Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από zannisvel » Πέμ Ιαν 17, 2019 8:03 pm

Έτσι ακριβώς,
θα την αφήσεις περίπου 20 με 30 λεπτά.
Με το portafilter πανω και χωρίς καφέ πάτησε την αντλία για μερικά δευτερόλεπτα για ομοιομορφη θερμοκρασία.
Γέμισε με καφέ και πριν το το βάλεις πάτησε πάλι το κουμπί της αντλίας για 2-3 δευτερόλεπτα να φύγει ο ατμός και το νερό που μπορεί να είναι σε υψηλότερη θερμοκρασία, μετα κουμπώνεις και ξεκινάς την εκχύλιση.
Στην αρχή θα σου πρότεινα να μη βγάλεις 60 ml αλλα λίγο λιγότερο και με δοκιμές να το φτάσεις εκεί που σου αρέσει.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Γιατίο Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Ιαν 17, 2019 11:38 pm

Κι εγώ που περιμένω πάνω από 20 λεπτά φίλε μου πάλι τα ίδια παίρνω. Πάντα μια μικρή ξιναδα. Ακόμα να πιω έναν καφέ της προκοπής! Ούτε ποτέ έχω νιώσει σοκολάτες ή ξηρούς καρπούς ή λουλούδια...
Εμένα φταίει μάλλον και ο θερμοστάτης. Σύντομα θα τον αλλάξω και θα δούμε. Αλλά με την ξιναδα κάνουμε καλή παρέα! :)

Ελπίζω εσύ να είσαι πιο τυχερός. Πες μας τα αποτελέσματα σου να πάρω κι εγώ δύναμη!

Και καλύτερα να μετράς το ρόφημα σε γραμμάρια με μια ζυγαριά. Όχι σε ml γιατί σε ξεγελα η κρέμα. Προσπάθησε να βγάζεις περίπου 30-35 γρ καφέ.

Η πίεση θα πρέπει να είναι 9 Bar συνεχώς. Αν σου πέφτει στα 8 μπορεί να σημαίνει ότι εμφανίζεται channelling. Αυτό μπορεί να κάνει τον καφέ σου ξινό.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από Jousis » Παρ Ιαν 18, 2019 12:24 am

Χωρίς να το ψάξω ξανά (διορθώστε με), η ξινίλα έρχεται απο χαμηλή θερμοκρασία ή/και απο underextration ή απο την αδυναμία να ξεχωρίσεις την ξινίλα απο την οξύτητα :D .
Ο όρος under-extraction αναφέρεται στο οτι το νερό δεν παίρνει όσα πρέπει να πάρει απο τον καφέ και όχι οτι εσύ έβγαλες λιγότερα gr ροφήματος.

Το λαμπάκι σβήνει αμέσως γιατί με το που ξεκινάει η εκχύλιση μπαίνει κρύο νερό στο boiler και περνάει δίπλα απο τον θερμοστάτη. Δεν σημαίνει οτι όλο το νερό στο Boiler ξαφνικά κρύωσε. Μια χαρά θερμοκρασία κρατάει για την εκχύλιση (ναι, πέφτει αλλά δεν είναι εκεί το θέμα).

Εάν κόβεις τόσο χοντρά όσο λες (πάρα πολλά ml για 16 γρ) , είναι πολύ λογικό να έχεις underextraction και άρα χάλια καφέ. Βγάζεις πολλά gr που περνάνε απο χοντροκομμένο καφέ σαν νερό μέσα απο μεγάλες πέτρες. Δεν έρχονται σε επαφή με μεγάλη (αθροιστικά) επιφάνεια και άρα δεν παίρνεις πολλά απο τα συστατικά του καφέ.
Κόψε πολύ πιο ψιλά, 16γρ μέσα -> 30 γρ έξω (ξέχνα τα ml).
Υποθέτω οτι πήρες καλό φρέσκο καφέ, μην δοκιμάζεις με βλακείες, θα μπερδευτείς.

