Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Gch
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 19, 2019 9:31 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia classic 1300V
Μύλος:: Graef 702
Τοποθεσία: Athina

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από Gch » Παρ Νοέμ 08, 2019 7:02 pm

Καλησπέρα, να πω και εγώ την εμπειρία μου σαν κάτοχος gaggia classic 2012 και graef 702 για εισαγωγή. Στους επτά μήνες που έχω τη μηχανή μόνο μια φορά μου είπε η κοπέλα μου ότι κατάλαβε την σοκολάτα στον καφέ που τις έφτιαξα!!! Εγω προσωπικά εχω πετάξεις αρκετούς λόγο ξινου παρόλο που έχω βάλει και pid.Υπαρχει μια διαδικασία που πρέπει να μάθεις για να έχεις οσο δυνατόν λιγότερη απώλεια στην θερμοκρασία γίνεται,φτιάχνω 4 καφέδες την ημέρα. Ακόμα δεν το καταφέρνω συχνά μάλλον σπάνια θα ελεγα.Οποτε αν εγώ αγόραζα τώρα θα πήγαινα σε κάποιο καλύτερο μοντέλο με pid και μεγαλύτερο μποιλερ.Ελπίζω να βοήθησα

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από NiPi » Παρ Νοέμ 08, 2019 11:59 pm

Η Gaggia Classic και η Baby ήταν VFM μηχανές πριν από 7+ χρόνια όταν μπορούσες να τις αγοράσεις με 200€ και όταν το ορειχάλκινο boiler και το PID ήταν δυσεύρετες και πανάκριβες πολυτέλειες για τις μηχανές espresso. Στα χρήματα περίπου που κοστίζει σήμερα μια Classic 2019 μπορεί κανείς να πάρει μια μηχανή με ορειχάλκινι boiler και PID και εξίσου καλή ποιότητα κατασκευής. Και δε λέει κανείς ότι με την Classic 2019 δεν θα πιει κανείς καλούς καφέδες, απλά θα πιει λίγους καλούς καφέδες και θα δυσκολευτεί αρκετά για να τους πετύχει.

Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από anstelios » Πέμ Δεκ 12, 2019 11:48 am

Gch έγραψε:
Παρ Νοέμ 08, 2019 7:02 pm
Καλησπέρα, να πω και εγώ την εμπειρία μου σαν κάτοχος gaggia classic 2012 και graef 702 για εισαγωγή. Στους επτά μήνες που έχω τη μηχανή μόνο μια φορά μου είπε η κοπέλα μου ότι κατάλαβε την σοκολάτα στον καφέ που τις έφτιαξα!!! Εγω προσωπικά εχω πετάξεις αρκετούς λόγο ξινου παρόλο που έχω βάλει και pid.Υπαρχει μια διαδικασία που πρέπει να μάθεις για να έχεις οσο δυνατόν λιγότερη απώλεια στην θερμοκρασία γίνεται,φτιάχνω 4 καφέδες την ημέρα. Ακόμα δεν το καταφέρνω συχνά μάλλον σπάνια θα ελεγα.Οποτε αν εγώ αγόραζα τώρα θα πήγαινα σε κάποιο καλύτερο μοντέλο με pid και μεγαλύτερο μποιλερ.Ελπίζω να βοήθησα
Καλημέρα,

Με PID και έχεις τέτοια αποτελέσματα? Ποιο PID έχεις βάλει? Μήπως κάτι τρέχει με τις ρυθμίσεις του?

