν έχει πρόβλημα συνήθως στο να σταματήσει την αντίσταση στο σημείο που γράφει. Το πρόβλημα που παρουσιάζουν είναι το μεγάλο τους διαφορικό. Δηλαδή ότι πρέπει να κατέβει πολύ η θερμοκρασία για να ενεργοποιήσουν ξανά την αντίσταση.
Υπάρχει η περίπτωση να ξεγελιέται όμως . Επίσης υπάρχει και άλλη αιτία που τραβάς ατμό.
Όμως αυτό που θα σου πρότεινα και που από της παρατηρήσεις σου να φτάναμε κάπου, είναι το εξής.
Να αλλάξεις τον θερμοστάτη της μηχανής σου με ένα ίδιο αλλά με μικρότερο βαθμό λειτουργίας.
Μπορεί ή λειτουργία της μηχανής να αλλάξει πολύ. Οι συνθήκες όταν λειτουργεί στους πχ 95, από τους πχ 92 είναι πολύ διαφορετικές. Διαφορετικά πέφτει η θερμοκρασία σε κάθε περίπτωση.
Δεν θέλω να σε παρασύρω κάπου. Σου γράφω απλά την γνώμη μου. Κατασκευαστικά μπορώ να σου πω εύκολα τουλάχιστον 2 λόγους που παρατηρείς αυτά τα φαινόμενα .

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Δευ Φεβ 04, 2019 12:15 am

Τα όσα αναφέρεις εδώ με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο. : )

Θερμοστάτη άλλαξα, αλλά πάλι τα ίδια. Δυστυχώς δε μπορώ να βάλω εγώ ένα μικρότερο γιατί θα ακυρωθεί η εγγύηση, οπότε αποκλειουμε αυτή τη λύση.

Σε παρακαλώ πες μου ελεύθερα ότι νομίζεις ότι μπορεί να συμβαίνει, καθώς και προτάσεις για δοκιμές που μπορώ να κάνω ώστε να δούμε τι φταίει. Μια δοκιμή είναι να ακουμπήσω το θερμοζευγος ακριβώς πάνω στο boiler και να μετρήσω, αλλά θα πρέπει να τη βγάλω από τη μπριζα εκείνη τη στιγμή...

Κάτι που με παραξενεύει είναι ότι μόλις ακριβώς σβήσει η αντίσταση μετράω 98 C στο γκρουπ. Εκείνη τη στιγμή δεν θα έχει προλάβει να κάνει overshoot η θερμοκρασία, οπότε εκεί κλείνει ο θερμοστάτης! Κι αν μετράω εγώ 98 C στο γκρουπ τότε μέσα στο boiler θα έχει λίγο παραπάνω. Τότε μπορεί να δημιουργούνται ατμοι... Αυτό μου έχει μπει στο μυαλό και δε φεύγει!

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από cosini » Δευ Φεβ 04, 2019 12:06 pm

Υπάρχει πιθανότητα να σου έχει κολλήσει ο διακόπτης του ατμού στό ON και να κλείνει η αντίσταση απο τον θερμοστάτη ασφαλείας , η να υπάρχει αστοχία στο θερμοστάτη του βrew που έχει στο boiler , η να μήν κάνει καλή επαφή.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από zannisvel » Δευ Φεβ 04, 2019 12:42 pm

Καλησπέρα,
Αν έχει κολλήσει στο ON τότε όταν γυρίζει το knob του ατμού πρέπει να του βγάζει ατμό χωρίς να χάνει πίεση , όπως όταν θέλεις να κάνεις αφρόγαλα.
Έτσι δεν είναι?Πάντως νομίζω ότι είναι εύκολο να το ελεγξει.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Δευ Φεβ 04, 2019 1:25 pm

Δεν έχει κολήσει ο θερμοστάτης ή ο διακόπτης στο ON. Η αντίσταση ανάβει και σβήνει κανονικά. Αυτό το ακούω, αλλά και το βλέπω από το λαμπάκι που ανάβει και σβήνει. Επιπλέον το ελέγχω από ένα μετρητή κατανάλωσης ενέργειας, οπότε βλέπω να πηγαίνει το ρεύμα στο μηδέν όταν σβήσει η αντίσταση.
Εγώ πιστεύω ότι η θερμοκρασία είναι 3-4 βαθμούς υψηλότερη και αυτό προκαλεί όλα τα υπόλοιπα. Αλλά η μαμά Lelit αυτό το θερμοστάτη δίνει...
Έλεγξα και είναι σφιγμένος κανονικά στη θέση του.

Αν κάποιος που έχει την ίδια μηχανή με εμένα, χωρίς pid μπορεί να κάνει προθέρμανση για 30-40 λεπτά και μετά να φλασάρει 2-3 φορές και να δει αν έχει ατμό μετά. Ιδιανικά θα ήταν να μετρούσε και θερμοκρασία μέσα στο πορταφιλτερ, όπως έκανα εγώ. Τότε θα ξεκαθάριζε αν φταίει η δικιά μου μηχανή ή όχι.

Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από zannisvel » Δευ Φεβ 04, 2019 2:35 pm

Θα κάνω ακριβώς τα βήμετα που είπες και θα σε ενημερώσω.
Θα ζεστάνω τη μηχανή για 40 λεπτά.
θα φλασάρω 2- 3 φορε απο 3 δευτερόλεπτα
θα περιμένω να ανάψει το λαμπάκι και θα τραβήξω video για να δεις τι κανει σε εμένα.
Δεν έχω θερμοζευγος, αν θελεις στείλε μου ενα link να καταλαβω τι είναι μήπως και παρω ενα να κανω και εγω τις μετρησεις.
Αν και να σου πω περιμενω και τα νεα απο Barista για το PID, να μπορω να μην ασχολουμαι με temp surfing.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Δευ Φεβ 04, 2019 2:59 pm

Ωραια, σε ευχαριστω πολύ για τις μετρήσεις!

