Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
galkar
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 8:42 pm
Όνομα: Γαληνός
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Gaggiq baby class
Μύλος:: Ascaso mini i-2
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από galkar » Τρί Ιαν 08, 2019 12:32 pm

Δεν χρειαζεται να φλασαρεις τοσο πολυ ωστε να στρωσουνε οι ροες και να εξαφανιστεί ο ατμος γιατι πεφτεις πολυ χαμηλα και ο θερμοστατης το ξαναζεσταινει. Θα φλασαρεις για 2 δευτερολεπτα αντε και λιγο ακομη και δωστης λιγο χρονο μετα μερικα δευτερολεπτο το κρυο νερο που μπαινει να την φερει στα ισια της. Οταν αναψει η αντισταση και σβησει που σημαινει οτι το εχει ζεστανει θα εχεις σχεδον παντα ατμο(ο οποιος θα ειναι λιγο πιο εντονος οταν μενει η μηχανη αρκετη ωρα αναμμενη. Δοκιμασε να φλασαρεις 2 δευτερολεπτα να την αφησεις λιγακι και να ανοιξεις το ακροφυσιο να φυγει οτι ατμος εμεινε και να εκχυλησεις.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Τρί Ιαν 08, 2019 2:29 pm

Αν φλασάρω 2 sec και μετά περιμένω 15-20 sec και μετρήσω θερμοκρασία μου βγαίνει 97C!
Επίσης, αν η μηχανή είναι ζεστή, τότε και δευτερη φορά να φλασάρω πάλι βγαίνει ατμός!
Θα δοκιμάσω το απόγευμα να κάνω καφέ έτσι (με 1 φλασάρισμα) για να δούμε πως θα πάει και θα ενημερώσω.

galkar
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 8:42 pm
Όνομα: Γαληνός
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Gaggiq baby class
Μύλος:: Ascaso mini i-2
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από galkar » Τρί Ιαν 08, 2019 2:51 pm

Βγαλε τον ατμο απλα ανοιγοντας την βανα του ατμου χωρις να ενεργοποιησεις την αντλια.

Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από zannisvel » Τρί Ιαν 08, 2019 4:08 pm

Επικοινώνησα και εγώ με Barista και όντως δεν αναλαμβάνουν πια την εγκατάσταση PID.
Αρα αυτο σημαίνει οτι δε μπαίνει?

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από dimitrisnd » Τρί Ιαν 08, 2019 5:25 pm

μπαίνει απλά πρέπει να βρεις άλλο τρόπο/μέσο να το εγκαταστήσεις.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Τρί Ιαν 08, 2019 7:38 pm

Και να χάσεις την εγγύηση...

Λοιπόν, δοκίμασα να βγάλω τον ατμό από τη βανα του ατμού και μετά έκανα καφέ. Φυσικά η αντίσταση άναψε σχεδόν αμέσως. Αν βγάλεις όλο τον ατμό τότε θέλει 2-3 sec για να τρέξει νερό από το ντουζ γιατί χάνει την πίεση. ?
Ο καφές πάντως καλός ήταν. Μάλλον κάπου στους 95 C είναι καλά.
Έκανα κι 2η δοκιμη: καφέ μόλις άναψε το λαμπάκι. Δε βγήκε όμως καλός. Ελαφρύς, παράξενη γεύση, σαν να ήταν από νεσπρεσο, αδιάφορος, χωρίς σώμα και αρώματα.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Ιαν 08, 2019 7:50 pm

brexei έγραψε:
Τρί Ιαν 08, 2019 9:50 am
https://www.barista.gr/en/bimetallic-th ... r-040041-2

Αν υποθέσουμε ότι οντως σβήνει στους 95, άντε το νερό να πάει 96-97 C μέσα στο boiler. Εγώ στο shower θα πρέπει να παίρνω λίγο χαμηλότερα, δηλαδή 96 το πολύ. Αλλά μόλις ανάψει το λαμπάκι μετράω και παίρνω 98 C!! Δηλαδή μέσα στο boiler πού πάει; 99-100 C; Γι'αυτό έχω ατμό!
Μην σου πω πως το νερό ανεβαίνει μέχρι και 7+ βαθμούς παραπάνω απο όταν ανοίγει ο θερμοστάτης :)
Σκέψου οτι ένας μεταλλικός θερμοστάτης απλά κόβει το γκάζι όταν φτάσεις στην θερμοκρασία, δεν πατάει φρένο.
Για αυτό σου είπα, ρίξε μπόλικο νερό να κρυώσει, περίμενε να ανάψει το λαμπάκι, και κοίτα το. Αμέσως μόλις σβήσει , είσαι 95 +/- ακρίβεια θερμοστάτη (1; 2; βαθμούς; όσο έχει αυτός).