@brexei, οι ξινίλες δεν θα λυθούν με αλλαγή θερμοστάτη γιατί εσένα το πρόβλημά σου ήταν (μάλλον) οτι είχες υψηλότερη θερμοκρασία, όχι χαμηλότερη.

Και τέλος, 2 δοκιμές:
1. πεταχτείτε απο ένα καλό καφέ και πείτε του να σας φτιάξει μια σωστή διπλή αιθιοπία, ή ότι άλλο έχει με μεγάλη οξύτητα. Θα καταλάβετε τί οξύτητα έχει ένας καφές τέτοιου είδους και την διαφορά απο την ξινίλα (στην αρχή δεν είναι τόσο απλό να το ξεχωρίσεις).
2. https://www.youtube.com/watch?v=lLwHtx7pVUQ

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από brexei » Παρ Ιαν 18, 2019 8:33 am

Πολύ σωστά τα λες! Άλλο η οξυτητα και άλλο η ξινιλα. Νομίζω ότι έχω καταφέρει να βρω τις συνθήκες και η ξινιλα μειώθηκε αρκετά οπότε ίσως αυτό που μένει να είναι η οξυτητα. Τους καφέδες πάντως τους πίνω.

Εμένα βέβαια μπορεί να κάνει channeling λόγω ατμων. Άσε που δε μπορώ να κάνω temperature surfing...

Το σωστό είναι να δοκιμάσουμε έναν καφέ χωρίς οξυτητα και μετά άλλο ένα με οξυτητα για σύγκριση. Αλλά που να βρεις μέρος με εγγυημένο καφέ εδώ στην κρητη; Αν πάρω από φούρνο ή καφέ συνοικιακο δε θα γνωρίζω αν η οξυτητα είναι λάθος του χειριστη... Άσε που δεν έχουν φρέσκο καφέ...

Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από zannisvel » Παρ Ιαν 18, 2019 12:45 pm

Καλημέρα,

Τώρα που είπες για channeling....
Πήρα το naked portafilter για τη Lelit, για την ακρίβεια πήρα το καινούριο σχέδιο,
Ακόμα δεν έχω καταφέρει να έχω εκχύλιση 25 δευτερολέπτων χωρίς πρόβλημα, πάντα στο τέλος αρχίζει και πιτσιλάει.
Πάντως βλέπω μεγάλη διαφορα στη γεύση όταν πάει καλύτερα από ότι οταν πάει χάλια και καταλαβαίνω κάπως τι κανω λάθος.
Αξιζει η αγορά του τελικά.
Τώρα σκέφτομαι και την αγορά ενός leveler 57mm
Αυτά ειναι πολύ μικρά κόστη που δε περνάνε από έλεγχο :waf:

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από todoornot » Παρ Ιαν 18, 2019 1:36 pm

brexei έγραψε:
Παρ Ιαν 18, 2019 8:33 am
Πολύ σωστά τα λες! Άλλο η οξυτητα και άλλο η ξινιλα. Νομίζω ότι έχω καταφέρει να βρω τις συνθήκες και η ξινιλα μειώθηκε αρκετά οπότε ίσως αυτό που μένει να είναι η οξυτητα. Τους καφέδες πάντως τους πίνω.

Εμένα βέβαια μπορεί να κάνει channeling λόγω ατμων. Άσε που δε μπορώ να κάνω temperature surfing...

Το σωστό είναι να δοκιμάσουμε έναν καφέ χωρίς οξυτητα και μετά άλλο ένα με οξυτητα για σύγκριση. Αλλά που να βρεις μέρος με εγγυημένο καφέ εδώ στην κρητη; Αν πάρω από φούρνο ή καφέ συνοικιακο δε θα γνωρίζω αν η οξυτητα είναι λάθος του χειριστη... Άσε που δεν έχουν φρέσκο καφέ...
Μα η οξύτητα είναι ζητούμενο σε έναν μεγάλο βαθμό στους specialty. Εγώ θα πρότεινα το εξής: Πάρε λίγο από το βασικό χαρμάνι από ένα coffee island και παίξε λίγο. Αν βγει σωστά (θέλει πιο χαμηλή θερμοκρασία από τους specialty και έχω διαβάσει για το θέμα που έχεις, αλλά λέω αν) θα έχεις σώμα, σοκολάτα και καθόλου οξύτητα. Πήρα πρόσφατα που είχα ξεμείνει και δεν με χάλασε, οκ specialty δεν είναι, αρώματα καμία σχέση αλλά δεν είναι και για να τους βλέπουμε αφ υψηλού, ειδικά όταν είμαστε ακόμα αρχάριοι. Ίσα ίσα νομίζω ότι μπορούν να μας βοηθήσουν στο dialing in.

