Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Φεβ 07, 2019 9:29 am

Όχι, δεν είμαι διατεθειμένος να ανοίξω boiler ή να λύσω τη μηχανή για τον απλούστατο λόγο ότι είναι στην αρχή της εγγύησης ακόμα! Επίσης, αν και πιάνουν τα χέρια μου, δεν έχω ανοίξει μηχανή ξανά, οπότε θα είναι η πρώτη μου φορά. Όλο και κάτι μπορεί να πάει στραβά, να χαλάσω ένα gasket ας πούμε και μετά άντε περίμενε το ανταλλακτικό... Και βέβαια ποιος ακούει μετά τη γυναίκα (ότι πείραξα καινούρια μηχανή χωρίς να ξέρω κτλ κτλ ... :waf: )
Έτσι, το έριξα στις μετρήσεις, μπας και βγει άκρη.

Σήμερα θα συννενοηθώ με το κατάστημα για να τη στείλω για έλεγχο και πιθανόν επισκευή. Επομένως καφεδάκι από Dolce Gusto, χα χα! :a025:

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Φεβ 07, 2019 10:59 am

Dolce gusto ....μπρρρρ....
:a060: :a060: :a060:
Φίλτρου? Μπρικακι για ελληνικο? Φασκόμηλο , τσάι του βουνού?

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Φεβ 23, 2019 12:12 am

Λοιπόν... Η μηχανή στάλθηκε στο σέρβις και έγιναν οι απαραίτητες δοκιμές. Όπως μου είπαν είναι μια χαρά!
Με το scace μετράνε 97 C στην έξοδο του νερού στο πορταφιλτερ πράγμα που συμφωνεί με τους 98 βαθμούς που μετρουσα εγώ.

Επομένως όλες οι μετρήσεις που αναφέρω στην αρχή του ποστ είναι αληθείς!

Τώρα κατά πόσον με αυτή τη μηχανή μπορείς να ελέγξεις τη θερμοκρασία του καφέ δεν το γνωρίζω. Εγώ καταλήγω ότι είναι αδύνατον! Και αποκλείω και το temperature surfing. Απλά δε μπορεί ποτέ να πραγματοποιηθεί. :(

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Φεβ 23, 2019 1:14 pm

Temp surf γιατί δεν μπορείς να κάνεις; Με συνεχή φλασαρίσματα η θερμοκρασία θα πρέπει να πέφτει έως ένα επιθυμητό εύρος πχ γύρω από τους 92C;
Το πρόβλημα απ΄όσο είχα καταλάβει είναι η ύπαρξη έντονων ατμών, οι οποίοι αφενός έδειχαν πολύ υψηλή θερμοκρασία και αφετέρου σου κατέστρεφαν το πακ. Αυτό το διαπίστωσαν στον έλεγχο;
Αν την έχεις ακόμα στο service πες τους να κάνουν μερικές δοκιμές με φλασαρίσματα και με το μετρητικό κουμπωμένο να δουν πότε φτάνει η θερμοκρασία σε νορμάλ επίπεδα. Να σου δώσουν μια τυπική ρουτίνα κινήσεων.
Ειδάλλως εγκαθιστάς ένα pid και τελειώνεις με το μαρτύριο.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Φεβ 23, 2019 2:40 pm

Διάβασε την πρώτη σελίδα του ποστ που εξηγώ αναλυτικά τις μετρήσεις και θα δεις ότι πρέπει να φλασαρω αρκετά για να κατέβει στους 95 βαθμούς. Αλλά αν φλασαρω κι άλλο αμέσως ανάβει η αντίσταση και ανεβαίνει στους 98 και έχω ατμους. Ακόμα κι αν φλασαρω τόσο ώστε να πάει 95 τότε μόλις ξεκινήσει η εκχύλιση ανάβει η αντίσταση και στα 30 sec έχει προλάβει να ζεστάνει το νερό. Αλλά εκεί δεν έχω κανένα έλεγχο στη θερμοκρασία και κάθε φορά θα είναι λίγο στην τύχη.
Από το σέρβις μου είπαν ότι οι ατμοι είναι φυσιολογικοι, αλλά δεν ξεκαθαρισαν αν είναι φυσιολογικό το ότι ξεφυσαει από κάτω στο drip tray ατμους μετά την εκχυλιση μόλις ανοίξει η τρίοδη.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από Gespresso » Σάβ Φεβ 23, 2019 8:17 pm

