Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γιατί Lelit?? (PL41em) πολλές πολλές απορίες

Δημοσίευση από todoornot » Παρ Ιαν 18, 2019 9:13 pm

Όπως λέω πιο πάνω δεν είμαι καν σίγουρος για ποιο blend μου έδωσαν (κάποιο έχει robusta σωστά;) αλλά με βάση την εμπειρία σου αν μιλάμε για το ίδιο, ξεκάθαρο λάθος μου για το specialty...

Για τη θερμοκρασία, αν και με τον εξοπλισμό μου δεν μετράω άμεσα τη θερμοκρασία, αλλά έμμεσα με το χρόνο από το βράσιμο, βρήκα ότι με τον συγκεκριμένο μπορώ να περιμένω περισσότερα δεύτερα προτού αρχίσω να ρίχνω από τον βραστήρα (= χαμηλότερη θερμοκρασία) χωρίς να πάρω οξύτητα... Να πούμε "χωρίς να κυριαρχεί η οξύτητα", καθώς κι εσύ αναφέρεις "μέτρια οξύτητα", "υψηλή γλυκύτητα"; Ίσως είχα φάει πάρα πολύ οξύτητα με τους προηγούμενους καφέδες μου, πάντως δεν μου φάνηκε καθόλου. Επίσης, πιθανότατα δεν εκχύλισα τέλεια και δεν πήρα όλα τα αρώματα που αναφέρεις. Το άλλο που μπορώ να πω με σιγουριά ήταν η εμφανής (σε σχέση με τους προηγούμενους καφέδες μου που ήταν μονοποικιλιακοί με μέτρια ψησίματα και δεν είχαν καθόλου) "λαδίλα" που έπιασα καθαρίζοντας τον εξοπλισμό μου.

Ίσως την αντιδιαστολή έπρεπε να την κάνω κυρίως με βάση το βαθμό ψησίματος.

Σε κάθε περίπτωση Αδάμ, η Σταυριάνα είναι σίγουρα και μακράν εκείνη στις απόψεις της οποίας θα πρέπει να δώσεις μεγαλύτερη έμφαση. Από την άλλη δεν μίλησα ως ειδήμων, αλλά ως ελαφρώς μόνο αρχάριος και μερικές φορές ομοιοπαθής και η πρότασή μου με βάση το θέμα που είχες εξακολουθεί να ισχύει.

Σταυριάνα, έχω διαβάσει αρκετά εδώ, ώστε την καλή σου διάθεση να την θεωρώ δεδομένη! Μ αρέσουν οι παρατηρήσεις και θα προσπαθήσω να είμαι πιο προσεκτικός και ακριβής.

Απάντηση