whirlwind
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2019 3:57 pm

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από whirlwind » Παρ Ιαν 18, 2019 1:48 pm

Καλησπέρα και πάλι παιδιά και ευχαριστώ!
Σήμερα το πρωί άφησα τη μηχανή κανένα 20λεπτο πριν φτιάξω τον καφέ μου και μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλύτερος σε σχέση με άλλες φορές. Ξινίλα δεν υπήρχε, αλλά θα ελαττώσω όπως λέτε λίγο το βάρος του καφέ που βγαίνει για ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα.
brexei έγραψε:
Πέμ Ιαν 17, 2019 11:38 pm
Κι εγώ που περιμένω πάνω από 20 λεπτά φίλε μου πάλι τα ίδια παίρνω. Πάντα μια μικρή ξιναδα. Ακόμα να πιω έναν καφέ της προκοπής! Ούτε ποτέ έχω νιώσει σοκολάτες ή ξηρούς καρπούς ή λουλούδια...
Εμένα φταίει μάλλον και ο θερμοστάτης. Σύντομα θα τον αλλάξω και θα δούμε. Αλλά με την ξιναδα κάνουμε καλή παρέα! :)

Ελπίζω εσύ να είσαι πιο τυχερός. Πες μας τα αποτελέσματα σου να πάρω κι εγώ δύναμη!

Και καλύτερα να μετράς το ρόφημα σε γραμμάρια με μια ζυγαριά. Όχι σε ml γιατί σε ξεγελα η κρέμα. Προσπάθησε να βγάζεις περίπου 30-35 γρ καφέ.

Η πίεση θα πρέπει να είναι 9 Bar συνεχώς. Αν σου πέφτει στα 8 μπορεί να σημαίνει ότι εμφανίζεται channelling. Αυτό μπορεί να κάνει τον καφέ σου ξινό.
Πρέπει να έχουμε αγοράσει τη μηχανή πάνω κάτω την ίδια περίοδο και θα μπορούσε να είναι ελαττωματικός ο θερμοστάτης και σε μένα, αλλά ατμούς, πιτσιλίσματα κλπ δεν έχω παρατηρήσει. Ίσα ίσα εμένα διορθώθηκε ο καφές με αύξηση της θερμοκρασίας και όχι το αντίθετο.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από brexei » Παρ Ιαν 18, 2019 4:08 pm

todoornot έγραψε:
Παρ Ιαν 18, 2019 1:36 pm

Μα η οξύτητα είναι ζητούμενο σε έναν μεγάλο βαθμό στους specialty. Εγώ θα πρότεινα το εξής: Πάρε λίγο από το βασικό χαρμάνι από ένα coffee island και παίξε λίγο. Αν βγει σωστά (θέλει πιο χαμηλή θερμοκρασία από τους specialty και έχω διαβάσει για το θέμα που έχεις, αλλά λέω αν) θα έχεις σώμα, σοκολάτα και καθόλου οξύτητα. Πήρα πρόσφατα που είχα ξεμείνει και δεν με χάλασε, οκ specialty δεν είναι, αρώματα καμία σχέση αλλά δεν είναι και για να τους βλέπουμε αφ υψηλού, ειδικά όταν είμαστε ακόμα αρχάριοι. Ίσα ίσα νομίζω ότι μπορούν να μας βοηθήσουν στο dialing in.
Για να είμαι ειλικρινής δε μου πολυαρέσει η οξύτητα σε έναν καφέ! Καλύτερα να πικρίσει λίγο από το να ξινίσει. Αλλά μέχρι τώρα καφέ χωρίς ξινίλα (έστω και λίγη) δεν έχω πάρει. Θα πρέπει να πιω κι απ'έξω για σύγκριση και καλιμπράρισμα των γευστικών μου αδένων...
Μόλις μου τελειώσει ο cup10 θα πάρω από CI για να δω αν χάνεται η οξύτητα κι αν πιάνω τη σοκολάτα! Ας αρχίσουμε πρώτα απο κει και μετά βλέπουμε για πιο σπεσιαλ γεύσεις.