brexei έγραψε:
Σάβ Φεβ 23, 2019 2:40 pm
Από το σέρβις μου είπαν ότι οι ατμοι είναι φυσιολογικοι, αλλά δεν ξεκαθαρισαν αν είναι φυσιολογικό το ότι ξεφυσαει από κάτω στο drip tray ατμους μετά την εκχυλιση μόλις ανοίξει η τρίοδη.
Και στη δική μου μηχανή βγαίνουν ατμοι από την τριοδη. Είναι φυσικό αν έχεις κοντά στους 100 βαθμούς στο μποιλερ.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Φεβ 23, 2019 9:45 pm

Παρακολουθώντας "σιωπηλά" το νήμα σε όλη του την έκταση (8 σελίδες) καιρό τώρα, αν θα έπρεπε να βγάλω ένα μικρό συμπέρασμα προς ένα νεο-εισερχόμενο home barista στον κόσμο του espresso, ο οποίος ετοιμάζεται να προβεί σε αγορά entry level εξοπλισμού, θα ήταν το εξής:

Το PID, είναι Αναγκαίο "extra" για την μηχανή, όχι γιατί χωρίς αυτό δε μπορείς να φτιάξεις καφέ, αλλά γιατί ο μη έμπειρος χρήστης, έχοντας να αντιμετωπίσει για πρώτη φορά ένα σωρό παραμέτρους και έναν μεγάλο γνωστικό όγκο πληροφοριών πάνω στον καφέ, χρειάζεται τουλάχιστον τους 2 κύριους παράγοντες παρασκευής espresso, όσο το δυνατόν πιο σταθερούς. Ήτοι, Πίεση & Θερμοκρασία, ώστε να μπορεί να συγκεντρωθεί στην εκμάθηση πιο απλών βημάτων (άλεση, χρόνος εκχύλισης, ratio, εξάσκηση γευσιγνωστικών ικανοτήτων), που κάνουν τη δυναμική διαδικασία παρασκευής του καφέ, λιγάκι πιο διαχειρίσιμη για το νέο χρήστη, για τον οποίο μια αρχική "αποτυχία" ενδέχεται εύκολα να τον αποθαρρύνει από τη συνέχιση της προσπάθειας, εγκαταλείποντας το sport, πριν καλά καλά το γνωρίσει.

Σίγουρα το pid, έχει ένα αξιοσημείωτο κόστος, το οποίο όμως, στην πραγματικότητα, είτε έτσι είτε αλλιώς, έχει άμεσα απόσβεση, εφόσον ελαχιστοποιεί τα λάθη στη παρασκευή (λιγότερος πεταμένος καφές), τα νεύρα, την απογοήτευση και τον εν γένει προβληματισμό.

Για μένα το PID, σε πρώτη φάση, είναι σημαντικότερο από το 58άρι pf σε μια αγορά erspresso μηχανής, αν αναφερόμαστε σε νέους home barista, χωρίς προηγούμενη εμπειρία στο χώρο. Γιατί ουσιαστικά, "περιορίζει" έναν από τους πιο δύστροπους (και δύσκολους) παράγοντες, που είναι η Θερμοκρασία, και που συχνά μπορεί να βάλει τρικλοποδιά ακόμα και σε πιο έμπειρους χρήστες.

Αν με ρωτούσε κάποιος νέος χομπίστας τη γνώμη μου για μια αγορά (entry) μηχανής, θα του έλεγα "κάνε υπομονή και αποταμίευση ακόμα ~150€ για αγορά μοντέλου με pid μαζί με ταυτόχρονη αγορά bottomless pf". Τα χρήματα αυτά, χωρίς να το καταλάβεις θα τα έχεις αποσβέσει σε 1-2 μήνες max (!)

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Φεβ 24, 2019 12:20 am

Σταυριανα με κάλυψες απόλυτα! Πάνω που ετοιμαζόμουν να γράψω ότι δε θα συμβούλευα την αγορά μηχανής χωρίς pid εκτός κι αν πρόκειται για έμπειρο χρήστη που ξέρει να ελέγχει καλά όλα τα υπόλοιπα.

