Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Τετ Ιαν 09, 2019 10:01 am

Αμέσως μόλις σταματήσει η θερμανση (ανάβει το λαμπάκι στη δικιά μου μηχανή) τότε έχω θερμοκρασία 98 C! Και φουλ ατμούς! Εκεί είναι το πρόβλημα μάλλον...

Γι'αυτό λέω ότι είναι αδύνατον να κάνω temperature surfing ή να έχω οποιοδήποτε έλεγχο της θερμοκρασίας. Γιατί ξεκινώντας τόσο ψηλά και με πολύ ατμό ούτε καφέ μπορώ να κάνω σε εκείνο το σημείο, ούτε να περιμένω λίγο για να πέσει η θερμοκρασία, ούτε φλασάρισμα 2 sec. Θέλει φλασάρισμα 4-5 sec αλλα αυτό κρυώνει το boiler και πολύ γρήγορα ανάβει πάλι η αντίσταση με άγνωστα αποτελέσματα για τη θερμοκρασία κατά τη διάρκεια της εκχύλισης.

Διαβάζοντας το φορουμ δεν έχω βρει κανέναν άλλο που να λέει τέτοια πράγματα. Οι περισσότεροι βέβαια έχουν pid... κάτι ήξεραν;
Αλλά και κάποια άλλα παιδιά μου είπαν ότι κάνουν καφεδάκια στη σειρά χωρίς πρόβλημα με ατμούς. Εμένα πιτσιλάει τον πάγκο! Με τέτοιο χάλι δε νομίζω ότι θα την έβγαζε η εταιρία για πούλημα γιατί θα διαμαρτύρονταν αρκετοί.

Ο μόνος τρόπος για να πιω καφέ είναι να τη ζεστάνω 15 λεπτά και να εκχυλίσω σε τυχαία θερμοκρασία (εκεί που είναι τη στιγμή που θα είμαι έτοιμος) χωρίς να πειράξω τίποτα και χωρίς να τρέξει νερό! :coffee:

Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από zannisvel » Τετ Ιαν 09, 2019 12:02 pm

Καλημέρα,
Θα σου πρότεινα να παραγγείλεις ένα καινουριο θερμοστάτη και να τον εγκαταστήσεις μόνος σου.
Κινδυνεύεις βεβαια να χάσεις την εγγύηση αλλά... απο το να πληρώνεις και μεταφορικά πηγαινε έλα.

Επίσης αν μπορώ καπως να σε βοηθήσω, μιας και μένω Πειραιά σχετικά με την αποστολή της μηχανής να ξέρεις οτι μπορώ.

Επίσης πρεπει να αρχίσουμε να κοιτάμε και το πως στο μέλλον θα μπορέσουμε να βάλουμε PID.
Τον Απρίλιο λογικά θα πάω Αμερική λόγω δουλειάς, σκεφτόμουν να φέρω ενα KIT απο την Auber για την Silvia και να δω μήπως καταφέρω να το προσαρμόσω.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Ιαν 09, 2019 12:59 pm

Λοιπόν, εδώ έχουμε έναν μηχανικό θερμοστάτη , των 95 βαθμών. Δεν είναι αυτός που έχει μέσα, αλλά τον φέρνω σαν παράδειγμα.
Άνοιξε το datasheet και πήγαινε στο πινακάκι "Automatic Reset Thermostats", στην γραμμή 28-80 (2η).
Για δες την στήλη "standard tolerances".

Επίσης, μην νομίζεις οτι τα PID που βάζουν μέσα οι εταιρείες (συνήθως) είναι τρομερά καλύτερα.
Εμένα έχει NTC sensor, +/- 2C στην μέτρηση.
Τουλάχιστον όμως έχω feedback σε πραγματικό χρόνο.
Εάν πάρεις PID, ψάξε να βρεις κάποιο τουλάχιστον που να έχει RTD sensor.
Πχ1
Ο άλλος που έχει φτιάξει το MeCoffee έβαλε LM35, επίσης καλή επιλογή



Όλα αυτά βέβαια παίζουν ρόλο στους πολύ πολύ περίεργους καφέδες.
Μην αγχώνεσαι τόσο.
Τα περισσότερα espresso blends (καλής ποιότητας) θα σου βγουν ΟΚ και με 97 (στην μέτρηση). Που και το 97 που σου δίνει το thermocouple μπορεί να είναι 96. Είπαμε, στον πραγματικό κόσμο παντού υπάρχει το περίπου. Εμπιστοσύνη να έχεις μόνο στα μαθηματικά :D .