Εγώ έχω την μηχανή 2 εβδομάδες περίπου, 2019 χωρίς καμία προσθήκη.
Την ζεσταίνω 5-10λεπτά max με 1-2 μικρά φλασαρίσματα ενδιάμεσα, δεν έχω δει να αλλάζει κάτι αν την αφήσω παραπάνω, γενικώς ζεστένεται πολύ γρήγορα.
Χρησιμοποιώντας τον διακόπτη του ατμού πριν ξεκινήσω την εκχύλιση, ώστε να ξεκινάω από μεγαλύτερη θερμοκρασία, έχω καταφέρει να εξαφανίσω/ελαττώσω την ξινή επίγευση σε όσους καφέδες μου το έβγαζαν έντονα αυτό, κυρίως μονοποικιλιακούς. Το πρόβλημα της θερμοκρασιακής σταθερότητας κατά την εκχύλιση παραμένει εννοείται απλά ξεκινάω από μεγαλύτερη θερμοκρασία κάθε φορά.
Σε άλλους καφέδες έχω δει ότι δεν χρειάζεται καθόλου αυτό, κυρίως blends, και μπορώ να κάνω εκχύλιση (αφού εννοείται ζεσταθεί η μηχανή) αμέσως με το που ξανανάψει το λαμπάκι αφού πρώτα έχω φλασάρει λίγο για να σβήσει(χωρίς να χρησιμοποιήσω τον διακόπτη του ατμού) με ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Να αναφέρω εδώ ότι ακόμα δεν έχω μύλο και όλες οι δοκιμές μου μέχρι τώρα έχουν γίνει με blends αγορασμένους από Kudu και coffee island και μονοποικιλιακούς taf αγορασμένους από Αντώνη Λουμίδη, αλεσμένοι για μηχανή τύπου Gaggia Classic (όσο μπορεί να γίνει αυτό τελοσπάντων).
Συγκεριμένα στον Λουμίδη μου είπαν ότι την ξέρουν την μηχανή μου και μου έκοψαν στο 1,5 ρύθμιση του μύλου τους. Καλή μου φάνηκε η άλεση σε σχέση με το αποτέλεσμα.
Στο coffee island τους ζήτησα και μου έκοψαν στην πιο λεπτή ρύθμιση 1 του μύλου τους, ίσως εδώ ήθελε ελάχιστα πιο χοντρό.
Στο Kudu η παραγγελία έγινε online και ανέφερα τον τύπο της μηχανής μου. Επίσης μου φάνηκε καλή η άλεση σε σχέση με το αποτέλεσμα.
Σίγουρα αν είχα δικό μου μύλο σε όλους τους παραπάνω καφέδες θα έκανα περισσότερες δοκιμές με διαφορετικές αλέσεις/ποσότητες/tamping κτλ και θα είχα καλύτερα (ελπίζω) αποτελέσματα από αυτά που πήρα, ακόμα κι έτσι όμως είμαι ικανοποιημένος γενικά.
Τα απόλαυσα όλα τα καφεδάκια, αφού ξεπέρασα το θέμα του ξινού στους μονοποικιλιακούς χρησιμοποιώντας τον ατμό όπως ανέφερα παραπάνω.

Όπως έγραψα και σε άλλο νήμα, προσωπικά προτίμησα να δώσω 200-250€ λιγότερα για την classic 2019 σε σχέση με μια plust καθώς ήταν η πρώτη μου αγορά και ήθελα να δω αν θα μου ταιριάξει η όλη διαδικασία μιας και δεν είναι και τόσο απλή.
Ότι λεφτά περίσσεψαν θα μπουν στην άκρη για την αγορά ενός καλού μύλου, αφού αποφασίσω βέβαια αν θα συνεχίσω με αυτό το χόμπι..
Σίγουρα αν ήμουν πλήρως συνειδητοποιημένος και απόλυτα βέβαιος από την αρχή ότι θα μου ταίριαζε η ενασχόληση αυτή, θα προτιμούσα να αγοράσω μια plust και έναν καλό μύλο εξαρχής, ωστόσο θεωρώ ότι έκανα την σωστή επιλογή σύμφωνα με τα κριτήρια που είχα θέσει.

Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από anstelios » Δευ Δεκ 16, 2019 12:58 pm

https://www.youtube.com/watch?v=LeqGtnC9ntw

Παρακάτω ερώτηση/comment στο βίντεο από εμένα στις 13/12/2019 και η απάντηση που έλαβα.

anstelios
2 days ago (edited)
Hello WLL, any tips on temp surf for this machine in order to get hotter coffee and get rid of sour taste ?? Can't see how it can perform like a Silvia with less than half of a boiler..