Τη σήμερον ημέρα με την πρόοδο της μικροηλεκτρονικης είναι πλέον αστείο το κόστος ενός pid controller. Ο αισθητήρας επίσης κοστίζει σχεδον όσο και ο θερμοστάτης οπότε θεωρώ απαράδεκτο να πληρώνεις 400 ευρώ για μια μηχανή και να μην έχει πανω pid τη στιγμή που το κόστος του είναι μικρό και η ύπαρξη του αναγκαία για να κρατά τη θερμοκρασία σταθερή. Ο έλεγχος με on/off (bang bang mode) μιας αντίστασης ανήκει σε μια άλλη εποχή όπου τα ηλεκτρονικά ήταν πανάκριβα και υπήρχαν μόνο σε high end υλοποιήσεις. Εδώ δεν είναι φούρνος να ανοιγοκλεινεις μια αντίσταση, θέλεις σταθερή θερμοκρασία αφού επηρεάζει άμεσα το τελικό αποτέλεσμα (γευση).

Θεωρώ επίσης απαράδεκτο από την πλευρά της εταιρίας να κοστίζει το μοντέλο με pid πάνω από 100 ευρώ σε σχέση με το απλό! Σιγά ρε φίλε το εξάρτημα! Έχουν βάλει το πιο απλό που γινόταν! Ούτε καν dual chanel για τον έλεγχο και του ατμού. Για να μη σχολιάσω το 57αρι portafilter... Δηλαδή για να πάρεις τα αυτονόητα (58 mm και pid) θέλεις κάπου 600 ευρώ! Ε, πολύ παει για το αρχικό μοντέλο!

Συγχωρέστε μου τη γκρίνια αλλά εδώ και 3 μήνες που ξεκίνησα δεν έχω ευχαριστηθει σχεδόν κανέναν καφέ! Όλο μετρήσεις και δοκιμές! :a014: Και η γυναίκα... :waf: :P

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από Jousis » Κυρ Φεβ 24, 2019 2:27 am

Όχι, να γκρινιάζεις, για να ξέρουμε πού βρισκόμαστε.
Οι κατασκευαστές μηχανών εσπρέσο που έχω χαζέψει (για να μην αδικήσω κάποιον) είναι στην κατηγορία "μάστορας".
Εγώ ακόμα δεν πιστεύω τί PID έχουν μέσα στην plust pid και πως έχουν τοποθετήσει τον σένσορα και τί είδους σένσορα έχουν.
Αστεία πράγματα.

Τώρα θα αρχίσουν να ζητάνε υπεραξία για απλά ηλεκτρονικά (gravimetric,volumetric,pressure profiling) και σε 10 χρόνια θα έρθουν στην σημερινή iot εποχή.
Η μόνη μας σωτηρία είναι το opensource και οι κινέζοι αλλά σε μια τόσο niche αγορά θα φάμε πολλούς τύπους σαν mecoffee και acaia που νομίζουν οτι θα γίνουν apple μέχρι να ανοίξει η αγορά (και αν).

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Φεβ 24, 2019 11:38 pm

Εν τω μεταξύ όταν αποφάσισα να αγοράσω τη συγκεκριμένη μηχανή είχα ήδη υπερβεί τον προϋπολογισμό και με το ζόρι έπεισα τη γυναίκα μου να φτάσω τόσο ψηλά για καφετιέρα. Διάβαζα κι εδώ για temp surfing και είδα πως γινεται. Και επειδή λόγω της δουλειάς μου τα πάω πολύ καλά με τις συσκευές και μπορώ να κρατήσω μια ρουτίνα και κάποιες τιμές σταθερές και να πειθαρχισω είπα ότι θα τα καταφέρω και χωρίς το pid. Έλα όμως που απ ότι φαίνεται ΔΕ γίνεται να κάνει κανείς temp surfing με τη μηχανή αυτή... έτσι δείχνουν οι μετρήσεις μου και δε βλέπω και κανένα να έχει απαντήσει στο αντίστοιχο ποστ που άνοιξα. Οπότε...
Εν τω μεταξύ η μηχανή βρίσκεται στο σέρβις εδώ και 2 εβδομάδες, έως ότου συννενοηθουμε... και εγώ πίνω στιγμιαίο καφέ ή dolce gusto από την καφετιέρα της γυναίκας μου! Αντε και κανένα φίλτρου όταν θέλω διάρκεια... Ανακάλυψε και η μικρη το ταμπερ και τα καλαθάκια και τα έκανε παιχνίδι. :lol:

Απάντηση