galkar
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 8:42 pm
Όνομα: Γαληνός
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Gaggiq baby class
Μύλος:: Ascaso mini i-2
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από galkar » Τρί Ιαν 08, 2019 8:25 pm

Δεν νομιζω πως εχει καποι θεμα η μηχανη σου, γιατι και εγω με την gaggia baby ειχα ατμους μπορει να μην τους ειχα κατα σειρα εαν εφτιαχνα δυο καφεδακια αλλα σιγουρα στο πρωτο και στο δευτερο εαν οταν ζεσταινοτανε ξανα και εσβηνε η αντισταση και αργουσα κανενα 5λεπτο, παλι ειχα ατμους. Γιατι οπως ειποθηκε και πιο πανω μπορει να κοβει το ρευμα αλλα εχει περισσια θερμοτητας φυσικα η αντισταση οποτε θα ανεβει κιαλο. Εαν θελεις βεβαια την στελνεις και την βλεπουνε να σου φυγει αλλα δεν νομιζω πως εχει κατι. Γενικα εαν δεν βαλεις pid πιο μετα μην τρελαινεσαι με την θερμοκρασια ιδιαιτερα γιατι θα χασεις την μπαλα πολυ ευκολα, υοθετησε εναν τροπο που σε βολευει να κανεις τον καφε σου εκει που βγαινει καλυτερος για τα γουστα σου και δοκιμαζοντας με τον καιρο καφεδες διαφορετικους με περασμενες μερες απο πανω τους θα την φερεις στα μετρα σου λιγο υπομονη χρειαζεται.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Τρί Ιαν 08, 2019 11:13 pm

Συμφωνώ ότι το temperature swing μπορεί να ναι και 7 βαθμούς με θερμοστάτη. Αλλά να ανάβει στους 94-95 μου φαίνεται πολύ! Κανονικά στους 95 έπρεπε να σβήνει και λόγω θερμόχωρητικότητας να ανεβαίνει λίγο ακόμα. Εδώ όμως φαίνεται ότι πάει σχεδόν 100! Που να δείτε πόσο ατμό έβγαλε από το ακροφυσιο χωρίς αντλία. Λες και έκανα αφρόγαλα!

Ο καφές από cup10 (blend) πάντως βγαίνει καλουτσικος εκεί κάπου στους 95. Αλλά και στο φουλ καυτό που τον έκανα δοκιμή ποτέ δε μου έχει πικρισει. Ίσως επειδή είναι 20 ημερών. Αν βάλω κανένα μπαγιατικο πιθανόν να τον καίει. Του μαρτ ας πούμε πικρισει αρκετά.

Πάντως εγώ πανω από 1 καφέ δε μπορώ να κάνω με ελεγχόμενες συνθηκες έτσι όπως είναι η μηχανή μου. Μετά έχει πάντα ατμους, μου λερωνει τον πάγκο και δεν παλεύεται. Αν ο κατασκευαστής είχε αυτό στο μυαλό του τότε τι να πω...

Είδα ένα βίντεο με cooling flush σε HX και ο ατμος ήταν ίδιος με την δικιά μου! Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να βγάλω ένα καλό βίντεο για να το δειτε όταν και αν ποτέ κοιμούνται τα παιδιά για να μην ακούγονται στο background... ;)

Καλό βράδυ σε όλους σας και ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Αν έχετε οποιαδήποτε άλλη ιδέα ευχαρίστως να τη δοκιμάσω.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Ιαν 09, 2019 2:01 am

Μάλλον σε μπέρδεψα με το άνοιξε/κλείσε.
Ανοίγει ο θερμοστάτης (το κύκλωμα) = σταματάει να επιτρέπει ρεύμα = σταματάει η θέρμανση

Οπότε, στους 95 σταματάει η θέρμανση και αν το αφήσεις καμιά 30αριά δευτερόλεπτα ίσως φτάνει και 100. Μετά αρχίζει και πέφτει, όταν πέσει 90 (ανάλογα τον θερμοστάτη) ξεκινάει πάλι η θέρμανση και πάλι απο την αρχή.
Ο μόνος τρόπος να έχεις 95 (στην μέτρηση) είναι να τραβήξεις νερό αμέσως μόλις σβήσει το λαμπάκι (=ανοίξει το κύκλωμα=σταματήσει η θέρμανση).
Αυτό είναι το μόνο feedback που έχεις εσύ για την θερμοκρασία.

Όσο και να περιμένεις, 10,20,200 λεπτά, το ίδιο swing θα έχεις (κρατάω σαν δεδομένο οτι έχεις ζεστάνει καλά την μηχανή).

Απάντηση