Whole Latte Love
2 days ago
Hi a, Thanks for the question. I've used both the Classic and the Silvia extensively and they have similar performance for espresso. You will typically have highest brew temp when the brew ready indicator first illuminates. Like all machines (without PID) using thermostats or pressurestats there is a spread in min/max boiler temps. When full temp is reached element shuts off until temp or pressure drops enough to cause element to energize. Affects of the internal temp swing are reduced by thermal mass of components like the group head and portafilter. A few tips: goes without saying but fully warmup the machine with portafilter in the group. To get max temp flush until brew ready light goes off, wait until it comes back on and brew immediately. You can also turn on the steam switch briefly to kick up the temp in the boiler. Try 5 seconds steam on then off and brew. If not getting heat you want try 10 seconds next time and so on. Another tip for more steam out of the Classic. Typically takes about 45 seconds for the Classic to indicate steam ready after turning on steam switch. Once the steam ready light comes on heating for steam stops. So if you start steaming at about 35 seconds after pressing steam switch the heating for steam will remain on while you are steaming resulting in more steam. One downside of the Silvia is they very long wait for steam - often 2 minutes.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από Gespresso » Τρί Δεκ 17, 2019 11:12 am

Καλημέρα. Καλά τα λέει ο whole latte love. Πρέπει να βάλουμε όμως στην εξίσωση το σπυρί του καφέ. Ελαφρά ψημένα σπεσιαλτυ σπυριά μάλλον θα καούν από την υψηλή θερμοκρασία που έχει το νερό τη στιγμή που ανάβει το λαμπάκι στη classic. Ακόμα υψηλότερη θερμοκρασία θα έχει το νερό αν, πριν την εκχύλιση, πατήσουμε το διακόπτη του ατμού. Άρα, πιθανότατα εξαφανίζεις την ανεπιθύμητη οξύτητα αλλά εισάγεις πικράδα, εξαιτίας του καψίματος τώρα των σπυριων.
Μία άλλη μέθοδος είναι να πατάς το κουμπί του ατμού κατά τη διάρκεια της εκχυλισης, ώστε να ανυψώνεις τη θερμοκρασιακη στάθμη του νερού στο μποιλερ (ή να ελαττώνεις το ρυθμό μείωσης της θερμοκρασίας του νερού, που συμβαίνει λόγω της εισαγωγής στο μποιλερ κρύου νερού από τη δεξαμενή).

Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από anstelios » Τρί Δεκ 17, 2019 12:22 pm

Μπορείς να κάνεις εκχύλιση με το κουμπί του ατμού πατημένο??

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από Gespresso » Τρί Δεκ 17, 2019 3:34 pm

Στην classic 2015 που είχα γινόταν.

Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από anstelios » Τρί Δεκ 17, 2019 4:06 pm

ΟΚ, σε όσες έχουν τρίοδη, δλδ πριν το 2015 και μετά το 2019, δεν γίνεται χωρίς να έχει "πειράξει" την μηχανή.

Παραθέτω κι αυτό το παλιό βίντεο που πιθανώς θα έχει ξαναποσταριστεί σε παλιά νήματα, αλλά μιας και έχει εφαρμογή και στην classic 2019 καλό είναι να υπάρχει κι εδώ.

https://www.youtube.com/watch?v=GFVTp4Jgo5k

Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από Tasos.p » Παρ Ιαν 10, 2020 3:24 pm

anstelios έγραψε:
Τρί Δεκ 17, 2019 4:06 pm
ΟΚ, σε όσες έχουν τρίοδη, δλδ πριν το 2015 και μετά το 2019, δεν γίνεται χωρίς να έχει "πειράξει" την μηχανή.

Παραθέτω κι αυτό το παλιό βίντεο που πιθανώς θα έχει ξαναποσταριστεί σε παλιά νήματα, αλλά μιας και έχει εφαρμογή και στην classic 2019 καλό είναι να υπάρχει κι εδώ.

https://www.youtube.com/watch?v=GFVTp4Jgo5k
Τι ακριβώς κάνει εδω γιατι δεν καταλαβα😁

Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από Tasos.p » Παρ Ιαν 10, 2020 3:28 pm

Αφου το pid είναι σύστημα που φροντίζει να ξεκινήσει την εκχύλιση με σταθερή θερμοκρασια τους 93 βαθμους αν το ρυθμίσουμε, γιατί μερικοί ισχυρίζονται οτι βαζοντας pid τους κραταει σταθερη θερμοκρασια σε ολη την εκχύλιση ή οτι πεφτει μονο 1 με 2 βαθμούς, έχοντας μαλιστα 200ml μπόιλερ; υπάρχει περίπτωση να γίνεται κατι τετοιο;;

Απάντηση