Βασικό χαρμάνι εννοείς αυτό που λέει "Espresso Κλασσικός";

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από todoornot » Παρ Ιαν 18, 2019 8:31 pm

Δεν ξέρω! Ζήτησα αυτό που χρησιμοποιούν κανονικά, για λόγους φρεσκάδας, παρόλο που έχουν κι άλλα θεωρητικά καλύτερα. Η φρεσκάδα κερδίζει, παλιά την είχα πατήσει... ;)

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιαν 18, 2019 8:33 pm

todoornot έγραψε:
Παρ Ιαν 18, 2019 1:36 pm
Μα η οξύτητα είναι ζητούμενο σε έναν μεγάλο βαθμό στους specialty. Εγώ θα πρότεινα το εξής: Πάρε λίγο από το βασικό χαρμάνι από ένα coffee island και παίξε λίγο. Αν βγει σωστά (θέλει πιο χαμηλή θερμοκρασία από τους specialty και έχω διαβάσει για το θέμα που έχεις, αλλά λέω αν) θα έχεις σώμα, σοκολάτα και καθόλου οξύτητα. Πήρα πρόσφατα που είχα ξεμείνει και δεν με χάλασε, οκ specialty δεν είναι, αρώματα καμία σχέση αλλά δεν είναι και για να τους βλέπουμε αφ υψηλού, ειδικά όταν είμαστε ακόμα αρχάριοι. Ίσα ίσα νομίζω ότι μπορούν να μας βοηθήσουν στο dialing in.
Καλό είναι, όταν δε ξέρουμε κάτι με σιγουριά, να μην Παραπληροφορούμε:

To Coffee Island Blend είναι Specialty (ήτοι πιστοποιημένα πάνω από 80 στη κλίμακα βαθμολόγησης SCA - πρωτόκολλο βαθμονόμησης από Q-graders + Coffee Quality Institute -screening, cupping κοκ ) και υπάρχει πάντα ο στόχος και η επίτευξη του clean cup. ΔΕ θέλει χαμηλότερη θερμοκρασία από τους υπόλοιπους specialty. Απαιτεί το ίδιο εύρος: Καλύτερο αποτελέσματα 92-94°. Αν εκχυλιστεί σωστά το blend, σαφώς και θα έχεις οξύτητα, γιατί μιλάμε για χαρμάνι, άρα για Ισορροπία εξ ορισμού (σώμα, γεύση, άρωμα, επίγευση - η Οξύτητα, όπως και η Γλυκύτητα, "ανήκουν" στη γεύση, η οποία συνδέεται και με την όσφρηση. Γεύση +Άρωμα => Γευστικότητα/Flavor). Υπάρχει λοιπόν οξύτητα, είναι Μέτρια, μαζί με υψηλή γλυκύτητα, γλυκιά επίγευση με νότες ξηρών καρπών και φρουτώδης. Εκτός από άρωμα σοκολάτας, έχει και έντονο άρωμα από εσπεριδοειδή, ξηρούς καρπούς, τοστ (φαντάσου καλύτερα φρυγανισμένο ψωμί). Συμπαγή κρέμα, και ελαιώδες σώμα.

Το λέω με κάθε καλή διάθεση εννοείται, γιατί πολλές φορές επηρεαζόμαστε από διάφορα που ακούγονται από πιο "έμπειρους", και που όμως δεν είναι πάντα αλήθεια. Υπάρχει μια κάποια προκατάληψη η αλήθεια είναι, που πηγάζει συχνά από άγνοια. :)

Απάντηση