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Τετ Ιαν 09, 2019 2:14 pm

Θα επικοινωνήσω με το κατάστημα να δω τί θα μου πουν και αν δέχονται να αλλάξουν το θερμοστάτη. Εγώ δύσκολο να το κάνω γιατί θα χάσω την εγγύηση.

Τώρα όσον αφορά τις ανοχές (tolerances) ενός εξαρτήματος αυτές οι τιμές που αναγράφονται στα datasheet μάλλον αφορούν τις διακυμάνσεις από εξάρτημα σε εξάρτημα, αφού όλα βγαίνουνε από την ίδια γραμμή παραγωγής. Εννοώ ότι αν αγοράσεις πολλά και τα μετρήσεις, αυτα θα πρέπει να βρίσκονται μέσα στα όρια τιμών που θέτει ο κατασκευαστής. Στην περίπτωση του θερμοστάτη που μου έστειλες η ανοχή για άνοιγμα του κυκλώματος είναι 3.5%, δηλαδή περίπου 3 C. Αν είναι των 95 C τότε μπορεί κάποιος να κλείνει και στους 98 C! Θέλω να πιστεύω ότι η Lelit έβαλε καλύτερων προδιαγραφών θερμοστάτη, αλλίως αγοράζαμε και κάτι φθηνότερο.

Ένα pid πάντως είναι αναγκαίο εαν όλες οι μηχανές SB έχουν αυτό το χάλι που έχει η δικιά μου! Όλοι οι pid controllers είναι καλοί, ακόμα και οι Κινέζικοι, εαν ρυθμίσεις σωστά τις τιμές kp, ki και kd. Η διαφορά τους μπορεί να είναι στην ποιότητα των εξαρτημάτων, αλλά στη λειτουργία δε θα διαφέρουν πολύ. Απο κει και πέρα χρειάζεται ένα καλό σένσορα, όπως είπες, που να μετρά σωστά και ένα καλό SSR. Εαν ο αισθητήρας έχει σφάλμα πχ 2C στη μέτρηση, αλλά αυτό είναι σταθερό, τότε δεν πειράζει. Εξάλλου δε μετράς την πραγματική θερμοκρασία, αλλά τη θερμοκρασία πάνω στο μέταλλο του boiler. Οπότε είναι σχετική. Το θέμα είναι να σου κάνει σταθεροποίηση το pid και να έχεις και μια μέτρηση που να μπορείς να τη μεταβάλλεις. Αν θέλεις μετά, μετράς με ένα καλιμπραρισμένο θερμοζεύγος τη θερμοκρασία στο ντουζ και προσαρμόζεις το offset στον ελεγκτή... :)

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Ιαν 09, 2019 3:10 pm

brexei έγραψε:
Τετ Ιαν 09, 2019 2:14 pm
Θέλω να πιστεύω ότι η Lelit έβαλε καλύτερων προδιαγραφών θερμοστάτη, αλλίως αγοράζαμε και κάτι φθηνότερο.
Εσύ θέλεις, αλλά αυτοί μάλλον δεν θέλουν.
Και μόνο που δεν ντρέπονται να βάλουν μηχανικό θερμοστάτη σε οτιδήποτε μηχανή πάνω απο 200 ευρώ δείχνει πόσα χρόνια πίσω είναι ή το πόσο κορόιδα μας θεωρούν (το 1ο ισχύει περισσότερο).