Ζέστανε καλά τη μηχανή, φλάσαρε μερικές φορές. Δηλαδή τρέξε νερό για 3-4 sec μια δυο φορές. Μετά θα ανάψει η αντισταση για να ζεστάνει. Αφού ετοιμαστεί το νερό φλάσαρε πάλι 1-2 φορές να είμαστε σιγουροι ότι ζεστάθηκε για τα καλά. Τότε περίμενε να σβήσει το λαμπάκι (μπορείς να τρέξεις λίγο ακόμα νερό για να κρυώσει το boiler πιο γρήγορα) και περίμενε να ανάψει το λαμπάκι και τότε δες αν βγάζει ατμο.

Το θερμοζεύγος που λέω είναι το μετρητικό που έχω. Μπορείς να μετρήσεις τη θερμοκρασία και με διάφορους άλλους αισθητήρες, αλλά αυτόν είχε το πολύμετρο που είχα αγοράσει και ήταν σχετικά καλό. Αν κάποια στιγμή θελήσεις ένα πολύμετρο για να μετράς, καλύτερα πάρε ένα που να έχει και αισθητήρα θερμοκρασίας. Μετράει αρκετά καλά και σε μεγάλο εύρος θερμοκρασιών.

Αλλιώς μπορείς πχ να πάρεις κάτι τέτοιο:
https://www.ebay.com/itm/GM1312-Digital ... rk:10:pf:0

Χωρίς να σημαίνει ότι αυτό είναι το φθηνότερο ή το καλύτερο. Τυχαία το βρήκα.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από veba » Δευ Φεβ 04, 2019 4:17 pm

brexei το πιο πιθανών είναι ότι η μηχανή σου δουλεύει σωστά. Αυτό το υποθέτω μια και την έστειλες στην αντιπροσωπία και την είδαν.

Ο θερμοστάτης ακόμη και στους 100 να έκλεινε , πάλι θα τράβαγες νερό από την μέση του boiler.

Το να μέτρησης την θερμοκρασία σε μία χ χρονική στιγμή σε ένα σημείο του boiler δεν λέει κάτι.
Η θερμοκρασία στο boiler ειδικά όταν ανάβει η αντίσταση , ή όταν τραβάς νερό σπρώχνοντας μέσα κρύο νερό, είναι διαφορετική σε διάφορα σημεία του boiler.
To κρύο μπαίνει από κάτω , για ευνόητους λόγους. Επίσης όταν λειτουργεί η αντίσταση υπάρχει κίνηση νερού και θερμοκρασίας προς τα επάνω.
Ακόμη το είδος και το πάχος του μετάλλου του boiler , που έχει να κάνει με την θερμοχωρητικότητα , καθορίζουν και την αντίδραση του θερμοστάτη.
Τέλος και η ισχύς της αντίστασης παίζει ρόλο σε όλα τα παραπάνω. Το σταματάω εδώ για την ώρα , το θέμα boiler.

Όταν έγραψα ότι μπορεί να υπάρχει βλάβη , που κατά βάθος δεν το πιστεύω , εννοούσα κατασκευαστικά.
Πχ. θα μπορούσε η σωλήνα λήψης νερού του καφέ να είναι πολύ ψηλά εσωτερικά στο boiler. (απίθανο). Αλλη περίπτωση είναι να ξεγελιέται ο θερμοστάτης. Αν η είσοδος του νερού τον χτυπάει , κλπ. Φυσικά είναι τρομακτικά ακραία όλα αυτά.

Έρχομαι τώρα στην θέση σου, σε σχέση με την εγγύηση.
Ο καφές έτσι όπως λειτουργεί η μηχανή δεν σου αρέσει. Θα περιμένεις δυο χρόνια πχ για να τελείωση η εγγύηση και να αλλάξεις κάτι.΄
Μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο σε σχέση με το κόστος της μηχανής. Αν χαλάσει κάτι , χάλασε , πόσο τραγική σε ευρώ θα μπορεί να είναι η ζημιά.
Θα μπορούσες πχ να την πουλήσεις.

Όλα τα παραπάνω τα γράφω με καλό σκοπό και αν σου φανούν υπερβολικά, σου ζητάω συγνώμη. Είναι σκέψεις μου πιθανών άγαρμπα γραμμένες.

Για την λειτουργία του boiler μπορώ να σου γράψω και άλλα σχετικά. Τα πράγματα είναι απλά όταν τα βλέπεις να λειτουργούν, αλλά είναι διαφορετικά μέχρι να φτάσουν στην τελική μορφή τους.

Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από zannisvel » Δευ Φεβ 04, 2019 7:26 pm

Καλησπέρα και πάλι,

Λοιπόν ακολούθησα τις οδηγίες σου και ζέστανα τη μηχανή για τουλάχιστον 1 ώρα και μετά εκτέλεσα τα βήματα που μπορείς να δεις και στο video.
Δεν παρατηρησα ατμούς αν και στο video ακούγεται ατμός, την ώρα που τραβούσα δεν το παρατηρησα.

https://www.youtube.com/watch?v=wPyohDv5Q58

Μετά ξανα άφησα τη μηχανή για 2-3 λεπτά μέχρι να κόψω και να πατήσω τον καφέ και τράβηξα και ένα video με την εκχύλιση.
Ο καφές είναι Taresso Tigrato 17gr, το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό!!

https://www.youtube.com/watch?v=9B837wDVekk

Ελπίζω να βοήθησα.

Απάντηση