Πάντως, για να γυρίσουμε εντός θέματος, σου έκατσε θερμοστάτης στο +2/+3/+4.
Για αυτό εσύ έχεις παραπάνω ατμούς απο άλλους και μετράς 98.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Τετ Ιαν 09, 2019 4:09 pm

Έχεις απόλυτο δίκιο! Σε μηχανή των 400 ευρώ θα έπρεπε να υπάρχει τουλάχιστον ένα απλό pid controller. Είναι απαράδεκτο να ζητάνε άλλα 120+ ευρώ για ένα απλό pid, που απ' ότι διαβάζω δε λειτουργεί και υποδειγματικά... Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν το έβαλα αρχικά. Δε μπορούσα να ανέβω άλλο σε τιμή.
Μάλλον όλα οφείλονται σε αυτό που λες. Ότι μου έκατσε θερμοστάτης που κλεινει στους 97-98 C και γι'αυτό έχω ατμό. Θα το δεχτούν όμως στην εταιρία για αντικατάσταση; Είδωμεν...

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από Jousis » Πέμ Ιαν 10, 2019 5:17 pm

Η κατασκευή τους πάντως είναι πολύ απλή, όταν φύγει η καινουργίλα άνοιξέ την να δεις.
Θερμοστάτη αλλάζεις σε 5 λεπτά.

Επίσης, εγγύηση σε εξαρτήματα δεν χάνεις απλά αν την ανοίξεις. Δηλαδή αν η αντλία βγει ελαττωματική και εσύ έχεις απλά αλλάξει θερμοστάτη δεν θα είσαι εκτός εγγύησης. Αλλά οκ, καταλαβαίνω τον δισταγμό σου.

Το PID που βάζουν σε αυτές τις μηχανές (έχω την plust) είναι ότι βρήκανε στα Ιταλικά πανέρια.
Λειτουργεί υποδειγματικά για ότι διαφημίζει οτι κάνει. Δηλαδή, τα βασικά. Δεν έχει καν auto tune (ήμαρτον).
Εσύ κοίτα να πάρεις οπωσδήποτε κάποιο που έχει auto tune.
Καλά έκανες και δεν πλήρωσες μαμίσιο PID. Μην σκας.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Παρ Ιαν 11, 2019 11:21 am

Άσε που το χρεώνουν 120-130 ευρώ! Σιγά τον controller!
Υπάρχει καμία πρόταση για pid σε μικρό μέγεθος από Ελλάδα; Που να το έχει δοκιμάσει κάποιος σε Lelit.

Σημείωση: Το autotune έχει νόημα αν πάρεις εσύ pid και το βάλεις. Αυτό που δίνουν με τη μηχανή μαζί το έχουν κάνει οι ίδιοι (υποθέτω) tuning και έχουν βρει τις παραμέτρους για καλή λειτουργία. Οπότε και να μν έχει autotune, δεν είναι προβλημα για το μαμίσιο pid.

Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από zannisvel » Παρ Ιαν 11, 2019 1:04 pm

Καλησπέρα,
Είμαι και εγώ σε διαδικασία έρευνας για PID στην ίδια μηχανή.
Μέχρι στιγμής κοιτούσα το PID της Auber αλλά μετά το link που έστειλε ο φίλος παραπάνω κοιτάζω και για αυτό ¨
https://mecoffee.nl/mecoffee/
Αν η έρευνα σου δείξει κάτι καινούριο, ενημέρωσε .
Δε ξέρω αν πρέπει να ανοίξουμε καινούριο θέμα σχετικα με το PID στη Lelit pl41em.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Παρ Ιαν 11, 2019 2:28 pm

Μαλλον θα πρέπει να το συζητήσουμε σε καινουριο θέμα. Ίσως ενδιαφέρει και άλλους το τί θα βρούμε.
Πάντως και αυτό το Pid ακριβό μου φαίνεται... 120 ευρώ! Μα έλεος! Βάλε και το κόστος του SSR και τον αισθητήρα και τα καλώδια... πάνω από 150-160!

Σε επικοινωνία μου με τον τεχνικό μου είπε ότι μάλλον φταίει ο θερμοστάτης και θα δούμε από βδομάδα αν τη στείλω για αλλαγή...

Απάντηση